• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ جلال خالدی خبرنگار صدا و سیما در عراق

توافق برای امنیت بومی

ما سفر آقای روحانی به عراق را به فال نیک می‌گیریم و معتقدیم که افق توسعه روابط اقتصادی در اولویت این دو کشور خواهد بود.

توافق برای امنیت بومی

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سفر آقای روحانی به عراق را از چند منظر می‌توان بررسی کرد. این سفر دارای ابعاد داخلی، منطقه‌ای، بین‌المللی و اقتصادی است. نکته بسیار جالبی که در سفر آقای روحانی کاملا لحاظ شده این است که سفر رئیس‌جمهور ایران از پیش اعلام شده بود و مقام‌های عراقی از یک ماه قبل اطلاع داشتند که آقای روحانی به عراق سفر می‌کند. بر همین اساس مقدمات استقبال از آقای روحانی برنامه‌ریزی شده بود. مقام‌های رسمی عراق از این سفر استقبال بسیار خوبی کردند به‌خصوص اینکه عراق تجربه تلخی را از سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به این کشور داشتند؛ تجربه بسیار تلخی که بر امنیت پایدار عراق تاثیر منفی گذاشت و توانمندی‌های عراق را زیرسوال برد. اما سفر آقای روحانی این قوت را به عراقی‌ها داد که ما به توانمندی‌های عراق کاملا اطمینان داریم. این سفر این پیام را به جهانیان رساند که دو کشور ایران و عراق در هر شرایطی به هم نزدیکند و ما همیشه  علنا و آشکارا از دولت و ملت آن کشور حمایت می‌کنیم. در مقابل هم دیدیم که عراقی‌ها از این اقدام ایران بسیار خرسند شدند و در مقابل دیدگاه‌های آمریکا که همواره مخالف تقویت روابط با ایران بود، ایستادند و سعی کردند که بهترین استقبال را از آقای روحانی داشته باشند.

این استقبال از نظر سیاسی بعد بسیار مهمی داشت و توانست این پیام را به جهانیان برساند که ملت عراق در اتخاذ تصمیم‌گیری‌های مهم مستقل هست و برخلاف تصور دنیا، آمریکا بر ما حاکم نیست. از بعد منطقه‌ای و بین‌المللی عراقی‌ها این پیام را به جهانیان رساندند که گسترش روابط با ایران برایشان بسیار حائز اهمیت است. ایران و عراق دو قطب بسیار مهم در منطقه هستند که می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهم نقش مشترکی ایفا کنند؛ همان‌طور که در قضیه سوریه با توافقی که بین ایران و عراق صورت گرفت، داعش سرکوب شد. این نشان می‌دهد عراق و ایران به دنبال این هستند که ستون مهمی از امنیت را در منطقه به صورت بومی ایجاد کنند.

مساله دیگر بازخورد بسیار مثبت سفر آقای روحانی در فضای مجازی عراق بود. فضای مجازی و جامعه اجتماعی عراق کاملا از این سفر استقبال کردند. در فضای مجازی طی روزهای گذشته اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها و نوشته‌های بسیار زیبایی از آحاد مختلف مردم عراق در استقبال از آقای روحانی منتشر شد. در این اطلاعیه‌ها جمله زیبای «خوش آمدید آقای روحانی» به عربی نوشته شده بود. این نشان می‌دهد که مردم هم امیدوارند روابط دو کشور بیشتر تقویت شود. مردم عراق خاطرات مشارکت ایران در سرکوب داعش در کشورشان را فراموش نکردند.

از ابعاد دیگر سفر آقای روحانی به عراق می‌توان به بحث مشارکت ایران در بازسازی عراق اشاره کرد. عراق از سال 2017 از همه کشورهای جهان درخواست کرد که در بحث بازسازی این کشور نقش مثبتی ایفا کنند اما تاکنون هیچ‌کشوری علنا وارد عراق نشده تا در بازسازی این کشور مشارکت کند. فقط برخی کشورها وعده‌های مختلفی به عراق دادند اما عملا اقدام خاصی صورت نگرفته است. اما ایران مشارکت خودش را تضمین کرد و گفت حتی در مناطق سنی‌نشین استان الانبار و صلاح‌الدین و موصل هم در بازسازی مشارکت می‌کند. نکته بسیار مهمی که ایرانی‌ها به آن توجه داشتند این بود که صنعت مادر را به عراق منتقل کنند تا از سودی که نصیب ایرانی‌ها می‌شود، عراقی‌ها هم بهره ببرند. این از نکات بسیار مهمی بود که آقای روحانی در این سفر به آن اشاره کرد. افزون بر این، لغو روادید میان ایران و عراق هم بسیار بااهمیت بود. این یک اطمینان خاطر از سوی ایران برای حضور هر چه بیشتر عراقی‌ها به ایران و نمادی از اخوت و برادری بین دو کشور بود.

در جریان این سفر آقای روحانی نشستی با قبایل، طوایف و اقلیت‌های عراق داشت. در این نشست سران قبایل از استان الانبار، صلاح‌الدین و دیاله که سه منطقه سنی‌نشین هستند، هم حضور داشتند. بزرگان قبایل آمده بودند و در مقابل دوربین حاضر شدند و گفتند ما به استقبال آقای روحانی آمدیم. عراقی‌ها علنا به آقای روحانی گفتند شما اینجا میهمان ما نیستید بلکه خودتان میزبان ما در کشور عراق هستید. جالب این است که این صحبت‌ها از زبان برخی شیوخ اهل سنت هم گفته شده است. این نشان می‌دهد جایگاه ایران در عراق تثبیت شده است. این هم مهم است که گفته شود آقای روحانی اولین رئیس‌جمهوری است که اعلام کرده به مدت سه روز در عراق می‌ماند.

ما سفر آقای روحانی به عراق را به فال نیک می‌گیریم و معتقدیم که افق توسعه روابط اقتصادی در اولویت این دو کشور خواهد بود. معتقدیم اطمینان خاطری که آقای روحانی به عراق داشت و ادامه حمایت‌های جمهوری اسلامی در عرصه‌های سیاسی و امنیتی از عراق، موجب خواهد شد که دو کشور به دو قطب مهم در منطقه بدل شوند. وجود این دو قطب می‌تواند تاثیر آمریکا در منطقه را کم کند و در عین حال موجب امنیت پایدار در منطقه خواهد شد. این چیزی است که عراقی‌ها به آن اطمینان دارند. مردم عراق معتقدند این سفر تحول جدید در روابط دوکشور در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی ایجاد می‌کند. عراقی‌ها در این سفر فرصت دارند از جمهوری اسلامی ایران به‌طور مستقیم بابت کمک‌هایی که در جنگ با داعش به این کشور کرد، تشکر کنند. لغو ویزا موجب خواهد شد روابط حسنه میان دو ملت بیش از پیش تقویت شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها