• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
کالبد شکافی تیم ملی پس از آغاز باشکوه

رونمایی از ایرانِ متفاوتِ کی‌روش

ایران در بازی با یمن، روی متفاوتی از خود نشان داد که می‌تواند چشم‌انداز خوبی را برای هواداران به وجود بیاورد. تیمی که توپ را به تملک خود درآورد. از راه‌های مختلفی چون شوت از راه دور، ارسال از جناحین، ضربات ایستگاهی و... به گل رسید؛ پرس کرد؛ خسته نشد و از گل زدن هم احساس خستگی نکرد.

رونمایی از ایرانِ متفاوتِ کی‌روش
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نخستین دیدار تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا برگزار شد و شاگردان کارلوس کی‌روش موفق شدند حریف نه‌چندان قدرتمند خود را با 5گل درهم بکوبند و البته این تعداد گل می‌توانست بیشتر هم باشد اگر بی‌دقتی در ضربات پایانی و گاها عکس‌العمل‌های دور از انتظار دروازه‌بان بدون تیم یمنی در کار نبود.

شاگردان کارلوس کی‌روش مانند سال قبل که اولین بازی سال را با یک برد پرگل در برابر سیرالئون آغاز کردند این بار هم به یک پیروزی یکطرفه دست پیدا کردند. این سومین برد مقتدرانه ایران در تاریخ جام ملت‌ها پس از برتری 8 بر صفر مقابل یمن‌جنوبی و 7 بر صفر برابر بنگلادش بود. ششمین پیروزی پیاپی در اوپنینگ گیم‌ها(اولین بازی تورنمنت) در جام ملت‌ها برای ایران به دست آمد و شکست سال 1996 با محمد مایلی‌کهن در اولین گام مقابل عراق به دست فراموشی سپرده شد.

حفظ رکورد ویژه کی‌روش

کی‌روش با پیروزی پرگل ایران برابر یمن به رکورد صددرصد برد و صددرصد کلین‌شیت در دیدارهای مرحله گروهی جام ملت‌ها ادامه داد. تیم او در چهار بازی به چهار برد رسیده؛ گل نخورده و 9گل به ثمر رسانده است که رکوردی خاص به نظر می‌رسد.

سیستم هجومی تیم ملی

 


به سراغ ترکیب تیم ملی می‌رویم. ترکیبی که نسبت به بازی اول ما در جام‌ملت‌های سال 2015، هشت تغییر داشت و تنها سه نفر از آن تیم ثابت بودند، مرتضی پورعلی‌گنجی، اشکان دژاگه و احسان حاج‌صفی. ما نسبت به اولین بازی جام‌جهانی مقابل مراکش هم چهار جابه‌جایی داشتیم. کریم انصاری‌فرد، روزبه چشمی، علیرضا جهانبخش و مسعود شجاعی از ترکیب بیرون رفتند و به جای آنها مجید حسینی، مهدی ترابی، مهدی طارمی و اشکان دژاگه به زمین آمدند. آرایش تیم از 1-5-4 دفاعی به 1-4-1-4 تغییر پیدا کرد و نگرانی‌ها بابت اینکه کی‌روش همچنان با سیستم دفاعی پا به جام‌ملت‌ها می‌گذارد فعلا مرتفع شد.

شاید کمتر دیده شده که تیم ملی در یک بازی 73درصد مالکیت توپ را داشته باشد اما در این مسابقه چنین اتفاقی رخ داد. بازیکنان تنها در 27درصد دوئل‌ها قافیه را به نفرات یان کوچیان در یمن باختند. امید ابراهیمی به‌عنوان تنها هافبک دفاعی در تمام جنگ‌های وسط زمین حضور موثر داشت و مهدی ترابی هم با اینکه اکثرا باید در سمت راست کار می‌کرد اما با اجازه کی‌روش می‌توانست به نقاط مختلف زمین سر بزند. او در دقایقی حتی به صورت کامل متمایل به سمت چپ کار می‌کرد. طارمی هم گاه‌وبیگاه با نفوذهای ضربدری خود به محوطه حریف، تعداد مهاجمان ایران را به عدد دو می‌رساند و عنوان مهاجم سایه را به خود اختصاص می‌داد.


رامین رضاییان و احسان حاج‌صفی مدام در دو سمت راست و چپ نفوذ می‌کردند و با استارت‌های کوتاه و بلند خود پلن جدیدی را اضافه کرده بودند. حتی در یک صحنه حاج‌صفی از سمت راست خط دفاعی یمن توپی را ارسال کرد که در سمت چپ به رضاییان رسید! ارسال‌های خطرناک رامین یکی از شیوه‌های اصلی ما در راه گلزنی بود و نکته جالب توجه، عدم علاقه ایران به بازی در عمق دفاع حریف بود و ما فقط یکی دو بار شاهد حرکات ترکیبی بین طارمی و سردار در طول 90دقیقه بودیم.

دقت بالای پاس شاگردان کی‌روش


تیم ملی در این مسابقه 607 پاس داد؛ تقریبا سه برابر حریف خود. دقت پاس بازیکنان ما 86 درصد بود که در زمین حریف این میزان دقت به 79درصد کاهش پیدا می‌کرد. عددی که تا به اینجا با هدایت مرد پرتغالی کمتر شاهد آن بودیم. 63 بار از ارسال‌های بلند استفاده کردیم و سود لازم را هم از این حربه تاکتیکی بردیم.

50درصد شوت در چارچوب

زدن 20 شوت در یک مسابقه گواه میل فراوان یک تیم به گلزنی است. شاگردان کی‌روش در این دیدار سیری‌ناپذیر بودند و ضعف یمن هم این اجازه را به نفرات تیم ما می‌داد تا با فراغ بال به سمت دروازه آنها یورش ببرند. 50درصد شوت‌های ما داخل چارچوب بود و این در فوتبال امروز، یک آمار قابل توجه به نظر می‌آید. در سوی مقابل سه شوت یمنی‌ها جایی در چارچوب دروازه بیرانوند نداشت. از 20 شوت زده شده 14 شوت از داخل محوطه بود و 6 شوت هم از بیرون باکس 18 قدم حریف زده شد. دو ضرب بودن گلر یمنی‌ها میل ملی‌پوشان را برای شوت از راه دور بالا برده بود.

تکل‌های موفق ولی خطرناکدر دفاع 76درصد تکل‌های بازیکنان ما با موفقیت همراه شد هر چند برخی از آنها بسیار خطرناک بود. ملی‌پوشان نسبت به حریف خود بیشتر درگیر می‌شدند و پرس‌های سنگین و نیمه‌سنگین را روی آنها پیاده می‌کردند هرچند فشار زیادی روی خط دفاعی و دروازه ما نیز نبود.

یک ایران متفاوت

در مجموع می‌توان گفت ایران در این مسابقه روی متفاوتی از خود نشان داد که می‌تواند چشم‌انداز خوبی را برای هواداران به وجود بیاورد. تیمی که توپ را به تملک خود درآورد. از راه‌های مختلفی چون شوت از راه دور، ارسال از جناحین، ضربات ایستگاهی و... به گل رسید؛ پرس کرد؛ خسته نشد و از گل زدن هم احساس خستگی نکرد.

 

* نویسنده : نوید استاد رحیمی روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها