• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بازتاب درخشش سردار در روسیه

ستاره ایرانی؛ تیزهوش، فرصت‌طلب و بازیکن لحظه‌ها

کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر روسیه با لباس زنیت می‌تواند برای سردار آزمون یک موفقیت بزرگ باشد و به بسیاری از منتقدان او در حکم یک پاسخ تاریخی محسوب شود.

ستاره ایرانی؛ تیزهوش، فرصت‌طلب و بازیکن لحظه‌ها
 به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به رکوردها فکر نمی‌‌کند اما یکی را پس از دیگری فتح کرده و پشت سر می‌گذارد. سردار آزمون، بازیکن آماده و درخشان این روزهای فوتبال ایران در لباس زنیت سن‌پترزبورگ روسیه خوش می‌درخشد و گل می‌زند و پاس‌گل می‌دهد.  او خود را به تیمی تحمیل کرده و در آن تیم به یک مهره کلیدی و اثرگذار تبدیل شده که در فوتبال باشگاهی روسیه به خانه حرفه‌ای‌ها معروف است و کمتر بازیکنی پیدا می‌شود که در کارنامه فوتبالی خود، خاطره خوشی از کار کردن در کنار کادر فنی زنیت نداشته باشد. سردار اما این روزها حالش خوب است و هواداران او نیز با تداوم درخشش او حال خوبی دارند.

نمره بسیار خوب سردار در بازی اخیر تیمش برابر آنژی موید پیشرفت و بلوغ فوتبالی او است. او در هفته بیست‌وسوم لیگ برتر روسیه خوش درخشید، گل زد و پاس‌گل داد و همچنین در کار گروهی فوق‌العاده خوب شرکت داشت.  زنیت در این بازی با نتیجه جالب 5 بر یک به پیروزی رسید و سردار در دقیقه دوم بازی نخستین گل تیمش را به ثمر رساند. او در به ثمر رسیدن گل دوم تیم نیز نقش بسزایی ایفا کرد و درنهایت نمره ۵/۷ را برای خود به ثبت رساند.  یاران آزمون با این پیروزی ارزشمند بیش از پیش در صدر جدول خودنمایی کردند و با 48 امتیاز کسب شده، یک قدم مهم برای ثبت رسمی قهرمانی خود برداشتند. 

«اسپورتک» در گزارش خود از این بازی نوشت: «آزمون بازیکن کاملی است اما اگر قرار باشد مهم‌ترین ویژگی او را بر شماریم باید بدون تردید به تیزهوشی و فرصت‌طلبی وی اشاره کنیم. سردار آزمون بازیکن لحظه‌هاست و هر خط دفاعی فقط کافی است یک لحظه از او غافل شود تا مقدمات یک گل رسمی را فراهم کند.  حرکات او انفجاری است و در جنگ تن‌به‌تن چیزی به نام عقب‌نشینی یا کوتاه آمدن برایش تعریف نشده است.»  

سیستم حاکم بر فرآیند تاکتیکی زنیت به‌خصوص در چهار بازی گذشته که زیر ذره‌بین خبرگزاری «چمپیونات» مسکو نیز بوده نشان می‌دهد که این تیم به یک بازی شناور و متغیر روی آورده است. این بازی شناور البته منافاتی با برگ برنده زنیت؛ یعنی قدرت بدنی و دفاع چند لایه در زمان حمله حریف ندارد و ویژگی جالب بازیکنان زنیت که بازی‌به‌بازی تقویت می‌شود، حمله دسته‌جمعی و دفاع دسته‌جمعی است، چیزی که در دنیای فوتبال حرفه‌ای به سیستم مکزیکی معروف است و پیش از این از تیم ملی مکزیک نیز این حرکت  در چند جام‌جهانی کلاسیک رویت شده است.  در زمان حمله تنها بازیکنی که به صورت آزاد، حساب و کتاب‌های هر مربی و هر آنالیزوری را به‌هم می‎ریزد، سردار آزمون است.

او در 24 حمله ناگهانی به سمت دروازه آنژی در بازی اخیر تیمش، دست‌کم توسط هشت بازیکن مختلف کنترل شد و این نشان می‌دهد که آزمون با تغییر ظاهری پست و جناح بازی، به راحتی بازیکن مستقیم خود را فریب داده و خط دفاعی تیم مقابل خود را آزار می‌دهد.  بازیکن ایرانی زنیت اکنون به افتخار فوتبال ایران تبدیل شده و هر بار با درخشش خود در روزهایی که خبری از تیم ملی و مربی آن نیست مردم ایران را به روزهای طلایی فوتبال امیدوار می‌کند، هر لژیونر می‌تواند یک نماینده خوب برای فوتبال ایران باشد و این نوید را به فوتبال ایران بدهد که با انتقال تجربیات ناب خود به فوتبال کشور، دست به کارهای بزرگی بزند.   آزمون در فصل فوتبالی 2019 – 2018 با لباس سن‌پترزبورگ و روبین‌ کازان در مجموع 20 بازی، 9 گل به ثمر رسانده و ثابت کرده که یک بازیکن بین‌المللی و باهوش است.

کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر روسیه با لباس زنیت می‌تواند برای سردار آزمون یک موفقیت بزرگ باشد و به بسیاری از منتقدان او در حکم یک پاسخ تاریخی محسوب شود. سردار بارها تاکید کرده که نگاهش به زنیت، به مثابه یک سکوی پرتاب نیست و می‌خواهد زنیت را به‌عنوان خانه خود، به رسمیت شناخته و به درخشش طولانی مدت در لباس آن فکر کند. در هر حال واضح است که آزمون با چنین روند امیدوارکننده‌ای می‌تواند دریافت پیشنهاد رسمی از باشگاه‌های بزرگ اروپایی را پیش‌بینی کرده و به تیم‌های معتبر اروپای غربی هم فکر کند.

 

* مترجم : بابک سرانی‌آذر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها