• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
تلاش بریتانیا برای تمدید مهلت خروج از اتحادیه با مخالفت صریح فرانسه مواجه شد

دوئل می‌ با برگزیت

احتمالا اتحادیه اروپا در نشست دهم آوریل به تمدید مهلت برگزیت رای مثبت خواهد داد اما معلوم نیست که در پارلمان بریتانیا، بتوانند بر سر طرحی که مورد موافقت طرفین باشد، به توافق برسند. چه آنها به توافق برسند چه نرسند، ترزا می آخرین ماه‌های حضورش را در «شماره ۱۰ خیابان داونینگ» که خانه و دفتر کار رسمی نخست‌وزیر و مرکز دولت پادشاهی در کشور بریتانیاست، تجربه خواهد کرد.

دوئل می‌ با برگزیت
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، شاید بهترین تعبیر برای «برگزیت» شوخی عامیانه روس‌ها باشد. روند نسبتا طولانی‌مدت و نامشخص خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث شده روس‌ها در ادبیات محاوره‌ای از واژه جدید «برگزیت کردن» استفاده کنند. آنها این واژه را زمانی به کار می‌برند که کسی خداحافظی می‌کند ولی قصد رفتن ندارد. برگزیت کردن همانقدر که در روسیه شوخی و کارکرد طنز دارد، در لندن تبدیل به دردسری عظیم و بحرانی بی‌انتها شده است. ترزا می‌ نخست‌وزیر انگلیس که اکنون وعده داده است در صورت رای به طرح برگزیت استعفا می‌کند، شاید این روزها اقدام دیوید کامرون نخست‌وزیر سابق را تحسین کند. کامرون هرچند خود پیشنهاد خروج از اتحادیه اروپا را به‌عنوان وعده انتخاباتی به مردم داد اما پس از اعلام نتایج نهایی همه‌پرسی خروج این کشور از اتحادیه اروپا، خود را فرد مناسبی برای هدایت کشور در مرحله جدید ندانست و استعفا کرد. دو سال و نیم از استعفای کامرون گذشته و جانشین وی در هدایت بریتانیا در مرحله جدید ناکام مانده است. او از آخرین حربه برای جلب آرای پارلمان انگلیس نیز بهره برد و گفت که با رای به برگزیت، از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد تا دومین قربانی بزرگ برگزیت باشد. هرچند منتقدان او از این سخن خوشحال شدند، با این حال تاکنون حاضر به پذیرش برگزیتی نشده‌اند که ترزا می‌ به دنبال آن است. اکنون این روند طولانی خود تبدیل به یک بحران بی‌پایان و کلافگی در سیاست و اقتصاد بریتانیا شده است. مردم بریتانیا ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ (۳ تیر ۱۳۹۵) با 17.4 میلیون رای (51.9 درصد) رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند. قرار بود روند خروج از اتحادیه اروپا تا ۲۹ مارس ۲۰۱۹ (۹ فروردین ۱۳۹۸) به پایان برسد اما عدم توافق دولت و مجلس باعث شد یک هفته قبل از این موعد، اتحادیه اروپا در پی درخواست ترزا می‌ با به تعویق افتادن برگزیت تا حداقل ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) موافقت کند. اگر تا قبل از آن موعد، توافقنامه خروج به تصویب مجلس بریتانیا برسد، این مهلت تا ۲۲ می یعنی اول خرداد  تمدید می‌شود و اگر هم این اتفاق نیفتد، بریتانیا دو گزینه خروج بدون توافق در 12 آوریل یا درخواست تعویق مجدد را پیش رو خواهد داشت. دیروز ‌نخست‌وزیر انگلیس، مسیر دوم یعنی تعویق مجدد را انتخاب کرد.

البته این درخواست پس از آن صورت گرفت که طرح دولت او درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا برای سومین بار با شکست مواجه شد. جمعه 9 فروردین ماه یعنی همان روزی که قرار بود انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود، نمایندگان پارلمان بریتانیا توافق پیشنهادی ترزا می‌ برای خروج از اتحادیه اروپا را با 344 رای مخالف در برابر 286 رای موافق، رد کردند تا این بار این توافق با اختلاف ۵۸ رای رد شده باشد. این طرح پس از یک سال‌ونیم مذاکره دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا در ۵۸۵ صفحه‌ تدوین شد ولی بدون تصویب مجلس بریتانیا و پارلمان اروپا فاقد قدرت اجرایی بود. مجلس بریتانیا در دو مرحله ابتدایی، با اختلاف رای بسیار بالای ۲۳۰ و ۱۴۹ آن را رد کردند اما این بار به دلیل اینکه نخست‌وزیر به طیف دست راستی حزب محافظه‌کار وعده داده بود تا در صورت حمایت آنها از توافق خروج، از مقام نخست‌وزیری کنار برود و مذاکرات آتی با اتحادیه اروپا توسط نخست‌وزیری دیگر هدایت شود، طرحش مخالفان کمتری داشت ولی با وجود وعده می‌ به استعفا، باز هم این طرح رای نیاورد.

سومین رای منفی پارلمان به طرح می، با واکنش تند او مواجه شد و وی‌ رد توافق پیشنهادی‌اش برای بریتانیا را دارای «پیامدهای جدی» خواند و برای تحت فشار گذاشتن نمایندگان تنها راه گزینه پیش‌فرض را خروج بدون توافق از اتحادیه در ١٢ آوریل خواند. چهارشنبه گذشته اما اعضای پارلمان بریتانیا به طرحی رای دادند که از نخست‌وزیر بریتانیا می‌خواهد بار دیگر از اتحادیه اروپا بخواهد مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تمدید کند. این تلاش پارلمان برای جلوگیری از سناریوی خروج بدون توافق از اتحادیه بود.

بر همین اساس، دیروز جمعه ترزا می، ‌نخست‌وزیر انگلیس در نامه‌ای خطاب به رئیس شورای اروپا تقاضا کرد تا ضرب‌الاجل برگزیت به نهم تیرماه موکول شود. او البته اتحادیه را تهدید کرد و گفت در صورت عدم پذیرش این درخواست، انگلیس بدون توافق از اتحادیه خارج می‌شود. به گزارش «ایرنا»، ترزا می در این نامه یادآور شده، شورای اروپا در تاریخ دوم فروردین تصمیم گرفت که اگر مجلس عوام انگلیس تا نهم فروردین (1398) توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا را تصویب کند، مهلت برگزیت تا اول خرداد تمدید شود؛ با این‌حال مجلس عوام انگلیس به این توافق رای نداد و به ‌این‌ترتیب «می» تصریح کرد اگر در نشست اضطراری 21 فروردین شورای اروپا با تمدید برگزیت موافقت نشود این کشور در 23 فروردین بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج می‌شود.

وی با اشاره به این مطلب که سیاست دولت انگلیس، خروج روشمند و منظم از اتحادیه اروپاست، افزود: «مجلس عوام تاکنون نه به طرح موردنظر دولت رای داده و نه درباره طرح جایگزین به توافق رسیده است؛ این درحالی است که قانونگذاران با خروج بی‌توافق از اتحادیه اروپا هم مخالفند و دولت نیز در این زمینه هم‌عقیده است.»

  مساله انتخابات پارلمان اروپا

انگلیس می‌خواهد از اتحادیه خارج شود اما در تیرماه. یکی از مشکلات درباره این تعویق، انتخابات پارلمان اروپاست که قرار است خرداد سال جاری برگزار شود. تداوم حضور انگلیس در اتحادیه تا آن تاریخ به این معنی است که این کشور باید انتخابات را برگزار کند. اما اگر تا پیش از این تاریخ پارلمان و دولت به توافق برسند چه خواهد شد، سوالی است که پاسخ آن به‌روشنی مشخص نیست. می در نامه خود همچنین به انتخابات پارلمان اروپا که قرار است روز ٢٣ ماه می - ماه آینده - برگزار شود، اشاره کرده است. این انتخابات در تمام کشورهای عضو برگزار می‌شود و هر کشوری به نسبت جمعیت خود، تعداد معینی نماینده به این پارلمان می‌فرستد. نخست‌وزیر بریتانیا اظهار داشته که شرکت بریتانیا در این انتخابات «به نفع این کشور و اتحادیه اروپا نیست» اما می‌پذیرد که از نظر اتحادیه اروپا، در آن تاریخ بریتانیا هنوز یکی از اعضای اتحادیه محسوب می‌شود و قانونا ملزم به برگزاری انتخابات پارلمان اروپا خواهد بود. به همین دلیل «برنامه‌های اضطراری» برای چنین وضعیتی پیش‌بینی شده تا در صورتی که تا آن زمان، بریتانیا هنوز عضو اتحادیه اروپا باشد، این انتخابات را برگزار کند.

  نگرانی اروپا از خروج بدون توافق

هم اروپا و هم انگلیس نگران تبعات خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه هستند. به نظر می‌رسد اروپا بیش از انگلیس در این زمینه احتیاط می‌کند. آن‌گونه که منابع آگاه می‌گویند اتحادیه اروپا خود را برای تمدید یک‌ساله برگزیت آماده کرده است یک منبع اروپایی به «اسکای‌نیوز» خبر داد که دونالد توسک، رئیس شورای اروپا به سران کشورهای اروپایی گفته است، تنها راه‌حل ممکن برای خروج از بن‌بست برگزیت تمدید طولانی و قابل‌انعطاف تاریخ خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست؛ اینکه مهلت برگزیت یک سال تمدید شود، اما به‌محض تایید توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پارلمان، لغو شود.

  مکرون: انگلیس اخراج می‌شود

یکی از مخالفان سرسخت تمدید مهلت برگزیت، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه است. او که رویای تداوم اروپای واحد را در سر می‌پروراند گفته نباید اتحادیه اروپایی گروگان برگزیت شود. او از بریتانیا خواسته تا تکلیف خود را درخصوص برگزیت تا 21فروردین (10آوریل) با ارائه طرحی در یک برنامه خروج جایگزین مورد تایید مجلس ارائه کند. مکرون گفته که اتحادیه اروپا نباید برای حل بحران سیاسی در انگلیس به گروگان گرفته شود. وی به انگلستان هشدار داد که اگر این موضوع را نتواند حل‌وفصل کند، بریتانیا به صورت اتوماتیک از اروپا خارج خواهد شد. امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه تمدید طولانی برگزیت را اقدامی ناپخته خوانده و جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس هم آن را گزینه مطلوبی برای دولت این کشور نمی‌داند. هانت معتقد است که دولت و پارلمان انگلیس ظرف چند ماه آینده به توافق خواهند رسید.

  مخالفان و موافقان چه می‌گویند؟

در بریتانیا، برگزیت مخالفان و موافقانی دارد. اما این دو دستگی قطعی نیست و برخی خواهان برگزیت آن هم با شرایطی خاص هستند. حامیان سرسخت برگزیت، محبوب‌ترین حالت را خروج از اتحادیه اروپا بدون یک توافقنامه رسمی می‌دانند. گزینه‌ای که هدفش قطع تمام وابستگی‌های قانونی و تجاری بریتانیا به اتحادیه اروپاست، ولی اکثر اقتصاددانان معتقدند ضربه‌ای سنگین به اقتصاد این کشور می‌زند.

به گزارش «بی‌بی‌سی» گزینه دیگر مورد علاقه خروج‌طلبان، بستن یک قرارداد تجارت آزاد عادی با اتحادیه اروپاست؛ شبیه قراردادی که مثلا کانادا با این اتحادیه دارد. ولی این گزینه هم مانند خروج بی‌توافق، یک ضعف بنیادی دارد، آن هم اینکه مشکل مرز ایرلند شمالی را حل نمی‌کند.

گزینه سوم راه پیشنهادی حزب کارگر، یعنی ماندن در یک اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپاست. این گزینه دست بریتانیا در بستن پیمان تجارت آزاد با کشورهای ثالث را می‌بندد، ولی در عوض تاثیر منفی برگزیت بر اقتصاد بریتانیا را کم می‌کند. گزینه چهارم که این روزها به «بازار مشترک 2.0» معروف شده، این است که بریتانیا مانند نروژ عضو «منطقه اقتصادی اروپا» شود تا در «بازار واحد» اتحادیه اروپا باقی بماند. این گزینه دسترسی دوطرفه بریتانیا به بازار اروپا را حفظ می‌کند ولی این کشور مجبور می‌شود از بسیاری از قوانین و مقررات اتحادیه اروپا تبعیت کند بدون آنکه نقشی در قانونگذاری داشته باشد. نقطه ضعف دیگر این گزینه این است که عضویت در «بازار واحد» به معنی پذیرفتن ادامه «مهاجرت آزادانه نیروی کار» است و جلوگیری از این مهاجرت نامحدود، یکی از دلایل اصلی بسیاری از رای‌دهندگان برای رای دادن به خروج از اتحادیه اروپا بود. نمایندگان مجلس بریتانیا همچنین می‌توانند تصمیم به برگزاری یک همه‌پرسی دیگر بگیرند و در آن رفراندوم، از مردم بخواهند که مثلا بین ماندن در اتحادیه اروپا و خروج طبق توافقی که خانم می ‌به دست آورده، یکی را انتخاب کنند. ششمین و آخرین گزینه، پس گرفتن درخواست خروج از اتحادیه اروپا و لغو برگزیت است. گزینه‌ای که تا همین اواخر، کمتر کسی جرات به زبان آوردنش را داشت ولی بیش از پنج میلیون و 700 هزار نفر در عرض دو هفته اخیر طوماری با همین خواسته را در سایت مجلس بریتانیا امضا کرده‌اند.

  ضرر سالانه ۲۶ میلیارد پوندی برگزیت

مردم بریتانیا دلایل مختلفی برای رای دادن به برگزیت داشتند. متوقف کردن مهاجرت آزادانه از کشورهای دیگر عضو اتحادیه به بریتانیا، پس گرفتن اختیار کامل تدوین قوانین و استانداردها، توقف پرداخت حق عضویت سالانه و داشتن اختیار بستن قراردادهای تجارت آزاد با کشورهای دیگر دنیا از جمله دلایلی بود که طرفداران خروج به‌عنوان فواید برگزیت ذکر می‌کردند اما اکنون و با بی‌نتیجه ماندن خروج از اتحادیه، آنها سالانه 26 میلیارد یورو را از دست می‌دهند. موسسه رتبه‌بندی «اس‌اند‌پی» اعلام کرد اقتصاد انگلیس از زمان رای به ترک اتحادیه اروپا در هر فصل 6.6 میلیارد پوند خسارت دیده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از «رویترز»، موسسه رتبه‌بندی «اس‌اند‌پی» در گزارشی به قلم بوریسگلاس نوشته است که اگر انگلیس در سال ۲۰۱۶ رای به ماندن در اتحادیه اروپا می‌داد، حدود سه درصد از اندازه خود در سال ۲۰۱۸ بزرگ‌تر می‌بود. به‌طور میانگین رشد اقتصادی انگلیس در هر فصل از زمان رای به ترک اتحادیه اروپا 0.7 درصد کاهش یافته است.

گلاس در همین رابطه گفت: «بلافاصله پس از رای به برگزیت، ارزش پوند حدود ۱۸ درصد کاهش یافت و همین مساله به‌تنهایی برای اثبات پیامدهای زیانبار برگزیت روی اقتصاد انگلیس کافی است. نگرانی ناشی از برگزیت بلافاصله روی تورم تاثیر گذاشت و به مسائل اقتصادی کشیده شد. با گران‌تر شدن واردات، نرخ تورم از این هم فراتر خواهد رفت و پس‌انداز خانوارها را کاهش خواهد داد.»

با این وضعیت احتمالا اتحادیه اروپا در نشست دهم آوریل به تمدید مهلت برگزیت رای مثبت خواهد داد اما معلوم نیست که در پارلمان بریتانیا، بتوانند بر سر طرحی که مورد موافقت طرفین باشد، به توافق برسند. چه آنها به توافق برسند چه نرسند، ترزا می آخرین ماه‌های حضورش را در «شماره ۱۰ خیابان داونینگ» که خانه و دفتر کار رسمی نخست‌وزیر و مرکز دولت پادشاهی در کشور بریتانیاست، تجربه خواهد کرد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها