• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارشی از دهمین حراج تجسمی تهران

حراج تهران یا پولشویی

دومین دوره از این حراج در خرداد ماه سال ۹۲ چکش خورد و با دلار ۳۵۰۰ تومانی، بیش از ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان معامله داشت؛ یعنی رقمی در حدود ۲۰ میلیارد تومان با قیمت دلار امروز.

حراج تهران یا پولشویی
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ۱۹۰ میلیارد تومان یا بنا به نرخ امروز دلار در بازار ایران، حدود ۵۷۰ میلیارد تومان؛ این رقم پول‌هایی است که طی ۹ دوره در حراج نقاشی تهران، پای معامله تابلوهایی پرداخت شده که نه با ملاک‌ها و معیارهای هنری، بلکه با شیوه معروف به «اقتصاد سفته‌ای» قیمت‌گذاری شده‌اند و قیمت این تابلوها هم نه با ارزش‌گذاری منتقدان و کارشناسان نقاشی، بلکه با کل‌کل سرمایه‌داران تعیین می‌شود. اولین دوره از حراج تهران در سال ۱۳۹۱، سالی که شروع سونامی تورم و بالا رفتن قیمت ارز و کالاهای اساسی در اواخر دولت دهم بود، برپا شد. در آن دوره حراج تهران با دلار دو هزار و 300 تومانی، ۲ میلیارد و ۲۴ میلیون تومان فروش داشت؛ یعنی بیش از ۱۰میلیارد تومان با احتساب دلار به قیمت امروز. دومین دوره از این حراج در خرداد ماه سال ۹۲ چکش خورد و با دلار ۳۵۰۰ تومانی، بیش از ۶ میلیارد  و ۶۰۰ میلیون تومان معامله داشت؛ یعنی رقمی در حدود ۲۰ میلیارد تومان با قیمت دلار امروز. روند برگزاری حراج تهران تا خردادماه سال ۹۵ به‌طور سالانه بود؛ یعنی هر سال و در خردادماه تنها یک حراج برگزار می‌شد اما همان سال در دی‌ماه هم یک دوره دیگر از حراج تهران چکش خورد و از آن پس خردادماه به تیرماه تغییر کرد و دی‌ماه به عنوان حراجی دوم هر سال انتخاب شد.

سایت حراج تهران قیمت دلار را برای تیرماه و دی‌ماه سال ۱۳۹۷ حدود ۴۲۰۰ تومان تعیین کرده که این عملا با آنچه در کف بازار دیده می‌شود تناقض آشکار دارد. درباره حراج تهران حرف و حدیث‌های فراوانی هست که شبهه پولشویی را بر آن وارد می‌دانند.

علیرضا سمیع‌آذر، مسئول برگزاری حراج تهران، در پاسخ به این شبهه‌ها می‌گوید: «اولا رقم‌هایی که در حراج تهران مبادله می‌شود به هیچ وجه قابل مقایسه با ارقام پولشویی نیست. ثانیا پولشویی مربوط به افرادی است که پول و سرمایه کثیف دارند که از راه‌هایی مثل فروش اسلحه، موادمخدر و دیگر مصادیق مجرمانه به دست آمده باشد اما خریداران آثار هنری جزء فرهیخته‌ترین افراد متمول جامعه ما هستند و اینها شایسته‌ترین و معتبرترین افراد به حساب می‌آیند و خدا کند هر کسی که پول دارد بیاید در این حوزه، سرمایه خود را بگذارد.» اما اولا ۱۹۰  میلیارد تومان که با احتساب قیمت دلار به امروز معادل ۵۷ هزار میلیارد تومان می‌شود، ابدا رقم کمی نیست و ثانیا پولشویی نه‌تنها صرفا مربوط به فروشندگان اسلحه و موادمخدر نیست و لااقل اقتصاد ایران، بیشتر توسط اختلاس از صندوق‌های ذخیره ادارات مختلف و وام‌های کلان بانکی و خصوصی‌سازی‌ها با این موضوع آشناست، بلکه اتفاقا حوزه فرهنگ و هنر بهترین مکان برای پولشویی است و این مساله نه‌تنها در ایران، بلکه در همان مافیاهای غربی که فروشنده اسلحه و موادمخدر نیز هستند هم دیده می‌شود. به هر حال پاسخ‌های سمیع‌آذر به هیچ‌وجه قانع‌کننده نیست و شبهات هنوز پابرجا هستند.

یک نکته دیگر در مورد این حراجی و امثال آن صدمه‌ای است که به ارزش کار هنری در جامعه می‌زنند. تابلوهای نقاشی نباید حکم سفته‌هایی را پیدا کنند که در چرخه‌ای شبیه بازار ملک یا ارز وارد معامله‌هایی با ارزش جبری صفر می‌شوند و نباید آنچنان بشود که یک نفر امروز تابلویی را چندصد میلیون تومان بخرد به نیت آنکه شاید چند سال بعد، چندین میلیارد آن را بفروشد. این حراجی‌ها به‌طور کل معیار ارزش‌گذاری آثار هنری را از دست آدم‌های این‌کاره در می‌آورند و به سفته‌بازان بازار سرمایه می‌سپارند.

در نظام سرمایه‌داری ارزش ذاتی اشیا مهم نیست و ارزش‌ها توسط قیمتی که سوداگران روی هر کالا می‌گذارند تعیین می‌شود؛ به‌طوری که حتی بی‌ارزش‌ترین چیزها اگر قیمت‌گذاری بالایی داشته باشند، ارزشمند محسوب می‌شوند. سال ۲۰۰۸ میلادی، آقای جی لنو که در یک برنامه تلویزیونی مشغول مصاحبه با خانم اسکارلت جوهانسون بود، با مشاهده سرماخوردگی او یک دستمال کاغذی به این هنرپیشه هالیوودی می‌دهد و جوهانسون با دستمال کاغذی دو بار اقدام به تمیز کردن بینی خود می‌کند. بعدها این دستمال کاغذی در جریان یک حراجی آمریکایی به قیمت ۵۳۰۰ دلار فروخته ‌شد. اینکه سبک از ارزش‌گذاری کالاهای هنری که در نظام سرمایه‌داری رایج است، نه‌تنها قصد دارد جامعه را با گستاخی ثروتمندان در وارونه کردن ارزش‌های انسانی کنار بیاورد و از این طریق بزرگ‌ترین صدمات را به تفکر و عاطفه بشری خواهد زد، بلکه روزنه‌هایی را برای کلان‌ترین پولشویی‌ها هم فراهم می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

* نویسنده : میلاد جلیل‌زاده روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها