• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
داریوش قنبری، نماینده مجلس ششم در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

سازمان بازرسی در کانون توجه باشد

سازمان بازرسی دستگاه مهمی برای رسیدگی به مفاسد اداری در کشور است و لذا اگر توجه خاصی به این بخش صورت پذیرد، می‌توان بخش مهمی از مفاسد کشور را ریشه‌کن کرد.

سازمان بازرسی در کانون توجه باشد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، داریوش قنبری، نماینده مجلس ششم در گفت‌وگو با «فرهیختگان» اظهار داشت: در کنار مسائل سلامت کارمندان و مدیران دستگاه قضا که باید برای ارتقای آن تلاش ویژه‌ای صورت پذیرد، یکی از اصلاحاتی که امروز برای قوه قضائیه ضروری به نظر می‌رسد، تجدیدنظر در بدنه و نیروهای تخصصی خود به‌ویژه قضات است. در دوره جدید می‌طلبد که تخصص قضات و بدنه کارشناسی قوه قضائیه به سرعت ارتقا یابد و بر دانش قضایی آنها افزوده شود. برخی از قضات در مناطق محروم کشور هستند یا از دانشگاه‌های سطوح دوم و سوم کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند که این گروه به اضافه حتی قضات مطرح دستگاه قضا نیازمند قرار گرفتن در یک فرآیند آموزش ضمن‌خدمت پیشرفته و به‌روز و کارآمد هستند.  موضوع بعدی قوانین متعدد و متعارض در دستگاه قضا است که هم باعث سردرگمی قضات می‌شود و هم اجازه تصمیمات متفاوت در موارد مشابه را به قضات می‌دهد، لذا لازم است در این مورد هم اقدام عاجلی صورت پذیرد تا قوانین مورد رجوع دستگاه قضا به صورت هماهنگ، یکپارچه و هم‌راستا باشند، از این‌رو باید لوایح قضایی جدید و دقیقی از سوی دستگاه قضا تدوین شده و به مجلس ارسال شود تا این هدف محقق شود.  از طرف دیگر باید این نکته هم مدنظر قرار بگیرد که از نظر قانون اساسی متخلف دانه‌درشت و دانه‌ریز وجود ندارد و همه افراد در برابر قانون مساوی هستند و انتظار مردمی برای مبارزه با همه متخلفان یکسان است.

نباید به‌گونه‌ای در قوه قضائیه رفتار شود که مردم تصور کنند عزم مبارزه با یک فرد خاص در کشور وجود ندارد، لذا باید در دستگاه قضایی نگاه یکسانی در نگاه به بالاترین مدیران سیاسی تا پایین‌ترین افراد جامعه وجود داشته باشد و در مقابل همه یکسان رفتار شود. در این زمینه البته باید گفت دستگاه‌هایی در کشور برای برخورد با همین به اصطلاح دانه‌درشت‌ها شکل گرفته‌اند که می‌توان از سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری نام برد. سازمان بازرسی دستگاه مهمی برای رسیدگی به مفاسد اداری در کشور است و لذا اگر توجه خاصی به این بخش صورت پذیرد، می‌توان بخش مهمی از مفاسد کشور را ریشه‌کن کرد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها