• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نطق دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در دومین سخنرانی سالانه‌ در کنگره جدی گرفته نشد

دروغ و وعده‌های تکراری

رهبر دموکرات‌ها گفت: «ترامپ اکنون باید اقداماتی ملموس به‌منظور همکاری با دموکرات‌ها در راستای تقویت امنیت اقتصادی و بهداشت و درمان خانواده‌های سراسر آمریکا اتخاذ کند. بعد از دو سال صبحت‌های پوچ از سوی رئیس‌جمهور، مردم شایسته نتایج واقعی هستند.»

دروغ و وعده‌های تکراری

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نقل‌قولی از وینستون چرچیل، نخست‌وزیر بریتانیا مطرح است که می‌گوید: «دو جور دروغ داریم: یکی دروغ‌های بی‌شرمانه و یکی هم ارائه آمار و ارقام.» این برآیند نطق دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع اعضای کنگره آمریکا بود. او شامگاه سه‌شنبه به وقت آمریکا در دومین نطق سالانه خود در جمع اعضای کنگره آمریکا، هم دروغ بی‌شرمانه گفت و هم آمار و ارقام داد. محور سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا، امسال نیز مانند سال گذشته بود با این تفاوت که آمار و ارقام‌های او جهش قابل‌توجهی پیدا کرده بود. ترامپ که در هفته‌های گذشته درگیر پرونده‌های مختلف از تحقیقات درباره انتخابات سال 2016 تا احضار کمیته تحلیفش از سوی دادستان‌های فدرال بوده است، این تحقیقات را «بررسی‌های حزبی احمقانه» خواند و خواستار وحدت دو حزب برای پیشرفت شد.

او توقیفات دولتش را برای حل مشکلات، بی‌سابقه خواند؛ از ایجاد 5.3 میلیون شغل خبر داد و از افزایش سرعت دستمزدها با بیشترین سرعت در دهه‌های گذشته گفت. آمار و ارقام و وضعیت رویایی که ترامپ از اقتصاد آمریکا به تصویر کشید، برای بسیاری در کنگره قابل قبول نبود. این را می‌شود از نوع تشویق و بیانیه‌ نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا دریافت.

او در بیانیه‌اش که پس از پایان سخنرانی ترامپ منتشر شد، نوشت: «شاید چند روز طول بکشد تا بتوان اطلاعات غلطی را که رئیس‌جمهور در خطابه سالانه‌اش مطرح ساخته، راستی‌آزمایی کرد.» ترامپ در کنار آمار و ارقام، از وعده‌هایش هم گفت؛ وعده‌هایی که او سال گذشته هم از آنان گفته بود ولی در هیچ‌کدام توفیقی نیافته بود. او امسال و سال گذشته از مذاکره با کره شمالی گفت ولی نگفت که هنوز به هیچ دستاوردی نرسیده است. از دیوار مرزی گفت و تلاش کرد با هراساندن مردم، دموکرات‌ها را برای اختصاص بودجه تحت فشار بگذارد ولی در اجرای این وعده هم موفق عمل نکرده است.

در پرونده هسته‌ای ایران که سال گذشته به کنگره فرصت اصلاح آن را داده بود، هم نتوانست ایران را دوباره به میز مذاکره بازگرداند و آنچه را که می‌خواهد در قالب برجام‌های بعدی به تهران تحمیل کند. پروژه «معامله قرن» هم که با انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس قرار بود رسمیت پیدا کند، با مقاومت مردم فلسطین، همچنان ناکام مانده است. وعده توافق جدید با چین برای تجارت اقتصادی داد اما تاکنون موفقیتی در خروج از معاهدات و پیمان‌ها کسب نکرده که کورسوی امیدی به این توافق جدید وجود داشته باشد. رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه شب با دستان خالی به کنگره آمد. این را نیز هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه او درک کردند و هم مخالفان دموکراتش. دولت آمریکا در دوره دونالد بیش از اجرا، دولتی تبلیغاتی و اقداماتش نیز در همین چارچوب قابل بررسی است.

بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در خطابه سالانه خود خاورمیانه را یکی از پیچیده‌ترین چالش‌هایی قلمداد کرد که کشورش با آن مواجه است. او در این سخنرانی به موضوعات مهم دیگری نیز پرداخت؛از جمله اختلافاتش با دموکرات‌ها در کنگره، رشد اقتصادی در ایالات متحده، ضرورت تامین امنیت مرزهای جنوبی، بحران هجوم مهاجران غیرقانونی، توافق‌های تجاری با چین، کانادا و مکزیک و مذاکرات کره‌شمالی و البته ایران. به گزارش «ایسنا»، دونالد ترامپ پس از دعوت دوحزب به وحدت برای آمریکا به ارائه آمارهایی از وضعیت اقتصادی کشور در دو سال گذشته پرداخت.

او گفت: «در دو سال گذشته دولت من باجدیت و سرعتی مثال‌زدنی در راستای مقابله با مشکلات حرکت کرده و با گذشت تنها دو سال از انتخابات، شاهد توفیق اقتصادی بی‌سابقه‌ای بوده‌ایم که نمونه مشابه آن در گذشته به‌سختی قابل ملاحظه است. چیزی شبیه آن وجود ندارد. 5.3 میلیون شغل جدید ایجاد کرده‌ایم؛ چیزی که بسیاری می‌گفتند غیرممکن است اما واقعیت این است که ما تازه اول کاریم.» او با بیان اینکه دستمزدها با بیشترین سرعت ممکن در دهه‌های اخیر در حال افزایش است، افزود: «سرعت رشد اقتصاد آمریکا در حال حاضر تقریبا دو برابر زمانی است که من دوره ریاست‌جمهوری خود را آغاز کردم و ما با اختلاف زیاد و نه حتی نزدیک، پررونق‌ترین اقتصاد در مقایسه با هر اقتصاد دیگری در هر جای دنیا تلقی می‌شویم.»

ترامپ به مساله مهاجرت غیرقانونی نیز اشاره و تلاش کرد برای توجیه ساخت دیوار مرزی، خشونت در حال توسعه جامعه آمریکایی را به مهاجران غیرقانونی نسبت بدهد.»

او تصریح کرد: «در حالی که ما مشغول صحبت هستیم، کاروان‌های بزرگی در حال حرکت به سمت آمریکا هستند.»

ترامپ در ادامه خاطرنشان کرد: «من دستور دادم سه هزار و ۷۵۰ نیروی دیگر به مرزهای جنوبی کشورمان بروند تا مرزها را در مقابل هجوم این افراد آماده سازند.» رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار کرد: «ده‌ها هزار آمریکایی بی‌گناه به واسطه مواد مخدر کشنده‌ای که از مرزهای جنوبی وارد کشور و شهرهای ما می‌شود، کشته می‌شوند. هر سال تعداد بسیاری از آمریکایی‌ها توسط مهاجران غیرقانونی جانی کشته می‌شوند.»

او خاطرنشان کرد: «اکنون دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان باید یک بار دیگر به هم ملحق شوند تا با یک بحران جدی و ملی مقابله کنند. کنگره ۱۰ روز فرصت دارد قانونی تصویب کند که به دولت ما منابع مالی می‌دهد از سرزمین خود دفاع کنیم و امنیت مرزهای جنوبی بسیار خطرناک خود را تامین سازیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا به موضوع توافق تجاری با چین نیز اشاره‌ای داشت. او گفت: «ما این مساله را به‌طور صریح برای چین مشخص کرده‌ایم که پس از گذشت سال‌ها از اینکه آنها صنایع ما را مورد هدف قرار داده‌اند و دارایی‌های فکری ما را ربوده‌اند، اکنون سرقت شغل‌ها و ثروت آمریکایی به پایان رسیده است. من احترام بسیاری برای شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین قائل هستم و ما اکنون درباره توافق تجاری جدید با این کشور در حال کار هستیم. با این حال این توافق باید شامل تغییرات واقعی و ساختاری باشد تا به رویکردهای تجاری ناعادلانه پایان دهد و از مشاغل آمریکایی محافظت کند و منافع ما را در تجارت تامین سازد.»

موضوع مهم دیگری که ترامپ به آن اشاره کرد، فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی بود. رئیس‌جمهوری آمریکا از دیپلماسی جسورانه خود برای تحقق صلح در شبه جزیره کره گفت و تصریح کرد: «آزمایش‌های موشکی کره متوقف شده است و در ۱۵ ماه گذشته هیچ پرتاب موشکی‌ای ملاحظه نشده است.» او مدعی شد اگر من رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده نبودم، به نظرم ما در حال حاضر در جنگی بزرگ با کره شمالی می‌بودیم. کارهای بسیاری برای انجام باقی مانده است، اما رابطه من با کیم جونگ اون، رابطه خوبی است. من و کیم جونگ اون بار دیگر در ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام دیدار خواهیم کرد.

در ادامه این سخنرانی، ترامپ به وضعیت خاورمیانه نیز اشاره کرد. او با بیان اینکه رویکرد ما بر مبنای واقع‌گرایی اصولگرایانه است، نه تئوری‌های نامعتبری که در دهه‌های گذشته در دستیابی به توفیق ناکام مانده‌اند، گفت: «به همین سبب، دولت من پایتخت واقعی اسرائیل را به رسمیت شناخت و با افتخار سفارت آمریکا را در قدس افتتاح کرد.» او از هزینه‌های سنگین جنگ در خاورمیانه گفت و تاکید کرد که الان وقت بازگشت نیروهای‌مان به خانه است.

ترامپ در ادامه با پرداختن به موضوع ایران، یاوه‌گویی را از حد گذراند. او از تلاشش برای مقابله قاطعانه با ایران گفت و افزود: «برای حصول اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا نکند، من آمریکا را از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار ایران خارج کردم. پاییز گذشته ما شدیدترین تحریم‌های قابل اعمال را وضع کردیم. ما از رژیمی که «مرگ بر آمریکا» شعار می‌دهد و مردم یهود را به نسل‌کشی! تهدید می‌کند، چشم بر نخواهیم داشت.»

  دروغ‌های خوشبینانه درباره کره شمالی

دونالد ترامپ برای نشان دادن دیپلماسی موفق خود، نمونه کره شمالی را مثال زده و گفته است که کره شمالی طی 15 ماه گذشته دست به آزمایش موشکی نزده است. این را که چرا رئیس‌جمهور آمریکا از پایان فعالیت‌های موشکی کره در 15 ماه گذشته می‌گوید نباید در واشنگتن که باید در پیونگ‌یانگ جست. دونالد ترامپ مدعی است دیپلماسی او باعث شده کره شمالی هیچ آزمایش موشکی‌ای در این 15 ماه نداشته باشد. این در حالی است که پیونگ‌یانگ در 29 نوامبر 2017 (8 آذر 96) موشک بالستیک قاره‌پیما «هواسونگ 15» را با موفقیت آزمایش کرد. این موشک برد لازم را برای هدف قرار دادن آمریکا دارد.

با آزمایش موفق این موشک که می‌تواند آمریکا را هدف قرار دهد، کره شمالی دیگر نیاز به آزمایش مجدد موشک نداشته است. بنابراین عدم آزمایش موشکی هیچ ارتباطی با ترامپ و دیپلماسی او نداشته است. از سوی دیگر ترامپ سعی کرده بازه‌ای 15 ماهه را انتخاب کند تا این آزمایش موشکی مهم را که قابلیت هدف قرار دادن خاک آمریکا با کلاهک‌های هسته‌ای را به پیونگ‌یانگ می‌دهد، مخفی‌کند. حتی با پذیرش این ادعای دروغ ترامپ، کره شمالی در این بازه ادعایی به دفعات دست به آزمایش‌های موشکی و تهیه زیرساخت‌های لازم برای بهبود عملکرد موشک‌های قاره‌پیمای خود زده است. تنها در یکی از این موارد که مربوط به چهار ماه پیش است، خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرد ارتش این کشور به مناسبت شصت و نهمین سالگرد آزادسازی کره، یک فروند «موشک تاکتیکی فوق مدرن نقطه‌زن با کارایی بالا» را آزمایش کرده است.

  دموکرات‌ها از پیش ناراضی

دموکرات‌ها از ابتدای سخنرانی ترامپ تا پایان سخنرانی او، نارضایتی خود را از رئیس‌جمهور پوپولیست آمریکا نشان دادند. برخی از آنها همزمان با آغاز سخنرانی ترامپ، از دست زدن و ایستادن به احترام او خودداری کردند. نمایندگان زن دموکرات که با لباس‌های سفید در این جلسه حضور داشتند، در بسیاری از موارد از تشویق و ایستادن برای او خودداری کردند. آنها با پوشیدن لباس سفید قصد داشتند همبستگی خود را در مقابل ترامپ نشان دهند. نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها نیز که ریاست جلسه را برعهده داشت، با عکس‌العمل‌های جالب و دست زدن‌‌های معنادارش، نشان داد که کنگره یا حداقل دموکرات‌هایش خیلی با ترامپ موافق نیستند. بر اساس تصاویر منتشر شده، در مقاطعی از سخنرانی ترامپ به‌خصوص زمانی که او درخصوص تحقیقات احمقانه حزبی علیه خود هشدار داد، سرش را تکان داده و مردمک چشمانش را به سمت بالا برده است.

او البته به این حد اکتفا نکرد و پس از سخنرانی دونالد ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «شاید چند روز طول بکشد تا بتوان اطلاعات غلطی را که رئیس‌جمهور در خطابه سالانه‌اش مطرح ساخته، راستی‌آزمایی کرد.» به گزارش «ایسنا»، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلوسی خاطرنشان کرد: «دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا باید به جای تحریک به ترس و بحران‌سازی در مرز، متعهد به امضای لایحه دوحزب به‌منظور باز نگه داشتن دولت و تامین راه‌حل‌های امنیتی قدرتمندانه و هوشمندانه در مرز باشد.»

وی ادامه داد: «ترامپ اکنون باید اقداماتی ملموس به‌منظور همکاری با دموکرات‌ها در راستای تقویت امنیت اقتصادی و بهداشت و درمان خانواده‌های سراسر آمریکا اتخاذ کند. بعد از دو سال صبحت‌های پوچ از سوی رئیس‌جمهور، مردم شایسته نتایج واقعی هستند.»نقل‌قولی از وینستون چرچیل، نخست‌وزیر بریتانیا مطرح است که می‌گوید: «دو جور دروغ داریم: یکی دروغ‌های بی‌شرمانه و یکی هم ارائه آمار و ارقام.» این برآیند نطق دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع اعضای کنگره آمریکا بود. او شامگاه سه‌شنبه به وقت آمریکا در دومین نطق سالانه خود در جمع اعضای کنگره آمریکا، هم دروغ بی‌شرمانه گفت و هم آمار و ارقام داد. محور سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا، امسال نیز مانند سال گذشته بود با این تفاوت که آمار و ارقام‌های او جهش قابل‌توجهی پیدا کرده بود. ترامپ که در هفته‌های گذشته درگیر پرونده‌های مختلف از تحقیقات درباره انتخابات سال 2016 تا احضار کمیته تحلیفش از سوی دادستان‌های فدرال بوده است، این تحقیقات را «بررسی‌های حزبی احمقانه» خواند و خواستار وحدت دو حزب برای پیشرفت شد.

او توقیفات دولتش را برای حل مشکلات، بی‌سابقه خواند؛ از ایجاد 5.3 میلیون شغل خبر داد و از افزایش سرعت دستمزدها با بیشترین سرعت در دهه‌های گذشته گفت. آمار و ارقام و وضعیت رویایی که ترامپ از اقتصاد آمریکا به تصویر کشید، برای بسیاری در کنگره قابل قبول نبود. این را می‌شود از نوع تشویق و بیانیه‌ نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا دریافت.

او در بیانیه‌اش که پس از پایان سخنرانی ترامپ منتشر شد، نوشت: «شاید چند روز طول بکشد تا بتوان اطلاعات غلطی را که رئیس‌جمهور در خطابه سالانه‌اش مطرح ساخته، راستی‌آزمایی کرد.» ترامپ در کنار آمار و ارقام، از وعده‌هایش هم گفت؛ وعده‌هایی که او سال گذشته هم از آنان گفته بود ولی در هیچ‌کدام توفیقی نیافته بود. او امسال و سال گذشته از مذاکره با کره شمالی گفت ولی نگفت که هنوز به هیچ دستاوردی نرسیده است. از دیوار مرزی گفت و تلاش کرد با هراساندن مردم، دموکرات‌ها را برای اختصاص بودجه تحت فشار بگذارد ولی در اجرای این وعده هم موفق عمل نکرده است.

در پرونده هسته‌ای ایران که سال گذشته به کنگره فرصت اصلاح آن را داده بود، هم نتوانست ایران را دوباره به میز مذاکره بازگرداند و آنچه را که می‌خواهد در قالب برجام‌های بعدی به تهران تحمیل کند. پروژه «معامله قرن» هم که با انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس قرار بود رسمیت پیدا کند، با مقاومت مردم فلسطین، همچنان ناکام مانده است. وعده توافق جدید با چین برای تجارت اقتصادی داد اما تاکنون موفقیتی در خروج از معاهدات و پیمان‌ها کسب نکرده که کورسوی امیدی به این توافق جدید وجود داشته باشد. رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه شب با دستان خالی به کنگره آمد. این را نیز هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه او درک کردند و هم مخالفان دموکراتش. دولت آمریکا در دوره دونالد بیش از اجرا، دولتی تبلیغاتی و اقداماتش نیز در همین چارچوب قابل بررسی است.

بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در خطابه سالانه خود خاورمیانه را یکی از پیچیده‌ترین چالش‌هایی قلمداد کرد که کشورش با آن مواجه است. او در این سخنرانی به موضوعات مهم دیگری نیز پرداخت؛از جمله اختلافاتش با دموکرات‌ها در کنگره، رشد اقتصادی در ایالات متحده، ضرورت تامین امنیت مرزهای جنوبی، بحران هجوم مهاجران غیرقانونی، توافق‌های تجاری با چین، کانادا و مکزیک و مذاکرات کره‌شمالی و البته ایران. به گزارش «ایسنا»، دونالد ترامپ پس از دعوت دوحزب به وحدت برای آمریکا به ارائه آمارهایی از وضعیت اقتصادی کشور در دو سال گذشته پرداخت.

او گفت: «در دو سال گذشته دولت من باجدیت و سرعتی مثال‌زدنی در راستای مقابله با مشکلات حرکت کرده و با گذشت تنها دو سال از انتخابات، شاهد توفیق اقتصادی بی‌سابقه‌ای بوده‌ایم که نمونه مشابه آن در گذشته به‌سختی قابل ملاحظه است. چیزی شبیه آن وجود ندارد. 5.3 میلیون شغل جدید ایجاد کرده‌ایم؛ چیزی که بسیاری می‌گفتند غیرممکن است اما واقعیت این است که ما تازه اول کاریم.» او با بیان اینکه دستمزدها با بیشترین سرعت ممکن در دهه‌های اخیر در حال افزایش است، افزود: «سرعت رشد اقتصاد آمریکا در حال حاضر تقریبا دو برابر زمانی است که من دوره ریاست‌جمهوری خود را آغاز کردم و ما با اختلاف زیاد و نه حتی نزدیک، پررونق‌ترین اقتصاد در مقایسه با هر اقتصاد دیگری در هر جای دنیا تلقی می‌شویم.»

ترامپ به مساله مهاجرت غیرقانونی نیز اشاره و تلاش کرد برای توجیه ساخت دیوار مرزی، خشونت در حال توسعه جامعه آمریکایی را به مهاجران غیرقانونی نسبت بدهد.»

او تصریح کرد: «در حالی که ما مشغول صحبت هستیم، کاروان‌های بزرگی در حال حرکت به سمت آمریکا هستند.»

ترامپ در ادامه خاطرنشان کرد: «من دستور دادم سه هزار و ۷۵۰ نیروی دیگر به مرزهای جنوبی کشورمان بروند تا مرزها را در مقابل هجوم این افراد آماده سازند.» رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار کرد: «ده‌ها هزار آمریکایی بی‌گناه به واسطه مواد مخدر کشنده‌ای که از مرزهای جنوبی وارد کشور و شهرهای ما می‌شود، کشته می‌شوند. هر سال تعداد بسیاری از آمریکایی‌ها توسط مهاجران غیرقانونی جانی کشته می‌شوند.»

او خاطرنشان کرد: «اکنون دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان باید یک بار دیگر به هم ملحق شوند تا با یک بحران جدی و ملی مقابله کنند. کنگره ۱۰ روز فرصت دارد قانونی تصویب کند که به دولت ما منابع مالی می‌دهد از سرزمین خود دفاع کنیم و امنیت مرزهای جنوبی بسیار خطرناک خود را تامین سازیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا به موضوع توافق تجاری با چین نیز اشاره‌ای داشت. او گفت: «ما این مساله را به‌طور صریح برای چین مشخص کرده‌ایم که پس از گذشت سال‌ها از اینکه آنها صنایع ما را مورد هدف قرار داده‌اند و دارایی‌های فکری ما را ربوده‌اند، اکنون سرقت شغل‌ها و ثروت آمریکایی به پایان رسیده است. من احترام بسیاری برای شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین قائل هستم و ما اکنون درباره توافق تجاری جدید با این کشور در حال کار هستیم. با این حال این توافق باید شامل تغییرات واقعی و ساختاری باشد تا به رویکردهای تجاری ناعادلانه پایان دهد و از مشاغل آمریکایی محافظت کند و منافع ما را در تجارت تامین سازد.»

موضوع مهم دیگری که ترامپ به آن اشاره کرد، فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی بود. رئیس‌جمهوری آمریکا از دیپلماسی جسورانه خود برای تحقق صلح در شبه جزیره کره گفت و تصریح کرد: «آزمایش‌های موشکی کره متوقف شده است و در ۱۵ ماه گذشته هیچ پرتاب موشکی‌ای ملاحظه نشده است.» او مدعی شد اگر من رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده نبودم، به نظرم ما در حال حاضر در جنگی بزرگ با کره شمالی می‌بودیم. کارهای بسیاری برای انجام باقی مانده است، اما رابطه من با کیم جونگ اون، رابطه خوبی است. من و کیم جونگ اون بار دیگر در ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام دیدار خواهیم کرد.

در ادامه این سخنرانی، ترامپ به وضعیت خاورمیانه نیز اشاره کرد. او با بیان اینکه رویکرد ما بر مبنای واقع‌گرایی اصولگرایانه است، نه تئوری‌های نامعتبری که در دهه‌های گذشته در دستیابی به توفیق ناکام مانده‌اند، گفت: «به همین سبب، دولت من پایتخت واقعی اسرائیل را به رسمیت شناخت و با افتخار سفارت آمریکا را در قدس افتتاح کرد.» او از هزینه‌های سنگین جنگ در خاورمیانه گفت و تاکید کرد که الان وقت بازگشت نیروهای‌مان به خانه است.

ترامپ در ادامه با پرداختن به موضوع ایران، یاوه‌گویی را از حد گذراند. او از تلاشش برای مقابله قاطعانه با ایران گفت و افزود: «برای حصول اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا نکند، من آمریکا را از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار ایران خارج کردم. پاییز گذشته ما شدیدترین تحریم‌های قابل اعمال را وضع کردیم. ما از رژیمی که «مرگ بر آمریکا» شعار می‌دهد و مردم یهود را به نسل‌کشی! تهدید می‌کند، چشم بر نخواهیم داشت.»

  دروغ‌های خوشبینانه درباره کره شمالی

دونالد ترامپ برای نشان دادن دیپلماسی موفق خود، نمونه کره شمالی را مثال زده و گفته است که کره شمالی طی 15 ماه گذشته دست به آزمایش موشکی نزده است. این را که چرا رئیس‌جمهور آمریکا از پایان فعالیت‌های موشکی کره در 15 ماه گذشته می‌گوید نباید در واشنگتن که باید در پیونگ‌یانگ جست. دونالد ترامپ مدعی است دیپلماسی او باعث شده کره شمالی هیچ آزمایش موشکی‌ای در این 15 ماه نداشته باشد. این در حالی است که پیونگ‌یانگ در 29 نوامبر 2017 (8 آذر 96) موشک بالستیک قاره‌پیما «هواسونگ 15» را با موفقیت آزمایش کرد. این موشک برد لازم را برای هدف قرار دادن آمریکا دارد.

با آزمایش موفق این موشک که می‌تواند آمریکا را هدف قرار دهد، کره شمالی دیگر نیاز به آزمایش مجدد موشک نداشته است. بنابراین عدم آزمایش موشکی هیچ ارتباطی با ترامپ و دیپلماسی او نداشته است. از سوی دیگر ترامپ سعی کرده بازه‌ای 15 ماهه را انتخاب کند تا این آزمایش موشکی مهم را که قابلیت هدف قرار دادن خاک آمریکا با کلاهک‌های هسته‌ای را به پیونگ‌یانگ می‌دهد، مخفی‌کند. حتی با پذیرش این ادعای دروغ ترامپ، کره شمالی در این بازه ادعایی به دفعات دست به آزمایش‌های موشکی و تهیه زیرساخت‌های لازم برای بهبود عملکرد موشک‌های قاره‌پیمای خود زده است. تنها در یکی از این موارد که مربوط به چهار ماه پیش است، خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرد ارتش این کشور به مناسبت شصت و نهمین سالگرد آزادسازی کره، یک فروند «موشک تاکتیکی فوق مدرن نقطه‌زن با کارایی بالا» را آزمایش کرده است.

  دموکرات‌ها از پیش ناراضی

دموکرات‌ها از ابتدای سخنرانی ترامپ تا پایان سخنرانی او، نارضایتی خود را از رئیس‌جمهور پوپولیست آمریکا نشان دادند. برخی از آنها همزمان با آغاز سخنرانی ترامپ، از دست زدن و ایستادن به احترام او خودداری کردند. نمایندگان زن دموکرات که با لباس‌های سفید در این جلسه حضور داشتند، در بسیاری از موارد از تشویق و ایستادن برای او خودداری کردند. آنها با پوشیدن لباس سفید قصد داشتند همبستگی خود را در مقابل ترامپ نشان دهند. نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها نیز که ریاست جلسه را برعهده داشت، با عکس‌العمل‌های جالب و دست زدن‌‌های معنادارش، نشان داد که کنگره یا حداقل دموکرات‌هایش خیلی با ترامپ موافق نیستند. بر اساس تصاویر منتشر شده، در مقاطعی از سخنرانی ترامپ به‌خصوص زمانی که او درخصوص تحقیقات احمقانه حزبی علیه خود هشدار داد، سرش را تکان داده و مردمک چشمانش را به سمت بالا برده است.

او البته به این حد اکتفا نکرد و پس از سخنرانی دونالد ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «شاید چند روز طول بکشد تا بتوان اطلاعات غلطی را که رئیس‌جمهور در خطابه سالانه‌اش مطرح ساخته، راستی‌آزمایی کرد.»

به گزارش «ایسنا»، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلوسی خاطرنشان کرد: «دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا باید به جای تحریک به ترس و بحران‌سازی در مرز، متعهد به امضای لایحه دوحزب به‌منظور باز نگه داشتن دولت و تامین راه‌حل‌های امنیتی قدرتمندانه و هوشمندانه در مرز باشد.»

وی ادامه داد: «ترامپ اکنون باید اقداماتی ملموس به‌منظور همکاری با دموکرات‌ها در راستای تقویت امنیت اقتصادی و بهداشت و درمان خانواده‌های سراسر آمریکا اتخاذ کند. بعد از دو سال صبحت‌های پوچ از سوی رئیس‌جمهور، مردم شایسته نتایج واقعی هستند.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها