• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ سیدعبدالله میرغیاثی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پرند

برنامه‌ریزی برای استفاده از علوم انسانی در حل مسائل کشور

دانشگاه آزاد اسلامی پرند و رباط‌کریم استعدادهای قابل‌توجهی در علوم زیست و فنی و مهندسی دارد. ‌به نظر بنده در این حوزه‌ها ما نیاز‌مند فعالیت‌های بیشتری هستیم.

برنامه‌ریزی برای استفاده از علوم انسانی در حل مسائل کشور

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در حال حاضر در حوزه‌های علوم پایه و علوم زیستی، دو گروه علمی فعال در واحد پرند داریم. بنده به‌عنوان رئیس این واحد دانشگاهی باید عرض کنم متاسفانه پایان‌نامه‌های ما در این رشته‌ها، ‌با وجود سطح بالای علمی، خروجی خوبی ندارد تا اینکه بتواند اثربخش باشد و ارتباطی بین دانشگاه و صنعت ایجاد کند، درواقع این مساله خیلی کم‌رنگ بوده است. در این واحد در رشته‌های کارشناسی‌ارشد علوم انسانی هم آنچنانکه باید فعالیت‌های کاربردی‌ای صورت نگرفته است. من معتقدم به‌طور کلی وضعیت علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور خیلی قابل‌قبول نیست؛ البته درحال حاضر با مدیریت آقای دکتر طهرانچی و توجه ایشان به این حوزه و با انتساب معاونی در حوزه علوم انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی، این امید ایجاد شده تا این رشته با رویکرد جدیدی بررسی شود و رونق بیشتری پیدا کند و در این راستا دانشجویان ما در علوم انسانی با رغبت بیشتری پایان‌نامه‌های کاربردی خود را تالیف کنند. انقراض و زوال رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها کاملا روشن است. الان بیشتر داوطلبان رشته‌های حقوق، حسابداری و مدیریت به دلیل بازار کار این رشته‌ها به تحصیل در آنها گرایش بیشتری دارند. درحالی که رشته‌هایی مثل روانشناسی، فلسفه و علوم قرآنی در دانشگاه‌ها ضعیف هستند و اقدامات قابل‌توجهی در این رشته‌ها صورت نمی‌گیرد، متاسفانه رویکرد کارآمدی در این رشته‌ها هم در جامعه به چشم نمی‌خورد، همچنین در دانشگاه‌ها هم افق درستی نسبت به این رشته‌ها وجود ندارد؛ لذا در صحنه عمل دانشجو متوجه می‌شود تحصیل در این رشته‌ها مفید نیست و بازار کار خوبی هم ندارند. درباره پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد هم، وقتی خود بنده به‌عنوان رئیس دانشگاه حق‌الزحمه پایان‌نامه‌ها را پرداخت می‌کنم، همواره متاثرم که این هزینه‌ها برای چه خروجی کاربردی‌ای انجام می‌شود و البته در حوزه مقالات هم همین‌طور؛ مساله‌ دیگری که برای ارائه مقالات ‌آی‌اس‌آی وجود دارد، این است که این مقالات جز برای ارتقای اعضای هیات‌علمی کاربردی ندارند، مقالاتی که مولف خودش هم باید برای آن هزینه کند و مشقت‌های خاص خود را دارد و جز برای ارتقا، چیزی عاید فرد و دانشگاه نمی‌شود. ما الان به دنبال این هستیم که پایان‌نامه‌های دپوشده در دانشگاه را امحا کنیم؛ چون انبار شده‌اند و هیچ کاربرد و خاصیت عملی‌ای ندارند، بنابراین امیدواریم با طرح پایش ضمن دسته‌بندی و حذف فعالیت‌های غیرمفید، از این حالت ایستا خارج شویم و لااقل بتوانیم از پایان‌نامه‌ها در راستای حل مسائل کشور استفاده کنیم.

 شناسایی مشکلات جامعه

معتقدم در قدم اول باید مسائل و مشکلات اصلی جامعه را در رشته‌های مختلف شناسایی کنیم، بعد براساس نیازهای اجتماعی، دانشجویان را برای ارائه مقالات و تالیف پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری هدایت کنیم. الان در کشورهای پیشرفته، استادان راهنما و مشاور براساس نیاز جامعه به دانشجویان اعلام می‌کنند اگر در زمینه خاصی فعالیت کنند؛ راهنمایی او را می‌پذیرند، درحالی که دانشجویان ما هنوز هم برای پیدا کردن موضوعات کاربردی سرگردان هستند. دانشجویان ما به‌درستی نمی‌دانند نیاز‌های جامعه چیست، بنابراین نوشتن پایان‌نامه به‌عنوان یک تکلیف و رفع تکلیف مطرح است. در این راستا باید موضوعات و مشکلات جامعه را در حوزه‌های مختلف اولویت‌بندی کنیم، به‌خصوص برای رشته‌های علوم انسانی باید در این حوزه برنامه‌ریزی درست و صحیحی داشته باشیم.
 
 اهمیت فعالیت‌های بین‌‌رشته‌ای

بسیاری از اندیشمندان ما معتقد هستند فعالیت‌های بین‌رشته‌ای، رابطه دانش و صنعت را بیشتر هویدا می‌کند تا فعالیت در رشته‌های محض؛ مثلا یکی از فعالیت‌های دانشگاه صنعتی‌شریف، تاسیس رشته فلسفه علم در این دانشگاه است و در این قالب، رابطه فلسفه و علوم محض را برقرار کرده‌اند، لذا دانشجویی که در این رشته تحصیل می‌کند، باید از یک ‌سو فیزیک و ریاضی بداند و از سوی دیگر در فلسفه تبحر پیدا کند، همچنین باید بر علمی چون منطق تسلط پیدا کند. این مساله نشان می‌دهد که در حوزه علوم انسانی هم می‌توان شاخه‌های مختلف را به هم مرتبط کرد؛ اقدامی که درنهایت کمک می‌کند خروجی‌های ما تاثیر قابل‌توجهی در رفع مسائل و مشکلات اجتماعی داشته باشد. به نظر بنده اگر در فعالیت‌های بین‌رشته‌ای، عناوین، استادان و... مورد توجه قرار بگیرد، خیلی جوابگو خواهد بود و از این طریق در قالب طرح پایش می‌توان در رفع مسائل کشور تاثیرگذار بود.

 شکوفایی دانشگاه با پایش

دانشگاه آزاد اسلامی پرند و رباط‌کریم استعدادهای قابل‌توجهی در علوم زیست و فنی و مهندسی دارد. ‌به نظر بنده در این حوزه‌ها ما نیاز‌مند فعالیت‌های بیشتری هستیم. از آنجا که استادان رتبه‌بالایی در این دانشگاه داریم‌، باید رشته‌های جدیدی را در قالب فعالیت‌های بین‌رشته‌ای تعریف کنیم تا از این طریق توفیقات بیشتری در حل مسائل کشور پیدا کنیم. در سال جدید طراز دانشگاه ما از واحد علوم و تحقیقات بالاتر بوده، همچنین در رشته زیست‌شناسی و در بحث آزمایشگاه‌های تخصصی توفیقات زیادی داشتیم و امکانات پیشرفته ما باید به صورت بهتری مورد استفاده قرار بگیرند. طرحی مثل طرح پایش می‌تواند این ظرفیت‌ها را شکوفا کند تا سایر نهادهای کشور با اطلاع از این امکانات و با همکاری با واحد ما، در رفع مسائل کشور اقدام کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها