• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

نظم تشکیلاتی

بچه‌های اتحادیه نه ادعای میلیونی دارند و نه فکر می‌کنند فعالیت‌هایشان کشور را زیر و رو کرده است! ولی ما در همین خانه نقلی‌مان که امسال در 12هزار و 21 مدرسه در سطح کشور برپا شده تلاش کرده‌ایم به قدر بضاعت‌مان کاری کنیم که مفید باشد برای آینده دانش‌آموزان انجمنی و بتوانیم از آنها به‌عنوان یک کار تمیز انقلابی یاد کنیم.

نظم تشکیلاتی
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، راستش را بخواهید ما توی ایران همیشه از یک مشکل بزرگ در کارهای اداری و گروهی‌مان حرف می‌زنیم: بی‌نظمی! همان چیزی که باعث می‌شود خیلی وقت‌ها کارهایمان توی هم گره بخورد و به کارهای مختلفی که مدنظر داریم، نرسیم و خب طبیعی است که در یک فضای بی‌نظم خیلی نمی‌توان به هدف‌های میان‌مدت و بلندمدت فکر کرد، چراکه همه وقت‌مان صرف می‌شود برای رسیدگی فوری به کارهایی که همین الان باید انجام بشود و فوری است.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی اما این‌طور نیست. بچه‌های انجمنی از همان آغاز کار، شروع می‌کنند به مشق کردن نظم تشکیلاتی. اینکه یک دانش‌آموز نوجوان در بدو ورودش به مجموعه انجمن‌های اسلامی یاد بگیرد کمیته و مسئولیت و بخش و شورای مرکزی چیست و سلسله‌مراتب تشکیلاتی چه معنایی دارد، اتفاقی است که نوجوان‌های انجمن کاملا با آن آشنا هستند. بچه‌های ما در مدرسه برای کار فرهنگی، وارد تشکیلات انجمن اسلامی می‌شوند، تقسیم کار می‌کنند، با فکر و ایده و خلاقیت خودشان برای مدرسه‌شان کار تعریف می‌کنند و با نظم و انتظامی که مختص بچه‌های آشنا به تشکیلات انجمن اسلامی است، کار مد‌نظر خودشان را انجام می‌دهند. برای همین هم هست که وقتی صحبت از فعالیت‌های دانش‌آموزان انجمن در مدارس سراسر کشور می‌کنیم به کارها و فعالیت‌هایی برمی‌خوریم که در نگاه اول اصلا باورمان نمی‌شود کار چند نوجوان باشد. راستش آدم فکر می‌کند بعضی از این کارها را چند ده‌نفر جوانِ باتجربه انجام داده‌اند ولی وقتی ‌انگیزه و اشتیاق نوجوان‌های انجمنی را با نظم تشکیلاتی ترکیب کنید به چنین اتفاقات فوق‌العاده و بزرگی دست پیدا می‌کنید.

ادعای‌مان هم البته گزاف نیست! بچه‌های اتحادیه نه ادعای میلیونی دارند و نه فکر می‌کنند فعالیت‌هایشان کشور را زیر و رو کرده است! ولی ما در همین خانه نقلی‌مان که امسال در 12هزار و 21 مدرسه در سطح کشور برپا شده تلاش کرده‌ایم به قدر بضاعت‌مان کاری کنیم که مفید باشد برای آینده دانش‌آموزان انجمنی و بتوانیم از آنها به‌عنوان یک کار تمیز انقلابی یاد کنیم؛ مثل نمایشگاه‌های مدرسه انقلاب که امسال به دست با کفایت همین بچه‌های آینده‌دار در حدود سه‌هزار مدرسه در سرتاسر کشور برگزار شد و اتفاق خاصش این بود که بچه‌های دهه هشتادی روایت می‌کردند انقلاب شکوهمندی را که خودشان آن را به چشم ندیده‌اند ولی ثمراتش را می‌بینند و آن را مثل پدرهایشان با جان می‌شناسند.

نظم تشکیلاتی ما البته وجه دیگری هم دارد. بچه‌های انجمن از سراسر کشور می‌توانند با حضور و شرکت در قرارگاه شهری و استانی و بعد از این شرکت در انتخابات و حضور در قرارگاه ملی، سهم مهمی در تصمیم‌گیری‌های کلان اتحادیه داشته باشند. تشکیلات تمام شهرستان‌های ما در مجمع عمومی‌ای به نام قرارگاه شهری و مجموعه قرارگاه‌های شهری در مجموعه کلان‌تری به نام قرارگاه استانی گرد هم می‌آیند و نمایندگان قرارگاه‌های استانی ما با رای‌گیری از دانش‌آموزان به قرارگاه ملی راه می‌یابند، قرارگاهی که به‌نوعی حکم پارلمان دانش‌آموزی تشکیلات اتحادیه را دارد و بچه‌ها در آنجا تصمیم می‌گیرند که روی چه موضوعاتی تمرکز کنند و راهبردهای اصلی سال تحصیلی را بر چه مبناهایی قرار دهند.

این نظم تشکیلاتی کاری می‌کند که ما شبکه‌ای در اختیار داشته باشیم که تا شهرستان‌های کوچک هم امتداد داشته باشد و یک ارتباط دوطرفه واقعی بین مرکز و شهرستان‌ها شکل گیرد. فرقی ندارد که میناب باشد در هرمزگان یا چابهار در سیستان، آق‌قلا باشد در گلستان یا ماکو باشد در آذربایجان، هرکجا که دوستان دانش‌آموز ما به فکر تشکیل انجمن اسلامی افتاده‌اند، چتر حمایتی از نظم تشکیلاتی بر سر آنها گسترانده شده که بیش و پیش از هر چیز نظم را یاد بگیرند و تشکیلات را بفهمند و در دل تشکیلات ذوق و خلاقیت‌هایشان را شکوفا کنند؛ خلاقیت در دلِ نظم تشکیلاتی، چیزی که این روزها داریم بیشتر از همیشه حس می‌کنیم که چقدر مهم است در تدبیر و برنامه‌ریزی‌های کلان کشور.

 

* نویسنده : علی مرادخانی مدیر روابط‌عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها