• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سپاه پاسداران در جریان سیل کم‌نظیر اخیر در پیشانی کمک‌رسانی به مردم بود

سپاه خدمت

. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنقدر‌ها خدمات داشته و کارها انجام داده است که برای ادعای سپاهی‌بودن لازم نیست منتظر خبر یا شق‌القمری باشیم. ما هم حالا که می‌توانیم و می‌شود این ادعا را بکنیم برای آن همین سیل و خدمات سپاه در مناطق سیل‌زده را دستاویز می‌کنیم و دلیل می‌آوریم که با افتخار، سپاهی هستیم.

سپاه خدمت

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  این روزها هرجا و در هر فضا و رسانه‌ای سرک می‌کشیم، بیشتر   از هر حرف و سخنی در کنار اخبار خاص مربوط به وضعیت آب و هوایی و سیلابی کشور، ماجرای اقدام آمریکا در تروریست خواندن سپاه بر سر زبان‌هاست و تصاویر و متن‌ها و کلیپ‌هایی از اقدامات و رشادت‌های این نیرو درحال بارگذاری است. هرکسی با انتشار تصویری در صفحه شخصی‌اش در هرکدام از رسانه‌های مجازی درحال ترند‌کردن #من_هم_سپاهی_هستم است و البته این اتفاق بدی هم نیست. اما برای این ادعا دلیل داشتن و ادله جمع‌کردن کار سختی نیست. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنقدر‌ها خدمات داشته و کارها انجام داده است که برای ادعای سپاهی‌بودن لازم نیست منتظر خبر یا شق‌القمری باشیم. ما هم حالا که می‌توانیم و می‌شود این ادعا را بکنیم برای آن همین سیل و خدمات سپاه در مناطق سیل‌زده را دستاویز می‌کنیم و دلیل می‌آوریم که با افتخار، سپاهی هستیم. از حرکات خودجوش و وظیفه‌ای - که همیشه بوده و اقدامی که همیشه صورت می‌گیرد- که بگذریم، حضور نیروهای نظامی در مناطقی که به هر دلیلی دچار مصیبتی شده‌اند این‌بار و در ماجرای سیلاب سراسری در کشور متفاوت و منحصربه‌فرد بود. آنقدر این حضور مهم و الزامی بود که حتی مقام معظم رهبری در نامه‌ای که در روزهای ابتدایی پس از سیل در کشور منتشر شد از نیروهای مسلح بالاتر از هر نهاد و ارگان دیگری خواستند حضور جدی و مستمر در مناطق سیل‌زده داشته باشند و همین هم بود قوت‌قلب و حس تکلیفی که با گذشت بیش از 20 روز از آغاز سیلاب‌ها نیروهای نظامی را در مناطق درحال خدمت‌رسانی نگه داشت.

 

مازندران

اگر قرار بر رعایت تقدم و تاخر باشد، اولین استان‌هایی که در ماجرای سیل دچار آسیب شدند استان‌های شمالی مازندران و گلستان بودند. بعد از آغاز سیل در استان مازندران نیروهای سپاه به سرعت در مناطق مختلف درگیر با سیل حاضر شدند و نسبت به ارائه خدمات به آسیب‌دیدگان اقدام کردند. طبق آخرین اطلاعات و براساس گفته‌های محمدحسین بابایی، فرمانده سپاه کربلای مازندران نجات جان 500 نفر از مردم از سیل، لایروبی هزارو 700 واحد مسکونی، 43 مسجد و حسینیه، توزیع 10هزار پرس غذای گرم، بیش از هفت‌هزار بسته حمایتی مواد غذایی، هزار و 600 پتو، بیش از 245 تن علوفه و نهادهای دامی، لایروبی و بازگشایی رودخانه‌ها و راه‌ها به صورت نقطه‌ای حدود 60 کیلومتر، به‌کارگیری 108 دستگاه ماشین‌آلات مختلف سنگین، انجام هشت‌میلیارد ریال خدمات مهندسی رایگان، حضور بسیج جامعه پزشکی در مناطق سیل‌زده و... بخشی از اقدامات سپاه در مناطق سیل‌زده مازندران بوده است. اقداماتی که در انواع و گستره‌های متفاوت‌تر درحال حاضر هم انجام می‌شود. حضور محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در مناطق سیل‌زده مازندران هم باعث افزایش سرعت و کیفیت ارائه خدمات از سوی سپاه به آسیب‌دیدگان سیل مازندران شد.

 

گلستان

https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1398/01/04/13980104000644636890630309386858_84257_PhotoX.JPG

بلافاصله بعد از مازندران، سیل شهرهایی از گلستان را هم دربرگرفت و حالا نوبت به کمک‌رسانی به این استان بود. هر لحظه به حجم و ارتفاع آب در بخش‌های مختلف این استان افزوده می‌شد و مردم دچار مشکلات جدی‌تری می‌شدند. ایران یکپارچه به خدمت گلستان درآمده بود و در برابر این سیل مصیبت‌زا، سیلی از محبت‌ها و کمک‌‌های مردمی هم به سمت گلستان جاری شد.

در اتفاقات گلستان هم نیروهای نظامی و بالاخص سپاه پاسداران حضور فعال داشتند. حضور نیروهای مختلف سپاه پاسداران در این مناطق از لحظات ابتدایی آغاز شد. تعیین هفت‌ استان معین برای خدمت‌رسانی به بخش‌های مختلف، احداث و نصب 20 پل توسط واحدهای مهندسی نیروی زمینی سپاه و قرارگاه خاتم‌الانبیا در کمتر از 60 ساعت، اختصاص ۴۴۰ دستگاه، ادوات و تجهیزات اعم از لودر، بیل مکانیکی، دستگاه لجن‌کش و کف‌کش و کامیون جهت لایروبی منازل، رودخانه‌ها و بازگشایی و ترمیم راه‌ها به استان‌های گلستان و مازندران، خدمات‌رسانی به 65‌هزار و 328 نفر از سیل‌زدگان شهرستان آق‌قلا توسط بیمارستان صحرایی شهید شوشتری نیروی زمینی سپاه و خدمات‌رسانی به بالغ بر 13هزار نفر از مردم سیمین‌شهر و گمیشان توسط بیمارستان صحرایی نیروی دریایی سپاه، حضور فرماندهان عالی‌رتبه نظامی سپاه در مناطق، ایجاد انفجار و برش دادن جاده‌ها و تاسیساتی که مانع خروج آب از شهرها بودند، جابه‌جایی چند هزار نفر از سیل‌زدگان گمیشان و انتقال آنان به بندر ترکمن و نیز رساندن بیش از چند ده تن بار و کمک‌های مردمی به آنان با استفاده از شناورهای نیروی دریایی سپاه و... بخشی از اقدامات گسترده در مناطق سیل‌زده استان گلستان توسط سپاه پاسداران بوده است که البته کماکان کمک‌ها با حضور جدی نیروهای سپاه ادامه دارد.

 

لرستان   

خانه‌هایی تا میانه گل گرفته شده و چشم‌هایی پراندوه و صداهایی بغض‌آلود و لرزان و امیدهایی که همه در چند ساعت ناامید شدند. این تصویری از لرستان پس از سیل است؛ تصویری که هیچ حلاوتی نمی‌تواند اندوه ناشی از آن را کمرنگ کند. لرستان هم یکی‌دیگر از استان‌های درگیر سیل در کشور بود که متاسفانه به دلایل مختلفی آسیب‌ها و خسارات فراوانی دید و با گذشته روزها از پایان سیلاب همچنان وضعیتش مساعد نیست.

نیروهای نظامی همچون استان‌های قبلی در لرستان هم به سرعت حاضر شدند و در این حضور نظامی‌ها، سپاه پاسداران از پیشگامان بود. فرماندهان و نیروهای مختلف سپاه پاسداران یکی پس از دیگری در مناطق مختلف درگیر همچون پلدختر و معمولان و... حاضر و مشغول خدمت‌رسانی می‌شدند. اعزام و استقرار بالگردها، یگان مهندسی  ۴۳ امام علی(ع) و یک ست کامل بیمارستان صحرایی این نیرو به استان لرستان، به‌کارگیری پهپادهای نیروی هوافضای سپاه برای رصد و پایش مناطق سیل‌زده، احداث دو بیمارستان صحرایی در پلدختر و معمولان توسط سپاه، حضور بیش از حضور ۱۶۰۰ جهادگر بسیجی برای امداد‌رسانی در مناطق سیل‌زده در همان روزهای ابتدایی، بازگشایی فرودگاه خرم‌آباد توسط نیروهای امدادی سپاه پاسداران، حضور فرمانده کل سپاه پاسداران در مناطق آسیب‌دیده، بارریزی هوایی توسط بالگرد‌های هوافضای سپاه، راه‌اندازی یک موکب توسط قرارگاه حمزه سیدالشهدا در شهر معمولان و... بخشی از اقدامات نیروهای سپاه پاسداران در مناطق سیل‌زده لرستان بوده است که همچنان این اقدامات ادامه دارد.

 

خوزستان

وضعیت در همه استان‌های درگیر با سیل مساعد نبود و نیست، با همه اینها خوزستان مثل همیشه ماجرای متفاوتی دارد، با اینکه چند روزی از آرامش نسبی سایر استان‌های سیل‌زده می‌گذرد، خوزستان آرامشی به خود ندیده است و مردم مناطق مختلف این استان هر لحظه منتظر شنیدن اخبار و اطلاعیه‌های تخلیه فلان شهر و فلان روستا در مسیر سیل هستند. همین خوف و رجای حاصل از وضعیت نابسامان این استان باعث شده توجهات بیش از همه به جنوب کشور و خوزستان قهرمان باشد.

خوزستان برای نیروهای نظامی آشناتر از هرجای دیگر کشور است. سال‌ها برای دفاع از مرز کشور در این استان جنگیده‌اند و حالا هم برای حفظ آن هرکاری می‌کنند. نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با علم به اینکه سرانجام آب ناشی از سیلاب‌های استان‌های مرکزی به خوزستان است، از همان روزهای ابتدایی و وقتی که هنوز سیل به خوزستان نرسیده بود خود را برای اقدامات و خدمت‌رسانی در خوزستان آماده کرده بودند.

از حاج‌قاسم سلیمانی تا سردار سلامی و سایر فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران همگی در مناطق آسیب‌دیده خوزستان حاضر شدند تا در روند خدمت‌رسانی بهبود ایجاد شود. استفاده از ظرفیت نیروی دریایی با چند ده فروند قایق به‌منظور امداد‌رسانی به روستاهای این منطقه، اعزام بیش از ۳۵دستگاه لودر، بیل مکانیکی و کمپرسی از دفتر مهندسی سپاه خاتم‌الانبیا(ع)، اعزام چند فروند بالگرد، تعیین بوشهر، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان استان‌های معین خوزستان در شرایط نیاز برای مقابله با سیل، شکافتن بخش‌های مختلف هورالعظیم برای پذیرش حجم آب بیشتر و رفع تهدیدات از مناطق سیل‌زده ازجمله سوسنگرد، آمادگی پادگان‌ها و یادمان‌ها و ساختمان‌های مربوط به راهیان نور برای اسکان چندصدهزار نفری سیل‌زدگان، تهیه و توزیع مواد غذایی، اعزام تیم‌های پزشکی، اعزام تیپ‌های مهندسی، جلوگیری از تخریب پست برق اهواز، انجام چندین انفجار برای ایجاد آبراهه‌های جدید و هدایت آب به سمت دشت‌ها و جلوگیری از ایجاد خسارت برای شهرها، انتقال مردم از مناطق سیل‌زده به مناطق امن اسکان و... بخشی از اقدامات سپاه پاسداران در مواجهه با سیل خوزستان بوده است؛ اقداماتی که بنا به وجود شرایط اضطراری در خوزستان همچنان ادامه دارد و خواهد داشت.

 

* نویسنده : ابوالقاسم رحمانی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها