• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
وزیر علوم:

دغدغه اصلی وزارت علوم، حل مشکلات جامعه است/ برخی رشته‌های دانشگاهی حذف شده‌اند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تمام تلاشمان در ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت، حل مسائل کشور است.

دغدغه اصلی وزارت علوم، حل مشکلات جامعه است/ برخی رشته‌های دانشگاهی حذف شده‌اند

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، آنا نوشت: منصور غلامی در جمع‌بندی نشست هم‌اندیشی با اساتید صاحب‌نظران برجسته دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری ضمن تقدیر از مشارکت حاضرین گفت: دغدغه‌های اساتید و صاحب‌نظران آموزش عالی بیانگر این است که هرکدام از مسائل می‌تواند در یک نشست موردبررسی قرار بگیرد.

وی افزود: سیستم‌ها همیشه شاهد تغییرات هستند و می‌توان از نظرات اساتید در راستای بهبود اوضاع آموزش عالی استفاده کرد. تلاشمان در راستای ساماندهی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به معنای عام است.

غلامی ادامه داد: از مراکز کوچک، مستقل و منفرد به‌خصوص دانشگاه‌های دولتی نمی‌توان انتظار خروجی زیادی داشت. این دانشگاه‌ها و مراکز کوچک هر چه جلو‌تر می‌روند با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند و سابقه نه‌چندان خوب در جامعه شکل می‌دهند. سال گذشته طرح اولیه ساماندهی مراکز آموزش عالی تنظیم‌شده است.

غلامی در خصوص بحث انحلال و تعطیلی مؤسسات گفت:  هیچ مؤسسه‌ای منحل و تعدیل نمی‌شود و در هر استانی مراکز علمی باهم به‌صورت واحد‌های همکار ادامه فعالیت خواهند داشت و تمامی مباحث اداری و مالی را حفظ خواهند کرد، اما مبحث علمی نیز مشترک خواهد بود. بخشی از این نگرانی‌های موجود ناشی از کمبود‌ها است که با این طرح برطرف می‌شود‌.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: در ضعف اخلاق علمی که با عنوان تقلب علمی در جامعه مطرح می‌شود، با پیگیری قضایی و حقوقی در حال جلوگیری از این موارد هستیم. ما قدرت قضایی نداریم اما همکاران موارد مستند را گزارش می‌کنند و در این راستا دانشگاهیان باید خود ناظر باشند.

وی ادامه داد: اگر دانشجو یا استادی در مسیر تقلب صاحب‌امتیاز شود در صورت اثبات آن امتیاز و مدرک لغو خواهد شد که اولویت این موضوع در پیشگیری است.

غلامی بابیان این‌که جامعه از دانشگاه انتظار دارد، گفت: این بخش مهمی است که باید بیشتر هم‌اندیشی شده و در فضای هماهنگ در راستای حل مسائل پیش برویم. در سنوات گذشته نیز تمام تلاشمان در ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت، حل مسائل کشور است.

وی افزود: در مناطق سیل‌زده گروه‌های اساتید و دانشجویان در حال تلاش هستند و گروه‌های علمی در حال مطالعه مشکلات مسائل سیل هستند . هم اینکه برای اتفاقات سریع راهکار ارائه دهیم و برنامه پیشگیری وقوع چنین حوادثی تدوین و ارائه کنند.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: امید است خروجی دانشگاه‌ها به جامعه عرضه‌شده و هرکسی در حوزه خود بامطالعه از منابع علمی مجموعه قوی از حوادث طبیعی به‌ویژه سیل داشته باشیم و در آینده دیگر شاهد این مسائل نباشیم.

وزیر علوم در ادامه بیان کرد: در تداوم هم‌اندیشی باید مباحث به‌صورت موضوعی و مطالعه بیشتر تشکیل شود. امیدواریم به‌تدریج و دقیق تغییرات را محکم و استوار انجام دهیم و دستخوش تغییرات مدیریتی و سلیقه‎ای نشود.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: تجربه دانشگاه‌های بزرگ با واحد‌های متعدد داشته‌ایم، ضرورت ندارد امکانات یک دانشگاه یکجا متمرکز شود. زمانی که دانشگاه‌ها بزرگ باشند شاخص‌ها ارتقا پیدا می‌کند‌ به همین دلیل توزیع ظرفیت علمی و تعدادی دانشگاه بزرگ در کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد: تجربه کشورهای دیگر در دنیا همانند دانشگاه‌های فرانسه و بلژیک این است که در رتبه‌های بالای بین‌المللی قرارگرفته و در جامعه به‌عنوان یک دانشگاه بزرگ یاد می‌شود.

غلامی در پایان گفت: پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها تخصیص‌های سال ۹۷ را طی امروز و فردا دریافت خواهند کرد.

 

غلامی در جمع خبرنگاران:

برخی رشته‌های دانشگاهی حذف شده‌اند

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  در حاشیه نشست هم‌اندیشی با صاحب نظران دانشگاهی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برای پیش برد برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،  در کنار ساماندهی پژوهش‌ها باید از نظر و ایده صاحبان اندیشه و دانشگاهیان استفاده شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: این وزارتخانه سعی می‌کند موضوعات و چالش‌های پیش روی کشور را برطرف کند، سال گذشته به کمک دانشگاهیان چندین برنامه متعدد در حوزه ساماندهی ریزگردها، مسائل و موضوعات مربوط به زلزله و خشکسالی دریاچه ارومیه مطرح شد و امسال هم با توجه به سیل اخیری که در کشور به وقوع پیوسته است گروه‌های علمی دانشگاهی وارد عمل شده‌اند.

غلامی با اشاره به رشته‌های حذف شده از دانشگاه‌ها عنوان کرد: برخی از رشته‌ها کم طرفدار هستند و در مقطع ارشد و دکتری تعداد کمی از دانشجویان را مورد پذیرش قرار می‌دهند و بازار شغلی خوبی هم نداشتند که بر این اساس این رشته‌ها حذف شده‌اند. 

وی بیان کرد: در وزارت علوم تمام رشته‌های دانشگاهی همچنان تدریس شوند اما باید بازار کار مناسب آنها را داشته باشیم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها