• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
درباره درگیری فرهاد مجیدی با مامور پلیس

دورازهی فوتبال

در ترازوی قانونی هیچ‌کس نسبت به دیگری برتری ندارد اما در نگاه عام، تعداد فالوورها و میزان محبوبیت و چهره‌ بودن افراد همه‌ چیز را تعیین می‌کند.

دورازهی فوتبال
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تخلف رانندگی از آن‌دست موضوعاتی است که تقریبا هر راننده‌ای آن را تجربه کرده و جریمه‌اش را پرداخته است. گاهی برای سرعت زیاد، گاهی سبقت و گاهی هم رعایت‌نکردن برخی محدودیت‌ها، شاید هم به‌خاطر همین همه‌گیر بودنش هم باشد که تا همین چند سال پیش تلویزیون برنامه‌ای نشان می‌داد و به رانندگانی که تخلفی نداشتند، جایزه نقدی پرداخت می‌کرد و... .

روز گذشته فیلمی در فضای مجازی دست‌به‌دست شد که در آن فرهاد مجیدی، بازیکن سابق و مربی فعلی استقلال در حال مشاجره با یک مامور نیروی انتظامی بود. در این فیلم که توسط خود فرهاد مجیدی ضبط‌شده، جز اعلام چند تخلف و جر و بحث عادی هیچ ‌چیز عجیبی وجود ندارد. یک نفر که فرهاد مجیدی باشد در رانندگی مرتکب تخلف شده، پلیس جلوی او را گرفته و از او طلب مدارک می‌کند، او هم امتناع می‌کند. از جایی که سرعت خیلی بیشتر از حد مجاز بوده و مدارک همراه راننده نبوده است، پلیس خواستار انجام تست مصرف الکل می‌شود و راننده امتناع می‌کند. درنهایت هم ماشین را به پارکینگ منتقل می‌کنند. تا اینجا چیزی برای تصویر‌برداری وجود ندارد، یعنی اتفاق عجیبی نیفتاده، همه‌ چیز بر مدار قانون پیش رفته است؛ اما چرا فیلم گرفته شده و توسط فرد متخلف که از قضا بازیکن فوتبال هم هست در فضای مجازی منتشر شده، محل سوال است.

برای فهم چرایی این موضوع اگر قرار باشد به توضیحات خود مجیدی رجوع کنیم چیز قانع‌کننده‌ای دست‌مان را نمی‌گیرد؛ اما اگر کمی به عقب برگردیم و چند نمونه مشابه را بررسی کنیم شاید روشن شود که چرا مجیدی در جایی که خودش متهم است، سعی می‌کند طوری وانمود کند که قانون و ماموران قانون به او که بازیکن و مربی فوتبال است، بدهکار هستند!

درگیری علیرضا حقیقی دروازه‌بان سابق پرسپولیس با علیرضا خطیر معاون باشگاه استقلال، درگیری گادوین منشا مهاجم استقلال با یک هوادار و... همه اتفاقاتی بودند که سوای ایجاد التهاباتی در رسانه‌ها و فضای مجازی، واکنش‌های بد سلبریتی‌ در شرایط حساس را نشان می‌دادند که البته با واکنش مثبت هواداران آنها همراه بود.

ماجرای دیروز فرهاد مجیدی هم از همین جنس بود؛ مسئولان جزئیات تخلفات مجیدی را گفتند، از لحاظ قانونی هم همه‌چیز به ضرر مجیدی بود اما کافی بود که سری به کامنت‌های زیر پست‌های مجیدی می‌زدیم؛ طرفداران این بازیکن فوتبال و سلبریتی و فعال مجازی هرچه خواستند به نیروهای انتظامی نسبت دادند و مخالفانش هم به او تاختند و کمتر کسی بود که حرف منطقی و قانونی بزند.

در ترازوی قانونی هیچ‌کس نسبت به دیگری برتری ندارد اما در نگاه عام، تعداد فالوورها و میزان محبوبیت و چهره‌ بودن افراد همه‌ چیز را تعیین می‌کند. بگذارید برای بهتر فهمیده شدن، کمی صورت‌مساله را عوض کنیم. به‌جای فرهاد مجیدی یکی از مسئولان را جایگزین کنیم؛ یک نماینده مجلس، یک شهردار، یک عضو شورا، کسی غیر از فرهاد مجیدی و غیر از بازیکن و بازیگر. ماجرا چطور تفسیر می‌شد؟ آن‌وقت چه کسی بدهکار بود؟ برای مرور بهتر ماجرای دورازهی، نماینده مجلس را یادآوری کنیم؟ آنجا آن کارمند دولتی مقصر بود یا دورازهی؟ اینجا چطور؟ اگر به‌جای فرهاد مجیدی یکی از مسئولان با یک مامور راهنمایی و رانندگی این‌طور برخورد می‌کرد همین سلبریتی‌ها، کریمی‌ها، مجیدی‌ها و... چه واکنشی داشتند؟

نوع برخورد با این بازیکن فوتبال همان‌طور بود که با من نگارنده این چند خط است و با شمایی که این را می‌خوانی، حداقل در آن فیلم که این‌طور بود. در همه ‌جای دنیا هم همین‌طور است، مثالش وین رونی، مهاجم سابق تیم منچستریونایتد که اتهام رانندگی در حالت نامتعادل را پذیرفت و به دو سال محرومیت از رانندگی و 100 ساعت کار اجباری محکوم شد، حتی وقتی قصد ورود به ورزشگاه را هم داشت تفتیش بدنی می‌شد یا جرارد پیکه، مدافع تیم بارسلونا که بدون داشتن گواهینامه رانندگی کرد و دستگیر شد یا هوگو لوریس، دروازه‌بان فرانسوی که در حالت مستی حین رانندگی دستگیر شد و... .

در هیچ‌کدام از اینها ملاحظاتی ورای شهروندی و راننده ‌بودن خاطی در نظر گرفته نشد و با آنها طوری برخورد قانونی شد که با بقیه افراد جامعه می‌شود. اینجا در ایران اما هویت‌های برآمده از فالوورهای اینستاگرامی و کف و سوت‌های ورزشگاهی و سینمایی خیال ایجاد نوعی مصونیت را در ذهن سلبریتی‌ها ایجاد می‌کند که با سر به صورت یک مدیر ورزشی بزنند و از تمکین‌کردن به قانون سر باز زنند.

 

* نویسنده : ابوالقاسم رحمانی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها