• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
درباره پخش اولین قسمت سری جدید فوتبال 120

«فان»ی که به فنا رفت

خیلی‌ها منتظر سری تازه «فوتبال120» بودند و جابه‌جایی میثاقی با حمید محمدی یکی از دلایل کنجکاوی مخاطبان بود.

«فان»ی که به فنا رفت
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، پیرامون عادل فردوسی‌پور و برنامه90 بسیار نوشته و گفته‌اند. اما این بار صحبت از برنامه دیگری از عادل است پنجشنبه شب اولین قسمت از سری تازه «فوتبال120» پخش شد. این برنامه اولین بار سال 92 از شبکه ورزش سیما پخش شد و آن‌طور که عواملش می‌گویند از ابتدا هم قرار بوده با اجرای میثاقی روی آنتن برود. ظاهرا به دلیل مشکلات قانونی و اداری درون‌سازمانی، این اتفاق نمی‌افتد و حمید محمدی اجرای فصل‌های اول، دوم و سوم را برعهده می‌گیرد. پس از حل مشکلات، میثاقی مجری این برنامه می‌شود و فصل چهارم تا هفتم را اجرا می‌کند. محمدی برای فصل هشتم به برنامه‌اش برگشته اما این بار با حاشیه‌های فراوانی که پیرامون این برنامه و تهیه‌کننده‌اش شکل گرفته است.

خیلی‌ها منتظر سری تازه «فوتبال120» بودند و جابه‌جایی میثاقی با حمید محمدی یکی از دلایل کنجکاوی مخاطبان بود. حمید محمدی در سری اول این برنامه هم مجری بود و شاید نجابت و آرامش بیش از حدش مغایر با فضای کلی فوتبال بود و تهیه‌کننده‌اش را مجبور به تغییر کرد. اما با تغییر و تحولات تازه، دوباره فردوسی‌پور به سراغ محمدی رفته است. البته ویژگی مثبت محمدی، صدای جوان و جذابش است. صدایی که به‌عنوان نریشن به مستند یا گزارش، کمک زیادی می‌کند اما در قامت یک مجری برای برنامه‌ای حدودا دو ساعته با موضوع فوتبال پس‌زننده است. ریتم کُند برنامه پنجشنبه شب و تکه‌های طنز نچسب محمدی نشان داد که فارغ از تقسیم‌بندی‌های فردوسی‌پور- میثاقی این روزها، نبود میثاقی به فوتبال 120 ضربه زده است.

نکته دیگر سری تازه برنامه فوتبال 120، به جذاب‌ترین بخش آن بر می‌گشت؛ «فان»، بخشی که خیلی زود دل مخاطبانش را به دست آورد و در فضای مجازی هم دست‌به‌دست می‌شد و به‌جز جذابیت ذاتی‌اش به لحن و کلام گوینده‌اش نیز وابسته بود. میثاقی صدای خاص و منحصر به‌فردی ندارد اما تسلطش بر فوتبال و سینما و مسائل روز و حتی سیاسی، این بخش را به جذاب‌ترین قسمت فوتبال 120 تبدیل کرده بود.

پنجشنبه شب اما به‌جای میثاقی، ابوطالب حسینی آمده بود. او که از شبکه نسیم و برنامه خندوانه به شهرت رسیده بود به واسطه حضورش به‌عنوان نویسنده در برنامه «ویدئوچک» شاید گزینه مناسبی روی کاغذ باشد اما در عمل، خروجی جذابی نداشت. مکث‌های آزاردهنده، شوخی‌های دم‌دستی و عدم تسلطش در اجرا، این بخش را در اولین قسمت به نقطه ضعف کلی برنامه تبدیل کرد. ابوطالب حسینی شاید بتواند استندآپ را خوب و جذاب اجرا کند اما خواه یا ناخواه بخش «فان» برنامه 120 با میثاقی مقایسه می‌شود. البته که یک قسمت برای قضاوت، میزان درستی نیست اما در همین یک قسمت هم موارد تغییرناپذیری وجود داشت که گذشت زمان کمکی به آن نخواهد کرد.

در نهایت اما به قول دیالوگ فیلم آژانس شیشه‌ای، «مُو که می‌دونُم این وسط گوشتِ قربونی عباسِ مُویه» و عباس این بار مردمی هستند که اندک دلخوشی‌هایشان را نیز به بهانه‌های سطحی و گاه لجبازی‌های کودکانه از دست می‌دهند. در روزگاری که رسانه‌های مختلف دنیا به دلیل حضور رقیبان جدی و قدرت روزافزون فضای مجازی به فکر جذب و افزایش مخاطبان هستند اینجا اما سیاسی‌کاری‌ها و گاه بدسلیقگی‌های بی‌تفاوت به نظر مردم، مخاطبان را با صدای بلند فراری می‌دهند. شاید بزرگ‌ترین «فان» این روزها همین چالش‌های غیرمفید و غیرضروری باشد.

 

* نویسنده : سیدمهدی موسوی‌تبار روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها