• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
ایران در اولین بازی جام ملت‌های آسیا با 5 گل یمن را در هم کوبید + حاشیه‌های بازی

پنج ـه بر جام

بعد از باخت استرالیا و برد خفیف کره‌جنوبی، ایران مقتدرانه‌ترین پیروزی را جشن گرفت.

پنج ـه بر جام
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سرانجام زنگ آغاز جام ملت‌های آسیا برای ایرانی‌ها به صدا درآمد و تیم ملی کشورمان از ساعت 19:30 شب گذشته در حضور پنج هزار تماشاگر که بیشتر از سه هزار نفر آن ایرانی بودند، در ورزشگاه محمد بن زائد ابوظبی به مصاف یمن رفت. با ورود ایران به رقابت‌ها شور و شوق هم به جام ملت‌ها وارد شده و علاوه‌بر بازی زیبایی که یوزهای ایرانی در این دیدار به نمایش گذاشتند، هواداران ایرانی نیز فضای پرشوری را در ورزشگاه محمد بن زائد خلق کردند تا به این ترتیب این رقابت‌ها اینچنین برای 80 میلیون ایرانی آغاز شود.

داور: ساتو ریوجی (داور ژاپن)
کمک‌داوران: هیروشی یاماچی، جوئن ماهارا (ژاپن)
کارت زرد: رامین رضائیان (ایران) - عبدالواسع المطری، احمد الحیفی و مدیر عبدربه (یمن)

گل‌ها‌: مهدی طارمی (در دقایق 12 و 25 برای ایران)، السوادی (گل به خودی در دقیقه 23 برای ایران)، سردار آزمون (در دقیقه 53 برای ایران)، سامان قدوس (در دقیقه 78 برای ایران).

ترکیب ایران: علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، مجید حسینی (پژمان منتظری 46)، احسان حاج‌صفی، رامین رضاییان، مهدی طارمی (کریم انصاری‌فرد 71)، امید ابراهیمی، اشکان دژاگه، وحید امیری (سامان قدوس 60)، مهدی ترابی و سردار آزمون-سرمربی: کارلوس کی‌روش

ترکیب تیم یمن: سعود السوادی، محمد فواد (محمد حسن 57)، مدیر عبدربه، محمد بارویس، علاء نعمان، احمد الحیفی، وحید الخیاط (محمد ابوعزیز 64)، علاء الصاصی، عماد منصور، عبدالواسع المطری (احمد نبیل86) و احمد السروری-سرمربی: جان کوچیان

 نیمه اول؛ 25 دقیقه، سه گل

شاگردان کی‌روش درحالی به مصاف یمن رفتند که پیش از این یمنی‌ها هیچ‌گاه ایران را در دیدارهای رو در رو شکست نداده بودند تا برتری روحی و روانی در ابتدای بازی با ایرانی‌ها باشد. با این حال بازیکنان تیم ملی با یک اعتمادبه‌نفس کاذب کار را آغاز کرده و یمنی‌ها در همان ابتدای کار دو موقعیت خطرناک را روی دروازه بیرانوند ایجاد کردند که یکی از آنها روی اشتباه مدافع ایران ایجاد شده بود، با خوش‌شانسی از دست رفت.

با این حال کار همان‌طور که انتظارش می‌رفت برای ایران پیش رفت و تیم ملی خیلی زود به گل رسید. در دقیقه 12 روی یک کار تمرین شده و با پاس ترابی به آزمون، این بازیکن با یک شوت محکم دروازه یمن را تهدید کرد که با اشتباه گلر حریف توپ به طارمی رسید و این بازیکن اولین گل کشورمان در جام هفدهم را به ثمر رساند.

در ادامه تیم ملی احاطه خود بر توپ و میدان را حفظ کرده و در چند صحنه دیگر، فرصت‌های نصفه و نیمه دیگری برای کشورمان در این دیدار به وجود آمد. با این حال یمنی‌ها که با دریافت گل اول شاکله‌شان از هم پاشیده شده بود مقاومت‌شان زودتر از موعد شکسته شده و خیلی زود دو گل دیگر را از ایران دریافت کردند؛ در دقیقه 23 اشکان دژاگه روی یک کاشته زیبا و دیدنی و یک‌بار دیگر با اشتباه السوادی گلر یمن به گل دوم رسید که البته این گل به نام دروازه‌بان حریف و بعد از برخورد توپ با پشت‌سر وی به ثبت رسید و در ادامه درقیقه 25 روی سانتر دقیق رضاییان، طارمی با یک ضربه سر زیبا گل سوم را وارد دروازه حریف کرد.

در دقایق میانی این نیمه مالکیت توپ به صورت کامل با ایران بود و بازی پر استرس یمنی‌ها نیز مزید بر علت می‌شد تا فرصت‌های خوبی برای گلزنی نصیب مهاجمان تیم ملی شود. اصرار بازیکنان تیم ملی به بازی خشن باعث شد تا رامین رضاییان در همان نیمه اول با کارت زرد داور جریمه شود.

در دقایق پایانی این نیمه، شوت سنگین ابراهیمی می‌رفت تا به گل چهارم تیم ملی تبدیل شود که این فرصت برای کشورمان از دست رفت. در این نیمه آتش تیم ملی بعد از گل سوم فروکش کرده هرچند زوج سردار‌-‌طارمی به دفعات دروازه تیم ملی یمن را تهدید کردند که این فرصت‌ها از بین رفت تا نیمه اول با همان 3 گل به سود تیم ملی فوتبال ایران به پایان برسد.

 نیمه دوم؛ گل دیدنی قدوس

نیمه دوم درحالی آغاز شد که ملی‌پوشان حملات پر دامنه‌ای روی دروازه یمن انجام دادند که در دو موقعیت پیاپی در دو دقیقه، سردار با بدشانسی ناکام مانده و ضرباتش یک‌بار با پا و بار دیگر با سر ناکام ماند. نکته قابل توجه در این نیمه، تعویض تاکتیکی کی‌روش در خط دفاعی بود که پژمان منتظری را جایگزین مجید حسینی کرده تا خط دفاعی با ترکیبی جدید این نیمه را آغاز کند. یمنی‌ها که قافیه را باخته بودند در این نیمه به وقت‌کشی روی آورده و زمان‌های آغازین این نیمه به این شکل سپری شد.

در این نیمه نیز تیم ملی باز هم خیلی زود به گل رسید. سردار که تا دقیقه 53 بارها با بدشانسی فرصت‌های زیادی را از دست داده بود، سرانجام مزد زحماتش را گرفت و روی ضربه ارسالی از روی نقطه کرنر، بعد از دخالت گلر یمن و بعد از برخورد توپ به طارمی، گل چهارم تیم ملی را به ثمر رساند.

حملات ایران ادامه داشت؛ در اواسط نیمه طارمی صاحب موقعیت شد و یک قدم برای هت‌تریک کم آورد. بازی خشن ملی‌پوشان در این نیمه نیز ادامه پیدا کرد اما خوشبختانه کارت زرد بیشتری نگرفتیم.

کی‌روش، قدوس و انصاری‌فر را به‌جای امیری و طارمی وارد زمین کرد تا قدرت ایران در خط حمله افزایش یابد. در ادامه ضربه سردار به تیرک دروازه یمن برخورد کرد تا مثل طارمی دو گله نشود. در دقیقه 78 یکی از زیباترین گل‌های ایران را سامان قدوس با شوتی دیدنی به ثمر رساند تا یمن 5 تایی شود. کمی بعد شوت استثنایی طارمی نیز به تیرک برخورد کرد و با بدشانسی از دست رفت.

تیم ملی این دیدار را با 5 گل به سود خود به پایان رساند تا بهترین پیروزی را تا اینجای رقابت‌ها به ثبت رسانده باشد. پیروزی با این تفاضل درنهایت می‌تواند به سود تیم ملی در روز پایانی و درصورت پیچیده شدن شرایط باشد.

از سوی دیگر درحالی ایران در بین دیدارهای برگزار شده با یک بازی مقتدرانه به این برد پرگل دست پیدا کرد که کی‌روش قبل از این دیدارها روی قدرت‌نمایی ایرانی شانسی را باز نکرده بود اما در عمل حداقل ثابت شد نسبت به مدعیانی مثل امارات، استرالیا، چین و کره‌جنوبی، ایران بهترین نتیجه را گرفته و مدعی جدی قهرمانی است.

 

  حاشیه‌های دیدار ایران و یمن

 

  حاشیه‌های دیدار ایران و یمن در اولین بازی جام ملت‌های آسیا به این شرح است:

شادی گل دردسرساز طارمی
بازی نخست تیم ملی کشورمان در جام ملت‌های آسیا، شب گذشته برگزار شد و ملی‌پوشان کشورمان به یک پیروزی پرگل مقابل تیم ملی یمن دست یافتند. در حاشیه این دیدار اتفاقاتی رخ داد که بد نیست با هم مرور کنیم.

 عابدزاده در اردوی تیم ملی

احمدرضا عابدزاده، سنگربان تاریخی فوتبال کشورمان که فرزندش یکی از بازیکنان تیم ملی است، قبل از بازی در هتل محل اقامت تیم ملی حاضر شد و ضمن ملاقات با بیرانوند دروازه‌بان اصلی تیم ملی در این رقابت‌ها، حسابی به او روحیه داد.

 فغانی و تیمش در ورزشگاه

تیم داوری ایران شامل علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری در ورزشگاه بن‌زاید ابوظبی حضور پیدا کردند و از نزدیک شاهد نخستین برد تیم‌ملی در جام ملت‌ها برابر یمن در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ بودند. این تیم داوری قرار است امروز در نخستین قضاوت خود، دیدار ژاپن و ترکمنستان را سوت بزند.

 3 بازمانده

در ترکیب اصلی تیم ملی کشورمان مقابل یمن حضور سه بازیکن جلب توجه می‌کرد. اشکان دژاگه، احسان حاج‌صفی و مرتضی پورعلی‌گنجی در نخستین دیدار ایران در جام ملت‌های آسیای 2015 استرالیا، در ترکیب اصلی تیم ملی کشورمان قرار گرفتند و مقابل یمن بازی کردند.

 غیبت قدوس و انصاری‌فرد در ترکیب

ترکیب اصلی تیم ملی که اعلام شد غیبت بازیکنانی چون قدوس و انصاری‌فرد به چشم آمد. البته با درنظر گرفتن ضعف یمن و گل‌های فراوانی که به ثمر رساندیم، غیبت این دو بازیکن تهاجمی در نیمه اول احساس نشد اما خیلی‌ها فکر می‌کردند که کی‌روش در جام ملت‌ها بیشتر به این دو بازیکن میدان دهد تا با درخشش در این مسابقات جایگاه خود در فوتبال اروپا را تقویت کنند. جهانبخش هم طبق اعلام قبلی به دلیل مصدومیت بازی اول را ازدست داده بود.

 تیم‌ملی بی‌رحم ایران!

ملی‌پوشان ایران در دیدار برابر یمن خطاهای شدیدی انجام دادند. در نیمه اول سردار ‌آزمون با هل دادن مدافع یمن می‌توانست از داور ژاپنی اخطار بگیرد، اما فقط به او تذکر داده شد. در ادامه نیز شاهد تکل بسیار خشن مجید حسینی روی پای بازیکن یمن بودیم که می‌توانست کارت قرمز برایش به‌همراه داشته باشد که او نیز تذکر گرفت. احتمالا کی‌روش نیز به همین دلیل در بین دو نیمه منتظری را جایگزین حسینی کرد. رضاییان هم در نیمه اول اخطار گرفت؛ همین مساله باعث شد «فاکس‌اسپورت» پس از پایان نیمه اول، تیم‌ملی ایران را با لقب «بی‌رحم» توصیف کند.

 گل ایران، سریع‌ترین گل جام ملت‌ها

مهدی طارمی، در دقیقه 11، نخستین گل خود و تیم ملی را به ثمر رساند که این گل تا این لحظه سریع‌ترین گل جام ملت‌های آسیا در دوره فعلی است. البته قطعا این رکورد قابل شکسته شدن است و امکان دارد قبل از پایان دور اول مرحله گروهی توسط مهاجمان دیگر شکسته شود.

 حرکت عجیب سردار آزمون

یکی از عجیب‌ترین و حتی نگران‌کننده‌ترین صحنه‌های بازی دیروز وقتی بود که سردار آزمون در دقیقه 21 و به وقت توقف بازی برای زده شدن ضربه ایستگاهی بازیکن مدافع یمن را با دست به زمین پرت کرد. خطایی که می‌توانست با کارت زرد مواجه شود اما داور بازی کارت نداد. کلا بی‌تفاوتی داور به حرکات خشن بازیکنان تیم ملی کشورمان بسیار عجیب بود و احتمالا این داور از سوی ناظران داوری‌ AFC نمره بدی خواهد گرفت.

 ضربه ایستگاهی جذاب دژاگه

چقدر حیف که ضربه ایستگاهی قشنگ اشکان دژاگه در دقیقه 23 گل شد اما به نام سنگربان یمنی ثبت شد. ضربه‌ای که ما را یاد گل علی دایی به لائوس انداخت. دژاگه شادی این گل را با مسعودشجاعی تقسیم کرد که نیمکت‌نشینی‌اش در این بازی نیز یکی از نکته‌های قابل توجه است. دژاگه بعد از بازی نخست تیم ملی مقابل مراکش در جام‌جهانی، دیگر در بازی‌های رسمی برای تیم ملی فیکس نبوده.

 طارمی و شادی گل دردسرساز

مهدی طارمی وقتی سومین گل بازی و دومین گل خود را به ثمر رساند، مقابل دوربین‌های تلویزیونی عدد 6 را نشان داد که این قضیه باعث سوءتعبیرهایی در فضای مجازی شد. با این همه در بین دو نیمه مشخص شد که منظور طارمی از این حرکت، دلداری دادن به سعید عزت‌اللهی هافبک شماره 6 تیم ملی بود که به دلیل مصدومیت این بازی‌ها را از دست داد.

 بازی ضعیف حسینی و امیری

مجید حسینی یکی از ضعیف‌ترین روزهای خود را سپری کرد و در همان نیمه‌اول بازی دوبار این موضوع را به کی‌روش نشان داد. اولین صحنه وقتی بود که در میانه میدان و زمانی که خطری هم تیم ملی را تهدید نمی‌کرد، با یک تکل بسیار خشن بازیکن یمنی را زمین‌گیر کرد. تکلی که حتی می‌توانست باعث اخراج او هم بشود اما داور بازی همچنان از دادن کارت خودداری کرد. او چند دقیقه بعد هم یک اشتباه دیگر کرد که می‌توانست باعث باز شدن دروازه تیم ملی شود. همین دو اتفاق باعث شد تا کی‌روش بین دو نیمه حسینی را با منتظری تعویض کند. وحید امیری هم که مثل حسینی در لیگ ترکیه بازی می‌کند فاصله زیادی با امیری جام‌جهانی داشت. او هم در نیمه‌دوم تعویض شد.

 

کی‌روش: با یک بازی نمی‌توان مدعی شد

کارلوس کی‌روش در نشست خبری اظهار داشت: «معمولا در بازی‌های اول جام ملت‌ها شاهد هستیم بازیکنان با استرس کار را آغاز می‌کنند ولی خوشبختانه گل اول را خیلی زود زدیم و به تیم حریف فشار وارد کردیم. یمنی‌ها اشتباهاتی داشتند و ما از آنها استفاده کردیم و جا دارد به بازیکنانم تبریک بگویم. قبول ندارم که شاگردانم خشن بودند، آنها بازی را جدی گرفتند و دیدید که قاطعانه پیروز شدند.»

  او در واکنش به سوالی مبنی‌بر اینکه عده‌ای معتقدند ایران باید قهرمان شود، گفت: «البته این طبیعی است چون توقعات هواداران است ولی برخی افراد که این حرف‌ها را می‌زنند، کسانی هستند که کاری برای رشد فوتبال انجام نمی‌دهند. در بازی اول هیچ تیمی نمی‌تواند بگوید مدعی است.»

طارمی: شروع خوبی داشتیم

مهدی طارمی پس از پیروزی پنج بر صفر ایران مقابل یمن گفت: «بازی خوبی بود ما می‌خواستیم در این بازی به پیروزی برسیم و خدا را شکر در بازی اول موفق شدیم و پله‌پله پیش خواهیم رفت. مهم این است تیم‌ملی پیروز شود. این برد پرگل شروع خوبی بود، ان‌شاءالله که این روند را ادامه بدهیم و پله‌پله در این جام برای موفقیت پیش‌ می‌رویم.»

 

* نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها