• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
در گفت‌وگوی «فرهیختگان» با آرش مجیدی، بازیگر سینما و تلویزیون مطرح شد

پویشی برای رساندن گرما به مدارس سیستان و بلوچستان

آرش مجیدی حدود 6 سال است که با موسسه مهرگیتی همکاری می‌کند. با او راجع‌به اینکه هنرمندان در فضای شبکه اجتماعی تعهد اجتماعی داشته باشند و غیر از تولید سرگرمی، به مسائل اجتماعی هم ورود کنند، صحبت کردیم.

پویشی برای رساندن گرما به مدارس سیستان و بلوچستان
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، آرش مجیدی از جمله بازیگران بی‌حاشیه و کم سروصدای تلویزیون است. اما بازیگر سریال «ارمغان تاریکی»، به تازگی به‌عنوان مدیر «پویشی برای مدارس امن و گرم» با یک موسسه خیریه همکاری می‌کند. پویشی که تلاش دارد مانع از تکرار حوادثی همچون آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد یا مدارس سیستان‌وبلوچستان شود. آرش مجیدی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» در مورد اینکه قرار است این پویش چگونه عمل کند، گفت: «سال‌هاست با خیریه مهرگیتی که یک مجموعه مردم نهاد است، کار می‌کنم. این مجموعه که  کارش را روی تجهیز مدارس در مناطق کم‌برخوردار محروم، متمرکز کرده کارهای جانبی هم انجام می‌دهد. یکی از مسائل و مشکلاتی که پیش آمده بود در مورد آتش‌سوزی در مدارس به دلیل بخار‌ی‌های نفتی غیراستانداردی بود که هنوز هم استفاده می‌شوند.

 آتش‌سوزی در شین‌آباد و یک مورد هم چند وقت پیش در سیستان‌وبلوچستان اتفاق افتاد که جزء تبعات وجود این بخاری‌ها هستند. حتی بعد از اینکه ما در این خصوص کمپین زدیم باز هم آتش‌سوزی دیگری اتفاق افتاد که خوشبختانه کودکی که دچار آتش‌سوزی شد، فقط مقدار کمی دست و پایش سوخته بود. دیدیم این مساله‌ای است که تا بخواهد حل شود، باید پروسه‌‌ای طولانی طی شود و مردم می‌توانند کمک کنند و به حل این معضل سرعت بدهند و مشکل را زودتر از آن چیزی که دولت در برنامه‌اش است، بتوانیم حل کنیم. به همین دلیل ایده درست کردن کمپین مطرح شد. به دلیل اینکه من با این خیریه هم کار می‌کنم بهترین حالتش این بود که کمپینی توسط خیریه شکل‌ بگیرد که خیریه بر آن نظارت داشته باشد و بتواند کنترل کامل مالی داشته باشد. به نظرم باید در این اتفاقات سهیم شد.»

آرش مجیدی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «از سوی موسسه خیریه مهرگیتی، سایتی طراحی شده است که هر کس براساس کمبودی که می‌بیند و احساس می‌کند که ضرورت دارد نسبت به آن اقدامی صورت بگیرد، می‌تواند یک کمپین تشکیل دهد. آن شخص فرم کمپین را پر  و ایده‌اش را مطرح می‌کند و بعد مسئولان مهرگیتی صحت و سقم آن را جویا می‌شوند که آیا واقعا ضرورت دارد این کمپین راه بیفتد یا نه؟ و نسبت به آن کارشناسی می‌شود که واقعا چقدر ضرورت به راه‌اندازی کمپین وجود دارد و حتی مراحل قانونی‌‌اش چطور باید طی شود. سپس آن کمپین در سایت مهرگیتی اعلام می‌شود.»

آرش مجیدی حدود 6 سال است که با موسسه مهرگیتی همکاری می‌کند. با او راجع‌به اینکه هنرمندان در فضای شبکه اجتماعی تعهد اجتماعی داشته باشند و غیر از تولید سرگرمی، به مسائل اجتماعی هم ورود کنند، صحبت کردیم. اتفاقا انتقادهایی که به چهره‌‌های معروف در سال‌های اخیر مطرح می‌شود هم اشاره کردیم و اینکه به موضوعاتی که در حوزه تخصصی‌شان نیست، ورود می‌کنند. این بازیگر سینما و تلویزیون درمورد شرایط ورود هنرمندان به فعالیت‌های اجتماعی گفت: «هنرمندان مثل همه شهروندان حق دارند فعالیت‌های اجتماعی ‌داشته باشند اما فوکوس و توجهی که به هنرمندان هست ممکن است دردسرساز باشد.

در این میان احتمال دارد بعضی از هنرمندان صحبت‌های غیرکارشناسانه‌ای کنند. این موضوع به نظر من مرزی دارد و می‌توان این مرز را مشخص کرد.

مثلا در امور خیریه و ان‌.جی.‌اوها ما هنرمندان باید فعالیت کنیم چراکه همین شناخته شدن چهره‌های ورزشی، هنری به مطرح شدن یک خیریه کمک می‌کند و نمونه آن را در موسسه خیریه محک می‌بینیم. محک به واسطه هنرمندانی که از آن حمایت کردند توانست پروبال بیشتری بگیرد و بیشتر به بیماران سرطانی کمک کند. به نظرم اگر این کمک‌ها هدفمند باشد، باید گفت اتفاق خوبی افتاده اما نظر شخصی‌ام این است که در مورد اتفاقات رخ داده در زلزله کرمانشاه، ‌ای کاش هنرمندان به صورت فردی عمل نمی‌کردند و هرکدام با یک خیریه پیوند می‌خوردند و سعی می‌کردند در راستای خیریه‌هایی که مورد اطمینان هستند و اهداف‌شان کاملا شفاف است، کمک‌هایی بکنند و به مردم بگویند ‌اگر به ما اعتماد دارید، ما هم به این خیریه اعتماد داریم و بیاییم کمک‌هایمان را به این خیریه بدهیم چون سازوکارش را دارد و هدف و برنامه‌ریزی‌‌اش در راستای کمک‌رسانی برای این گروه‌هاست. آن موقع اینقدر در این کمک‌ها ریخت‌وپاش نداشتیم و کارها منسجم‌تر انجام می‌شد و نتیجه بهتری می‌گرفتیم.»

وی درباره واسپاری مدیریت کارهای خیریه به نهادهای رسمی گفت: «من حداقل در مورد خودم می‌گویم به‌عنوان یک بازیگر تخصص و تمرکزم چیز دیگری است اما وقتی یک جمع خودشان را برای حمایت ‌در راستای یک گروه دیگر پرورش می‌دهند، بهتر است که کارها با مدیریت آنها انجام شود. مثلا من اگر بخواهم به کودکان سرطانی به صورت شخصی و فردی کمک کنم، باید بگردم تا آن شخصی که این مشکل را دارد پیدا کنم و با یک آزمون و خطا ببینم که چطور می‌توانم به او کمک کنم که به صورت بهینه باشد.

در صورتی که خیلی از خیریه‌ها هستند که این مسائل در آنها حل شده است؛ چون سازوکاری در راستای کمک کردن دارند و می‌دانند باید چکار کنند و برای آنها برنامه‌ریزی و دورنما دارند و کمک آدم‌هایی که به نوعی معروف و مشهور هستند، می‌تواند برای خیریه‌ها اعتمادسازی کند و حامیان را بیشتر کند، برای هدفی که کاملا برای آنها مشترک است.»

آرش مجیدی در بخش پایانی از صحبت‌هایش به لزوم توجه مردم به خیریه‌هایی که به مسائل آموزشی می‌پردازند اشاره کرد و گفت: «متاسفانه خیریه‌هایی که کار آموزشی می‌کنند یک مقدار دچار کم‌ لطفی شده‌اند. خیلی سال است که مردم به یک‌سری از خیریه‌ها، به‌طور مثال محک که یک نمونه خیلی ایده‌آل و خوب است، به‌طور هدفمند در جهت حمایت از کودکان سرطانی کمک می‌کند و این اتفاقی خوبی است. آرزو می‌کنم روزی باشد که دیگر مشکلی برای این کودکان وجود نداشته باشد و کلا مشکل سرطان نداشته باشیم که کودکی دچار سرطان شود. اما یکی از اتفاقاتی که واقعا کشور به آن احتیاج دارد و خیرین ما متاسفانه کمتر به آن ورود جدی کرده‌اند، مساله آموزش‌مان است و متاسفانه میانگین‌ خط آموزش‌ ما پایین است و امکانات آموزشی‌مان سطح نازلی دارد. به هرحال معلمان عشایری خیلی شرایط سختی برای درس دادن به دانش‌آموزان دارند و دانش‌آموزانی که در مناطق عشایری هستند، شرایط بسیار سختی دارند  و واقعا بی‌بضاعتند. کمک کردن به اینها واقعا مهم است. آینده‌ ایران ما همین دانش‌آموزان هستند و اینها فردای ما را می‌سازند و می‌توانند از نظر تحصیلی پربارتر باشند و به آینده مملکت‌مان کمک کنند. به نظرم خیرین باید به مسائل آموزشی‌ هم توجه داشته و بیشتر حمایت کنند.»

 

* نویسنده : عاطفه جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها