• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

بهترین دروازه‌بان جهان؟ مارک یا یان؟

اوبلاک و تراشتگن که دست بر قضا هم‌سن و سال هم هستند در این فصل بارها تیم‌هایشان را از شکست نجات داده‌اند و سیوهای فوق‌العاده‌ای را به ثبت رسانده‌اند که ماحصل آن ویدئوهایی بوده که در پایان هر هفته از آنها ترند شده است.

بهترین دروازه‌بان جهان؟ مارک یا یان؟
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بهترین دروازه‌بان کنونی جهان کیست؟ طبیعتا سلیقه‌ها متفاوت است اما اکثریت قریب به اتفاق نظرات به سراغ دو دروازه‌بان خاص می‌رود. یان اوبلاک و مارک آندره‌تراشتگن. دو گلر 26 ساله‌ای که این روزها در تیم‌های اتلتیکو مادرید و بارسلونا خوش می‌درخشند و افت دروازه‌بان‌هایی نظیر کورتوآ، آلیسون، دوناروما، ناواس، نویر، دخه‌آ، بوفون و... هم مزید بر علت شده تا نمایش خیره‌کننده آنها بیش از پیش نمود پیدا کند.

در این فصل و تاکنون گلر اسلونیایی روخی بلانکو، در 41 مسابقه حاضر شده که ماحصل آن 32 گل خورده(0.78) و 22 کلین‌شیت(0.53) بوده است. در سوی مقابل دیوار برلین آبی‌اناری‌ها آمار 43 بازی، 38 گل خورده(0.88) و 19 کلین شیت(0.44) را بر جا گذاشته است.  حالا با جزئیات بیشتر به مقایسه کار این دو دروازه‌بان می‌پردازیم. یان در این فصل یک سوپرکاپ اروپا داشته که در آن دو گل خورد و چهار سیو داشت. این دروازه‌بان 26 ساله در 32 بازی لالیگا به میدان رفته است. تنها 21 بار دروازه‌اش باز شده و 90 سیو با میانگین 2.81 بر جا گذاشته و درنهایت منجر به 18 کلین‌شیت شده است. اوبلاک همچنین هشت بازی در لیگ قهرمانان این فصل داشت که در آن 9 بار دروازه‌اش فرو ریخت و 10 سیو با میانگین 1.25 بر جا گذاشت. او در این رقابت‌ها نیمی از مسابقات را بدون گل خورده به پایان رساند.

اما تراشتگن، گلر خوش استایل بارسلونا سوپرکاپ اسپانیا را با یک گل خورده و چهار سیو به پایان رساند. او در 32 بازی لالیگایی 31 گل خورد ولی با 81سیو میانگین 2.53 را به ثبت رساند و درنهایت 14 مسابقه را بدون دریافت گل به پایان برد. مارک در چمپیونزلیگ هشت بازی را پشت سر گذاشت که در چهار مسابقه گلی نخورد. پنج بار دروازه‌اش باز شد و با 18 سیو، میانگین 2.52 را از خود بر جا گذاشت. این گلر آلمانی دو بار هم مقابل رئال مادرید در کوپا دل‌ری به میدان رفت که درنهایت یک بار دروازه‌اش باز شد ولی با پنج سیو و میانگین 2.5، درخشش ویژه‌ای به نمایش گذاشت.

دو دروازه‌بان مذکور که دست بر قضا هم‌سن و سال هم هستند در این فصل بارها تیم‌هایشان را از شکست نجات داده‌اند و سیوهای فوق‌العاده‌ای را به ثبت رسانده‌اند که ماحصل آن ویدئوهایی بوده که در پایان هر هفته از آنها ترند شده است. نکته جالب توجه دیگر درباره اوبلاک و تراشتگن این است که آنها در تیم‌های ملی خود توفیق چندانی نداشته‌اند. اسلوونی قدرت آنچنانی ندارد تا در تورنمنت‌های معتبر شرکت داشته باشد و در آلمان هم یواخیم لو، به‌رغم فشار شدید رسانه‌ها و کارشناسان، همچنان به استفاده از مانوئل نویر ادامه می‌دهد و اشتباهات این دروازه‌بان باتجربه هم نتوانسته نظر سرمربی مانشافت را عوض کند.

 

* نویسنده : نوید استاد رحیمی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها