• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
هاشمی، رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد مطرح کرد

تدوین سند بسیج اساتید در سال 98 به همت دانشگاه آزاد

هاشمی گفت: در سال 98 تدوین و تنظیم سند جامع بسیج اساتید کشور را انجام خواهیم داد و البته در احصای استادان و کانون‌های تراز انقلاب اسلامی در سطح بسیج اساتید کشور هم اقدامات قابل‌توجهی را در دستور کار داریم.

تدوین سند بسیج اساتید در سال 98 به همت دانشگاه آزاد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بسیج اساتید از حدود سال 1380 درراستای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس و راه‌اندازی شد و یکی از مهم‌ترین رسالت‌های آن بحث ساری و جاری شدن خط انقلاب در مجموعه دانشگاه‌ها از طریق استادان انقلابی است. بسیج اساتید برای انسجام‌بخشی به استادان انقلابی و فعالیت‌های فرهنگی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عهده این نهاد گذاشته شده، فعالیت‌های قابل‌توجهی را در طول این سال‌ها انجام داده است. بسیج اساتید در دانشگاه آزاد اسلامی از حدود سال 1381 در برخی واحدهای دانشگاهی فعال شده بود، اما اینکه در سازمان مرکزی دانشگاه فعالیتی انجام شود و دفتری داشته باشد و ماموریت‌هایی را به عهده بگیرد؛ ‌این‌طور نبوده، بنابراین به صورت عملی از سال 1396 در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت این نهاد فرهنگی و دانشگاهی از سر گرفته شده است.   به بهانه پایان سال ۹۷ سراغ دکتر محمود هاشمی، رئیس بسیج اساتید دانشگاه رفتیم تا از اقدامات صورت گرفته در این سال جویا شویم. او نیز به تشریح عملکرد بسیج اساتید پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

تاثیر در فضای علمی؛ آشنا کردن دانشجویان با دستاوردهای انقلاب

در این دوره تحولی که در بسیج اساتید اتفاق افتاده است حرکت این نهاد به سمت حل مسائل و مشکلات کشور به‌عنوان انتظار مقام معظم رهبری است که یک انسجام ویژه‌ای در قشر استادان ایجاد شده که منتج به رستاخیز علمی خواهد شد؛ یکی از ماموریت‌های بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری هم بر همین نکته تاکید دارد؛ برای اینکه این نهاد فرهنگی و دانشگاهی مسیر پیش روی خود را به صورت جهشی طی کند، در این راستا اندیشکده‌هایی هم تاسیس شده است که در این مراکز علمی درراستای حل مسائل و مشکلات کشور فعالیتی انجام خواهد شد؛ درحال حاضر در دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 10 اندیشکده راه‌اندازی شده که در این اندیشکده‌ها، استادان ما ضمن شناسایی مشکلات و مسائل جامعه، ‌راهکارهای لازم را برای حل این مسائل و مشکلات ارائه می‌دهند که امیدواریم به مرور زمان دامنه فعالیت‌های این اندیشکده‌ها گسترش بیشتری پیدا کند.

یک حرکت مهم در 40 سالگی انقلاب درخـــــصوص 40 سال گـــذشته و بــــه صــورت خاص

40 سالگی انقلاب، یکی از کارهای ارزشمندی که بسیج اساتید انجام داده، تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده است. در این راستا اردوهای راهیان علم و فناوری برگزار می‌شود؛ درحقیقت اردوهای مختلف علمی که در طول سال داریم، به‌منظور آشنایی بیشتر استادان با دستاوردهای انقلاب اسلامی است. مثلا تا پایان سال بازدید از مجموعه انرژی هسته‌ای را داریم که از این طریق استادان ما با دستاوردهای کشور آشنا می‌شوند و در ادامه این موفقیت‌ها را درکلاس‌های درس میان دانشجویان ترویج می‌کنند. لذا اردوهای ما در زمینه علم، فناوری و... یکی از راه‌های انتقال دستاوردهای انقلاب اسلامی به استادان عزیز است که درنتیجه آشنایی بیشتر این عزیزان با این حوزه‌ها، ترویج اندیشه انقلابی از طریق این استادان در دانشگاه‌ها نیز انجام می‌شود. بسیج استادان در زمینه عملکرد 40 سالگی انقلاب در ابعاد مختلف، بیش از 42 موضوع را مورد بررسی قرار داده است که در این زمینه تلاش شد دستاوردهای انقلاب را به صورت علمی تشریح کنیم تا دانشجویان و جوانان، آشنایی بیشتری با این دستاوردها پیدا کنند. ‌امیدواریم استادان ما با همه این اقدامات در طول ترم‌های جاری در سال 98 این دستاوردها وموفقیت‌های علمی و... را میان دانشجویان عزیز در دانشگاه‌ها ترویج کنند.

ارتقای استادان؛ اولویت مجموعه بسیج اساتید

ما تلاش کرده‌ایم که پژوهش‌های استادان ما که در راستای حل مسائل است؛ چاپ مقالات‌شان در نشریات بسیج استادان تضمین شده باشد و اگر استادی پژوهش کاربردی با رویکرد حل مسائل کشور را داشته باشد؛ قطعا خروجی آن به‌عنوان مقاله تخصصی در نشریات بسیج اساتید منتشر می‌شود. درکنار این مساله ما هم در بعد فرهنگی و هم در بعد علمی درخصوص توانمند‌سازی استادان و ارتقای مرتبه علمی آنها اقدامات قابل‌توجهی انجام داده‌ایم. تقویت مجلات علمی و پژوهشی و کرسی‌های نظریه‌پردازی و آزاد‌اندیشی و کارگاه‌های توانمندسازی ما همه دارای امتیازاتی هستند که در ارتقای مرتبه علمی استادان موثر خواهند بود.

اقدامات سال 97

1- درسال 97 اگر بخواهیم بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی را در 370 واحد دانشگاهی و حدود 300 کانون دانشجویی بررسی کنیم، در اولین گام ما به دنبال ایجاد دفتر و استقرار مجموعه بسیج اساتید کشور بودیم که الحمدلله در سال 97 این اتفاق افتاد. همچنین در این سال، حدود 25 جلسه در شورای مرکزی خودمان را داشتیم و 9 سفر استانی برگزار کردیم که در این سفرها ماموریت‌های مختلفی چون آشنایی بیشتر و رودررو با استادان را پیگیری کردیم که این اقدام در شبکه‌سازی کمک قابل‌توجهی به ما کرد. دیدارهای ما با مسئولان کانون‌ها و آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های منطقه‌ای و بومی استان‌ها، دیدار با نخبگان استانی، فرمانده سپاه و نماینده محترم ولی‌فقیه در سپاه و استفاده از نکات کاربردی آنها، باعث شد این تجربیات را در شوراهای استانی و در شورای مرکزی خودمان هم مورد استفاده قرار دهیم.

2-یکی از مهم‌ترین اقدامات ما در سال 97 برگزاری روز بسیج اساتید در31 خردادماه بود که در همایشی تحت‌عنوان «استاد بسیجی، تحول انقلابی و دانشگاه تمدن‌ساز» با حضور نخبگان ملی و مسئولان عالی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد. در این سال‌ ده‌ها اردوی راهیان علم‌وفناوری را داشتیم تا استادان ما با پیشرفت‌های ایران اسلامی بیشتر آشنا شوند و این موفقیت‌ها را درکلاس‌های درس و در مجامع نخبگان ترویج کنند؛ مانند بازدیدهایی که از صنایع هسته‌ای، موشکی و سایر دستاوردهای کشور داشته یا خواهیم داشت. نزدیک به همین حوزه باید بیان کنم دو نشریه علمی– پژوهشی ما سیر اداری خود را کامل کرده و در سال 98 مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و دو فصلنامه هم درحال راه‌اندازی برای انتشار است.

3-از مهم‌ترین فعالیت‌های ما در این سال، ایجاد شبکه استادان انقلابی بود که حدود 1000 نفر عضو این شبکه هستند. ما حدود 16500 استاد بسیجی در دانشگاه آزاد اسلامی داریم که حدود 1000 نفر از اینها شناسایی شده‌اند و اینها افرادی‌اند که حاضر هستند برای نظام حتی سیلی هم بخورند. امیدواریم در سال 98 این تعداد به 2000 نفر افزایش پیدا کند.

4-بحث کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی و کارگاه‌های توانمندسازی استادان، از دیگر برنامه‌هایی است که با جدیت آن را پیگیری می‌کنیم؛ به‌عنوان مثال در زمینه جنگ نرم، رسانه و فضای مجازی فعالیت‌های قابل‌توجهی انجام شده و محورهای خاصی هم تصویب شده که در سال 98 این فعالیت‌ها با جدیت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

5- 9 اندیشکده در سطح دانشگاه آزاد اسلامی توسط کانون‌های مختلف ما راه‌اندازی شده که آخرین اندیشکده در بهمن 97 در مشهد مقدس تحت‌عنوان «اندیشکده غذا و دارو» رونمایی شد.

6-بحث راه‌اندازی معاونت خواهران بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر اقداماتی است که در سال 97 پیگیری شد و مجمع نخبگانی استادان خانم را هم ایجاد کردیم و به دنبال این هستیم که شبکه استادان خانم هم در
سال 98 تقویت شود.

7- اولین اجلاس استادان خانم هم با عنوان «زن مسلمان ایرانی در آیینه الگوی اسلامی– ایرانی پیشرفت» در سالروز ولادت حضرت زهرا(س) برگزار شد که حدود 150 نفر از استادان کانون‌های انقلابی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در آن شرکت داشتند.

8-از 3000 استادی که به سران قوا نامه نوشته و به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری لبیک گفتند، بیش از 50درصد یعنی حدود 1560 نفر متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی بودند و 260 نفر از این استادان هم البته از استادان خانم دانشگاه آزاد اسلامی بودند.

9-یکی دیگر از اقداماتی که در پایان سال 97 انجام شد، راه‌اندازی دبیرخانه گام دوم انقلاب اسلامی است تا ذیل این دبیرخانه، ماموریت‌هایی که مقام معظم رهبری مطرح فرموده‌اند، با جدیت پیگیری شود. ما حدودا 6 اجلاس منطقه‌ای داریم و هر منطقه یک موضوع را محور قرار می‌دهد و براساس آن اجلاس تخصصی برگزار می‌شود. هدف ما این است که هم جریان‌سازی و گفتمان‌سازی در این زمینه انجام شود و هم اینکه راهکارهای عملیاتی را برای گام دوم انقلاب احصا کنیم و به الگوهایی دست پیدا کنیم که جنبه عملی داشته باشند.

10-اردوهای راهیان‌نور را در سال 97 داریم که تا 27 اسفندماه برگزار خواهد شد.

11-راه‌اندازی سایت بسیج استادان و فعالیت در شبکه‌های مختلف مجازی و اجتماعی برای اطلاع‌رسانی گسترده فعالیت‌های بسیج استادان دانشگاه آزاد اسلامی هم از دیگر فعالیت‌های ما در سال 1397 بوده است.

12- یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که در سال 97 پیگیری کردیم، این بود که در اسفندماه، همایش تحول علوم انسانی را با مشارکت معاونت محترم علوم انسانی و هنر داشته باشیم که به دلیل کثرت جلسات در پایان امسال برگزار نشد و امیدواریم در اواخر فروردین‌ماه 98 این همایش را با حضور 100 نفر از نخبگان انقلابی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار ‌کنیم که در حوزه علوم انسانی از توانایی‌های قابل‌توجهی برخوردار هستند.

خبرهایی از سال 1398

محور حرکت ما در سال جدید قطعا گام دوم انقلاب اسلامی است. اما در کنار این مهم، ما یک همایش مهم علمی و ملی در حوزه گام دوم انقلاب خواهیم داشت که در اواخر فروردین‌ماه 98 شروع می‌شود و در مهرماه به پایان می‌رسد که اقدامات آن در راستای بیانیه گام دوم و در ذیل هفت ماموریت تعیین شده است، به این صورت که موضوعاتی معین می‌شود که نخبگان مقالات خود را به دبیرخانه همایش واقع در دفتر مرکزی بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی این دانشگاه ارسال کنند. قطعا ما در مهرماه این فعالیت را خاتمه می‌دهیم و درتلاش هستیم خروجی اصلی همه این فعالیت‌ها تولید علم باشد و اینکه الگوها و راهکارهایی ارائه شود که ماموریت‌های گام دوم انقلاب عملیاتی شود. از سوی دیگر سال 98، سال بسیار حساسی است و ازاین رو دوره‌های مختلف توانمندسازی و بصیرت‌افزایی را برای استادان در سطح مسئولان کانون‌ها، شوراهای کانون‌ها و استادان به همراه خانواده‌ها خواهیم داشت؛ تلاش می‌کنیم در هر فصل یک دوره آموزشی داشته باشیم. همچنین برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و توانمندسازی استادان و خانواده بسیج استادان را با جدیت بیشتری پیگیری خواهیم کرد. تلاش داریم خروجی‌های اندیشکده را هم به تولید محصول برسانیم تا هم از توانایی این مجموعه‌ها برای حل مسائل کشور به بهترین وجه ممکن استفاده کنیم. همچنین در سال 98 تدوین و تنظیم سند جامع بسیج اساتید کشور را انجام خواهیم داد و البته در احصای استادان و کانون‌های تراز انقلاب اسلامی در سطح بسیج اساتید کشور هم اقدامات قابل‌توجهی را در دستور کار داریم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها