• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از سرمربیانی که با استقلال استارت زدند

مجیدی در مسیر قلعه‌نویی و مظلومی

سرمربیـــگری مجیــدی در استقلال نیــز از آن دســــت اتفاقاتی است که زمانش نامشخص بوده، اما حتما رخ می‌دهد. او بین هواداران این تیم محبوبیت زیادی دارد و قطعا به جمع نفراتی که نام‌شان برده شد، خواهد پیوست.

مجیدی در مسیر قلعه‌نویی و مظلومی
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، فرهاد مجیدی که امسال مدرک مربیگری A آسیا را کسب کرده و حدود یک ماه در تیم پایه‌های اسپانیول فعالیت داشت، بعد از شایعات متعددی که درباره حضورش در استقلال تهران به‌عنوان یکی از اعضای هیات‌مدیره شنیده می‌شد، درنهایت روز جمعه به‌عنوان دستیار وینفرد شفر انتخاب شد تا در نیم‌فصل دوم روی نیمکت مربیگری آبی‌ها بنشیند. سرمربی آلمانی از مجیدی شناخت کافی دارد، چراکه در تیم الاهلی امارات این دو مدتی همکاری داشته‌اند، با این حال عنوان شده که مجیدی از حالا آلترناتیوی برای شفر خواهد بود.

در فوتبال ایران بازیکنان سرشناسی حضور داشتند که پس از خداحافظی از دنیای فوتبال به‌عنوان مربی در تیم خود فعالیت‌شان را پیگیری کردند. ابراهیم صادقی، مهدی رجب‌زاده، کریم باقری، علیرضا امامی‌فر، حمید درخشان و... از جمله این بازیکنان هستند که روزی به‌عنوان مربی روی نیمکت تیم محبوب‌شان نشستند. فرهاد مجیدی 42ساله که اعلام کرده بود تصمیم دارد در کنار سرمربی خارجی بزرگی مربیگری را آغاز کند، راه بازیکنان بزرگی را می‌رود که پس از خداحافظی با پیراهن استقلال به دنیای مربیگری ورود کردند و به سرمربی تبدیل شدند. در ادامه به برخی نفرات سرشناسی اشاره می‌کنیم که مربیگری را در استقلال شروع کردند و در ادامه سرمربی این تیم پرطرفدار تهرانی شدند.

پورحیدری؛ پدر استقلال

منصور پورحیدری پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه که به او لقب «پدر استقلال» داده‌اند، کارش را به‌عنوان مربی در استقلال شروع کرد. مرحوم پورحیدری در سال 1349 با تاج به‌عنوان بازیکن قهرمان آسیا شد. بعد از بازنشستگی، رایکوف تصمیم گرفت از پورحیدری به‌عنوان دستیار خودش در تیم جوانان استفاده کند. سال 1353 که رایکوف برکنار شد و علی دانایی‌فر به شکل موقت هدایت تیم را برعهده گرفت، پورحیدری دستیار او و کمک‌مربی آبی‌پوشان شد و سال‌ها بعد نیز به‌عنوان سرمربی هدایت این تیم را برعهده گرفت.

قلعه‌نویی؛ از دستیاری حجازی تا هدایت استقلال

امیر قلعه‌نویی، یکی از مهم‌ترین مربیان استقلال است که کارش در مربیگری را با دستیاری در این تیم شروع کرد و سرانجام هم سرمربی این تیم شد. پرافتخارترین سرمربی لیگ برتری که با شماره 8 در سال 1376 فوتبال را کنار گذاشت، به‌عنوان دستیار مرحوم ناصر حجازی رسما وارد دنیای مربیگری شد. این همکاری اما چندان موفق و دوستانه نبود و بعد از اختلاف‌های عمیقی که بین دو طرف پیش آمد، خیلی زود و در عرض کمتر از یک سال به پایان رسید. قلعه‌نویی در پایان اولین دوره لیگ برتر سرمربی موقت استقلال شد و جام حذفی را فتح کرد. در ادامه دستیار رولند کخ هم شد، اما قبل از شروع لیگ دوم این همکاری ناتمام ماند تا اینکه او در لیگ سوم حرفه‌ای سرمربی رسمی و قطعی این تیم شد.

مرفاوی؛ از آقای گلی تا سرمربیگری

عبدالصمد مرفاوی در سال 1378 از فوتبال خداحافظی کرد، اما کارش به‌عنوان مربی را در سال 1382 با امیر قلعه‌نویی شروع کرد. شماره 9 سابق آبی‌ها از لیگ برتر سوم تا لیگ پنجم دستیار اول قلعه‌نویی بود تا اینکه قلعه‌نویی به سرمربیگری تیم ملی رسید. بدین‌ترتیب مرفاوی سرمربی استقلال شد. در لیگ هفتم او همکاری کوتاه‌مدت و ناموفقی با مرحوم ناصر حجازی داشت. فصل بعد دوباره دستیار قلعه‌نویی در استقلال شد. بعد از اختلاف قلعه‌نویی با مدیرعامل باشگاه و جدایی او، این بار مرفاوی برخلاف نظر ژنرال سرمربی استقلال شد و یک سال دیگر هم سرمربیگری را در این تیم تجربه کرد.

مظلومی؛ متخصص دربی

پرویز مظلومی، دیگر استقلالی سرشناسی بود که بعد از دوران بازیگری، کارش را به‌عنوان مربی از استقلال آغاز کرد. او سال 1369 دستیار منصور پورحیدری شد و در کنار او قهرمانی و نایب‌قهرمانی آسیا را جشن گرفت. مظلومی از لیگ یازدهم سرمربی استقلال شد. او در لیگ پانزدهم هم حضور ناموفقی روی نیمکت سرمربیگری استقلال داشت.

مجیدی، نفر بعدی!

سرمربیـــگری مجیــدی در استقلال نیــز از آن دســــت اتفاقاتی است که زمانش نامشخص بوده، اما حتما رخ می‌دهد. او بین هواداران این تیم محبوبیت زیادی دارد و قطعا به جمع نفراتی که نام‌شان برده شد، خواهد پیوست.

 

* نویسنده : حسن بابازاده روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها