• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» از سفر 3 روزه حسن روحانی به عراق گزارش می‌دهد

توافق برد- برد

در عراق روحانی خیلی خوب توانست نشان دهد که در عین نزدیکی ویژه دو کشور، ایران به حاکمیت و اقتدار عراق احترام می‌گذارد. این موضوع از دید کاربران شبکه‌های مجازی عراق پنهان نماند و آنان تصویری از رئیس‌جمهور کشورمان را که در حال احترام گذاشتن به پرچم عراق است دست به دست کردند و در این باره نوشتند که ایران به حاکمیت مشروع عراق احترام گذاشت.

توافق برد- برد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، از جمله «ما تحریم‌ها علیه ایران را یک خطای راهبردی و غیرصحیح می‌دانیم اما آنها را اجرا خواهیم کرد» تا «عراق بخشی از تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود»، یک پارلمان فاصله است. اولی را حیدر العبادی، نخست‌وزیر سابق عراق در آخرین ماه‌های حضورش در قدرت گفت و دومی را برهم صالح رئیس‌جمهور کنونی. در انتخابات پارلمان عراق، عربستان سعودی و آمریکا تلاش کردند تا لیستی روی کار بیاید که ضمن رعایت فاصله با ایران، در دوره تحریم‌ها و افزایش فشار بر تهران در کنار این دو کشور بایستد. اما برخلاف تصور آنها، پارلمان عراق پاسخ منفی به تداوم نخست‌وزیری العبادی داد تا چهره‌های نزدیک به ایران در راس قدرت این کشور قرار گیرند. چند ماه پس از تشکیل دولت عراق، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان برای نخستین بار از سال 92، روز دوشنبه به عراق سفر کرد. این برای نخستین بار است که یک رئیس‌جمهور سفری سه‌روزه به عراق خواهد داشت. حسن روحانی نخستین رئیس‌جمهور ایران است که در این سفر با مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق حضرت آیت‌الله سید علی سیستانی در نجف دیدار خواهد کرد. بیش از ایران، اهمیت این سفر را باید در عراق جست. در عراق رسانه‌ها با عبارات «اهلا و سهلا بالشیخ روحانی» از سفر رئیس‌جمهور کشورمان به بغداد استقبال کردند.

در عراق روحانی خیلی خوب توانست نشان دهد که در عین نزدیکی ویژه دو کشور، ایران به حاکمیت و اقتدار عراق احترام می‌گذارد. این موضوع از دید کاربران شبکه‌های مجازی عراق پنهان نماند و آنان تصویری از رئیس‌جمهور کشورمان را که در حال احترام گذاشتن به پرچم عراق است دست به دست کردند و در این باره نوشتند که ایران به حاکمیت مشروع عراق احترام گذاشت. کاربران فضای مجازی خصوصا توئیتر این تصویر را با سفر ژانویه ترامپ مقایسه کرده‌اند و معتقدند که ترامپ به عراق بی‌احترامی کرده است. برخی کارشناسان نیز مانند کاربران توئیتر معتقدند که این سفر بی‌ارتباط به سفر دزدانه و کریسمسی ترامپ نیست چراکه رئیس‌جمهور ایالات متحده موضع خصمانه و ناپسندی در این سفر علیه ایران اتخاذ کرد تا جایی که مقامات عراقی نیز به‌شدت به این اظهارات نسنجیده واکنش منفی نشان دادند. برخی دیگر تحلیل کرده‌اند که در مقایسه با سفر رئیس‌جمهور آمریکا به عراق، سفر روحانی شکوهمند و تاریخی برگزار شد.

خبرگزاری «رویترز» در تحلیل این سفر گزارش داد که روحانی برای مرتفع کردن تحریم‌های آمریکا به عراق رفته است. برخی دیگر نیز با تمرکز بر محور اقتصادی رئیس‌جمهور به عراق نوشتند که ایران قصد دارد از طریق 1400 کیلومتر مرز مشترک صادرات و تجارت خود را با دینار عراق تسهیل کند.

«نیویورک‌تایمز» نیز در سرمقاله امروز خود نوشت: «گسترش روابط میان تهران و بغداد و افزایش نقش ایران در عراق به بی‌اثر شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران کمک زیادی می‌کند.»

آلیسا روبین، نویسنده گزارش «نیویورک‌تایمز» معتقد است که برنده واقعی رقابت میان ایران و آمریکا برای کسب نقش و جایگاه برتر در عراق، ایران است. وی برای شاهد ادعای خود از محمود المشهدانی، نماینده سنی و سخنگوی سابق مجلس عراق نقل قول کرده است که ایران بدنی کوچک با مغزی بزرگ و ایالات متحده بدنی بزرگ با مغزی کوچک است و همین واقعیت علت این است که چرا تهران در عراق دست برنده را دارد.

گزارش «نیویورک تایمز» سخنان عدنان الزورفی، یکی از اعضای شیعه مجلس عراق را بازتاب داده است: «حضور ایالات متحده درعراق تنها نظامی است و حضور ایران در عراق نه‌فقط نظامی و سیاسی بلکه اقتصادی و فرهنگی نیز هست.» آلیسا روبین در ادامه گزارش خود می‌نویسد: «ایران برنده واقعی انتخابات پارلمانی سال گذشته در عراق بود و علاوه‌بر آن، گروه‌های مسلح شیعه به یک نیروی سیاسی بدل شده‌اند که راه ارتباطی تهران با لبنان و سوریه را نیز تضمین می‌کنند.»

توئیت ظریف از توافقات روز اول ایران و عراق

روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان خلاصه‌ای از رویدادهای روز اول سفر روحانی به عراق را منتشر کرد. آن‌گونه که او در توئیتر خود نوشته است در روز اول دیدار سران ایران و عراق، دیدار با رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، رئیس مجلس و رهبران سیاسی و تجاری انجام شد. در روز اول ایران و عراق بر سر «امنیت منطقه‌ای فراگیر»، «روادید رایگان»، «ارتباطات ریلی»، «لایروبی رود مرزی پس از 43 سال»، «منطقه صنعتی مشترک»، «همکاری در زمینه انرژی»،  «مبادلات تجاری 20 میلیارد دلاری»، «موافقتنامه تعرفه ترجیحی» به توافق دست یافتند.

 

 جلال خالدی خبرنگار صدا و سیما در عراق/

توافق برای امنیت بومی
 

سفر آقای روحانی به عراق را از چند منظر می‌توان بررسی کرد. این سفر دارای ابعاد داخلی، منطقه‌ای، بین‌المللی و اقتصادی است. نکته بسیار جالبی که در سفر آقای روحانی کاملا لحاظ شده این است که سفر رئیس‌جمهور ایران از پیش اعلام شده بود و مقام‌های عراقی از یک ماه قبل اطلاع داشتند که آقای روحانی به عراق سفر می‌کند. بر همین اساس مقدمات استقبال از آقای روحانی برنامه‌ریزی شده بود. مقام‌های رسمی عراق از این سفر استقبال بسیار خوبی کردند به‌خصوص اینکه عراق تجربه تلخی را از سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به این کشور داشتند؛ تجربه بسیار تلخی که بر امنیت پایدار عراق تاثیر منفی گذاشت و توانمندی‌های عراق را زیرسوال برد. اما سفر آقای روحانی این قوت را به عراقی‌ها داد که ما به توانمندی‌های عراق کاملا اطمینان داریم. این سفر این پیام را به جهانیان رساند که دو کشور ایران و عراق در هر شرایطی به هم نزدیکند و ما همیشه  علنا و آشکارا از دولت و ملت آن کشور حمایت می‌کنیم. در مقابل هم دیدیم که عراقی‌ها از این اقدام ایران بسیار خرسند شدند و در مقابل دیدگاه‌های آمریکا که همواره مخالف تقویت روابط با ایران بود، ایستادند و سعی کردند که بهترین استقبال را از آقای روحانی داشته باشند.

این استقبال از نظر سیاسی بعد بسیار مهمی داشت و توانست این پیام را به جهانیان برساند که ملت عراق در اتخاذ تصمیم‌گیری‌های مهم مستقل هست و برخلاف تصور دنیا، آمریکا بر ما حاکم نیست. از بعد منطقه‌ای و بین‌المللی عراقی‌ها این پیام را به جهانیان رساندند که گسترش روابط با ایران برایشان بسیار حائز اهمیت است. ایران و عراق دو قطب بسیار مهم در منطقه هستند که می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهم نقش مشترکی ایفا کنند؛ همان‌طور که در قضیه سوریه با توافقی که بین ایران و عراق صورت گرفت، داعش سرکوب شد. این نشان می‌دهد عراق و ایران به دنبال این هستند که ستون مهمی از امنیت را در منطقه به صورت بومی ایجاد کنند.

مساله دیگر بازخورد بسیار مثبت سفر آقای روحانی در فضای مجازی عراق بود. فضای مجازی و جامعه اجتماعی عراق کاملا از این سفر استقبال کردند. در فضای مجازی طی روزهای گذشته اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها و نوشته‌های بسیار زیبایی از آحاد مختلف مردم عراق در استقبال از آقای روحانی منتشر شد. در این اطلاعیه‌ها جمله زیبای «خوش آمدید آقای روحانی» به عربی نوشته شده بود. این نشان می‌دهد که مردم هم امیدوارند روابط دو کشور بیشتر تقویت شود. مردم عراق خاطرات مشارکت ایران در سرکوب داعش در کشورشان را فراموش نکردند.

از ابعاد دیگر سفر آقای روحانی به عراق می‌توان به بحث مشارکت ایران در بازسازی عراق اشاره کرد. عراق از سال 2017 از همه کشورهای جهان درخواست کرد که در بحث بازسازی این کشور نقش مثبتی ایفا کنند اما تاکنون هیچ‌کشوری علنا وارد عراق نشده تا در بازسازی این کشور مشارکت کند. فقط برخی کشورها وعده‌های مختلفی به عراق دادند اما عملا اقدام خاصی صورت نگرفته است. اما ایران مشارکت خودش را تضمین کرد و گفت حتی در مناطق سنی‌نشین استان الانبار و صلاح‌الدین و موصل هم در بازسازی مشارکت می‌کند. نکته بسیار مهمی که ایرانی‌ها به آن توجه داشتند این بود که صنعت مادر را به عراق منتقل کنند تا از سودی که نصیب ایرانی‌ها می‌شود، عراقی‌ها هم بهره ببرند. این از نکات بسیار مهمی بود که آقای روحانی در این سفر به آن اشاره کرد. افزون بر این، لغو روادید میان ایران و عراق هم بسیار بااهمیت بود. این یک اطمینان خاطر از سوی ایران برای حضور هر چه بیشتر عراقی‌ها به ایران و نمادی از اخوت و برادری بین دو کشور بود.

در جریان این سفر آقای روحانی نشستی با قبایل، طوایف و اقلیت‌های عراق داشت. در این نشست سران قبایل از استان الانبار، صلاح‌الدین و دیاله که سه منطقه سنی‌نشین هستند، هم حضور داشتند. بزرگان قبایل آمده بودند و در مقابل دوربین حاضر شدند و گفتند ما به استقبال آقای روحانی آمدیم. عراقی‌ها علنا به آقای روحانی گفتند شما اینجا میهمان ما نیستید بلکه خودتان میزبان ما در کشور عراق هستید. جالب این است که این صحبت‌ها از زبان برخی شیوخ اهل سنت هم گفته شده است. این نشان می‌دهد جایگاه ایران در عراق تثبیت شده است. این هم مهم است که گفته شود آقای روحانی اولین رئیس‌جمهوری است که اعلام کرده به مدت سه روز در عراق می‌ماند.

ما سفر آقای روحانی به عراق را به فال نیک می‌گیریم و معتقدیم که افق توسعه روابط اقتصادی در اولویت این دو کشور خواهد بود. معتقدیم اطمینان خاطری که آقای روحانی به عراق داشت و ادامه حمایت‌های جمهوری اسلامی در عرصه‌های سیاسی و امنیتی از عراق، موجب خواهد شد که دو کشور به دو قطب مهم در منطقه بدل شوند. وجود این دو قطب می‌تواند تاثیر آمریکا در منطقه را کم کند و در عین حال موجب امنیت پایدار در منطقه خواهد شد. این چیزی است که عراقی‌ها به آن اطمینان دارند. مردم عراق معتقدند این سفر تحول جدید در روابط دوکشور در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی ایجاد می‌کند. عراقی‌ها در این سفر فرصت دارند از جمهوری اسلامی ایران به‌طور مستقیم بابت کمک‌هایی که در جنگ با داعش به این کشور کرد، تشکر کنند. لغو ویزا موجب خواهد شد روابط حسنه میان دو ملت بیش از پیش تقویت شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها