• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
کارلوس مارتین روئیز سخنگوی کمک‌های انسان‌دوستانه و مدیریت بحران کمیسیون اروپا در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

تحریم‌ها مانع کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران

براساس آخرین اخبار از منابع معتبر، سازمان صلیب سرخ جهانی اعلام کرده است تحریم‌های آمریکا ضدایران مانع امدادرسانی به سیل‌زدگان در ایران شده، این تحریم‌ها غیرانسانی است و امکان ارائه پول نقد به هلال‌احمر ایران برای کمک به سیل‌زدگان وجود ندارد.

تحریم‌ها مانع کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «کریستوس استایلیانیدز»، کمیسیونر اروپا برای کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران روز پنجشنبه از تخصیص بودجه‌ای برای کمک به امدادرسانی به سیل‌زدگان در ایران خبر داد.

وی در توئیتر نوشت: «در پی سیلاب‌های شدید در ایران با هدف پشتیبانی اضطراری، مقدار اولیه 2/1 میلیون یورو را برای کمک به آسیب‌پذیرترین جوامع در ایران در نظر گرفته‌ایم. ما در این زمان سخت با همبستگی کامل در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم.»

البته این اولین و آخرین خبر و ادعا در ارتباط با تخصیص کمک‌های بین‌المللی به ایران نیست و مساله اصلی در این ارتباط به نوع کمک‌ها برمی‌گردد. تحریم‌ها شرایطی را ایجاد کرده است که بنا بر اخبار و اطلاعات موجود امکان انتقال کمک‌های مادی به کشور نیست.

براساس آخرین اخبار از منابع معتبر، سازمان صلیب سرخ جهانی اعلام کرده است تحریم‌های آمریکا ضدایران مانع امدادرسانی به سیل‌زدگان در ایران شده، این تحریم‌ها غیرانسانی است و امکان ارائه پول نقد به هلال‌احمر ایران برای کمک به سیل‌زدگان وجود ندارد. صلیب سرخ به دلیل تحریم‌های آمریکا ناچار شد تنها کمک‌های غیرپولی مانند محموله تجهیزات امدادرسانی به ارزش 300هزار یورو را از طریق آلمان به ایران برساند.

در این خصوص خبرنگار «فرهیختگان» در تماس با کارلوس مارتین روئیز، سخنگوی کمک‌های انسان‌دوستانه و مدیریت بحران کمیسیون اروپا پیگیر این خبر شد.

شما اعلام کرده‌اید اتحادیه اروپا کمک‌های انسان‌دوستانه خود را از طریق فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ منتقل می‌کند. آیا تاکنون پول یا کالایی به صلیب سرخ منتقل شده است؟ مقامات ایران اعلام کرده‌اند تحریم‌های آمریکا باعث شده است که هلال‌احمر ایران نتواند هیچ‌گونه کمکی را از خارج ایران دریافت کند. آیا مطمئن هستید کمک‌های شما می‌تواند به مردم ایران برسد؟ آیا کمک‌های اتحادیه اروپا به صورت نقدی یا غیرنقدی خواهد بود؟

این اطمینان را می‌دهم که هلال‌احمر ایران کمک‌های نقدی اتحادیه اروپا را از طریق فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و همچنین با مشارکت جامعه بین‌المللی هلال‌احمر دریافت می‌کند. هیچ محدودیتی در این خصوص وجود نخواهد داشت. کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا به فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ شامل تحریم‌های آمریکا نمی‌شود. کمک‌های اتحادیه اروپا تماما نقدی خواهد بود و شامل تجهیزات نمی‌شود.

وقتی به اخبار و سابقه کمک‌های اتحادیه اروپا به کشورهای دیگر حتی درخصوص بحرانی مشابه مراجعه می‌شود می‌بینیم کمک 1.5 میلیون یورویی اتحادیه اروپا رقم قابل‌ملاحظه‌ای نیست و هنوز بعد از گذشت چند هفته از وقوع سیل در ایران مشخص نیست این کمک‌ها چه زمانی به دست ایران می‌رسد.

شاید این رقم کم باشد ولی این چیزی است که ما بلافاصله بعد از وقوع سیل توانستیم آن را تصویب کنیم. این احتمال نیز وجود دارد که بعد از این کمک بتوانیم کمک‌های دیگری را تصویب کنیم. به نظر من درست نیست کمک‌هایی را که به ایران و دیگر کشورها می‌شود با هم مقایسه کنیم.

 

* نویسنده : مصطفی افضل‌زاده روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها