• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی به چند ماموریت مهم واحد کیش در سال جدید

تاسیس یک مدرسه مهارتی برای حل مسائل منطقه آزاد کیش

در سال گذشته اقدامات فرهنگی مختلفی را در سطح جزیره کیش انجام دادیم و به‌دلیل فعالیت گسترده ما در طول سال 97 اکثر فعالیت‌های فرهنگی در سطح جزیره و سازمان منطقه آزاد کیش با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی ساماندهی و انجام می‌شود.

تاسیس یک مدرسه مهارتی برای حل مسائل منطقه آزاد کیش
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در سال 1397 خوشبختانه با حمایت ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی و همراهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی ما که از دفترچه کنکور حذف شده بودند، مجددا به واحد بازگشتند و در حال حاضر از نیمسال دوم 98- 97 در هر دو رشته پزشکی و دندانپزشکی در هر رشته 20 دانشجو به این واحد دانشگاهی معرفی شدند. همچنین در این سال بعضی از رشته‌هایی که مورد توجه شهروندان جزیره کیش یا کیشنوندها بود؛ یعنی دانش‌آموزانی که نمی‌توانند برای ادامه تحصیل به شهرهای مجاو بروند یا اینکه امکان استفاده از خطوط هوایی برای حضور در دانشگاه‌های استان‌های همجوار را ندارند، با عنایت و مساعدت ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی رشته‌های حقوق، کارشناسی حسابداری، کامپیوتر و کاردانی پیوسته کامپیوتر به رشته‌های ما اضافه شد و خوشبختانه در این رشته‌ها از نیمسال دوم سال تحصیلی 98- 97 مبادرت به جذب دانشجو کردیم که در جای خود اقدام مهم و قابل‌توجهی است.


 ارائه 22 رشته در مقطع دکتری

در مقطع دکتری هم تعداد رشته‌ها در واحد به 22 رشته افزایش پیدا کرد و در این راستا در این رشته‌ها نسبت به جذب دانشجو اقدام شد که در جای خود موفقیت‌آمیز بود. قرار بر این شده که در راستای ارائه رشته‌های متناسب با جزیره کیش و سازمان منطقه آزاد کیش، رشته‌های جدیدی در واحد راه‌اندازی شوند تا متناسب با زیست‌بوم و نیاز‌های این منطقه، کاربرد بیشتری داشته باشند.

 تبدیل وضعیت 20 کارمند دانشگاه از ساعتی به قراردادی

 در سالی که گذشت به کمک خداوند متعال مجوز تبدیل وضعیت حدود 20 نفر از کارمندان دانشگاه که بیش از پنج سال سابقه همکاری با ما داشتند و به‌صورت ساعتی کار می‌کردند، به نیروی قراردادی صادر شد که این اقدام در راستای تکریم کارمندان و همکاران عزیز و محترم ما در این واحد دانشگاهی صورت گرفت.

 دانشگاهی که مرجع فعالیت‌های فرهنگی است

در سال گذشته اقدامات فرهنگی مختلفی را در سطح جزیره کیش انجام دادیم و به‌دلیل فعالیت گسترده ما در طول سال 97 اکثر فعالیت‌های فرهنگی در سطح جزیره و سازمان منطقه آزاد کیش با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی ساماندهی و انجام می‌شود، البته این دانشگاه به‌عنوان یک نهاد دانشگاهی انقلابی در سطح منطقه و استان شناخته‌شده است. همین‌جا مایلم به برخی از مهم‌ترین اقدامات فرهنگی صورت‌گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی کیش اشاره کنم.

1- برنامه گرامیداشت شهدای مدافع حرم با حضور سردار سلامی، جانشین فرمانده محترم کل سپاه
2- حضور فعال خانواده دانشگاه در مراسم 9 دی با حضور سردار احمد وحیدی، عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام
3- دعوت از حجج‌اسلام ماندگاری و رنجبر برای سخنرانی میان دانشجویان در مناسبت‌ها و مراسم‌ مذهبی و آیینی
4- برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای گمنام در جزیره کیش
5- برگزاری مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که با حضور  منتظری، دادستان کل کشور در جزیره کیش‌ برگزار شد.

در راستای این فعالیت‌ها، تلاش ما در این واحد دانشگاهی به‌خصوص در حوزه‌های فرهنگی بر این بوده تا اقدامات ریشه‌ای و تاثیرگذاری را داشته باشیم و در حد وسع‌مان در ارتقای سطح فرهنگی مردم، دانشجویان و افراد مرتبط با دانشگاه و مجموعه جزیره کیش تاثیر قابل‌توجهی داشته باشیم.

در سال گذشته در جلسه‌ای که با حضور دکتر طهرانچی، رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی در جزیره کیش برگزار شد، هم در جلسه هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان و هم در جلسه مسابقات ربوکاپ که در کیش برقرار بود و دکتر مظفری، رئیس سازمان منطقه آزاد کیش هم در آن حضور داشتند، مقرر شد در سه محور، ‌دانشگاه آزاد اسلامی کیش با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش در راستای نظام موضوعات و پایش در راستای حل مسائل منطقه و استان اقدامات قابل‌توجهی را انجام دهند.

 اولین اقدام مهم در این راستا بحث گردشگری است که بر این اساس مقرر شد برای اولین‌بار در سطح کشور، دانشگاه آزاد اسلامی مقدمات راه‌اندازی مدرسه مهارتی هتلداری را در جزیره کیش پیگیری کند که در این راستا جلسات مختلفی هم در سازمان مرکزی دانشگاه با حضور مسئولان عالی‌رتبه این سازمان و واحد بین‌الملل کیش و معاونت بین‌الملل دانشگاه با همکاری دکتر باقری، رئیس هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات برگزار و پیگیری‌هایی هم انجام شده است که امیدواریم براین اساس در سال 98 این مهم عملیاتی شود. البته دو محور دیگر هم مشخص شده که  یکی در بحث محیط‌زیست دریایی و دیگری نقش سازمان منطقه آزاد کیش در توسعه کشور است که درباره این موضوعات جلسات مختلفی را با حضور دکتر علی‌اکبری، رئیس محترم دبیرخانه علمی کشور و مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش برگزار کردیم و قرار بر این شده است که چالش‌های منطقه و استان احصا شوند و دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان منطقه آزاد کیش هم براساس پایش و نظام موضوعات اقدامات بعدی را انجام دهند.

 ما در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی کیش با همکاری دکتر علی‌اکبری، رئیس محترم دبیرخانه علمی کشور بنا داریم یک شعبه از دبیرخانه علمی کشور را در واحد کیش فعال کنیم که مقدمات آن فراهم شده است؛ همچنین برای اولین‌بار «سرای نوآوری» را هم در این واحد راه‌اندازی خواهیم کرد که در این راستا، فضا و امکانات لازم را هم برای تاسیس این سرا آماده کرده‌ایم تا در اولین فرصت اقدامات آن عملیاتی شود.

 یک قرارداد بااهمیت برون‌دانشگاهی

در سال 98 قرار بر این است اولین قرارداد برون‌دانشگاهی ما با سازمان منطقه آزاد کیش درباره راهبردهای بهبود مسائل و مشکلات جزیره کیش با این سازمان منعقد شود. در همین راستا مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش به ما اطمینان کرده و این فعالیت را برعهده ما قرار داده‌اند و درحقیقت در طول چند سالی که از تاسیس این دانشگاه می‌گذرد، ‌این اولین‌بار است که چنین فعالیت برون‌دانشگاهی در این واحد انجام می‌شود.

 تلاش برای ساماندهی اختراعات و حمایت از مخترعان جوان

در زمینه اختراعات و پتنت‌ها هم برنامه ما به این صورت است که وقتی دبیرخانه علمی در واحد کیش ایجاد شد‌، ماموریت ما در این مسیر باشد که در زمینه اختراعات و تقویت خلاقیت‌های دانشجویان بااستعداد، با همکاری دبیرخانه علمی کشور واحد بین‌الملل کیش محور ساماندهی اختراعات و مخترعان جوان در جزیره کیش و در سطح استان هرمزگان باشد.

در پایان علاقه‌مندم به یک نکته مهم اشاره کنم؛ همان‌طور که اعضای خانواده دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع دارند در سال گذشته و به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی یک برنامه مهم و گسترده فرهنگی و دانشجویی تحت‌عنوان «حیات طیبه» و با حضور دانشجویان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور برگزار شد که در نوع خود برنامه فرهنگی مهم و تاثیرگذاری بود؛ در این راستا امیدواریم ما برای نخستین‌بار در جزیره کیش، همایش «حیات طیبه» را برای دانشجویان این جزیره برگزار کنیم. همچنین با حضور دکتر طهرانچی، رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی برای اولین‌بار بسیج اساتید در جزیره کیش در دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شد و در سال 98، این نهاد مردمی و دانشگاهی فعالیت‌های خود را در این واحد دانشگاهی از سر خواهد گرفت.

 به همه اینها باید این مساله را هم اضافه کنم که خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر برنامه‌های فرهنگی مختلفی را در سطح جزیره کیش برگزار می‌کند که مورد توجه مسئولان منطقه قرار گرفته است و همکاری‌های لازم را با این نهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف اعمال می‌کنند. در کنار این مساله، کارکنان و سه معاونت فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و پژوهشی و اداری و مالی برنامه‌ریزی‌های اداری و آموزشی استانداردی را در طول این سال‌ها پیگیری و ساماندهی کرده‌اند که با کمک همه این عوامل این امید را داریم که در سال جدید شمسی بر توفیقات این واحد دانشگاهی افزوده شود.

 

* نویسنده : محمدرضا قائدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی کیش

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها