• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ محمد سجاد نصرتی روزنامه‌نگار

با کسی تعارف نداریم!

فروردین 1393 و در حالی که ایران چندماهی می‌شد مذاکرات هسته‌ای خود را آغاز کرده بود و وزیر امور خارجه ایران ساعت‌ها با همتای آمریکایی خود دور یک میز، «لاس دیپلماتیک» زده بود، آمریکا اعلام کرد که به حمید ابوطالبی، گزینه معرفی‌شده ایران برای نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل متحد اجازه ورود به خاک آمریکا را نمی‌دهد و ایران باید گزینه دیگری را معرفی کند. ا

با کسی تعارف نداریم!
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حسن روحانی در انتخابات 24 خرداد 94 بخش زیادی از آرای خود را از کسانی گرفت که تصور می‌کردند راه‌حل رسیدن به توسعه، نه توجه به سرمایه‌های داخل و در سایه ایستادگی مقابل مستکبران، بلکه نزدیکی به غرب و تعامل با جامعه جهانی است. کسانی که «هنوز» معتقدند تنها راه‌حل مشکلات کشور سازش با آمریکا و غرب است، آن‌طور که خود رئیس‌جمهور منتخب بعدها گفت حتی مشکل آب خوردن‌مان از این طریق حل خواهد شد!

حسن روحانی چند ماه پس از پیروزی‌اش در انتخابات برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک شد؛ او در فرودگاه «جان‌اف ‌کندی» با باراک اوباما گفت‌وگوی تلفنی برقرار کرد و با انعکاس رسانه‌ای وسیع این اتفاق، به حامیانش این اطمینان را داد که فرد مناسبی را برای نزدیک شدن به غرب انتخاب کرده‌اند.

به این ترتیب آنهایی که برای رهایی از تحریم‌ها نسخه‌ به آغوش غرب رفتن و مذاکره را تجویز کرده بودند، از آن به بعد با‌ انگیزه بیشتری به کار خود ادامه دادند و سعی کردند با تشدید تصویرسازی‌های «توهم‌زا و غلط» از آینده ایران در روزهای پس از توافق، افراد بیشتری از بدنه جامعه را با خود و خواسته‌هایشان همراه کنند.

افرادی که حالا یا در لندن سفیر شده‌اند و ابزار دیپلماسی آنها توئیتر شده یا افرادی که همان روزها ابزار دیپلماسی‌شان توئیتر بود، اما حالا سکوت و انزوا را بیشتر ترجیح می‌دهند.

بگذریم!

از روزهایی که خیلی‌ها از گفت‌وگوی تلفنی حسن روحانی و اوباما و نیز رویارویی محمدجواد ظریف با جان کری در حاشیه اجلاس نیویورک ذوق زده بودند، زمان زیادی نمی‌گذشت که آمریکا اولین سیلی را به صورت خوش‌خیالان نواخت. فروردین 1393 و در حالی که ایران چندماهی می‌شد مذاکرات هسته‌ای خود را آغاز کرده بود و وزیر امور خارجه ایران ساعت‌ها با همتای آمریکایی خود دور یک میز، «لاس دیپلماتیک» زده بود، آمریکا اعلام کرد که به حمید ابوطالبی، گزینه معرفی‌شده ایران برای نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل متحد اجازه ورود به خاک آمریکا را نمی‌دهد و ایران باید گزینه دیگری را معرفی کند. اتفاقی که با وعده روزهای پیش از انتخابات روحانی مبنی‌بر اینکه می‌خواهد عزت و اعتبار را به گذرنامه‌های ایرانی بازگرداند همخوانی نداشت. آمریکایی‌ها معتقد بودند که حمید ابوطالبی در جریان تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1357 دست داشته و به همین دلیل اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارد. این در حالی بود که حمید ابوطالبی در مصاحبه‌ای گفته بود نقشی در تسخیر سفارت آمریکا نداشته و تنها مدتی پس از وقوع گروگانگیری همراه با نماینده پاپ به سفارتخانه آمریکا رفته و نقش مترجم را داشته است. چه بسا آن روزها اطرافیان روحانی که در جریان تسخیر لانه جاسوسی دست داشتند و حالا در دولت او مسئولیت گرفته یا خارج از دولت برای پر شدن سبد رای او تلاش کرده بودند مثل معصومه ابتکار و ابراهیم اصغرزاده هم، نه‌تنها به حضورشان در این رویداد تاریخی افتخار نمی‌کردند، بلکه سعی داشتند نشان دهند از کرده خود پشیمانند. با این حال همین مساله شد بهانه‌ای برای اینکه آمریکا حاضر نشود به حمید ابوطالبی اجازه ورود به خاکش را بدهد و او با وجود داشتن سوابقی چون نمایندگی ایران در اتحادیه اروپا و سفارتخانه‌های استرالیا، بلژیک و ایتالیا، در دوران حسن روحانی خانه‌نشین بماند.  مقامات ایرانی اگرچه این اقدام را محکوم کردند و اعلام داشتند که آمریکا حقی ندارد که تعیین کند نماینده ایران در سازمان ملل چه کسی باشد و چه کسی نباشد، اما نهایتا بعد از چند هفته هیاهوی توئیتری -رسانه‌ای، همان باراک اوبامایی که با روحانی تماس تلفنی برقرار کرده بود، طرح نمایندگان آمریکا را امضا کرد تا به این ترتیب لزوم عدم صدور ویزا برای ابوطالبی، تبدیل به قانون شود!

در سوی دیگر ماجرا، باز شدن پرونده مذاکرات هسته‌ای با آمریکا هم انگار اجازه نمی‌داد ایران نسبت به این اقدام غیرقانونی کاخ سفید و کنگره واکنشی فراتر از اعتراض رسانه‌ای – توئیتری داشته باشد! مصلحت‌سنجی‌های بی‌موردی که دولتمردان و دیپلمات‌های ایرانی در طول مذاکرات هسته‌ای بارها انجام داده‌اند و همین مساله آمریکایی‌ها را به سمت اقدامات ضدایرانی بیشتری مثل صدور تحریم‌های جدید علیه برخی افراد و شرکت‌ها در کشور یا تصویب قوانین تنبیهی برای کسانی که به ایران رفت‌وآمد کنند، سوق می‌داد. با قطع امید ایران از حل شدن مساله حمید ابوطالبی، غلامعلی خوشرو از 28 بهمن 1393 کار خود را به‌عنوان سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد آغاز کرد. آمریکایی‌ها در سال‌های گذشته یک‌بار دیگر به‌خوبی دریافتند که هنوز عده‌ای دلبسته را در داخل ایران دارند که ماله به دست اقدامات‌شان را برای افکار عمومی ایران با استفاده از عباراتی چون «روح و جسم» توجیه و مسیر را برای پیشروی بیشترشان صاف کنند؛ افرادی که با کمال تاسف و ناباوری حتی پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کردند که در برجام خواهند ماند!

اگر بگوییم نتیجه همین رفتارهای غلط بود که امروز به آمریکا اجازه اقدام گستاخانه علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را داده، حرف بیراهی نگفته‌ایم؛ ارسال‌کنندگان پالس‌های غلط امروز هرچقدر می‌خواهند ژست ضدآمریکایی بگیرند یا در پارلمان لباس سپاه بر تن کنند، حقیقت تغییر نخواهد کرد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها