• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ماجرای دنباله‌دار بدهی‌های شهرداری تهران

بالاخره ۱۴هزار میلیارد یا ۵۴ هزار میلیارد

حسن خلیل‌آبادی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران قالیباف را موردخطاب قرار داد و در توئیتی در صفحه شخصی‌اش نوشت: «در دوره گذشته شخصی می‌گفت صدای اعتراض مردم، نوار است و حالا می‌گویند بدهی دروغ است. دیوار حاشا هم بلند است!! سری به خیابان بهشت بزنید تظاهرات مکرر طلبکاران شهرداری دروغگو را مشخص می‌کند، البته بلاتشبیه!»

بالاخره ۱۴هزار میلیارد یا ۵۴ هزار میلیارد
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مدیریت شهری فعلی را که یک‌بار از ابتدای آغاز مسئولیت تا امروز مورد بررسی قرار دهیم، اینکه   چه کار کردند و چه اقداماتی انجام داده‌اند، جز تعویض سه شهردار در مدت یک‌سال و تعطیلی دو‌خط مترو و... فرافکنی‌ها و ایجاد حواشی بسیار پیرامون موضوعات شهری را هم می‌توان جزء دستاورد‌ها و اقدامات آنها برشمرد.

بازخوانی خودگویی‌ها و اقرار‌های برخی اعضای شورای شهر مبنی‌بر اینکه شهروندان از اقدامات آنها راضی نیستند، اطاله‌کلام است و تکرارمکررات اما یکی از چندین اظهارات حاشیه‌ای شورای شهر پنجم مربوط به اقدامات دوره قبلی مدیریت شهری است. در عرصه عمل و برمبنای اطلاعات و آمار حرفی برای گفتن نمی‌ماند. به دوسالگی شورای شهر پنجم نزدیک می‌شویم، دریغ از یک افتتاح و یک گشایش عمرانی و... اما شیفت‌کردن این کاستی‌ها بر دوره قبلی و مدیریت سابق شاید بیشترین کلیدواژه‌ای است که از لیست 21 نفره و شهرداران منتخب آن دیده و شنیده‌ایم.

فکر می‌کنم اولین‌بار محمدعلی نجفی، اولین شهردار دوره پنجم شورای شهر طی گزارش پرحاشیه و پرحرف و حدیث خود خبر از انباشت بدهی کلان و چند ده‌هزار میلیاردی شهرداری سابق داد. بعد از آن، این ماجرا هربار و در فواصل زمانی گوناگون و در مناسبت‌های مختلف تکرار شد و البته همین هر بار تکرار هم بی‌پاسخ نماند و یک مسئولی از دوره قبلی اینها را رد می‌کرد.

 بدهی 54‌هزار میلیاردی یک دروغ بزرگ

درنهایت دوشب پیش محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این ادعای شورای پنجمی‌ها آن را دروغ بزرگی خواند و گفت: «این موضوع را کاملا تکذیب می‌کنم. این رقم 54هزار میلیارد تومانی که مدیریت شهری فعلی به مدیریت شهری قبلی نسبت می‌دهد، یک دروغ بزرگ است و بنده آن را تکذیب می‌کنم و درواقع هر کسی که نخواهد کار کند و بخواهد در قدرت بماند باید دروغ بگوید. این افراد، برای ماندن در قدرت علاوه‌بر اینکه باید دروغ بگویند، باید ذلت هم بپذیرند و زدوبند کنند و درواقع چون کشور و جامعه نیاز به کار دارد این افراد می‌آیند و بهانه‌های بی‌خودی می‌گیرند.»

 بخشی از سخنان غیرمنصفانه بود

بعد از این اظهارات برخی اعضای شورای جدید شهر تهران نسبت به آن واکنش نشان دادند. محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در این‌باره خطاب به قالیباف گفت: «بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و باید صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.»

 صداوسیما به شورا وقت پاسخگویی بدهد

مضاف بر او، محمود میرلوحی، که به‌ تازگی در دادگاهی که برای شکایت قالیباف از او برگزار شده بود محکوم شد، در واکنش به اظهارات شهردار سابق تهران گفت: «شهرداران سابق تهران همچون نجفی، افشانی و حالا هم حناچی با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد نمی‌خواهند عدد بدهی را بولد کنند، چراکه مانعی برای جذب سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند اما حالا با ادبیاتی سخیف اظهاراتی بیان شده است. لازم است صدا و سیما به شورا و شهرداری فعلی وقت پاسخگویی دهد. از دفتر حقوقی شهرداری تهران نیز می‌خواهم اقدام حقوقی و قضائی لازم در این خصوص انجام دهد.»

 دیوار حاشا بلند است

حسن خلیل‌آبادی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران هم قالیباف را موردخطاب قرار داد و در توئیتی در صفحه شخصی‌اش نوشت: «در دوره گذشته شخصی می‌گفت صدای اعتراض مردم، نوار است و حالا می‌گویند بدهی دروغ است. دیوار حاشا هم بلند است!! سری به خیابان بهشت بزنید تظاهرات مکرر طلبکاران شهرداری دروغگو را مشخص می‌کند، البته بلاتشبیه!»

 فرافکنی برای پوشاندن کم‌کاری‌ها

این اظهارات به علاوه آنچه در گذشته بود و آنچه بعد از آن پیش خواهد آمد باعث شد برای روشن‌تر شدن جزئیات این موضوع با پرویز سروری، عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر سابق گفت‌وگو کنیم.

سروری در همین‌باره به «فرهیختگان» گفت: «من فکر می‌کنم این موضوعات بیشتر برای حاشیه‌سازی در شورای شهر است، یعنی شورای شهر به این علت که کارنامه قابل‌قبولی ندارد و کار به جایی رسیده است که افراد حاضر در شورای شهر و شهرداری هم صدایشان درآمده است. واقعا شهر تقریبا نزدیک به دو سال است که بدون برنامه خاصی حرکت می‌کند و هر روز که می‌گذرد، انباشت مشکلات شهری چشم‌انداز بدی را برای تهران و کشور رقم می‌زند. به همین دلیل هرازچندگاهی بعضی از این موضوعات را حاشیه‌سازی می‌کنند تا به اصل موضوع پرداخته نشود. یعنی مطالبه اصلی مردم که استمرار حرکت پرشتاب گذشته بوده تبدیل به موضوعات دست‌چندمی شود.

به نظرم مدارک و اسناد بسیار روشن و مبرهن است و اتفاقا کسانی که اعلام کردند موضوعات را رسانه‌ای می‌کنند، به نظرم خیلی خوب است یک‌بار به جای طرح موضوعات بدون‌سند و بدون مبنا به صورت مشخص اعلام کنند 54‌هزار میلیارد بدهی از کجاست؟ منهای این دوسال که فرمان دست اینها بوده ولی تا زمانی که مسئولیت به دست گرفتند و بیایند مستند بگویند که این بدهی‌ها کجاست؟ نکته دوم اینکه اساسا در کشور و در همه جای دنیا، مجموعه‌های پرکاری مثل شهرداری‌ها، همیشه یک فرآیند طلبکاری و بدهکاری دارند. در شهری که به‌طور مستمر کار عمرانی صورت می‌گیرد، طبیعتا بدهی‌هایی به بانک وجود دارد و دائما وام گرفته می‌شود و پیوسته درحال دریافت و پرداخت است، یک مقداری از بدهی‌ها طبیعی است و اصلا امکان ندارد شهرداری موقعی که کار را تحویل می‌دهد، صفر باشد. بدهی قطعا در یک حد متعارفی در همه جای دنیا مورد‌قبول است. ما فکر می‌کنیم دوستان ما یا هنوز بعد از دو سال بر کار مشرف نشده‌اند که موضوعات را متوجه باشند یا اینکه می‌دانند و امروز بر این طبل مطلب بی‌ریشه می‌کوبند.»

 بدهی‌  14هزارمیلیارد بود

سروری در پاسخ به این سوال که بالاخره شما گزارش کاری را هنگام تحویل مسئولیت با اسناد و مدارک ارائه کردید، آنجا میزان بدهی‌ها مشخص نبود؟ اصلا مقدار واقعی بدهی شهرداری آن زمان چقدر بود؟ گفت: «من در ذهنم به‌طور دقیق آماری ندارم ولی اگر اشتباه نکنم حدود 14هزار تا 18هزار میلیارد بود، خیلی فاصله دارد با این ارقامی که شورای شهر و شهرداری اعلام می‌کنند و من واقعا از شورای شهر که این ادعا را کردند درخواستم این است که به‌طور شفاف اعلام کنند زمانی که شورای چهارم و شهرداری آقای قالیباف کار را تحویل داد، چقدر بدهی بوده و این بدهی‌ها کجا بوده؟ دقیقا و به دور از شعار مشخص کنند در کدام حیطه‌ها شهرداری بدهی داشته که فکر کنم آن موقع خیلی از چیزها روشن خواهد شد.»

 همسویی دولت و شهرداری به ضرر شهر

سوای این بحث بدهی‌ها، مدیریت شهری جدید به دوسالگی خود نزدیک می‌شود و تقریبا کارنامه‌ای غیرقابل‌دفاع در این مدت از خود به جا گذشته است، این را هم خودشان اذعان می‌کنند و هم از شواهد و آمار مشخص است. پس از انتخاب لیست 21نفره شورای پنجم، همه امیدی در دل‌ها داشتند که همسویی دولت و شورا به‌نفع شهر رقم خواهد خورد و سنگ‌اندازی‌هایی که دولت در مسیر مدیریت شهری سابق داشته اینجا نخواهد بود و مطالبات هم وصول می‌شود اما این‌طور نشد و واقعیت به سمتی رفت که هر روز مردم بیش از قبل سهم خدمات شهری را از جیب‌شان می‌پردازند و دولت هم شانه خالی می‌کند.

سروری در این‌باره هم ادامه داد: «یکی از امیدواری‌های شخص من هم این بود که با اینکه شورای پنجم همسو با دولت است، حداقل در این زمینه ما شاهد بهبودهایی از پرداخت دولت باشیم اما ظاهرا دولت اساسا شورای شهر و شهرداری را در محاسبات خودش نمی‌آورد و این ظلم بزرگی است که مستمرا از طرف دولت‌ها به شهرداری تهران تحمیل می‌شود. قانون تصریحا دولت را مکلف کرده سهم شهرداری تهران را پرداخت کند، اما متاسفانه به‌نظرم نه‌تنها وضعیت بهتر نشده بلکه چون شورایی‌ها و شهرداری خودشان را همسو با دولت می‌دانند حتی یک فشار رسانه‌ای را به دولت دراین مدت نیاوردند و دولت خیالش راحت است و به همین دلیل اقدامی درجهت پرداخت حق مردم تهران انجام نمی‌دهند و این ناکارآمدی است که به مدت دو سال بر شهر تهران چنبره زده و باعث شده ما کلنگی در تهران به زمین نزنیم و تقریبا می‌توان گفت شهرداری ظاهرا به یک چرخش معیوب دچار شده یعنی پول درمی‌آورد و حقوق کارمندان را می‌دهد و دوباره پول درمی‌آورد که حقوق کارمندان را بدهد. یعنی شده یک خط که یک طرفش کارکنان شهرداری و شورای شهر هستند و یک طرف دیگر درآمدهای شهرداری که درآمدها فقط حقوق را پوشش می‌دهد. به نظرم این موضوع نمایانگر آن است که بی‌برنامگی شهرداری تهران و شورای شهر به وجود آمده و آقایان و خانم‌ها قادر نیستند تولید درآمد کنند و شعارهایی داده‌اند که امروز در آن شعارها مانده‌اند و نتیجه‌‌اش این است که تهران به انباشتی از معضلات و مشکلات و کاهش خدمات و افزایش معضلات تبدیل شده است. احساسم این است که خدمات گذشته در حال فرسوده‌شدن است و خوب نگهداری نمی‌شوند و در آینده نزدیک از پرچاله و چوله‌ترین شهرهای کشور و پرمشکل‌ترین شهرها، شهر تهران باشد. این انباشت مشکلات به نظرم می‌تواند به یک سونامی تاثرآور تبدیل شود که اگر شهرداری نجنبد و شورای شهر تکان نخورد و از این رخوت خودشان را خارج نکنند و یک حرکت انقلابی و مدیریت جهادی را اعمال نکنند، مشکلات جدی‌تر هم خواهد شد.»

 

* نویسنده : ابوالقاسم رحمانی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها