• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارشی درباره 5 خرید افتضاح پاری‌سن‌ژرمن

سـوء‌مدیـریت الخـلیفی در پـاریس

گزارش اخیر «اکیپ» که ترجمه اسپانیایی آن در «آس» اسپانیا نیز بازتابی گسترده داشته است، نشان از سوء‌مدیریت ناصر الخلیفی دارد. مثالی شاید گذرا و ساده اما گویا برای شرح اشتباهات مدیری که آمده بود از پاری‌سن‌ژرمن یک غول دست نیافتنی در دنیای فوتبال باشگاهی بسازد و شکست خورد.

سـوء‌مدیـریت الخـلیفی در پـاریس
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مالک باشی یا مدیرعامل، وقتی اهلش نباشی، سودی ندارد. چه مالکان خوبی که آمدند و با باشگاه‌شان تاریخ ساختند و چه مدیرعامل‌هایی که آمدند و عمیق‌ترین خیانت‌های فوتبالی را در تاریخ حک کردند.

مالک یا مدیرعامل، خوب و بدش زیاد است اما خوبش، حساب و کتاب دارد. ویژگی‌هایی دارد که اگر آنها را نداشته باشی، اهلش نیستی. تبدیل به آبراموویچی می‌شوی که تندیس فرار مالیاتی را از الهه فریب و دغل‌کاری دریافت می‌کند، شبیه برادران گلیزر می‌شوی وقتی از آدامس جویده فرگوسن هم پول در می‌آورد ولی حاضر است کل منچستریونایتد را در ازای مالکیت یک جزیره دور افتاده از دست بدهد. ناصر الخلیفی اما اهلش بود یا نبود، باشگاه اول پایتخت فرانسه را از دست مردم گرفت و به‌عنوان یک مالک، ادای یک مدیرعامل را درآورد. نقش یک مدیرعامل که با رای هواداران انتخاب شده را بازی کرد و این بازی هم حدی داشت و تا جایی مشخص، قابل تحمل بود. پاری‌سن‌ژرمن نه به اهداف کوتاه‌مدت خود رسید و نه به اهداف بلند مدتش، قهرمانی‌های اروپایی که به مردم پاریس وعده داده شده بود، تبدیل به رویا شد و البته که با ثروت نامحدود و نجومی این مالک عرب، اوضاع بهتر از گذشته رقم خورد. البته به قول نویسنده نشریه «اکیپ» فرانسه: «به چه قیمتی؟»

گزارش اخیر «اکیپ» که ترجمه اسپانیایی آن در «آس» اسپانیا نیز بازتابی گسترده داشته است، نشان از سوء‌مدیریت ناصر الخلیفی دارد. مثالی شاید گذرا و ساده اما گویا برای شرح اشتباهات مدیری که آمده بود از پاری‌سن‌ژرمن یک غول دست نیافتنی در دنیای فوتبال باشگاهی بسازد و شکست خورد.

در چند سال گذشته، ناصر الخلیفی و تیم خرید و فروش بازیکنان باشگاه پاری‌سن‌ژرمن پنج اشتباه بزرگ مرتکب شده‌اند که در ادامه آنها را از نظر می‌گذرانید.باشگاه پاری‌سن‌ژرمن از سال 2011 قطری شد، رنگ پاریسی این تیم به مرور کاهش پیدا کرد و «اکیپ» فرانسه حتی مدتی است با اصلاح «عنابی»ها از پاری‌سن‌ژرمن یاد می‌کند.

کاوانی، نیمار، امباپه و بوفون، این اسامی یعنی اینکه پاری‌سن‌ژرمن خریدهای خوبی داشته اما با ثروت نجومی و فرازمینی الخلیفی، چنین خریدهایی کاملا قابل پیش‌بینی بود. تیمی با چنین ابرستارگان و بازیکنان بزرگ که حتی رنگ موفقیت در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا را هم ندید.

«لو پاریسین»، شروع‌کننده یک نقد علیه الخلیفی بود و «اکیپ» هم این نقد تند را تکمیل کرد و نوشت: «پنج خرید اشتباه کافی است که مرد قطری مقابل هواداران پاری‌سن‌ژرمن فقط سکوت کند.» اریک – ماکسیم چوپو موتینگ مهاجم 30 ساله در تابستان امسال راهی پاری‌سن‌ژرمن شد و حتی به اندازه 10درصد از توقعات مربیان را برآورده نکرد. این ستاره آلمانی – کامرونی نه در گلزنی و نه در کار گروهی موفق بود و در مجموع 18 بازی رسمی، فقط پنج بار در ترکیب اصلی تیم حاضر شد و در چند بازی حتی روی نیمکت هم قرار نگرفت.

خوزه رودریگز بازیکنی از جزایر قناری، در هفته 420 هزار یورو دریافت کرد، اما این دریافتی عجیب و کاملا غیرمنطقی فقط دو ماه دوام داشت و با اعتراض شدید هیات امنای باشگاه همراه شد. ستاره پیشین رئال مادرید راهی رئال بتیس شد و به درخواست کلایورت به پاری‌سن‌ژرمن آمد. او در این مدت به لاس پالماس و استوک سیتی هم قرض داده شد اما در هیچ‌کدام موفق عمل نکرد. وی در 15 بازی با لباس پاری‌سن‌ژرمن فقط دو بار موفق به گلزنی شد و هرگز در حد و اندازه وعده داده شده نبود. گریگور کریچویاک، ستاره لهستانی در خط هافبک پس از چند سال درخشش در سویا راهی پاری‌سن‌ژرمن شد. سویا این ستاره را پنج میلیون یورو خرید و او را به پاریس معادل 30 میلیون یورو فروخت. او در ترکیب پاری‌سن‌ژرمن افتضاح بود و درنهایت هم راهی روسیه شد. لاسانا دیارا، ستاره‌ای که شاید در همان ترکیب رئال مادرید هم هرگز خوب نبود، امری اصرار بر خرید این مرد فرانسوی داشت اما با اینکه کلی خرج روی دست پاری‌سن‌ژرمن گذاشته بود، درنهایت راهی الجزیره شد و مدتی هم بدون تیم روزگار گذراند. حاتم بن‌عرفا، این مورد رکورد بیشترین اعتراض را از سوی هیات امنا ثبت کرد. 26 میلیون یورو در سال، هزینه بازیکنی شد که واقعا هیچ سودی برای پاری‌سن‌ژرمن نداشت. 32 بازی رسمی، چهار گل زده و هفت پاس‌گل، این همه چیزی بود که مرد قطری برایش در سال 26 میلیون یورو پرداخت. بن‌عرفا درنهایت به خاطر اخراج از پاریس در دادگاه عالی همین شهر، مبلغ هشت میلیون یورو اضافی هم از ناصر الخلیفی دریافت کرد.

 

* مترجم : بابک سرانی‌آذر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها