• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ پیام مرادی دبیر تشکیلات اتحادیه دانشجویان مستقل

چرایی یک نامه به حجت‌الاسلام رئیسی

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل پس از ساعت‌ها مطالعه و پژوهش و با کمک گرفتن از ظرفیت دانش‌آموختگان فقه و حقوق عضو اتحادیه ارزیابی، انتقادها و پیشنهادهای خود را پیرامون این قوه طی نامه‌ای خطاب به جناب آقای رئیسی مطرح کرد.

چرایی یک نامه به حجت‌الاسلام رئیسی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، با پایان چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، نگاه بسیاری از صاحب‌نظران معطوف به طراحی یک نظام تحلیلی برای ارزیابی عملکرد جمهوری اسلامی است. این ارزیابی از یک‌سو با هدف توصیف واقعیت‌های کشور آن‌گونه که هست و از سوی دیگر برای اندیشیدن پیرامون آینده صورت می‌پذیرد. جامعیت، اساسی‌ترین ویژگی یک ارزیابی واقع‌بینانه و دقیق است. تمامی مولفه‌ها، اهداف، برنامه‌ریزی‌ها، سیاستگذاری‌ها، ساختارها، دستگاه‌ها، حاکمان و مسئولان باید با رویکردی منتقدانه و نگرشی طبیبانه با حفظ اولویت مدنظر باشند. در این میان قوه قضائیه در معماری حکمرانی جمهوری اسلامی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این مساله زمانی به‌خوبی فهم می‌شود که به انتصاب مستقیم رئیس دستگاه قضا از سوی رهبر معظم انقلاب توجه شود. بدیهی است ناکارآمدی در عملکرد و وجود تلقی منفی از قوه قضائیه در افکارعمومی، در قیاس با سایر قوا هزینه‌های بیشتری را متوجه کلیت نظام سیاسی می‌کند. همزمانی انتصاب رئیس جدید دستگاه قضا با آغاز گام دوم و انتظار اجتماعی به وجود آمده برای تحول در این مجموعه، ‌انگیزه بسیار مهمی برای بررسی اوضاع و احوال قوه قضائیه است. از این رو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل پس از ساعت‌ها مطالعه و پژوهش و با کمک گرفتن از ظرفیت دانش‌آموختگان فقه و حقوق عضو اتحادیه ارزیابی، انتقادها و پیشنهادهای خود را پیرامون این قوه طی نامه‌ای خطاب به جناب آقای رئیسی مطرح کرد. آنچه در این نامه مورد اشاره قرار گرفته در چند محور مهم قابل طرح است.

1- نظارت و بازرسی: متاسفانه سازمان بازرسی کل کشور جایگاه و کارآمدی لازم را ندارد. شما به‌عنوان یک کارمند از ابتدای قبول مسئولیت سایه حضور بازرسان را به‌عنوان یک عامل بازدارنده احساس نمی‌کنید و به‌عنوان یک ارباب‌رجوع یک کانال ارتباطی سریع و پاسخگو برای طرح نظرات و جلب همکاری این سازمان در اختیار ندارید و عملا هیچ احساس عمومی پیرامون حضور ده‌ها هزار بازرس این سازمان وجود ندارد! تقویت ماموران نامحسوس قوه قضائیه و نیز احیای طرح بازرسان افتخاری البته با رفع نواقص، پیشنهادات اولیه است که می‌توان درمورد آن اندیشید.

2- دادرسی: نواقص موجود در فرآیند دادرسی گاهی در قوه قضائیه و گاهی در فضای سیاسی و اجتماعی اثرات مخرب برجای می‌گذارد. دستگاه قضایی باید برای کاهش نرخ ورودی پرونده‌ها خصوصا با تکنولوژی‌های جدید در حوزه فناوری اطلاعات و داده‌کاوی‌های هدفمند برنامه‌ریزی کند و با مجلس و دولت در این زمینه گفت‌وگو و همکاری داشته باشد. نکته مهم دیگر فساد درون‌دستگاهی است که اعتماد عمومی به قوه را هدف گرفته است. در این زمینه نیز پیشنهادات مهم مانند الکترونیکی‌شدن فرآیندهای دادرسی وجود دارد که تاکنون به شکل شایسته دنبال نشده است. شفافیت در آرای صادره، شفافیت در ساختار مالی و اداری قوه قضائیه و نیز برگزاری علنی دادگاه‌ها موارد مهم دیگری است که در امر تحول در دادرسی باید مورد توجه قرار بگیرد.

3- تبلیغات و اطلاع‌رسانی: قوه قضائیه در این سال‌ها در مواجهه با طراحی رسانه‌ای مخالفان، همواره یک قربانی بی‌دفاع بوده است که با حمله به آن می‌توان حاکمیت را تحت فشار قرار داد. قوه قضائیه خالی از اشکال نیست اما این حجم از بدبینی شکل‌گرفته پیرامون عملکرد آن قطعا از وضعیت اسفبار رسانه‌ها و نیز رویکرد‌های رسانه‌ای قوه اثر پذیرفته است. ضعف در تحلیل سیاسی و اجتماعی و بی‌توجهی به ظرافت‌ها در این حوزه این نقص را تکمیل می‌کند. از این رو یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید هدف تحول در قوه قضائیه باشد، بخش رسانه‌ای قوه است.

4- آزادی‌های مشروع: عملیات روانی دشمن و جنس کارکردهای قوه قضائیه به شکل‌گیری یک باور غلط درمورد نسبت این دستگاه با آزادی‌های سیاسی- اجتماعی منتهی شده است. بخشی از جامعه همچنان قوه قضائیه را مانع آزادی می‌دانند، این در حالی است که به موجب قانون، قوه بخشی از حاکمیت است که ضامن آزادی است و باید از آزادی‌های اجتماعی حراست کند. لازم است قوه قضائیه در مواجهه با مفهوم آزادی رویکرد فعالانه‌تری اتخاذ کند.

5- حضور جناب آقای رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1396 و نیز سابقه طولانی‌مدت سیاست‌ورزی و مسئولیت در نظام از ایشان یک شخصیت سیاسی شناخته‌شده ساخته است. بنابراین محتمل است گروه‌های سیاسی تلاش کنند ایشان را در عمل به وظایف‌شان خصوصا در مبارزه با فساد با پررنگ کردن شکاف‌های سیاسی، محدود کنند. موضوع مهمی که باید در سطح جامعه و در میان نخبگان به‌خوبی تبیین شود، اهمیت استقلال قوه قضائیه است. بدون‌شک تمام مردم با هر سلیقه سیاسی-آنها که سال 96 رئیسی را برگزیدند و نیز آنها که دیگری را انتخاب کردند- از برخورد با مفاسد حمایت می‌کنند؛ از این رو نباید قوه قضائیه تحت‌تاثیر فضاسازی‌ها عمل کند و البته برای مقابله با آنها برنامه داشته باشد.  آنچه ذکر شد بخشی از مطالب ارائه‌شده در نامه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور خطاب به رئیس جدید دستگاه قضاست. امید است در دوره جدید، این قوه ارتباط مستمر خود را با نخبگان، گروه‌ها و توده‌های مردمی تقویت کرده و ایران اسلامی را برای نزدیک‌شدن به عدالت، این آرمان والای انقلاب اسلامی، یاری کند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها