• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی به جدال حساس منچستریونایتد و بارسلونا

جنگ تمام‌عیار تکنیک و تاکتیک

وقتی هواداران دو نام بزرگ، در خلأ، برابر یکدیگر صف‌آرایی می‌کنند، این دیگر نه یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا است، نه یک بازی بزرگ معمولی، این خود فینال است. یک بازی نهایی و نهایی بودن یعنی پایان همه چیز، خبری از هیچ زیرمجموعه‌ای نیست، این یعنی خود فوتبال و امشب منچستریونایتد برابر بارسلونا قرار گرفته است.

جنگ تمام‌عیار تکنیک و تاکتیک
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در میان هیاهوی یک تورنمنت بزرگ، گاهی نوبت به یک فینال می‌رسد. مهم نیست در چه مرحله‌ای باشد، چه زمانی و کجا، مهم نام دو مبارز است وقتی روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند. وقتی هواداران دو نام بزرگ، در خلأ، برابر یکدیگر صف‌آرایی می‌کنند، این دیگر نه یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا است، نه یک بازی بزرگ معمولی، این خود فینال است. یک بازی نهایی و نهایی بودن یعنی پایان همه چیز، خبری از هیچ زیرمجموعه‌ای نیست، این یعنی خود فوتبال و امشب منچستریونایتد برابر بارسلونا قرار گرفته است.

هر دو تیم بدون تردید مدعی قهرمانی هستند و منصفانه نیست که با در نظر گرفتن شخصیت اروپایی این دو اسم، از شانس بیشتر بارسلونا بنویسیم و منچستریونایتد را هنوز یک تیم بحران‌زده توصیف کنیم.

هیجان تماشای این رویارویی آنقدر جذاب است که هواداران دو‌آتشه این دو تیم واقعا برای شروع این جنگ تمام‌عیار تکنیک و تاکتیک، کاسه صبرشان لبریز شده و ثانیه‌شمار یک لذت ناب فوتبالی کلید خورده است.

در آستانه این بازی بزرگ سولشایر، نروژی دوست داشتنی منچستر پای صحبت سان لندن از آخرین تغییر و تحولات تیمش گفته است.

او با اشاره به وضعیت کنونی منچستریونایتد می‌گوید: «این تصور که بازی برگشت در نوکمپ تا چه حد می‌تواند عجیب و پیچیده باشد، از ذهن من بیرون نمی‌رود. باید واقع‌بین باشیم و قدر این بازی را بدانیم. راحت بگویم ما محکوم هستیم تا سرنوشت به رویارویی را در همین بازی رفت روشن کنیم و تقدیر این بازی را در دست بگیریم. بارسلونا برای قهرمانی آمده و باور ندارد در این مرحله حذف شود. این همان اتفاقی است که برای ما رخ داده و ما هم برای قهرمانی آمده‌ایم و مشخص است که حذف شدن در این مرحله را باور نداریم. بازی سختی در پیش است اما اگر خودمان باشیم و تحت تاثیر نام حریف بازی نکنیم، قول می‌دهم یک بازی ساده را تجربه خواهیم کرد.»

وی ادامه داد: «من راه پیروزی بر بارسلونا را می‌دانم و آن را به بازیکنانم انتقال داده‌ام. گاهی یک مربی باید چیزی را که درست می‌داند به بازیکنانش منتقل کرده و سپس کنار برود. این بازیکنان هستند که از این به بعد باید سرنوشت بازی را در دست بگیرند. ما می‌توانیم برابر بارسلونا به پیروزی برسیم و راه آن را برای همه مشخص کرده‌ام. اگر مجبور باشم این راز را افشا کنم باید بگویم که صبوری، آرامش و پرهیز از بازی احساسی همان چیزی است که من از بازیکنان خود می‌خواهم.»

او درباره پوگبا نیز گفت: «از او خواسته‌ام دست‌کم در دو بازی بزرگ برابر بارسلونا کلاه بازیکن منچستریونایتد را روی سرش نگاه دارد و اسیر شایعات رسانه‌ها نشود. او باید حرفه‌ای باشد و مادامی که با یک تیم قرارداد دارد، به آن متعهد و پایبند بماند.»

همزمان، ارنستو والورده سرمربی تیم فوتبال بارسلونا با نشریه «اسپورت کاتالونیا» مصاحبه کرده و گفته است: «بارسلونا فقط مسی نیست اما خیلی واضح است که مسی مهره کلیدی تیم ما محسوب می‌شود، او اگر قاتل تیم‌های انگلیسی نباشد، کابوس آنهاست و من به درخشش او امید زیادی دارم. ما بازی برگشت را در نوکمپ داریم اما باید حرفه‌ای باشیم، اکنون بازی رفت است یعنی نیمه اول بازی و ما باید در این 90 دقیقه ابتدایی کار را تمام کنیم، حاشیه‌ها تیم من را تهدید می‌کنند، پیکه باید آرام باشد، مسی باید مراقب رسانه‌ها باشد، بازیکنان بهتر است فعلا مصاحبه نداشته باشند و من محکوم به اداره اوضاع هستم. باید با بهترین نتیجه ممکن انگلیس را ترک کنیم و راهی خانه شویم تا خود را برای بازی بزرگ بعدی آماده نگه داریم.»

والورده درباره شایعه مذاکره با توتی نیز گفت: «من دوست صمیمی توتی نیستم، این یکی از بیهوده‌ترین شایعاتی بود که منتشر شد، چرا باید از او کمک بگیرم؟ توتی بازیکن بزرگی است و در مربیگری هم می‌تواند صاحب سبک باشد اما هنوز کارنامه درخشانی در این عرصه نداشته است. در شرایطی که او به‌عنوان یک اسطوره در رم معرفی می‌شود چرا باید به سرمربی بارسلونا کمک کند یا چرا باید مدیریت به دنبال راهی برای مذاکره با او باشد؟ از بازیکنانی که این شایعه را باور کرده و به آن دامن زده‌اند تعجب می‌کنم و البته به خاطر قدرت رسانه‌ها به آنها حق می‌دهم.»

 

* مترجم : بابک سرانی‌آذر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها