• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

مثلث‌ مرجانی، مثلث حیات

قریب 264 میلیون نفر در دنیا در امتداد زنجیره‌ای از جزایر زندگی می‌کنند و در این میان، اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت دنیاست. درمجموع، بیش از 360 میلیون نفر در حوالی مثلث‌های مرجانی ساکنند و زندگی 100 میلیون نفر از آنها به‌طور مستقیم به همین صخره‌ها وابسته است.

مثلث‌ مرجانی، مثلث حیات
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقاط مختلف جهان که سفر می‌کنیم، شاهد مناطقی زیبا با شکل و شمایلی گاه عجیب و غریب هستیم که مناظر چشم‌نوازی را در برابر چشم‌هایمان به تصویر می‌کشد. این مناطق هم در ایران و هم در نقاط مختلف جهان وجود دارد و تنها باید به آنها سفر کرده باشید تا زیبایی آنها را با تمام وجودتان لمس کنید؛ «مثلث مرجانی» یکی از همین‌هاست. این مثلث‌های مرجانی در واقع صخره‌های زیرآبی مرجانی‌ای هستند که در اطراف آب‌های فیلیپین، اندونزی، مالزی، پاپوآ گینه‌نو، جزایر سولومون و تیمور شرقی قرار دارند و آنها را به «آمازون اقیانوس» می‌شناسند. این مناطق با اکوسیستم غنی زیرآبی در آسیای جنوب‌شرقی بیانگر یک تنوع زیستی دریایی هستند که 30درصد صخره‌های مرجانی دنیا را به وسعت 6 میلیون کیلومترمربع دربرمی‌گیرد. از نهنگ‌های گوژپشت گرفته تا راس‌های گوژسر (نوعی ماهی) تنوع زیستی و حیات دریایی مثلث‌های مرجانی را تشکیل می‌دهند.


 تنوع زیستی

اگر به یکی از این مثلث‌های مرجانی سفر کنید، به‌طور قطع با تنوع زیستی زیادی مواجه خواهید شد. دو مثلث مرجانی به فاصله 90 متر از هم از نظر ترکیب صخره‌ای کاملا با هم متفاوت هستند. این زیستگاه دارای بیش از 500 گونه از مرجان‌های صخره‌ساز است. برخی از آنها به زندگی در عمق‌های بیشتر و آب‌های سردتر عادت کرده و برخی دیگر به زندگی در مناطق گل‌آلود و آب‌های رسوبی خو گرفته‌اند. اما به گزارش موزه تاریخ طبیعی لندن، اغلب مرجان‌ها آب‌های کریستالی را برای زندگی ترجیح می‌دهند.

صندوق حیات‌وحش جهانی اعلام کرده است که حدود یک‌سوم گونه‌های ماهی صخره‌های مرجانی دنیا و 6 گونه از لاک‌پشت‌های دریایی، مثلث‌های مرجانی را به‌عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده‌اند و در این میان، برخی دیگر از گونه‌های جانوری هم در این مناطق سکونت دارند.
 
 سکونت‌گاهی مطلوب

به گزارش livescience، مثلث‌های مرجانی در مقایسه با جزایر آتشفشانی با سواحل صخره‌ای، سواحل شنی سفید و جنگل‌های کرنا، بیشترین زیستگاه‌های جانوران دریایی را در خود جای داده‌اند. دانشمندان بر این باورند که تنوع مناظر مختلف چنین تنوع زیستی را به همراه داشته است، چراکه این گونه‌ها به مرور با سیستم پیچیده صخره‌ای هماهنگ می‌شوند. علاوه‌بر این، جریان‌های آب غالب، آب خالص را به مثلث‌های مرجانی می‌ریزند. طبق فرضیه مرکز انباشت، منشأ بسیاری از گونه‌ها در مجمع‌الجزایر جداگانه‌ای در هند و اقیانوس آرام مانند هاوایی یا مالدیو است و بعد از مدتی همراه با جریان‌های آب به مثلث مرجانی کشیده می‌شوند و طی سال‌ها در ترکیب با دیگر گونه‌ها، گونه‌های جدیدی پدید می‌آیند. از سوی دیگر، با افزایش وسعت جغرافیایی، خطر انقراض گونه‌های مختلف جانوران دریایی هم کاهش می‌یابد. اگر گونه‌ای در منطقه‌ای وسیع زندگی می‌کند، چنانچه خطری گونه‌های دیگر را در بخشی از منطقه تهدید کند، خطر انقراض آنها به مراتب کمتر است. این مساله به این دلیل رخ می‌دهد که بخش وسیعی از صخره‌های مرجانی را در دنیا مثلث‌های مرجانی تشکیل می‌دهند که این مناطق کمترین میزان انقراض گونه‌های جانوری را در دنیا به خود اختصاص داده‌اند.
 
 مزایای صخره‌های مرجانی

قریب 264 میلیون نفر در دنیا در امتداد زنجیره‌ای از جزایر زندگی می‌کنند و در این میان، اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت دنیاست. درمجموع، بیش از 360 میلیون نفر در حوالی مثلث‌های مرجانی ساکنند و زندگی 100 میلیون نفر از آنها به‌طور مستقیم به همین صخره‌ها وابسته است، چراکه یک‌سوم از حجم غذاهای دریایی به‌عنوان اصلی‌ترین منبع پروتئین از همین جزایر تامین می‌شود. علاوه‌بر این، همین صخره‌های مرجانی مانع بزرگی در برابر توفان‌ها و سونامی‌های مهیب هستند و شدت آنها را کم می‌کنند. گزارش‌های رسیده بیانگر آن است که مناطق ساحلی‌ای که در نزدیکی آنها صخره‌های مرجانی وجود نداشته‌، دو برابر بیشتر دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند و حتی تا سه برابر مانع از بروز سیلاب می‌شوند. شاید باور نکنید اما وجود صخره‌های مرجانی رنگارنگ یکی از منابع اصلی جذب گردشگر به شمار می‌رود و برای آن کشورها درآمدزایی زیادی دارد.

 

* مترجم : ندا اظهری

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها