• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزیده‌خوانی از نشریات دانشجویی طیف‌های مختلف

درخشش ۷ مجله علمی دانشگاه‌ آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر با 387 عنوان نشریه در گروه‌های علمی مختلف، 115 عنوان رتبه علمی از وزارتخانه های علوم و بهداشت کسب کرده است که از این میان، 111 عنوان متعلق به رتبه علمی- پژوهشی و چهار عنوان هم به رتبه علمی- ترویجی تعلق گرفته است. 13 عنوان از مجلات دانشگاه آزاد اسلامی هم در فهرست ESCI و 17 عنوان هم در پایگاه Scopus به‌عنوان نمایه ثبت شده‌اند.

درخشش ۷ مجله علمی دانشگاه‌ آزاد
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، یکی از راه‌هایی که دانشگاه‌ها پیشرفت‌های علمی و پژوهشی خود را اعلام و منتشر می‌کنند، در قالب چاپ مجلات دانشگاهی است که به‌منظور معرفی جدیدترین پژوهش‌ها در زمینه‌های مختلف و نقد پژوهشی این کار صورت می‌گیرد. دانشگاه آزاد اسلامی هم به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی و پژوهشی در ایران، از جمله دانشگاه‌هایی در کشور است که مجلات معتبری در سطح کشور، منطقه و بین‌المللی منتشر می‌کند و تاکنون طبق رتبه‌بندی برخی پایگاه‌های معتبر جهانی، جایگاه‌های خوبی را در عرصه‌های جهانی از آن خود کرده‌است. چندی پیش، فهرستی از معتبرترین مجلات کیفی دانشگاه آزاد اسلامی که در رتبه‌بندی دانشگاه در سطوح ملی و بین‌المللی با معتبرترین مقالات دارای اعتبار و تاثیر حضور داشته‌اند، منتشر شد. این رده‌بندی، بر اساس چهار مجموعه با تفکیک موضوعی و با 20 هزار و 979 عنوان مجله انجام شده است. این چهار تفکیک موضوعی عبارتند از شاخص استناد هنر و علوم انسانی، شاخص استناد علوم اجتماعی، شاخص استناد علوم و شاخص استناد منابع نوآوری. در این رده‌بندی تنها مجلات دارای اعتبار قرار دارند و جایی برای مجلات نامعتبر نیست.

 دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر با 387 عنوان نشریه در گروه‌های علمی مختلف، 115 عنوان رتبه علمی از وزارتخانه های علوم و بهداشت کسب کرده است که از این میان، 111 عنوان متعلق به رتبه علمی- پژوهشی و چهار عنوان هم به رتبه علمی- ترویجی تعلق گرفته است. 13 عنوان از مجلات دانشگاه آزاد اسلامی هم در فهرست ESCI و 17 عنوان هم در پایگاه Scopus به‌عنوان نمایه ثبت شده‌اند.

 

  مجله واحد دامغان

دی ماه 97 بود که پایگاه استنادی معتبر و شناخته‌شده Scopus، مجلات معتبر را منتشر کرد و مجله بین‌المللی Journal of Nuts که از سوی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان منتشر می‌شود، در میان مجلات معتبر قرار گرفت و در این پایگاه نمایه شد. این پایگاه اطلاعات محصولات قریب پنج هزار ناشر علمی دنیا را در خود جای داده و به‌عنوان یکی از معتبرترین پایگاه‌های بین‌المللی، حوزه‌های علمی مختلفی چون علوم‌زیستی، فیزیک، شیمی و علوم‌اجتماعی را شامل می‌شود. این مجله که مجله بین‌المللی خشکبار واحد دامغان است در قالب یک مجله تخصصی میوه‌های خشکباری در دنیا از سال 2010 منتشر می‌شود و اولین‌بار در سال 93 از وزارت علوم درجه علمی پژوهشی دریافت کرده است. این مجله علاوه‌بر پایگاه Scopus، در سایت‌های معتبری چون CAS، ISC، CABI، DOAJ، Google Scholar، SID و Magiran هم نمایه شده است. این مجله در قالب دوفصلنامه منتشر می‌شود و مطالعات پژوهشگران را در حوزه‌های مختلف خشکبار به زبان انگلیسی منتشر می‌کند.

 

  مجله علمی- پژوهشی اصفهان

در میان مجله‌های معتبر علمی- پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، مجله واحد اصفهان (خوراسگان) با عنوان Research in English Language Pedagogy (RELP) (تحقیق در آموزش زبان انگلیسی) توانست در پایگاه داده‌ای علوم جهان اسلام ISC نمایه شود و جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد. انتشار این مجله از سال 2013 و با تصویب سازمان مرکزی آغاز شد و با توجه به بین‌المللی بودن آن و اعتباری که دارد، نویسندگان و خوانندگان به‌طور رایگان می‌توانند از آن استفاده کنند. اما این مجله دانشگاهی علاوه‌بر ISC، در پایگاه بین‌المللی doaj نیز نمایه شده است. این مجله در همان سال 2013 گسترده‌تر شد و با نام Iranian Journal of Research in English Language Teaching آغاز به کار کرد. این دو فصلنامه به‌عنوان مجله‌های تخصصی و بین‌المللی زبان انگلیسی منتشر می‌شوند که مرجع معتبری برای نویسندگان و خوانندگان به شمار می‌رود. از دیگر پایگاه‌های رتبه‌بندی که این دو مجله در آنها نمایه شده‌اند، می‌توان به DRJI، Doaj، Eurasian Scientific Journal Index، Linguistic List، Jgate، Google scholar و پایگاه‌های داخلی مانند Noormags، SID و CIVILICA اشاره کرد.

 

  مجله علمی واحد رشت

یکی از حوزه‌های رده‌بندی مجلات دانشگاهی، حوزه علمی و پژوهشی است که مجلات با دربرگیری مقاله‌ها، سخنرانی‌ها و پوسترها در این رتبه‌بندی شرکت می‌کنند. واحد رشت دانشگاه آزاد اسلامی هم جزء دانشگاه‌هایی است که از نظر مجلات معتبر جایگاه خوبی دارد. به‌تازگی چهار عنوان مجله علمی- پژوهشی این واحد دانشگاهی در ششمین دوره ارزیابی نشریات دانشگاه آزاد اسلامی، رتبه برتر +A را دریافت کرده‌اند. عنوان این مجلات عبارتند از: International Journal of Agricultural Management and Development (مجله بین‌المللی مدیریت و توسعه کشاورزی)؛ Iranian Journal of Applied Animal Science (مجله ایرانی دامپزشکی کاربردی)؛ Journal of Ornamental Plants (مجله گیاهان زینتی) و «مطالعات برنامه‌ریزی سکونت‌گاه‌های انسانی». دفتر کمیسیون نشریات علمی دانشگاه آزاد اسلامی طبق معیارهایی چون وضعیت انتشار، نمایه در پایگاه‌های اطلاعات علمی و داشتن سایت و نرم‌افزار استاندارد رتبه +A اقدام به ارزیابی این مجلات کرده است. این چهار مجله با دریافت این رتبه، برترین رتبه را بین مجلات دیگر کسب کرده‌اند.

 

  مجله برتر تبریز

دانشگاه آزاد اسلامی در کنار افتخارات علمی که در سال 97 کسب کرد، در زمینه مجلات علمی- پژوهشی هم جایگاه خوبی در دنیا به‌دست آورد و توانست بخشی از توانمندی‌های دانشمندان ایرانی را به رخ بکشد. بخشی از مجلات هم در کشور حرف‌های زیادی برای گفتن داشتند که یکی از آنها را می‌توان مجله علمی- پژوهشی «بهداشت موادغذایی» واحد تبریز دانست. در رتبه‌بندی سال گذشته وزارت علوم، این مجله بالاترین رتبه را بین مجله‌های علمی و پژوهشی وزارت علوم و وزارت بهداشت از آن خود کرد. معمولا رتبه‌بندی وزارت علوم براساس شاخص‌هایی چون وضعیت انتشار، نمایه در پایگاه‌های اطلاعات علمی، وجود سامانه استاندارد و تکمیل اطلاعات در سامانه ارزیابی نشریات علمی صورت می‌گیرد و به این ترتیب، رده‌بندی نشریات را انجام می‌دهند. شواهدی که از جدیدترین رتبه‌بندی وزارت علوم در دست است، نشان می‌دهد مجله بهداشت مواد غذایی واحد تبریز توانست با 12 امتیاز ارتقا نسبت به سال گذشته و درنهایت با امتیاز 80A بالاترین رده را بین مجلات علمی و پژوهشی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و مقام دوم را در حوزه صنایع غذایی بین مجلات کل کشور از آن خود کند. همچنین این مجله که در قالب فصلنامه منتشر می‌شود، میان مجلات فارسی‌زبان دامپزشکی کشور، در جایگاه سوم قرار گرفته است.

 

  مجله برتر شیرازی

در جدیدترین رتبه‌بندی صورت‌گرفته از سوی وزارت علوم، سه مجله دانشگاه آزاد اسلامی توانستند رتبه‌ علمی- پژوهشی این وزارتخانه را از آن خود کنند. این سه مجله همگی در قالب فصلنامه منتشر می‌شوند. یکی از آنها با عنوان Journal of Mathematical Extension (مجله انبساط ریاضیاتی) نشریه‌ای تخصصی در حوزه ریاضی است و 14 سالی از عمر آن می‌گذرد. این نشریه شیرازی تاکنون هم در پایگاه‌های معتبری چون EBSCO، OCLC، entralblatt MATH، MathSciNet، ISI-ESCI و DOAJ‌ نمایه شده‌ است. این مجله به انتشار مقالات اصل و مقالات بررسی‌های صورت‌گرفته در ریاضیات محض و کاربردی می‌پردازد. از تاثیرگذارترین مقالات به چاپ‌رسیده در این مجله می‌توان به تجزیه و تحلیل غیرخطی و کاربردهای آن، تئوری کلی و دسته‌های خاص خطی اشاره کرد.

 

  مجله ریاضی کرج

مجله دیگری از دانشگاه آزاد اسلامی که در سال ۹۷ از سوی وزارت علوم رتبه برتر را از آن خود کرده است، تحت عنوان Mathematical Sciences (علوم ریاضیات) منتشر می‌شود. این مجله علمی از سال 85 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج آغاز به کار کرده و از سوی انتشارات اشپرینگر منتشر می‌شود. در این مجله بین‌المللی، مقالات تحقیقاتی اصلی به چاپ می‌رسند که تقابل میان رشته‌های مختلف نظری و ریاضیات کاربردی را نشان می‌دهد. رشته‌های موضوعی این مقاله‌ها عبارتند از: آمارهای عددی، تجزیه و تحلیل عددی، بهینه‌سازی، تحقیقات عملیاتی و تجزیه و تحلیل نشانه‌ای. این مجله بین‌المللی علاوه‌بر کسب رتبه برتر وزارت علوم، تاکنون در پایگاه‌های OCLC، ZentralblattMATH، MathSciNet، ISI-ESCI و DOAJ‌ نمایه شده و از اعتبار بالایی برخوردار است. پیش از این نیز مجلات دیگری در این واحد دانشگاهی  حائز رتبه برتر شده بودند.

 

  مجله برتر کرجی

مجله برتر دیگری هم با ‌عنوان فصلنامه «تفسیر و تحلیل متون زبان و ادبیات فارسی (دهخدا)» در واحد کرج فعالیت می‌کند که از سال 87 فعالیت خود را آغاز کرده است. این مجله متعلق به دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه آزاد اسلامی این واحد است که جزء نشریه‌های علمی- پژوهشی در حوزه پژوهش‌های نقد ادبی به شمار می‌رود. این مجله ادبی در ابتدای فعالیت تحت عنوان «فصلنامه تخصصی زبان و ادبیات فارسی» منتشر می‌شد، اما از سال 92 با نامی جدید به ادامه فعالیت پرداخت. این نشریه با هدف ترویج و پیشبرد زبان و ادبیات فارسی و بهبود عملکرد استادان و دانش‌آموختگان زبان و ادبیات فارسی و دوستداران فرهنگ منتشر می‌شود و در رده‌بندی جدید وزارت علوم جزء رتبه‌های برتر مجلات دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است.

 

* نویسنده : ندا اظهری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها