• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پرسپولیس با غلبه بر سایپا فاصله‌اش با رقبا در صدر را به ۵ امتیاز افزایش داد

فرار به سمت قهرمانی

سایپا بد بازی نکرد و پا پس نکشید و تا دقیقه آخر برای به تساوی کشاندن بازی جنگید اگرچه زورشان به تیم صدرنشین لیگ نرسید. حالا این پرسپولیس است و این فرار بزرگ برای قهرمانی.

فرار به سمت قهرمانی

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بازی همان شد که فکر می‌کردیم. پر گل و پر از هیجان و دقیقا عین تمام تقابل‌های علی دایی با پرسپولیس، پر حاشیه و پر از اعتراض به داوری. بازی دو مربی دارای شخصیت برنده در ورزشگاهی که برایشان سرشار از خاطره بود و در مقابل چشمان هوادارانی که سال‌ها این دو را تشویق کرده بودند، قطعا نمی‌توانست مسابقه‌ای غیرتماشایی و غیرجذاب باشد. این بازی اما در قیاس با دیگر بازی‌های دایی مقابل تیم سابق، یک عامل افزوده جذاب داشت و آن گل زودهنگامی بود که سایپا از روی نقطه کرنر و به‌صورت لایی به بیرانوند زد تا پرسپولیس برای دقایقی روحیه خود را ببازد و میدان را از دست بدهد. اگرچه پرسپولیس توانست به بازی برگردد و با به تساوی کشاندن بازی، دست پر به رختکن برود. نیمه دوم هم بازی دست پرسپولیس بود و حاصل این برتری دو گل جذاب و چند گل به ثمر نرسیده بود که اگر مهاجمان با دقت بیشتری ضربات آخر را می‌زدند، قطعا تعداد گل‌ها بیشتر هم می‌شد. سایپا هم بد بازی نکرد و پا پس نکشید و تا دقیقه آخر برای به تساوی کشاندن بازی جنگید اگرچه زورشان به تیم صدرنشین لیگ نرسید. حالا این پرسپولیس است و این فرار بزرگ برای قهرمانی.

 ترابی و شیری روی نیمکت پرسپولیس

برانکو ایوانکوویچ برای کسب نتیجه مناسب مقابل علی دایی تیمش را با این ترکیب روانه میدان کرد: علیرضا بیرانوند، سید‌جلال حسینی‌(کاپیتان)، شجاع خلیل‌زاده، سیامک نعمتی، محمد نادری، کمال کامیابی‌نیا، بشار رسن، سروش رفیعی، مهدی شریفی، علی علیپور و ماریو بودیمیر.

بیرون بودن ترابی و شیری از ترکیب پرسپولیس یکی از نکته‌های جالب‌توجهی بود که روی عملکرد این تیم اثر منفی هم گذاشت. البته برانکو بین دو نیمه ترابی را وارد ترکیبش کرد و اتفاقا خیلی هم زود روی پاس او به گل دوم رسید.

در سوی دیگر میدان نیز علی دایی از حامد فلاح‌زاده، عبدالله ناصری، رضا علیاری، ساموئل سارفو، آرش رضاوند، علی دشتی، رضا اسدی، معین عباسیان، سید‌ابوالفضل جلالی، آرمان رمضانی و محمد‌صادق بارانی برای نبرد مقابل تیم اسبق خود استفاده کرد. ترکیبی که توانست خیلی زود گل اول را برای تیمش به ارمغان آورد.

 نیمه اول؛ شروع خوب سایپا

نیمه اول را باید نیمه سایپا نامید که توانست ماشین هجومی پرسپولیس را به‌خوبی متوقف کند. گل زودهنگام و کمرشکن آنها هم البته روی روحیه پرسپولیسی‌ها اثر گذاشته بود. پرسپولیسی‌ها البته بازی را به تساوی کشاندند، اما در میانه میدان جای خالی یک بازیکن بازی‌ساز و تکنیکی را حس می‌کردند. اتفاقی که از چشم برانکو هم دور نماند و او هم بین دو نیمه ترابی را وارد میدان کرد تا روند بازی را تغییر دهد.

نکته دیگری که درمورد نیمه اول می‌توان به آن اشاره کرد اعتراض‌های بیش از حدی است که بازیکنان دو تیم از میانه‌های نیمه‌اول به آن روی آوردند و بازی از دست داور خارج شد. البته داور خوش‌اقبال هم بود که این اعتراض‌ها به درگیری خاصی نینجامید.

 گل زودهنگام سایپا

معین عباسیان در دقیقه دو با یک ضربه مستقیم کرنر توپ را وارد دروازه پرسپولیس کرد. توپ آنقدر شگفت‌انگیز وارد دروازه سرخ‌پوشان شد که نفهمیدیم در آن شلوغی به کسی هم خورد یا نه!

 گل تساوی پرسپولیس

بشار رسن در دقیقه 32 با یک ضربه خوب از داخل 18‌قدم، دروازه سایپا را باز کرد. این گل روی ضربه کرنر سروش رفیعی و برگشت توپ به‌ثمر رسید.

 گل دوم پرسپولیس؛ علیپور آقای‌گل

مهدی ترابی که در ابتدای نیمه‌دوم وارد میدان شده بود، چند دقیقه بعد از ورود با یک پاس دقیق علیپور را صاحب موقعیتی مناسب در محوطه جریمه کرد که ضربه دقیق و فنی او از بین دروازه‌بان و مدافعان گذشت و گل دوم را رقم زد تا با ۱۳ گل زده به صدر جدول گلزنان لیگ برسد.

 گل سوم پرسپولیس

دقیقه 62، مهدی ترابی که مقابل تیم سابق خود بازی می‌کرد با یک شوت بسیار زیبا و فنی گل سوم پرسپولیس را به‌ثمر رساند تا یکی از بهترین بازیکنان میدان لقب بگیرد. مدافع سایپا با اشتباه در دفع توپ، نقش مهمی در به‌ثمر رسیدن این گل داشت.

 گل دوم سایپا

در دقیقه 68 بازی، سایپا در یک ضد‌حمله روی اشتباه پرسپولیسی‌ها با پاس رضاوند و ضربه بسیار تماشایی رضا اسدی به گل دوم رسید. شوت سنگین رضا اسدی هیچ راهی را برای بیرانوند نگذاشت. گلری که دیشب مثل همیشه نبود و چندان آماده نشان نداد.

 علی دایی و همان چهره همیشگی

برای علی دایی همه بازی‌ها یک بازی است و او در تمام میادین یک شکل دارد، جدی، عبوس و آماده برای انفجار. اگر تیمش گل بزند دست‌هایش را بالا می‌برد و خدا را شکر می‌کند و اگر تیمش گل بخورد یا داورعلیه تیمش خطایی بگیرد، آن وقت است که شما می‌توانید چهره برافروخته و خشمگینش را مشاهده کنید. دیروز هم همان علی دایی همیشگی را دیدیم، مردی که هنوز بعد از نیم قرن زندگی روی این کره خاکی یاد نگرفته که باختن هم بخشی از زندگی است!

 برانکوی متفاوت

خیلی باورش دشوار بود که ببینیم برانکو بر عادت همیشگی خودش غلبه کند و بین دو نیمه تعویض کند. برانکو و شفر از آن دست مربیان روی اعصابی هستند که اصلا معلوم نیست کی تعویض کنند ولی خیلی دیر تعویض می‌کنند و اعصاب تماشاگر عصبی را حسابی داغ می‌کنند. با این همه برانکو با تماشای میانداری بازیکنان سایپا دست به تعویض زودهنگام زد و با بیرون آوردن مهدی شریفی در دقیقه 46 و ورود مهدی ترابی توانست بازی را در دست بگیرد. تعویضی که برای پرسپولیس دو گل به ارمغان آورد.

 نعمتی و بازی در پست دفاعی

قبلا هم صحبتش شده بود که سیامک نعمتی در مواقع بحرانی و غیبت دفاع راست در این پست بازی کند. او و آدم همتی چند باری برای این تیم در این پست بازی کردند. این بار قرعه به نام او افتاد و در این پست بازی کرد و نمایش خوبی هم داشت. سوال اینجاست که پنجره پرسپولیس باز است ولی هنوز بازیکنان باید در پست‌های غیرتخصصی بازی کنند، چرا؟

 نمره منفی برای مهدی شریفی

نباید از یاد ببریم که مهدی شریفی چند فصل پیش در سپاهان یکی از بهترین‌های لیگ بود و چشم‌ها را حسابی به دنبال خود می‌کشاند اما جدایی از سپاهان برای او خوش‌یمن نبود. نیمکت‌نشینی‌های پی در پی در تراکتورسازی و بعد هم نیم‌فصل سکونشینی در پرسپولیس به انتظار باز شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی این تیم و حضور در ترکیب سرخ‌ها، به صورت کامل فوتبال را از یاد او برده است. بازی یک نیمه‌ای دیروز او مقابل سایپا نه‌تنها چنگی به دل نزد بلکه حال هواداران پرسپولیس را هم گرفت.

 اولین گل رسن و ترابی

گلزنی بشار رسن و مهدی ترابی در این بازی از این جهت برای هواداران پرسپولیس مهم است که این دو بازیکن تکنیکی نخستین گل فصل خود را برای تیم پرسپولیس به ثمر رساندند. نکته دیگر در مورد رسن اینکه حضور همزمان او با رفیعی در ترکیب اصلی نشان می‌داد که برانکو خیلی روی بازی زمینی و گرداندن توپ در میدان حساب باز کرده، با این همه تا وقتی ترابی وارد زمین نشد خواسته برانکو عملی نگردید.

 

* نویسنده:  هومن جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها