• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد

هم افزایی با همسایگان برای دور زدن تحریم‌ها

حسن‌بیگی خاطرنشان کرد: «بعد از چین و روسیه سومین کشوری هستیم که همسایگان زیادی داریم که از هریک به نوعی می‌توانیم برای دورزدن تحریم‌ها استفاده کنیم.»

هم افزایی با همسایگان برای دور زدن تحریم‌ها
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» یادآور شد: «بعد از جنگ جهانی دوم که دنیا به دو بلوک تقسیم شد، متاسفانه عراق تحت سلطه بلوک شرق و ایران تحت سلطه بلوک غرب قرار گرفت. از این رو همواره بلوک شرق و غرب برای تامین منافع خود بین دولت‌های ایران و عراق اختلاف انداختند. بعد از انقلاب اسلامی صدام با تحریک غرب، هشت سال جنگ را به ایران تحمیل کرد.»

نماینده دامغان در مجلس افزود: «بعد از سقوط صدام، ایران ارتباط خود را با عراق نزدیک کرد. از این رو آمریکا تلاش کرد با تشکیل داعش و نیروهای معارض مجددا عراق را به تصرف خود درآورد. در این راستا جمهوری اسلامی همه توان خود را برای کمک به دولت و مردم عراق به کار گرفت و توانست کشور عراق را از لوث داعش و سربازان استیجاری آمریکا، عربستان و اسرائیل غاصب برهاند. از این رو امروز یک تفاهم و علاقه وصف‌ناپذیر بین ملت ایران و عراق شکل گرفته است.»

وی تاکید کرد: «سقوط داعش سبب محبوبیت بیش از پیش جمهوری اسلامی بین مردم عراق شده است. از طرف دیگر حرمین مطهر در عراق و ایران و اکثریت شیعه دو کشور پیوند فرهنگی و مذهبی عمیقی را بین دو ملت به وجود آورده است، تا جایی که شاهد تردد حدود 6 میلیون زائر میان دو کشور هستیم.»

حسن‌بیگی با اشاره به سفر روحانی به عراق اشاره داشت: «چندی پیش ترامپ چراغ خاموش به عراق رفت و وقتی به آمریکا بازگشت، گفت که هفت تریلیون دلار در عراق خرج کردیم و امروز در آن کشور جایی نداریم و باید چراغ‌خاموش برویم! در حالی که آقای روحانی در شرایطی پا به عراق گذاشت که خوشبختانه مشاهده کردیم با همه مقامات بلندمرتبه و هم مقامات سیاسی و مذهبی و دولتی ملاقات‌های خوبی داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: «مطابق تفاهمنامه‌های امضاشده در سفر رئیس‌جمهور به عراق، حداقل می‌توان تا سقف 20میلیارد دلار با عراق تبادل داشته باشیم. نکته حائز اهمیت دیگر تصمیم دو کشور مبنی‌بر حذف دلار از معاملات است که برای آمریکا شکست محسوب می‌شود.»

وی یادآور شد: «عراق به چند دلیل به ارتباط با ایران علاقه شدید دارد. علاوه‌بر کمک به ایران و شیعه بودن اکثریت دو ملت و وجود حرمین مطهر؛ ایران پل ارتباطی بین شرق و غرب و همچنین پل ارتباطی بین اروپا و آسیا به حساب می‌آید.»

وی افزود: «از منظر ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک جمهوری اسلامی از جایگاه ویژه‌ای در سطح بین‌المللی برخوردار است. ایران در سطح جهان در رتبه دوم نفت دنیا و عراق نیز رتبه سوم انرژی را دارد. در همین راستا اگر این دو کشور با هم متحد باشند، طبیعتا در مباحث اقتصادی و حتی در جهت ضربه زدن به تحریم‌های آمریکا می‌توانند در انرژی جهان تاثیر سخت و بسزایی داشته باشند و ضربات شدیدی را به تصمیمات و خواسته‌های ناحق آمریکا بزنند.»

نماینده مردم دامغان در مجلس افزود: «امروز شاهد این هستیم که جهان شکست آمریکا و پیروزی ایران را اعلام می‌کند. شکست عربستان سعودی و اسرائیل غاصب و پیروزی عراق و مقاومت را قبول دارند. از این جهت سفر آقای روحانی در سطر اول اخبار بین‌الملل قرار گرفته است.»

حسن‌بیگی خاطرنشان کرد: «بعد از چین و روسیه سومین کشوری هستیم که همسایگان زیادی داریم که از هریک به نوعی می‌توانیم برای دورزدن تحریم‌ها استفاده کنیم.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها