• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
محمدعلی ابطحی، معاون پارلمانی دولت اصلاحات در گفت‌وگو با «فرهیختگان» عنوان کرد:

رفتار قانونی، رصد کارگزاران کاهش اطاله دادرسی

رفتار قوه قضائیه از صدر تا ذیل رفتار حقوقی و قانونی باشد. اگر اعضای جامعه در ادبیات، نظرات و رفتار قوه قضائیه یک استحکام حقوقی و قانونی ببینند، آنگاه اعتماد عمومی به این رکن قانونی اساسی و اداره کشور بیشتر می‌شود و علاوه‌بر این هم سوءاستفاده‌ها کمتر می‌شود و هم تعداد پرونده‌های قوه قضائیه کاهش می‌یابد.

رفتار قانونی، رصد کارگزاران کاهش اطاله دادرسی

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، محمدعلی ابطحی، معاون پارلمانی دولت اصلاحات در گفت‌وگو با «فرهیختگان» گفت:

مهم‌ترین اتفاقی که در دوره جدید دستگاه قضا یعنی دوران ریاست آقای رئیسی می‌تواند رخ دهد این است که قوه قضائیه بتواند محل اعتماد جامعه قرار گیرد و حکمیت آن مورد قبول مردم واقع شود. از آنجایی که قوه قضائیه، جایگاه حکمیت و قضاوت است و قاضی اگر ظرفیت تامین اعتماد جامعه را نداشته باشد نمی‌تواند نظرات کارسازی برای حل مشکلات جامعه ارائه داده و دعاوی مردم را حل‌وفصل کند، از همین منظر باید گفت برای به دست آوردن این ظرفیت‌ها باید چند ویژگی مهم در دستگاه قضا فراهم شود.

اول اینکه رفتار قوه قضائیه از صدر تا ذیل رفتار حقوقی و قانونی باشد. اگر اعضای جامعه در ادبیات، نظرات و رفتار قوه قضائیه یک استحکام حقوقی و قانونی ببینند، آنگاه اعتماد عمومی به این رکن قانونی اساسی و اداره کشور بیشتر می‌شود و علاوه‌بر این هم سوءاستفاده‌ها کمتر می‌شود و هم تعداد پرونده‌های قوه قضائیه کاهش می‌یابد.

توجه ویژه به کارگزاران دستگاه قضایی، اعمال و رفتار آنها و نتیجه کارشان مساله بعدی است. امروز جامعه نابسامانی‌هایی را از قوه قضائیه می‌بیند که حتما باید اصلاح شود، حتی اگر تاکنون مدیران قوه قضائیه این مساله را ندیده باشند. نابسامانی‌های مالی و رفتارهای غیرحرفه‌ای اگر مورد توجه دستگاه قضا باشد و راس این قوه توجه و حساسیت بیشتری به کارگزاران و مدیران این مجموعه داشته باشد، آنگاه بازسازی اعتماد مردم به دستگاه قضایی در میان‌مدت حاصل خواهد شد.

مورد سوم توجه به مساله اطاله دادرسی است. باید تدبیری برای بستن راه‌های اطاله دادرسی و افزایش سرعت رسیدگی به پرونده‌ها اندیشیده شود و همزمان هم اتقان احکام بیشتر شود، هرچند صرفا افزایش سرعت رسیدگی به پرونده‌های قضایی می‌تواند باعث افزایش اتقان احکام شود. از این مسیر قطعا امیدها به دستگاه قضایی بیشتر خواهد شد و مردم اعتماد بیشتری به آن خواهند داشت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها