• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

ستاره‌سازی به اسم فوتبال

در این گزارش به این موضوع پرداختیم که در برنامه «ستاره‌ساز» چه اتفاقی قرار است بیفتد و سازندگان این برنامه، چه برنامه‌ریزی‌ای برای کسانی که در این برنامه شرکت می‌کنند، دارند.

ستاره‌سازی به اسم فوتبال
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «همه جای این کشور پر از استعداد فوتباله. فرقی نمی‌کنه چه شهرهای بزرگ،  چه کوچک و چه روستاها. اگه فکر می‌کنی علاقه و استعداد لازم برای یک فوتبالیست بزرگ شدن داری، الان وقتشه یه خودی نشون بدی. ما اینجا هستیم تا استعدادها را پیدا کنیم و کمک کنیم تا راهی تیم‌های بزرگ بشی...» سایت برنامه که باز می‌شود، اول این پاراگراف جلوی روی مخاطب قرار می‌گیرد و بعد هم ویدئویی از امیرعلی دانایی، مجری این برنامه که به مخاطب از نحوه شرکت در برنامه و تشویق برای شرکت در برنامه می‌گوید؛ این روزها برنامه‌های زیادی را در تلویزیون می‌بینیم که سبک و سیاق‌شان همین است و دم از استعدادیابی می‌زنند و می‌خواهند استعدادی را کشف کنند، برنامه «ستاره‌ساز»، برنامه جدید شبکه سوم سیماست، برنامه‌ای که قرار است استعدادهای فوتبالی را بشناسد و کشف کند؛ ستاره‌ساز، قرار نیست به مثابه برنامه دیگر استعدادیابی شبکه سه، محل‌گذار همه شکل اجرای برنامه‌ای باشد. بنایی که گذاشته شده اینکه استعدادی که شناسایی می‌شود، فقط و فقط در حوزه فوتبال است، کارشناسانی دارد که آنها هم تخصص‌شان همین است. مطمئنا ساختن چنین برنامه‌هایی از چند منظر قابل بررسی است، اما سازندگان «ستاره‌ساز» معتقدند که برنامه‌شان فقط کشف استعداد در یک یا چند نفر نیست، همه کسانی که در این برنامه شرکت می‌کنند، شانس این را دارند که به یک تیم فوتبالی معرفی شوند. در این گزارش به این موضوع پرداختیم که در برنامه «ستاره‌ساز» چه اتفاقی قرار است بیفتد و سازندگان این برنامه، چه برنامه‌ریزی‌ای برای کسانی که در این برنامه شرکت می‌کنند، دارند.

درباره مسابقه خودشان در تعریف برنامه‌شان می‌گویند: «رقابتی از جنس فوتبال. جایی برای دیده شدن. مسابقه‌ای برای شناسایی، رشد و ساختن استعدادهای جوان فوتبال. این مسابقه در قالب رقابتی جذاب و سالم، ستاره‌های آینده‌ دنیای فوتبال در ایران را شناسایی می‌کنه و با کمک فیروز کریمی، خداداد عزیزی، مجتبی جباری و ادموند بزیک برای بهترین‌ها سکویی برای پریدن به آغوش آینده می‌سازه، آینده‌ای که قراره در بهترین زمین‌های فوتبال جهان رقم بخوره.»

نحوه شرکت در مسابقه برای اینکه بتونید تو این مسابقه شرکت کنید باید استعدادهای خودتون بدونید؛ استعداد قابل توجهی در فوتبال داری؟ پا به توپ میشی، همه رو جا میذاری و جادو می‌کنی؟ یا برعکس مثل یه صخره می‌تونی از تیم دفاع کنی؟ شاید هم هیچ‌کدوم! مثل یه عقاب مراقب آشیانه‌ تیمت هستی و هیچ توپی نمی‌تونه از خط دروازه‌ات رد بشه! اگه به خودت مطمئنی، یه فیلم از توانایی‌هات بگیر و روی سایت برنامه آپلود کن و بعد توی مسابقه خودی نشون بده!

جوایز مسابقه مطمئنا شرکت توی مسابقه و رقابت به خاطر جایزه‌ای که تدارک دیده شده است، تو این برنامه از بین استعدادهای پرشماری که در برنامه شرکت می‌کنند، سه نفری که تا آخرین مرحله مسابقه رای بالایی داشته باشند و همه چشم‌ها را به سمت خودشون خیره کنند، جایزه‌ای باورنکردنی می‌گیرند. سه نفر برتر بورسیه‌ برنامه خواهند بود و برای ادامه رشد در دنیای فوتبال، به آکادمی‌های باشگاه‌های معتبر فرستاده خواهند شد.

خداداد عزیزی: روشی برای کشف ستاره‌های فوتبالی مثل علی دایی

یکی از کسانی که به‌عنوان داور در این برنامه حضور دارد، خداداد عزیزی است، به بهانه این برنامه به سراغش رفتیم تا برایمان از اتفاقاتی که در این برنامه می‌افتد، بگوید. ضبط برنامه شروع شده است و تمام قسمت‌هایی که ضبط شده مربوط به تست‌هایی بوده که گرفتیم؛ یعنی ما در استان‌های متفاوت تقسیم شدیم از آنهایی که در سایت شبکه سه سیما ثبت‌نام کرده بودند به صورت حضوری تست بگیریم و 11 برنامه‌ای که ضبط شده حول و حوش همین محور است. من، آقای کریمی و جباری 120 نفر را از شهرهای مختلف کشور انتخاب کردیم که به تهران می‌آیند و روز سه‌شنبه(امروز) توسط این مربیان غربالگری می‌شوند و 80 نفر را انتخاب می‌کنیم و درنهایت 40 نفر باقی می‌مانند و 40نفر آخر را یارکشی می‌کنیم که 10 نفر با من، 10 نفر با آقای کریمی، 10نفر با آقای جباری و 10 نفر با آقای ادموند بزیک خواهند بود. این مراحل را پیش می‌بریم تا برسیم به سه نفر آخر. امیدوارم آنهایی که استحقاق دارند به مرحله آخر برسند و جایزه‌شان را دریافت کنند. فکر می‌کنم برنامه جذابی خواهد شد چون مردم پای کار هستند.

آن چیزی که من در این برنامه می‌بینم و بسیار آن را دوست دارم و لذت می‌برم که در این برنامه به‌عنوان داور شرکت کردم، این است که به استان‌های مختلف رفتم، مثلا استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و استان گلستان که به من مراجعه کردند و تست دادند یا استان‌های یزد، اصفهان، کاشان و کهگیلویه و بویراحمد. آن چیزی که برای من خیلی جالب بود این بود که کسانی که می‌آمدند، کسانی بودند که توانایی فوتبالیست شدن را داشتند، شاید توانایی ستاره شدن را ندارند. هر چند در حال حاضر در فوتبال ما ستاره‌ای وجود ندارد. از نظر من ستاره به علی کریمی، کریم باقری و احمد عابدزاده می‌گویند و بعد از آنها فوتبالیست‌هایی آمدند ولی نتوانستند همانند آنها ستاره باشند.

آن اتفاق جالبی که برای من در این برنامه رخ می‌دهد، این است که یک‌سری بچه‌هایی انتخاب شدند که من امیدوارم به مراحل پایانی هم برسند. مثلا پسربچه‌ای بود که از شهر طبس آمده بود. در شهر طبس فوتبالیستی دیده نمی‌شود که در لیگ برتر هم بازی کرده باشد، ولی من امیدوارم این اتفاق خوب بیفتد. دلیل دوست داشتن این برنامه به خاطر این است که کسانی می‌آیند که دیده نمی‌شوند. مثل برنامه‌های دیگر که یکی دو مورد ساخته شده است. به‌طور مثال همین بازیکنی که از طبس را خودم برای مرحله بعد انتخاب کردم  خوب فوتبال بازی می‌کرد و این موضوع خیلی برای من اهمیت دارد که آنهایی که دیده نمی‌شوند این برنامه باعث می‌شود که دیده شوند. حتی برای یک مدت کوتاهی در تلویزیون و شاید این ‌انگیزه را به آنها بدهد که به مراحل بعد برسند. آنهایی که در مشهد یا تهران هستند شانس این را دارند که به مدرسه فوتبال خوبی بروند و اگر استعدادش را داشته باشند پدیده شوند و به لیگ برتر راه پیدا کنند.

یادم می‌آید یک نفر از نهبندان آمده بود که شاید بعضی‌ها ندانند که کدام منطقه است. این فرد انتخاب نشد چون ضعیف بود. یکی آمده بود که پدرش می‌گفت ما دو ساعت تا سر جاده پیاده آمدیم. اینها از نظر ما قشنگ بودند چون این کار در فوتبال ما اتفاق نمی‌افتد و حالا با این برنامه، این اتفاق در شهرهای کوچک و روستاها می‌افتد. بعضی‌ها از روستاها آمده بودند و برای من خیلی جالب بود که از روستا شبانه به مشهد آمده بود و یکی از لیدرهای ابومسلم به من زنگ زد که یکی از فامیل‌‌های ما از روستا می‌آید و می‌خواهد تست بدهد. اینها از نظر من خیلی قشنگ است و برایم جذاب است و چون خودم بچه جنوب شهر و روستا بودم و می‌دانم که خیلی از فوتبالیست‌ها هستند که شایستگی بازی در لیگ یک و برتر ما را دارند ولی دیده نمی‌شوند. البته این را هم باید بگویم که برنامه یک‌سری ایرادهایی دارد که من به برگزارکنندگان برنامه هم گفته‌ام. یکی به همین شرط سنی شرکت‌کنندگان در مسابقه بر می‌گردد، از 13 تا 16 سال شرط سنی است. این سه سال اختلاف شرایط را کمی سخت می‌کند، چون تناسب قد بین آنها نیست و از لحاظ فیزیکی به هم نمی‌خورند. تا به حال 6 یا هفت قسمت اول ضبط شده است و همین‌طور قرار است تا 26 یا 27 اسفند پیش برویم  که بتوانند 11قسمت را فیلمبرداری کنند تا برای پخش در ایام عید آماده باشد.

فیروز کریمی، مربی فوتبال: استعدادهایی از 4 نقطه ایران مربی جنجالی فوتبال که حالا قرار است در این برنامه به‌عنوان یک مربی و داور حضور داشته باشد، به سراغش رفتیم و خیلی کوتاه و با همان زبان طنز همیشگی‌اش در مورد برنامه صحبت کرد.در یک کلام می‌گویم طبق آن برنامه‌ریزی‌ای که برای مسابقه صورت گرفته است، برنامه به خوبی پیش می‌رود. ما هدف‌مان کشف استعدادها و پرورش آنهاست، در این راستا چهار منطقه را در کشور انتخاب کردیم و طبق برنامه پیش می‌رویم اگر ان‌شاءالله به خوبی پیش برود ما در آینده خیلی نزدیک شاهد حضور این استعدادها در تیم‌های مختلف کشور خواهیم بود. این چهار منطقه شامل: شمال، جنوب، غرب و شرق کشور است اما از مرکز کشور هم غافل نبودیم که شامل تهران، قزوین، البرز و قم است. فرآیند مسابقه، چندین مرحله بوده و چندین مرحله هم خواهد بود. استعدادها از روز اول با کارهای سبک کار را شروع کرده‌اند و به مرور زمان کارها سنگین‌تر و تعداد نفرات کمتر می‌شود تا به حد نهایی برسند و انتخاب شوند برای همان هدفی که مسابقه دارد.

 

 * نویسنده : عاطفه جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها