• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
شورا و شهرداری، مقابل هم یا در کنار هم؟

اختلاف بر سر دوده

این دوگانگی بین مدیران شهری، کارشناسان و مصلحان شهری هر عقبه و علتی که داشته باشد می‌تواند منجر به اتفاقی شود که دودش همچون بسیاری دیگر از اقدامات مدیریت شهری در یک‌سال و نیم گذشته به چشم شهروندان می‌رود.

اختلاف بر سر دوده
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دوئل علیخانی با مدیران شهرداری هر روز داغ‌تر، پرحاشیه‌تر و پرسروصداتر دنبال می‌شود. چند روز پیش پیروز حناچی، شهردار تهران در اولین نشست خبری خود با اعلام اینکه تفاهمنامه خرید هزار اتوبوس و ۵۰ اتوبوس دیزلی منعقد شده است، گفت: «سعی داریم با جذب تسهیلات مالی نسبت به نوسازی اتوبوس اقدام کرده و همچنین ۷۰۰ فیلتر جاذب دوده مخصوصا برای اتوبوس‌های گازوئیلی نصب کنیم.» پیش از حناچی هم پورسیدآقایی در ارتباط با نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌ها گفته بود: «تشخیص اینکه فیلتر بگذاریم یا نگذاریم به عهده سازمان استاندارد است و آنها گفته‌اند اگر اتوبوسی فیلتر نداشته باشد، اجازه شماره‌گذاری ندارد. اگر کسی می‌گوید اشتباه است باید مصوبه هیات‌دولت را درست کند. ۳۸ فیلتر از ۵۰ فیلتر نصب‌شده در حال کار کردن هستند، تعدادی از آنها خراب شدند و درحال تعمیر هستند، تعدادی دیگر از روی اتوبوس‌هایی که از تهران خارج شدند، باز شدند، زیرا آنها مختص اتوبوس‌های تهران هستند.»

 دلالی فیلتر دوده

اما محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران روز گذشته در ادامه مخالفت‌هایش با سیاست‌های مدیران شهرداری در حوزه حمل‌ونقل و... بار دیگر به موضوع عدم‌احتیاج به خرید و نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌های شهری اشاره کرد و گفت: «متاسفانه اطلاعات اشتباهی در اختیار شهردار تهران قرار می‌دهند و اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای خرید فیلتر دوده از بودجه حذف شده و مدیریت شهری برنامه‌ای به منظور خرید و نصب فیلتر دوده برای اتوبوس‌ها ندارد. کارایی فیلتر دوده روی اتوبوس‌های موجود مورد‌تایید قرار نگرفته اما متاسفانه دلالانی هستند که همچنان به دنبال فروش این فیلترها به شهرداری هستند و حتما در این مورد با شهردار تهران گفت‌وگو خواهند کرد تا درجریان این موضوع قرار گیرند.» علیخانی با بیان اینکه کارخانه آلمانی تولیدکننده اتوبوس در نامه‌ای اعلام کرد نصب این فیلترها مورد‌تایید نیست، گفت: «این فیلترها با موتور و سوخت اتوبوس‌های موجود همخوانی ندارند و تنها برای  شهرداری هزینه دارند. اگر یک دانشگاه یا یک نهاد مطالعاتی تاثیر این فیلترهای دوده را روی اتوبوس‌های موجود تایید و اعلام کند، نصب این فیلترها کارایی دارد ما نیز با خرید فیلتر موافقیم اما هنوز کارایی این فیلترها تایید نشده و اعلام شده راننده‌ها۵۰ فیلتری که نصب شده را به دلیل عدم‌هماهنگی میان سوخت و موتور اتوبوس‌ها، باز کرده‌اند.»

 فیلتر‌ها خراب شده‌اند یا راننده‌ها خودشان باز کرده‌اند؟

سوای تمام جوانبی که برای پرداخت به این اختلاف میان شورا و شهرداری وجود دارد، این تناقض میان گفتار دو مدیر شهری جلب‌توجه می‌کند. چند وقت پیش پورسیدآقایی نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌ها را الزام استاندارد می‌دانست و خبر از استفاده 50 فیلتر دوده می‌داد و صحبتی از عدم‌رضایت رانندگان و... نبود. اما دیروز علیخانی علت مخالفت شورای شهر با تصویب بودجه برای تهیه فیلتر دوده را عدم‌کارایی آنها خصوصا همان 50 فیلتری می‌دانست که روی اتوبوس‌ها نصب شده بود، راننده‌ها خودشان آنها را باز کرده‌اند و بلااستفاده مانده است.

 فیلتر دوده چه زمانی وارد ایران شد؟

محمدعلی احترام، عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی دانشگاه شهید بهشتی و مسئول انجام آزمون‌های موتور انواع فیلترهای دوده در سال 94 درارتباط با این فیلترها گفت: «در جریان آزمایش‌های متعدد فیلتر دوده، فناوری مناسب فیلتر دوده که با شرایط کشور ما هماهنگ باشد، شناسایی و سپس نتایج مطالعات طی کنفرانسی ارائه شد. در سال 94، مصوبه‌ای در هیات دولت تصویب شد مبنی‌بر اینکه «تمامی خودروهای دیزلی اعم از تولید داخلی و وارداتی باید فیلتر دوده نصب کنند»، در این مقطع شرکت‌های تولیدکننده دیزل کمک کردند تا مسیر نصب فیلتر دوده پیش برود اما به محض اینکه داستان جدی‌تر شد و تولیدات و واردات دیزل را تحت‌تاثیر قرار داد، برخی تولیدکنندگان و واردکنندگان دیزلی به وزارت صنعت فشار آوردند که مصوبه را تغییر دهد.»

 کاهش 40درصدی آلودگی هوا با نصب فیلتر دوده

احترام بعد از آن هم چندوقت پیش به اظهارنظر علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران که گفته بود نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌های فرسوده یک انتخاب ایده‌آل نیست و انتظار می‌رود مساله نوسازی ناوگان اتوبوسرانی از طریق دولت حل شود و نه نصب فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس‌های فرسوده، واکنش نشان داد و گفت: «هر فیلتر دوده با دلار کنونی ۵۰ میلیون تومان است. با ۵۰۰ میلیارد تومانی که قرار بود از محل فروش اوراق مشارکت به‌منظور خرید فیلتر دوده برای اتوبوس‌های کارکرده تهران تخصیص یابد، می‌توان ۱۰هزار فیلتر خریداری کرد که این تعداد کل ناوگان دیزلی تهران را پوشش می‌دهد و تا ۴۰ درصد در کاهش آلودگی هوای ناشی از این خودروها موثر خواهد بود. اگر مبلغ ۵۰۰میلیارد تومان برای نوسازی اتوبوس‌ هزینه شود، تنها می‌توان ۳۰۰ تا ۵۰۰ اتوبوس نو برای تهران تهیه کرد که طبیعتا این تعداد اتوبوس به هیچ‌وجه پاسخگوی شهری با این مساحت و جمعیت نخواهد بود. درحال حاضر در پایتخت ۲۵۰۰ اتوبوس بالای ۱۰ سال وجود دارد و چهارهزار اتوبوس در مرز سن فرسودگی قرار دارند، بنابراین واضح است که نوسازی ۵۰۰ اتوبوس دردی از تهران دوا نمی‌کند و آلودگی کاهش نمی‌یابد.»

 تجربه موفق در تمام دنیا

مسعود تجریشی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست بعد از مخالفت شورای شهر با بودجه خرید و نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌ها نسبت به این تصمیم انتقاد کرد و گفت: «شورای شهر تهران باید مبنای تصمیم خود درمورد حذف بودجه خرید فیلتر دوده را اعلام کند و پاسخ بدهد که در صورت حذف این بند، چه جایگزینی برای کاهش آلودگی خودروهای دیزلی دارد. شورای شهر تهران هر تصمیمی که بگیرد باید درمورد اثرات آن بر کاهش آلودگی هوا نیز توضیح دهد. استفاده از فیلتر دوده برای کنترل آلودگی خودروهای دیزلی در سایر کشورهای جهان به‌عنوان یکی از تجربه‌های موفق اثربخش بوده است. از همه سیاستگذاران و مجریان در همه سطوح دعوت می‌شود با توجه به تجارب موفق جهانی، اسناد متعدد بالادستی و ضرورت توجه به حفظ سلامت مردم به‌ویژه در این ایام آلوده اقداماتی انجام دهند که در راستای قوانین کشور باشد.»

 کارشناسی شده یا نه؟

فیلم‌های آپاراتی تا اظهارنظرهای کارشناسی در تایید نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌های شهری به‌منظور کاهش آلودگی‌ها وجود دارد. اما آن چیزی که علیخانی و برخی دیگر از اعضای شورای شهر ادعاهای خود را بر آن استوار می‌کنند برعکس این اظهارات است و مدعی هستند اگر یک دانشگاه یا یک نهاد مطالعاتی تاثیر این فیلترهای دوده را روی اتوبوس‌های موجود تایید و اعلام کند نصب این فیلترها کارایی دارد ما نیز با خرید فیلتر موافقیم.

این دوگانگی بین مدیران شهری، کارشناسان و مصلحان شهری هر عقبه و علتی که داشته باشد می‌تواند منجر به اتفاقی شود که دودش همچون بسیاری دیگر از اقدامات مدیریت شهری در یک‌سال و نیم گذشته به چشم شهروندان می‌رود.

این چالش هم همچون ماجرای طرح ترافیک و طرح زوج و فرد و... چالش دیگری است میان اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری که فعلا معلوم نیست چرا و طبق کدام دلیل این‌طور دامنه‌دار و طولانی‌مدت پیگیری می‌شود و نتیجه‌ای عاید مردم و رسانه‌ها نمی‌شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها