• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ محمد هدایتی روزنامه‌نگار

اشتباهات داوران، اعتراضات همگانی

سال‌هاست کمیته داوران ایران به شیوه‌ای سنتی اداره می‌شود، انگار که تنها کارش تعیین داور بازی‌هاست که تازه در این مساله هم آشفتگی‌های بسیاری دارد.

اشتباهات داوران، اعتراضات همگانی

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حالا دیگر این گزاره که «اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است»، طرفدار چندانی ندارد. داوری و اشتباهات آن در فوتبال ما به یک چالش اساسی بدل شده است. هواداران فوتبال از چیزهایی سازمان‌یافته‌تر و فراتر از اشتباهات شخصی صحبت می‌کنند؛ از مظلوم واقع‌شدن تیم‌هایشان. فوتبال ما شده است جریان مداومی از اشتباهات داوری و البته اعتراض به داوران؛ چیزی که فقط مختص به لیگ نیست، ذهنیتی است که گویا همه‌جا رسوخ کرده و تلفات هم داده است. احتمالا برای سال‌ها، هروقت به بازی با ژاپن در نیمه‌نهایی آسیا ارجاع دهیم، اشاره‌ای هم خواهیم کرد به حمله بازیکنان‌مان به داوری و این وسط گل‌زدن ژاپنی‌ها که کمیک- تراژیک بود. مساله داوری و شیوه مواجهه با آن حالا نه فرع و در حاشیه که به متن فوتبال ایران راه یافته است.

بخشی از این هجمه ناشی از اتفاقاتی است که در سال‌های اخیر رخ داده است. داستان گزها، سکه‌ها، داستان داوری که همین چند وقت پیش محروم شد، که در مناسباتی ناسالم درگیر بوده، اما بلافاصله و خیلی راحت برگشت و قضاوت مهم‌ترین بازی‌ها را به او سپردند. هوادار فوتبال در ایران با دیدن این چیزها حق دارد به سوال از کلیت داوری بپردازد، حق دارد که گاهی مشروعیت داوری و سوت‌ها را زیر سوال ببرد. وقتی قواعد جوانمردانه آشکارا زیر پا گذاشته می‌شوند و برخوردی قاطع صورت نمی‌گیرد، واضح است که تردیدها افزایش می‌یابد.

سال‌هاست کمیته داوران ایران به شیوه‌ای سنتی اداره می‌شود، انگار که تنها کارش تعیین داور بازی‌هاست که تازه در این مساله هم آشفتگی‌های بسیاری دارد. گاه داوران تنها چند ساعت مانده به شروع بازی تغییر می‌کنند، بدون آنکه استدلال قانع‌کننده‌ای ارائه شود. هنوز هیچ سازوکار شفاف و جامعی برای ارزیابی کیفیت داوران طراحی نشده است. معلوم نیست چه نمراتی به داوران داده می‌شود، کی محروم می‌شوند و چقدر. تا چه‌حد روی مسائل غیرفنی آنها نظارت می‌شود. حتی درباره شیوه معرفی داوران ایرانی در آسیا و سطح بین‌المللی نیز تردیدهای جدی وجود دارد. همه اینها را بگذارید کنار عدم تامین مالی داوران و سختی‌های کاری. درواقع سازوکارهای نهادی در داوری همه‌چیز را برای انواع اشتباهات داوری فراهم کرده‌ است. اما مسائل دیگری هم در کار است. مشکلاتی در خود داوری و کیفیت کار داوران وجود دارد. آنچه وضعیت را حاد کرده نوعی فرهنگ مواجهه با داوری در ایران است، فرهنگی رسوخ‌کرده در همه ارکان فوتبال.

بازی‌های فوتبال در ایران صحنه اعتراضات همیشگی بازیکنان در زمین و کادر فنی در کنار زمین است. در کنفرانس‌های مطبوعاتی صحبت چندانی از مسائل فنی نمی‌شود. از داوری گفته می‌شود و اینکه چگونه سر ما را بریدند. باشگاه‌ها بیانیه می‌دهند، بازیکنان داورها را متهم می‌کنند و همه اینها باعث فشار مضاعفی بر داوران شده و به شیوه‌ای تصاعدی اشتباهات‌شان را افزایش داده است. هم برای ارتقای سازوکارهای نهادی داوری باید تلاش کرد و هم تغییر این فرهنگ؛ فرهنگی که جذابیت و سلامت فوتبال را هم نشانه رفته است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها