• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ژنرال‌های نظامی و مقامات سیاسی سابق آمریکایی نسبت به تبعات تصمیم دولت ترامپ علیه سپاه ابراز نگرانی کردند

نمایش پرهزینه

آن‌گونه که رسانه‌ها گزارش داده‌اند قرار است هفته آینده آمریکا جزئیات تحریم‌های ناشی از قرار گرفتن سپاه به‌عنوان یک سازمان تروریستی را رسانه‌ای کند. این تصمیم دولت ترامپ در داخل آمریکا واکنش‌هایی را به همراه داشته است.

نمایش پرهزینه
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و حلقه نزدیکانش آنقدر که به انجام کار فکر می‌کنند، به فرجام و تبعات آن توجهی ندارند. او و تیم هدایت‌کننده سیاست خارجی‌اش یعنی مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی، هر پروژه‌ای را که با بهره‌مندی از تئوری «مرد دیوانه» مدیریت کرده‌اند، با شکست پایان داده‌اند. این تیم در جنگ تجاری با چین، اقتصاد رو به افول آمریکا را ضعیف‌تر از قبل کرد؛ در دو دور مذاکره در عالی‌ترین سطح با کره شمالی، عزم پیونگ‌‌یانگ را برای ادامه برنامه هسته‌ای‌اش مستحکم‌تر کرد و در خروج از توافق هسته‌ای با ایران به بهانه دستیابی به توافقی بهتر نیز ناکام ماند. برای ترامپ اما به نظر می‌رسد «نتیجه» به اندازه «اقدام» ارزشی ندارد. او تنها می‌خواهد نشان دهد متفاوت از آن چیزی است که بتوان درکش کرد. صبح روز دوشنبه بر پایه همین مدل سیاست‌خارجی مخصوص ترامپ، او در بیانیه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار داد. این اقدام به پیشنهاد وزارت امور خارجه آمریکا صورت گرفت و مایک پمپئو حوالی ساعت 11 روز دوشنبه آن را اعلام کرد. آن‌گونه که رسانه‌ها گزارش داده‌اند قرار است هفته آینده آمریکا جزئیات تحریم‌های ناشی از قرار گرفتن سپاه به‌عنوان یک سازمان تروریستی را رسانه‌ای کند. این تصمیم دولت ترامپ در داخل آمریکا واکنش‌هایی را به همراه داشته است؛ دسته‌ای از این تصمیم حمایت کردند و معتقدند که کارکرد اصلی این اقدام، فشار اقتصادی بیشتری بر تهران تحمیل خواهد کرد.

آنان در خوش‌بینانه‌ترین حالت با اشاره به نقش سپاه در اقتصاد ایران، از تحت تاثیر قرار گرفتن تجارت اروپا با ایران سخن می‌گویند. مخالفان اما چیز دیگری می‌گویند، آنان معتقدند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از این اقدام هم به‌طور کلی تحریم شده بود و امکان زیادی برای فعالیت اقتصادی در اختیار نداشت، اما حالا با قرار دادن نامش در لیست گروه‌های تروریستی خارجی، آمریکا با تبعات جبران‌ناپذیری دست به گریبان خواهد شد. این افراد عمدتا مقاماتی هستند که در دوران تلفات سنگین نظامیان آمریکایی در عراق و افغانستان مسئولیت داشته‌اند. آنان چنین تصمیمی را اقدامی خطرناک برای ارتش آمریکا در منطقه غرب آسیا خوانده‌اند. به‌ویژه اینکه تهران اعلام کرد از این به بعد با فرماندهی مرکزی ایالات متحده همچون یک سازمان تروریستی برخورد می‌کند.

  سپاه محدود می‌شود؟

پیش از اعلام رسمی قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که «وارد کردن نام سپاه به فهرست گروه‌های تروریستی که از روز ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) رسما اجرایی می‌شود، محدودیت‌های اقتصادی و مسافرتی گسترده‌ای علیه این نهاد نظامی و همچنین سازمان‌ها، شرکت‌ها و افراد مرتبط با آن، از جمله در عراق اعمال می‌کند. اعمال موضع این تحریم‌ها به صورت بالقوه می‌تواند ۱۱ میلیون نفر از اعضای سپاه، بسیج و سازمان‌های مربوطه را تحت پوشش قرار دهد.» اما این ادعای روزنامه آمریکایی چقدر می‌تواند در صحنه عمل کارکرد واقعی داشته باشد؟ اکتبر سال 2007 آمریکا نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تحریم‌‌های مرتبط با تروریسم وزارت دارایی خود قرار داد.

فرمانده این نیرو یعنی سرلشکر قاسم سلیمانی جزء افرادی است که در فهرست تحریم قرار دارد و هیچ‌معافیتی برای سفر او به خارج از کشور وجود ندارد و آن‌گونه که آمریکا می‌گوید هر سفر فرمانده سپاه قدس نقض قطعنامه UNSCR 2231 است. با این حال پس از بحران سوریه، تصاویر بی‌شماری از فرمانده نیروی قدس در گوشه گوشه سوریه و عراق منتشر شد. اخیرا «اندرو پیک»، معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور ایران و عراق صراحتا گفته است که یک ژنرال معروف کشور همسایه [قاسم سلیمانی] بدون روادید به عراق سفر می‌کند. اقدامات کشورهای غربی علیه فرمانده سپاه نه‌تنها او را محدود نکرده که بخشی از سازوکارهای بروکراتیک را نیز برای سفرهای فرمانده سپاه قدس، از میان برداشته است. علاوه‌بر عراق و سوریه، گفته می‌شود حاج قاسم سلیمانی به روسیه نیز سفر کرده و با مقامات رده بالای سیاسی و نظامی این کشور درباره سوریه دیدار و گفت‌وگو داشته است. حضور معنادار سپاه پاسداران در عراق و سوریه و نبرد با گروهک‌های تروریستی با وجود تمام محدودیت‌های موجود نشان می‌دهد سپاه پاسداران بدون توجه به اقدامات آمریکا به ماموریت‌های از پیش تعیین‌شده خود ادامه می‌دهد.

  افزایش احتمال درگیری ایران و آمریکا؟

برخی تحلیلگران غربی این اقدام دولت ترامپ را تلاشی برای افزایش سطح تنش با تهران عنوان کرده‌اند و چنین نتیجه گرفته‌اند که آمریکا با تنگ‌تر کردن حلقه فشار بر ایران، به دنبال واکنش تهران به این فشار است تا به این بهانه، اقدام نظامی کند. اگرچه این اولین بار است که آمریکا یک نیروی نظامی رسمی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد اما عملکرد ترامپ در دو سال و نیم گذشته و همچنین ناتوانی ارتش این کشور برای نبرد در جبهه‌ای همچون ایران حکایت از آن دارد که او به هر چیزی غیر از تهاجم نظامی فکر می‌کند. بر همین اساس او چهار سامانه پاتریوت را از اردن، کویت و بحرین خارج کرد و حتی از خروج نظامیانش از سوریه و کاهش نیروهایش در افغانستان سخن گفت. دولت آمریکا اگر هم بخواهد نمی‌تواند وارد جنگی در غرب آسیا شود، چراکه بر اساس اسناد امنیت ملی آمریکا، واشنگتن تمام ظرفیت خود را باید برای مهار چین به‌عنوان اصلی‌ترین تهدید آمریکا اختصاص دهد. اما اقدام علیه سپاه پاسداران می‌تواند به کنگره که به دنبال مهار رئیس‌جمهور در اعلان جنگ علیه ایران است این پیام را بدهد که به‌سرعت با تصویب یک قانون جدید مانع از این شود تا دولت کنونی بدون‌مجوز کنگره علیه ایران اقدام نظامی انجام دهد.

  یک نمایش نمادین دیگر

تمرکز دولت آمریکا بر اثرگذاری روی اقتصاد ایران است و ترامپ از اردیبهشت سال گذشته محور فعالیت‌های ضد ایرانی خود را بر این حوزه قرار داده است. او گاهی سعی می‌کند با موضع‌گیری‌های تند و سخت، کشورها و شرکت‌های تجاری را از تعامل با تهران منصرف و پیامی هشدار‌دهنده برای آنان ارسال کند. او شیوه تندتری از اوباما اتخاذ کرده است و اگر در دولت اوباما، کارمندان وزارت خزانه‌داری با سفر به کشورها، به‌طور مخفیانه از شرکت‌ها می‌خواستند با ایران همکاری نکنند و در غیر این صورت آماده تحریم باشند، حالا در دولت ترامپ او با شیوه جنگ روانی به دنبال دستیابی به این هدف است. این موضوع در گزارش «رویترز» نیز اشاره شده است و این خبرگزاری انگلیسی با اشاره به اینکه عمده تبعات و تحریم‌های ناشی از تصمیم تازه آمریکا، پیش از این هم در قالب قوانین دیگر ایالات متحده علیه سپاه اعمال می‌شده، به نقل از کارشناسان این تصمیم را «نمادین» و «دارای‌انگیزه‌های داخلی» توصیف کرده و نوشته است که آمریکا بیش از هرچیز تلاش می‌کند طرف‌های خارجی را از تجارت با ایران بترساند.

  نگرانی مقامات آمریکایی از تصمیم ترامپ

مقامات نظامی و سیاسی ایران پیش از این درباره اقدام آمریکا در جای دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی هشدار داده بودند. روز دوشنبه شورای عالی امنیت ملی ایران پاسخ تهران به این اقدام را با «دولت حامی تروریسم» خواندن ایالات متحده آمریکا داد و اعلام کرد که «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» مسئولیت اجرای سیاست‌های تروریستی دولت آمریکا علیه منطقه غرب آسیا را بر ‌عهده دارد و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند. اما شاید مهم‌تر از واکنش ایران، واکنش‌های نگران‌کننده مقامات نظامی فعلی و سیاسی سابق آمریکایی به این اقدام دولت ترامپ باشد. در ادامه به بررسی واکنش مقامات غربی به اقدام دولت ترامپ پرداخته‌ایم.

 

دولت جان نظامیان را به خطر انداخت

«تام یودال»، نماینده ایالت «نیومکزیکو» در مجلس سنای آمریکا و عضو دموکرات پنج کمیته‌ مجلس سنای آمریکا که از دیگر منتقدان این تصمیم ترامپ، در توییتر خود نوشت: «این یک اقدام دیگر و خطرناک در زمینه تشدید درگیری با ایران است، موضوعی که به طرزی نگران‌کننده یادآور تحولات منجر به جنگ شکست‌خورده در عراق است.» قانونگذار آمریکایی افزود: «دولت ترامپ در حال تشدید کردن تقابل، تضعیف دیپلماسی و به خطر انداختن نظامیان آمریکایی است.» این سناتور آمریکایی اخیرا طرحی برای ممنوعیت اقدام نظامی بدون مجوز علیه ایران به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ارائه کرد. او در مورد دلیل ارائه این طرح گفته بود: «درخواست جنگ با ایران، برگی از همان دفتری است که ما را به تهاجم شکست‌خورده به عراق کشاند و کنگره باید اختیارات قانونی‌اش را برای توقف حرکت به سمت جنگ اعمال کند.»

 

جشن بگیرید ولی بی‌تاثیر است

ریچارد نفیو، مذاکره‌کننده سابق آمریکایی نیز در چند توئیت اقدام دولت ترامپ را به سخره گرفت. او نوشت: «طرفداران این اقدام (تروریستی اعلام کردن سپاه) می‌توانند آن را جشن بگیرند ولی این تاثیر معناداری بر اضافه شدن فشارها [علیه ایران] نخواهد داشت اما مخاطرات را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.» او تلویحا این اقدام ترامپ را نمایشی خواند و نوشت: «خب خوب است؛ حداقل الان می‌توانیم بگوییم ما کاری انجام داده‌ایم که اوباما (و دیگران مانند بوش، کلینتون، بوش پدر و ریگان) انجام نداده‌اند.» نفیو در ادامه توئیت طنزگونه‌اش نوشت: «واقعا سرگرم‌کننده است آدم مشاور ترامپ در امور ایران باشد. تنها چیزی که لازم است بگویی این است که «اوباما این کار را انجام نداده» و بعد می‌توان بقیه یادداشت را با عکس گربه پر کرد.» او نسبت به رویه وزارت خارجه آمریکا نیز انتقاد کرده و گفته است: «خروج آمریکا از برجام، بازگشت و تشدید تحریم‌ها و اکنون تروریستی اعلام شدن سپاه همگی نتایج عدم درک درست وزارت خارجه از سیاست در آمریکا و ظرافت‌های دیپلماسی است.»

 

بغداد تهران را انتخاب می‌کند

برخی مقامات سابق آمریکایی خروجی تصمیم ترامپ را نزدیک شدن بیشتر برخی کشورها به ایران دانسته‌اند. آنان عراق را یکی از این کشورها می‌دانند. پایگاه تحلیلی «المانیتور» به نقل از دیپلمات‌های سابق آمریکا که در منطقه خدمت کرده‌ بودند، گزارش کرد که تروریستی خواندن سپاه، فشار اقتصادی اندکی به ایران می‌افزاید اما این در حالی است که واکنش‌های منفی علیه آمریکا در عراق به وجود می‌آورد. «باربارا لیف»، معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در امور عراق در گفت‌وگو با «المانیتور» تصریح کرد که اعمال چنین فشارهایی علیه ایران می‌تواند برخی گروه‌های طرفدار ایران را ترغیب کند تا بغداد را راضی به انتخاب ایران کنند.

 

اقدام ترامپ تبلیغاتی است

«سرگئی دمیدنکو»، عضو موسسه علوم اجتماعی آکادمی علوم روسیه در گفت‌وگو با روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» روسیه اقدام ترامپ را نمایشی خوانده است. او معتقد است که اقدام دونالد ترامپ در اضافه کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فهرست سازمان‌های تروریستی، قبل از هرچیز یک اقدام داخلی با هدف تقویت وجهه خود و نشان دادن شدت عمل علیه ایران و در مجموع یک اقدام تبلیغاتی است.» به گفته وی «در حقیقت اکثر اظهارات ترامپ در عرصه سیاست خارجی، ضرورتی نداشته و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و برای تاثیر گذاشتن بر افکار عمومی داخل ایالات متحده صورت می‌گیرند و اعمال فشار بر ایران نیز دقیقا در همین راستا مورد نیاز دولت است.»

 

دنبال جنگ با ایران نیستیم

مقام‌های نظامی آمریکایی که نمی‌خواهند نام‌شان افشا شود، در گفت‌وگو با «رویترز» گفته‌اند که قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی این کشور به معنی تلاش واشنگتن برای جنگ با ایران نیست. به گزارش «فارس»، آنها گفته‌اند تروریستی اعلام کردن سپاه به این معنی نیست که ارتش ایالات متحده با سپاه مانند «القاعده» یا «داعش» برخورد می‌کند. یک مقام آمریکایی با بیان اینکه ارتش این کشور دستوری برای برخورد نظامی با نیروهای ایرانی دریافت نکرده، گفته است: «این به معنی جنگ با ایران یا کشتن گروهی از ایرانی‌ها نیست. به هیچ‌وجه نیست.»

 

ارتش آمریکا به خطر می‌افتد

نگرانی اصلی «وندی شرمن»، رئیس هیات آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای، تامین امنیت سربازان آمریکایی در غرب آسیاست. معاون سابق وزارت خارجه آمریکا می‌گوید: «شاید بتوان گفت که اگر رئیس‌جمهور ترامپ و تیمش به‌دنبال دلیل برای درگیری نیستند، چطور می‌توان گفت که این [تروریست خواندن سپاه] به نفع ماست.»

وی ادامه داد: «سپاه (IRGC) از قبل کاملا تحریم شده بود و این تنش (قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی خارجی) قطعا ارتش ما در منطقه را به خطر می‌اندازد.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها