• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
با سحر فولادوند، سرمربی تیم اسکواش دانشگاه آزاد اسلامی

از همین سال اول تاسیس مدعی قهرمانی هستیم

تیم خوبی داریم و دو رقیب جدی برای قهرمانی برای خود متصوریم. مرحله اول مسابقات از سوم تا پنجم بهمن برگزار می‌شود و بعد از آن می‌شود نسبت به کیفیت لیگ قضاوت بهتری داشت. یادتان باشد از همین سال اول تاسیس مدعی قهرمانی هستیم.

از همین سال اول تاسیس مدعی قهرمانی هستیم
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، امسال دانشگاه آزاد اسلامی برای نخستین بار در رشته اسکواش بانوان تیمداری کرده و قرار است از ابتدای بهمن‌ماه این تیم در مسابقات لیگ شرکت کند. با سحر فولادوند، سرمربی تیم اسکواش بانوان دانشگاه آزاد اسلامی صحبت کردیم تا کمی بیشتر در مورد این تیم تازه‌تاسیس اطلاعاتی به دست بیاوریم.


کمی در مورد تیم اسکواش بانوان دانشگاه آزاد اسلامی صحبت کنید.

امسال برای اولین بار است که دانشگاه آزاد اسلامی در رشته اسکواش تیمداری می‌کند. به نظرم حضور دانشگاه آزاد اسلامی در این مسابقات هیجان‌انگیز و با برکت است چراکه تمام تلاش ما در فدراسیون اسکواش این است که لیگ را توسعه دهیم و حضور تیمی خوشنام و اهل ورزش مثل دانشگاه آزاد اسلامی باعث خوشحالی است.

شما در فدراسیون هم سمت ریاست کمیته توسعه را دارید. در این مورد توضیح دهید.

بله، در فدراسیون حضور دارم و مسئولیت این سمت هم با من است. کار ما این است که به توسعه کیفیت و کمیت لیگ فکر کنیم و برایش برنامه داشته باشیم. اتفاقا ما برای همین موضوع به دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد تیمداری دادیم و آقای جوانمرد هم با رویی گشاده از ما استقبال کرد. قرار شد امسال تیم اول دانشگاه آزاد اسلامی در این رشته تاسیس شود و بعد در سال‌های آینده تعداد تیم‌ها گسترش پیدا کند.

تیم شما چند وقت است که راه افتاده. فرصت برای کارهای زیربنایی دارید؟

ما یک تیم 6 نفره داریم که هم بازیکن دانشجو دارد هم بازیکن محصل و هم بازیکن ملی‌پوش. برای مسابقات امسال این شاکله ابتدایی تیم ماست. برای توسعه کار برنامه‌های بلندمدتی داریم. ابتدا با واحد علوم و تحقیقات شروع می‌کنیم که یک کورس – زمین مخصوص اسکواش – دارد و فقط باید به آن رسیدگی شود. برای معرفی این رشته با دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌ریزی کرده‌ایم. کار مشابه دیگری در استان گلستان در حال انجام است ضمن اینکه به تدریج می‌خواهیم در تمام استان‌ها دنبال چنین امکاناتی باشیم.

اسکواش جزء رشته‌هایی است که مردم فکر می‌کنند لاکچری است.

خب واقعا این‌طوری نیست. من از «فرهیختگان» تشکر می‌کنم که این فرصت را در اختیار ما قرار داد تا در این مورد کمی اطلاع‌رسانی کنیم. کل بودجه یک فصل یک تیم در لیگ برتر اسکواش در طول سال شاید به 200میلیون تومان  هم نرسد. تاسیس یک زمین مخصوص در اندازه‌ها و با کیفیت استانداردی که بشود بازی‌های لیگ برتر اسکواش را در آن انجام داد، شاید 50میلیون تومان هم هزینه نداشته باشد. یعنی واقعا رشته‌ای است که هر باشگاه حرفه‌ای می‌تواند با رقمی کمتر از نصف قیمت یک بازیکن معمولی فوتبال یا والیبال کل فصلش را با آن ببندد.

مسابقات هم زمان زیادی نمی‌برد. درست است؟

بله. تعداد تیم‌های لیگ برتر ولیگ دسته اول زیاد نیست. لیگ معمولا در سه دوره برگزار می‌شود که هر دوره تنها سه روز طول می‌کشد. بازی‌ها را متمرکز برگزار می‌کنیم که هزینه‌های رفت‌وآمد کاهش پیدا کند. تیمداری در رشته اسکواش برای باشگاه‌های بزرگ ورزشی به‌شدت از نظر اقتصادی صرفه دارد. رشته واقعا گرانی نیست.

آیا دانشگاه آزاد اسلامی هم قصد میزبانی از مسابقات را دارد؟

اگر زمین دانشکده علوم و تحقیقات درست شود امکانش هست. درخواستش را هم می‌دهیم و می‌توانیم از امکانات خوابگاهی دانشگاه آزاد اسلامی هم استفاده کنیم. اتفاقا جناب آقای جوانمرد هم نظر مساعدی دارند.

جایی اشاره کردید که امکان افزایش تیم‌های دانشگاه آزاد اسلامی در این رشته هست؟

بله، قرار شد در انتهای سال بازبینی عملکرد ما صورت بگیرد و در صورتی که نظر مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی جلب شد، در فصل بعد، تیم اسکواش مردان هم تاسیس شود. به نظر من دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند حکم یک پایگاه استعدادیابی بسیار مناسب در سطح کشور را داشته باشد.

 بازی‌های شما پخش مستقیم دارد؟

ما از طریق اینستاگرام بازی‌های تیم‌های خود و مسابقات را پخش می‌کنیم. بازیکنان تیم بانوان همه با پوشش مصوب بازی  می‌کنند و در نتیجه حتی برای مسابقات خانم‌ها هم ورود آقایان آزاد است.

 پیش‌بینی شما از نتایج تیم‌تان چیست؟

تیم خوبی داریم و دو رقیب جدی برای قهرمانی برای خود متصوریم. مرحله اول مسابقات از سوم تا پنجم بهمن برگزار می‌شود و بعد از آن می‌شود نسبت به کیفیت لیگ قضاوت بهتری داشت. یادتان باشد از همین سال اول تاسیس مدعی قهرمانی هستیم.

 

* نویسنده : هومن جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها