• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» بررسی کرد؛ احتمال حضور کلینزمن در تیم‌ملی ایران، نزدیک به صفر

مرد خانواده و سیتیزن شده توسط ترامپ

کلینزمن به‌خاطر خانواده خود و برای رفاه حال آنها از هدایت تیم‌ملی آلمان انصراف داد و بارها در این سال‌ها نشان داده به‌شدت به آسایش آنها اهمیت می‌دهد. قطعا اگر او بخواهد سرمربیگری تیم‌ملی ایران را قبول کند هم مشکلات عدیده‌ای برای خانواده‌اش درست خواهد شد و هم باید به دور از آنها کار کند.

مرد خانواده و سیتیزن شده توسط ترامپ
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، 54 سال پیش در جنوب آلمان و در شهر کوچکی به نام گوپینگن در منطقه اشتوتگارت به‌دنیا آمد. پدرش نانوا بود و به همین دلیل او را «پسر نانوا» خطاب می‌کردند. استعداد بالایی در فوتبال داشت و بعد از سه سال حضور در تیم اشتوتگارتر کیکرز به‌عضویت بهترین تیم شهر یعنی اشتوتگارت درآمد. آنقدر درخشید که سال قبل از جام‌جهانی 90 پیراهن نراتزوری را بر تن کرد، 34 گل نزدیک به 100 بازی برای اینترمیلان به‌ثمر رساند. مقصد بعدی باشگاه موناکو بود و سپس یورگن کلینزمن با شماره 18 در لباس تاتنهام هاتسپر به میدان رفت. مثل اکثریت قریب به اتفاق فوتبالیست‌های بزرگ آلمانی فرصت حضور در بایرن‌مونیخ را از دست نداد و دو سال برای این تیم بازی کرد. سپس نوبت به سامپدوریا و دوباره تاتنهام رسید. در همانجا بازنشسته شد و کفش‌هایش را آویخت. همان سال بود که در جام‌جهانی 98 با پیراهن ژرمن‌ها دروازه احمدرضا عابدزاده را باز کرد و تور را با فریادهای ممتد تا مرز پاره‌شدن پیش برد. البته که نهایتا توفیق چندانی برای او و تیم پیر برتی فوکس حاصل نشد و جام قهرمانی جام‌جهانی ایتالیا، این‌بار در فرانسه برای آنها به دست نیامد. پنج سال بعد دوباره هوس فوتبال بازی کردن به سرش زد. راهی تیم دسته چهارمی اورنج کانتری بلو استارز آمریکا شد و در هشت بازی پنج گل به‌ثمر رساند.

 ترک تیم‌ملی به‌خاطر خانواده در اوج

بعد از نتایج ضعیف در یورو 2004، رودی فولر برکنار شد و کلینزمن هدایت مانشافت را برعهده گرفت. باخت 4 بر یک به ایتالیا و نتایج ضعیفی که تیم کسب می‌کرد، باعث شده بود تا انتقادهای زیادی به‌نحوه مربیگری او صورت گیرد. اولی کان جای خود را به ینس لمن داده بود. یک تیم جوان به جام‌جهانی 2006 وارد شد. سه برد پیاپی در دور گروهی امیدهای میزبان را برای قهرمانی زیاد کرد. سوئد و آرژانتین هم یارای مقاومت در برابر تیم یورگن را نداشتند. آنها به نیمه‌نهایی رسیدند اما در وقت‌های اضافه به ایتالیا باختند و کارشان به دیدار رده‌بندی رسید. پیروزی 3 بر یک در برابر پرتغال و نائل شدن به مقام سوم. حالا همه راضی بودند. نسل جدید آلمان با سرمربی جوانش عملکرد خیره‌کننده و مافوق تصوری داشت. با این حال کلینزمن به‌رغم پیشنهاد بکن باوئر، ترجیح داد از سمت خود کناره‌گیری کند. او عاشق خانواده‌اش است. یورگن در پاسخ به این سوال که چرا قراردادش را با تیم‌ملی آلمان تمدید نکرد، گفت: «حالا وقت این است تا درکنار خانواده‌ام باشم. دو سال پرفشار را پشت‌سر گذاشتم و تصمیم گرفتم فعلا همراه با خانواده‌ام باشم و از تیم‌ملی کنار بروم.»

 اخراج از بایرن، حمله لام و بازگشت به کالیفرنیا

دو سال بعد سرمربی بایرن‌مونیخ شد. با آنها قهرمانی بوندس‌لیگا را به‌دست آورد، اما در یک‌چهارم نهایی یو.سی.ال به بارسلونا باخت. باواریایی‌ها فصل بعد را بد آغاز کردند. به رتبه سوم سقوط کردند. باخت به شالکه پایان راه یورگن بود. فیلیپ لام بعد از رفتن کلینزمن گفت: «تیم با حضور او تاکتیک خاصی نداشت.» دوباره کناره‌گیری از مربیگری و حضور کنار همسرش دوبی و دو فرزندش. دو سال بعد دوباره یک ماموریت جدید. این‌بار قبول‌کردن سرمربیگری یانکی‌ها. یورگن به‌عنوان سی‌و‌پنجمین مربی تاریخ تیم‌ملی آمریکا، انتخاب شد. با آنها قهرمان گولدکاپ 2013 شد و به‌عنوان برترین مربی سال کونکاکاف هم برگزیده شد. در جام‌جهانی 2014 با آمریکا به یک‌هشتم نهایی رسید و پرتغال در آن گروه از دور رقابت‌ها حذف شد، ولی در دور دوم به بلژیک باختند و از گردونه مسابقات کنار رفتند. یورگن تا سال 2016 با یانکی‌ها ماند، اما نتایج ضعیف در راه جام‌جهانی 2018 باعث شد تا از سمتش اخراج شود و دوباره به کالیفرنیا برگردد و کنار همسر آمریکایی خود وقت بگذراند و شاهد مدرسه رفتن لایلا دخترش و همچنین پیشرفت پسر بزرگ‌ترش جوناتان در تیم‌های پایه آمریکا باشد.

 کلینزمن: قرار نیست سرمربی چین شوم

حالا سه سال است که کلینزمن، مربی هیچ تیمی نشده است. این روزها صحبت از حضور او در تیم‌ملی ایران یا حتی تیم چین مطرح می‌شود، اما شواهد و قرائن نشان می‌دهد که باید احتمال حضور او در ایران را منتفی بدانیم. کلینزمن که به‌تازگی دو روزی را در پکن پشت‌سر گذاشت درباره انتخابش به‌عنوان سرمربی این تیم گفت: «اصلا چنین چیزی صحت ندارد. من برای یک تور به اینجا آمدم و قرار نیست که سرمربی چین شوم. برای اولین‌بار بود که به این شهر می‌آمدم و بسیار لذت بردم.»

 سیتیزن آمریکا به‌خاطر پسر

اما چرا احتمال حضور او در تیم‌ملی ایران نزدیک به صفر است؟ کلینزمن حدود یک دهه است که به‌همراه همسر و فرزندان خود در آمریکا سکونت دارد. او با روی کار آمدن دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده و به‌واسطه حضور پسرش، جوناتان در تیم‌ملی زیر 20 ساله‌های آمریکا در رقابت‌های کونکاکاف که منجر به دریافت دستکش طلایی مسابقات هم شد؛ توانست سیتیزن و شهروند رسمی آمریکا شود.

 مرد خانواده و به دور از حاشیه

کلینزمن به‌خاطر خانواده خود و برای رفاه حال آنها از هدایت تیم‌ملی آلمان انصراف داد و بارها در این سال‌ها نشان داده به‌شدت به آسایش آنها اهمیت می‌دهد. قطعا اگر او بخواهد سرمربیگری تیم‌ملی ایران را قبول کند هم مشکلات عدیده‌ای برای خانواده‌اش درست خواهد شد و هم باید به دور از آنها کار کند. او با اینکه اعلام کرده منتظر است تا هدایت یک تیم‌ملی را به‌عهده بگیرد اما سعی دارد تا برای خود حاشیه‌ای درست نکند و زندگی آرامی داشته باشد. با پورشه مشکی خود در اورنج کانتری رانندگی کند و موزیک‌های خواننده مورد علاقه‌اش، باب مارلی را روی گوشی اپل خود، پلی کند و گهگاهی از گواهینامه خاک خورده هلیکوپتررانی‌اش استفاده کند و چرخی در آسمان کالیفرنیا بزند. آخرین‌بار او در بازی بین اسطوره‌های تاتنهام و اینترمیلان دیده شد. دیداری که به‌واسطه افتتاح ورزشگاه جدید تیم لندنی تدارک دیده شده بود. او با مورینیو، زانتی و دیگر ستاره‌های همدوره خودش به زبان‌های ایتالیایی، اسپانیایی و فرانسوی صحبت می‌کرد و از زندگی لذت می‌برد.

در پایان یک جمله از یورگن کلینزمن درباره انتخاب سرمربی جدید برای تیم‌ملی آمریکا: «اگر مربی داخلی می‌آورید حتما باید ذهن آن مربی نسبت به اتفاقات خارج از کشور و فوتبال اروپا باز باشد. اگر مربی خارجی می‌آورید باید بدانید که آن مربی قرار نیست تفاوتی در فرهنگ شما به‌وجود بیاورد. اتفاقا آن مربی باید خودش را با مردم وفق دهد تا بتواند موفق شود.»

 

* نویسنده : نوید استادرحیمی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها