• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارشی از نظرات عجیب ترامپ و واکنش‌های چهره‌های مشهور آمریکایی

رئیس‌جمهور منفور سلبریتی‌های آمریکا

جیم کری در مصاحبه‌ای، انتقادهای تند و تیزی نسبت به سیاست‌های ترامپ داشت و گفته بود: «ترامپ فکر می‌کند تنها راه انجام دادن کارها لگد زدن به صورت شماست و وقتی زخم‌های شما شروع به خوب شدن می‌کنند او فرصت را مغتنم شمرده و دوباره این کار را انجام می‌دهد.

رئیس‌جمهور منفور سلبریتی‌های آمریکا
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دونالد ترامپ بیشتر از هر کسی شبیه آرنولد شوارتزنگر است؛ هرچند به نظر می‌رسد این دو نفر با هم مشکل دارند و هر از چندگاهی بهانه‌ای برای اینکه خدمت هم برسند، پیدا می‌کنند. آنها هر دو اصالتی آلمانی‌زبان دارند؛ شوارتزنگر اتریشی است و ترامپ آلمانی. هر دوی آنها سلبریتی‌هایی بودند که به شکل عملی وارد سیاست شدند؛ شوارتزنگر فرماندار بزرگ‌ترین ایالت آمریکا یعنی کالیفرنیا بود و به حزب جمهوری‌خواه وابستگی داشت، همچنان که ترامپ هم پیش از این کار رسانه‌ای می‌کرد و به‌عنوان یک جمهوری‌خواه بالاترین مقام ایالات متحده شد. آرنولد شوارتزنگر در سال ۲۰۱۳ می‌خواست کاندیدای ریاست‌جمهوری شود اما به دلیل اینکه متولد ایالات متحده نبود، قانون این اجازه را به او نداد. اما در دور بعدی انتخابات، ترامپ این امکان را پیدا کرد و به کاخ سفید رفت. ترامپ قبل از اینکه رئیس‌جمهور آمریکا شود، مجری برنامه «سلبریتی اپرنتیس «The Celebrity Apprentice» بود و وقتی به کاخ سفید رفت، آرنولد شوارتزنگر جای او را گرفت. آرنولد به‌رغم اینکه جمهوری‌خواه بود، در انتخابات ۲۰۱۷ اعلام کرد که مخالف ترامپ است و ترامپ هم چند وقت پیش در مراسم نیایش صبحگاهی که مراسمی رسمی است، یکی از دعاهایش این بود که «برنامه آرنولد مخاطبان بیشتری داشته باشد.» و به ریزش مخاطبان برنامه در دورانی که خودش مجری آن نیست اشاره کرد. آرنولد شوارتزنگر هم با انتشار یک پیام ویدئویی، به این کنایه رئیس‌جمهور آمریکا پاسخ داد. این قضیه به شکلی ملموس می‌تواند مساله بسیار بزرگ‌تری را نمادینه کند که نه‌تنها کل ایالات متحده آمریکا، بلکه بخش قابل‌توجهی از جهان را درگیر خودش کرده است. ترامپ، شوارتزنگر را جانشین خودش می‌داند، نه خودش را جانشین اوباما. حالا آمریکا به نقطه‌ای آخرالزمانی رسیده و این کشور در حقیقت دارد به شکلی که یک مجری، یک شوی تلویزیونی زرد را اداره می‌کند، اداره می‌شود. او مجری هات‌تاک است نه چیزی که در ذهن سیاست‌ورزان جدی‌تر به‌عنوان رئیس قوه مجریه شناخته می‌شود. او شبیه مجری دولت چه به معنای مدرن آن و چه به معنای سنتی‌اش نیست و بیشتر شبیه مجری برنامه‌هایی است که مجری آنها سوالاتی غافلگیر‌کننده و بی‌پروا اما بی‌اهمیت و پوچ از میهمانان‌شان می‌پرسند؛ مثلا اینکه آیا همجنس‌باز هستی؟ در هفته گذشته چند بار رابطه جنسی داشتی و... این نوع از شوک دادن به یک گفت‌وگو، برای ایجاد حرارتی کاذب انجام می‌شود تا پوچی محتوای آن مکالمه را جبران کند و این یعنی پست‌مدرنیسم. خروج ناگهانی از پیمان محیط‌زیستی پاریس، پاره کردن توافق برجام، اعلام بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم‌صهیونیستی، قرار دادن نیروی رسمی نظامی یک کشور در فهرست گروه‌های تروریستی و... همگی از نوع همان شوک‌هایی هستند که مجری‌های هات‌تاک به میهمانان‌شان می‌دهند اما هر چند شاید تاریخ در مرحله باشکوهی از خودش به سر نمی‌برد، بعید به نظر می‌رسد که عرصه جدی و پیچیده سیاست اجازه بدهد که یک نفر با او مثل میهمانان برنامه‌های هات‌تاک برخورد کند و هسته‌ای که به اشتباه بلعیده شده را هضم خواهد کرد. در مورد ترامپ صحبت از تئوری «مرد دیوانه» می‌شود؛ یعنی می‌گویند او می‌خواهد دیوانه به نظر برسد تا همه هر بلوفی که زد را باور کنند.

نظریه «سیاستمدار استثنایی» هم در مورد ترامپ مطرح است و این عبارت به افرادی اشاره دارد که نه از اصول کلی سیاست، بلکه از تصمیمات شخصی و دلبخواهی خودشان که عموما متهورانه هم هست، پیروی می‌کنند؛ یعنی مثل کسانی از قبیل سرهنگ قذافی. نظرات دیگری هم در مورد شخصیت سیاسی ترامپ مطرح هستند که خیلی‌هایشان می‌توانند لااقل حاوی بخشی از حقیقت باشند. اما یک چیز مسلم درباره او وجود دارد و آن اینکه چنین کاراکتری عصاره‌ای از فرهنگ عمومی آمریکاست، فرهنگ کشوری که به قول پل والری «تنها کشور قدرتمند و ثروتمندی است که برای رسیدن به قدرت و ثروت هیچ تلاشی نکرده» و حالا کار را به آنجا رسانده که احمقانه‌ترین انتخاب ممکن را به کاخ سفید فرستاده است. هنرپیشه‌هایی مثل ریگان یا مجری و تهیه‌کننده‌ای مثل ترامپ، نه در کشورهایی که با عنوان تحقیرآمیز جهان سوم از آنها یاد می‌شود، بلکه در آمریکا رئیس‌جمهور شدند.

  دعواهای مجازی با تئوری مرد دیوانه

رفتارهای عجیب رئیس‌جمهور آمریکا و تیم رسانه‌ای‌اش در دنیای مجازی هم برای خیلی از هنرمندان کلافه‌کننده شده است. نمونه اخیر مربوط می‌شود به انتشار کلیپ کمپین انتخابات ترامپ که با واکنش کمپانی برادران وارنر همراه بود. سخنگوی کمپانی برادران وارنر گفت: «استفاده از موسیقی «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» در ویدئوی کمپین انتخاباتی۲۰۲۰ یک کار غیرقانونی است و ما از طریق قانونی این موسیقی را از این فیلم حذف می‌کنیم. در این شکایت از ترامپ خواسته شده تا این ویدئو را از توئیتر خود حذف کند. این ویدئو که از روز سه‌شنبه در توئیتر ترامپ منتشر شده دو دقیقه‌ای است و نه‌تنها موسیقی هانس زیمر از سه‌گانه سال ۲۰۱۲ نولان را برداشته است بلکه حتی از فونتی که فیلم استفاده کرده بود هم استفاده کرده است. در این کلیپ که تاکنون بیش از 3/2 میلیون بازدیدکننده داشته تلاش شده تا اوج قدرت ترامپ را نشان دهد. شماری از هالیوودی‌های مخالف ترامپ ازجمله ایمی شومر و رُزی اودانل نیز در این میان جای دارند.

البته برخی معتقدند که این شکل اقدامات دونالد ترامپ بیشتر جنبه جنگ روانی دارد که متاثر از همان استراتژی تئوری «مرد دیوانه» است. به‌عنوان نمونه ترامپ بعد از نشست مطبوعاتی وزیر امور خارجه و وزیر خزانه‌داری این کشور در ارتباط با بازگشت تحریم‌ها علیه ایران در اقدامی کودکانه، عکسی را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد که روی آن نوشته بود: «تحریم‌ها می‌آیند، ۵ نوامبر.» عکس توئیت ترامپ به سبک تبلیغات سریال‌های آمریکایی درست شده بود. سریال گیم اف ترونز در تبلیغ خود با جمله «inter is caoming» از این ایده استفاده کرد. در شبکه‌های اجتماعی این عکس پوسترمانند ترامپ را با محتوای سریال هم مقایسه و این گمانه‌زنی مطرح شد که ترامپ خودش را Night King جهان می‌داند و می‌خواهد بر سراسر جهان مسلط شود. نکته جالب اینکه در سریال گیم او ترونز، «شاه شب» یا همان Night King یک شخصیت شرور است که با مردگان در ارتباط بوده و می‌تواند زامبی‌ها را زنده و برای جنگ با سرزمین‌های دیگر آماده کند. شبکه HBO و سازندگان این سریال در توئیتی ابراز نظر محافظه‌کارانه کرده‌اند و به‌طور ضمنی به رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند که اصلا از این توئیت و عکس خبر نداشتند و ترجیح می‌دهند تایپوگرافی و تردمارک آنها برای اهداف سیاسی استفاده نشود.

  دنیروی خشمگین از رفتارهای ترامپ

«رابرت دنیرو» بازیگر سرشناس هالیوودی یکی از مهم‌ترین مخالفان سرسخت «دونالد ترامپ» است و تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از الفاظی همچون احمق، بلای طبیعی، مایه آبروریزی کشور برای توصیف «ترامپ» استفاده کرده بود. البته دنیرو بعد از انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، نظرش را ملایم‌تر کرد و گفت: «دیگر نمی‌توانم با مشت توی صورتش بکوبم. او الان رئیس‌جمهور است.» با این وجود، شدت رفتارهای عجیب ترامپ به‌گونه‌ای بود که دنیرو در طول سه سال ریاست‌جمهوری ترامپ، در فرصت‌های مختلف رئیس‌جمهور آمریکا را مسخره می‌کرد. شدت انتقادهای دنیرو از ترامپ، به گونه بود که نشریه «دیلی میل» اعلام کرد دونالد ترامپ اجازه ورود به هیچ‌یک از رستوران‌‌های رابرت دنیرو که تحت عنوان «نوبو» هستند را ندارد. دنیرو حتی در رویدادهای فرهنگی به اظهارات شاذ ترامپ ایراد می‌گرفت. او با اشاره به همه خبرهای مخالف ترامپ که از سوی وی با عنوان اخبار دروغ و جعلی خوانده می‌شوند، گفت: «من خیلی نگران این نیستم که جمهوری‌خواهان بخواهند مزخرف‌های ترامپ درباره اخبار جعلی را باور کنند. من بسیار نگران این هستم که جمهوری‌خواهان اجازه می‌دهند ترامپ به این راحتی حقایق را کنار بزند و واقعیت جایگزین خودش را درست کند.»

  کمدین مخالف ریاکاری ترامپ

جیم کری، بازیگر، کمدین و فیلمنامه‌نویس مخالف تمام‌عیار رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا و سیاست‌های اوست. او ضدیت خود را نه‌فقط با جملات آتشین که با نقاشی‌های حساسیت برانگیزش نیز ابراز می‌کند. با این حال تمام افراد نزدیک به او با این مدل ابراز عقیده موافق نیستند.

جیم کری در مصاحبه‌ای، انتقادهای تند و تیزی نسبت به سیاست‌های ترامپ داشت و گفته بود: «ترامپ فکر می‌کند تنها راه انجام دادن کارها لگد زدن به صورت شماست و وقتی زخم‌های شما شروع به خوب شدن می‌کنند او فرصت را مغتنم شمرده و دوباره این کار را انجام می‌دهد. ترامپ مرد بدی است! او تمام تجارت‌هایی را که در آن دخیل بوده است به ورشکستگی رسانده و چه کسی فکر می‌کند که این ورشکستگی برای ما و مملکت ما اتفاق نمی‌افتد؟ چه از لحاظ مالی و چه از نظر اخلاقی! این کاری است که او انجام می‌دهد و برای همین او را مانند یک بچه می‌بینم.» این بازیگر ادامه داد: «ترامپ می‌گوید فردی مذهبی و مسیحی است و این گفته‌اش حال من را خراب می‌کند، چراکه وقتی تمام توهین‌ها، خودخواهی‌ها و حرف‌های زشت او و تمام کارهای مصیبت‌باری که انجام داده است، یادم می‌آید، انگار مانند فرو کردن میخی در صلیب حضرت مسیح است.»

 

* نویسنده : میلاد جلیل‌زاده روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها