• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مخترع و دانش‌آموخته دانشگاه آزاد اسلامی:

فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری بعد ازکسب مهارت در پی خلق اثر باشند

رشوند به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان جویای کار توصیه می‌کند: «دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اگر قدم در جهت اعتلای فرهنگ این کشور در هر زمینه‌ای بر می‌دارند، باید ثابت قدم باشند تا به هدف‌شان برسند.»

فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری بعد ازکسب مهارت در پی خلق اثر باشند
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در طول تاریخ اختراعاتی به دنیا معرفی شده است. این اختراعات، از چرخ گرفته تا تلفن و انواع وسایل الکترونیک، توانسته به فرهنگ، سرگرمی و زندگی روزمره‌ مردم دنیا کمک کند. امروزه هم مخترعان با اختراع لوازم جدید در عرصه تکنولوژی زندگی ما را آسان کرده‌اند به‌طوری که با اطمینان می‌توان گفت جهان بدون آنها نمی‌توانست چنین باشد.

این اختراعات ممکن است در هر علم و زمینه‌ای باشند. گاهی اختراع یک دارو، زندگی افرادی را نجات می‌دهد و گاهی اختراع یک وسیله، باعث تسهیل امور کارگران یک کارخانه می‌شود. اختراعات و به‌طور کلی فناوری‌ها در جهت راحتی و کمک به زندگی بهتر انجام می‌شوند. گاهی برخی اختراعات ضمن کمک به افرادی خاص مثلا موسیقیدان‌ها یا نوازندگان، با این دغدغه ثبت می‌شوند تا نیازی که در کشور به آن وسیله وجود دارد برطرف شود. بدون شک همه ما بخشی از زمان روزمره خودمان را صرف شنیدن موسیقی می‌کنیم. موسیقی برای رسیدن به آرامش از نیازهای روزمره همه افراد است. برای ساخت این موسیقی‌های گوش‌نواز نیازمند آلات موسیقی هستیم. این آلات موسیقی بسیار ظریف هستند و برای ساخت‌شان نیاز به هنر یک هنرمند است. یکی از کسانی که در این زمینه فعال است و اتفاقا موفق به اختراع یکی از آلات موسیقی شده- که بسیار هم گران‌قیمت است- محمدرضا رشوند است.

رشوند در سال 54 در تهران متولد شده و به سبب علاقه خاصی که به هنر داشته در این زمینه نیز تحصیل کرده است. وی فارغ‌التحصیل رشته صنایع‌دستی در مقطع کارشناسی و رشته مرمت آثار در مقطع کارشناسی‌ارشد است. اختراع این فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی یک ساز موسیقی است. وی دارای ثبت اختراع و ساخت مکانیسم پدال هارپ در جهت مرمت ساز هارپ پدالدار است.

  عاشق هنر هستم

رشوند در مورد فعالیت‌هایش می‌گوید: «به‌طور کلی هنر فعالیت اصلی من است. من عاشق هنر هستم. هرجایی که هنر وجود داشته باشد من نیز به‌عنوان یک عاشق آنجا خواهم بود. به‌طور کلی در چندین رشته هنری فعالیت دارم. ضمن اینکه پایان‌نامه و رساله نهایی من در رابطه با ساخت ساز و مرمت آن است. تبحر و مهارت من در رشته‌های هنرهای سنتی مثل معرق چوب، کاشی، فلز و معماری و دیگر هنرهاست.»

او به خاصیت رشته‌های هنری اشاره می‌کند و در مورد اشتغال در این رشته‌ها اظهار می‌دارد: «رشته تحصیلی ما به‌گونه‌ای نیست که بخواهیم منتظر پایان تحصیلات‌مان شویم و بعد از آن به دنبال شغل بگردیم. کسی که وارد رشته هنر می‌شود می‌داند که خیلی نباید انتظار یک شغل دولتی و کارمندی داشته باشد. در رشته‌های هنری بعد از کسب مهارت باید در پی خلق اثر بود و در این راه تلاش بسیاری انجام داد.»

  اختراعی از جنس فرهنگ و هنر

این فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی درباره اختراعش می‌گوید: «اختراع بنده در رابطه با ساخت ساز هارپ پدال‌دار است. من یک تحقیق روی ساز هارپ پدال‌دار و مرمت آن انجام دادم. همین باعث شد به‌فکر اختراع در این زمینه باشم. البته با آنکه از سوی اساتید سازنده ساز برای ساخت این ساز تشویق شدم، ولی متاسفانه با تلاش‌های زیاد و مستمر جهت جذب در کارگاه ساخت ساز میراث فرهنگی نتوانستیم اقدام‌مان را در جهت تولید آن کامل کنیم و نتیجه لازم را به دست آوریم. استاد ابراهیم قنبری‌مهر در دهه 40 این هارپ را به‌طور کامل ساخته است، اما به دلیل اینکه در آن زمان مورد بی‌مهری قرار گرفت این کار را ادامه نداد.»

رشوند در مورد اهمیت این ساز اذعان می‌دارد: «اهمیت این ساز به این دلیل است که در کشور هیچ سازنده‌ای برای ساخت آن وجود ندارد. ضمن اینکه خود ساز هم ساز بسیار مهمی برای موسیقی است و قیمت بسیار بالایی دارد. همچنین بسیاری از نوازنده‌ها به این ساز دسترسی ندارند.»

این مخترع با اشاره به اینکه حدود ١٠ سال پیش تحقیقاتش را روی این ساز آغاز کرده، تاکید می‌کند: «متاسفانه با کمبود امکانات و هزینه مالی مواجه شدم. البته در آخر تحقیقات به اطلاعات دقیق مکانیسم این ساز و ساخت ماکت آن دست پیدا کردم. همه این کارها را با کمترین امکانات و بدون هیچ تسهیلاتی انجام دادم. دریافت تسهیلات در این زمینه تقریبا غیرممکن و محال است. این اختراع با دید فرهنگی است اما سرمایه‌گذاران متاسفانه بیشتر به منفعت اقتصادی نگاه می‌کنند و به دنبال اختراعات فرهنگی نمی‌روند. من هم دنبال پولش نیستم و اگر در کل جهان شناخته شود برای ایرانیان بسیار نام‌آور خواهد شد. امیدوارم در آینده بتوانم برای توسعه و تولید این ساز سرمایه‌ای جذب کنم.»

  مدیرانی با دغدغه حمایت از مخترعان

او با ابراز نارضایتی از اینکه نتوانسته این ساز را به مرحله تولید انبوه برساند، از مشکلات تجاری‌سازی اختراعش می‌گوید: «با وجود اینکه رشته هنر را انتخاب کردم و در آن فعالیت می‌کنم و از حضور در این حوزه راضی‌ام؛ اما از این جهت که نتوانستم این ساز را به مرحله تولید برسانم ناراضی‌ام. مشکلی که به نظر من سد راه همه کسانی است که اختراعی داشته‌اند این است که با عدم اعتماد مسئولان و عدم آگاهی جامعه به توانمندی نیروهای خودی مواجه می‌شوند. چراکه مشکلات مالی با هر کم و کاستی حل خواهد شد اما اگر فردی که مسئول رسیدگی به افراد مخترع است آنها را درک نکند و به‌قول معروف خودش در این کار نباشد هیچ‌گاه مشکلات حل نمی‌شود. قدم اول برای حل مشکلات وجود مدیرانی است که دغدغه حمایت از مخترعان را داشته باشند البته با یک ذهن باز.»

رشوند درباره صرفه اقتصادی تولید این ساز اعلام کرد: «صرفه اقتصادی ساخت این ساز می‌تواند موجب جلوگیری خروج ارز از کشور باشد. همچنین به خاطر خدماتی از جمله تعمیر و رگلاژ این ساز با نیروهای آزموده خودی، نیاز به متخصص و تعمیرکار خارجی مرتفع می‌شود.  با تولید چنین سازهایی اشتغالزایی به وجود می‌آید و بسیاری از افراد مشغول به کار می‌شوند.»

  فقط عشق به وطن

او عامل اصلی و اساسی پیشرفتش در این رشته را عشق و نیاز جامعه موسیقی در کشور اعلام کرد و در ادامه اذعان داشت: «اصولا بدون عشق به هنر و موسیقی و وطن نمی‌توانستم پیشرفتی داشته باشم. البته نباید فراموش شود عشق و فقط عشق به وطن. عشق به وطن که وجود داشته باشد باعث می‌شود کارهای نشدنی هم انجام شود و هرکاری انجام داد.» این فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه آینده‌‌اش می‌گوید: «با تکمیل لوازم و امکانات در آینده، شروع به ساخت این ساز خواهم کرد. تمام تلاشم را در راه رسیدن به این هدف به کار می‌گیرم. امیدوارم به این هدف دست پیدا کنم.»

او در مورد بازار فعالیت‌های کارآفرینی برای ورود جوانان علاقه‌مند می‌گوید: «اگر کسی بخواهد وارد عرصه کارآفرینی شود باید تلاش و همت خودش را مضاعف کند. می‌توان کارآفرین شد به شرط اینکه دنبال تامین سرمایه در جاهای دیگری غیر از راه‌های دولتی بود. در مورد نقش تحصیلات آکادمیک درحوزه کارآفرینی هم نمی‌توان تاکید کرد کسی که می‌خواهد کارآفرین شود حتما باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشد. خیلی از کسانی که در حال حاضر کارآفرین شده‌اند تحصیلات آکادمیک نداشته‌اند و برعکس تجربه بسیار بالایی در آن حوزه داشته‌اند. به نظر بنده داشتن تجربه و مهارت لازم و اینکه فرد کارآفرین زیر و بم کار را بشناسد بسیار اهمیت دارد. البته اگر در کنار تجربه و مهارت تحصیلات دانشگاهی هم داشته باشد موفقیت دوچندان خواهد بود. در مجموع می‌توانم بگویم برای کارآفرین شدن یک انسجام و تلاش همه‌جانبه نیاز است.»

این مخترع می‌گوید: «این سال‌ها شکست را خیلی تجربه کرده‌ام. اما این شکست‌ها مانعی برای ادامه حرکتم نشده و نخواهد شد.»

رشوند در آخر به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان جویای کار توصیه می‌کند: «دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اگر قدم در جهت اعتلای فرهنگ این کشور در هر زمینه‌ای بر می‌دارند، باید ثابت قدم باشند تا به هدف‌شان برسند.»

 

* نویسنده : سمیرا بندگان روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها