• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
کمالی‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

پیدا و پنهان پرونده‌های مرتبط با فساد را با مردم در میان بگذارید

ضروری است زوایای پیدا و پنهان پرونده‌های مرتبط با فساد به مردم توضیح داده شود و شرایط به‌گونه‌ای نباشد که اگر یک نفر از مجموعه متهمان یک پرونده مجازات شد، مردم از سرنوشت سایر متهمان و سایر ابعاد آن بی‌اطلاع بمانند.

پیدا و پنهان پرونده‌های مرتبط با فساد را با مردم در میان بگذارید

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، یحیی کمالی‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت‌وگو با «فرهیختگان» گفت:

قوه قضائیه با چالش‌های متعددی روبه‌رو است که یکی از این چالش‌ها عدم اعتماد عمومی به عملکرد دستگاه قضایی است. با حضور آقای رئیسی در دستگاه قضا و ظرفیت‌هایی که در ایشان به چشم می‌خورد، امیدهایی پدید آمد تا این دغدغه نسبت به قوه قضائیه مرتفع شود.

مطمئنا اعتمادسازی محقق نمی‌شود مگر در شرایطی که قوه قضائیه اصلاحی بنیادین را در حوزه عملکردی خود و حتی خارج از آن ترتیب دهد. آنچه در حوزه داخلی قوه قضائیه بیش از همه موضوعیت دارد، مساله شفاف‌سازی است، به نحوی که این امکان وجود داشته باشد آرای صادره از سوی قضات و سرنوشت پرونده‌ها بدون درج نام افراد پرونده در دسترس مردم قرار گیرد و کارشناسان بتوانند آنها را مورد کارشناسی علمی قرار دهند.

در کنار آن ضروری است زوایای پیدا و پنهان پرونده‌های مرتبط با فساد به مردم توضیح داده شود و شرایط به‌گونه‌ای نباشد که اگر یک نفر از مجموعه متهمان یک پرونده مجازات شد، مردم از سرنوشت سایر متهمان و سایر ابعاد آن بی‌اطلاع بمانند.

علاوه‌بر اینها ضروری است قوه قضائیه به بعد پیشگیری و نظارت به‌ویژه در حوزه‌هایی چون دستگاه‌های وابسته نظیر شورای حل اختلاف، ثبت اسناد، پزشکی قانونی، سازمان قضایی نیروهای مسلح، سازمان بازرسی کل کشور و... بیش از پیش توجه کند و به اعتماد‌سازی برای مردم نسبت به این دستگاه‌ها همت گمارد.

تعامل سازنده میان قوه قضائیه و سایر قوا، دستگاه‌ها و نهادها مساله دیگری است که باید جدی گرفته شود و می‌تواند موجبات بهره‌مندی از ظرفیت‌های آنها نظیر ظرفیت کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس برای قانونگذاری دقیق و نظارت بر حسن اجرای قوانین استفاده لازم را فراهم آورد.

هم‌اینک پیشنهادهایی در حوزه‌های مرتبط با طرح‌ها و لوایح مرتبط با دستگاه قضا همچون رسیدگی به اموال و دارایی‌های مسئولان، قانون ازکجا آورده‌ای و... از سوی مجلس در اختیار رئیس جدید دستگاه قضا قرار گرفته و ایشان نیز جهت تقویت هماهنگی‌ها برای حضور در مجلس اعلام آمادگی کرده‌اند.

حجت‌الاسلام رئیسی، اولین فردی است که از متن دستگاه قضایی عهده‌دار ریاست قوه قضائیه می‌شود و این یعنی ایشان اشراف کاملی نسبت به عملکرد مجموعه تحت امر خود دارد. این در کنار اتکا به صلاحیت‌های علمی و عملی و پشتوانه رأی مردمی مقبولیت ایشان را در بدو کار بیش از سایرین می‌کند و باعث می‌شود مسیر برای اصلاحات بنیادین در قوه قضائیه هموارتر باشد.

در چنین شرایطی باید گفت مهم‌ترین گام و اولویت نخست در مسیر پیش‌رو شناسایی و برخورد با منفذهای فساد- در هر جایی که هستند- است و دومین اولویت نیز تحول بنیادین در مدیریت ستادی قوه قضائیه و حتی جاهایی که امکان ایجاد نوآوری و ‌انگیزه‌های جدید وجود دارد.

در پایان نیز ذکر این نکته ضروری است که اگر دستگاه قضا ابتدا از خود شروع کند و بعد سراغ سایر دستگاه‌ها برود، توفیق بیشتری خواهد داشت.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها