• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بررسی سیزدهمین دوره جشنواره شعر فجر

از فراخوان تا اهدای جایزه جشنواره هول‌هولکی

مطابق معمول کارهای هر جشنواره از دو ماه مانده به برگزاری شروع می‌شود، در حالی که برای برگزاری بهتر و مناسب‌تر می‌توان از پایان جشنواره سال قبل، برنامه‌ریزی‌ها را آغاز کرد.

از فراخوان تا اهدای جایزه جشنواره هول‌هولکی
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به بهمن‌ماه که نزدیک می‌شویم، جشنواره‌های مختلف فجر برگزار می‌شوند، اما همین جشنواره‌ها، فرق‌های زیای با هم دارند، مثلا جشنواره فیلم فجر با همه امکانات، بودجه و زرق‌وبرق‌های رسانه‌ای برگزار می‌شود ولی از سوی دیگر جشنواره شعر فجر با حداقل امکانات و بودجه برگزار می‌شود. سیزدهمین جشنواره شعر فجر هم مطابق جشنواره‌های دیگر قرار است در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار شود، باید دید این جشنواره به نسبت جشنواره‌های گذشته تغییراتی دارد یا با همان روال سابق برگزار می‌شود. یکی از ایراداتی که به روند برگزاری جشنواره شعر فجر همیشه وارد است، بحث فراخوان جشنواره و انتشار دیرهنگام آن است که روند ارسال اثر و در ادامه آن داوری‌ها را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در این گزارش نگاهی داریم به روند برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره و اتفاقاتی که برای این جشنواره افتاده است.


 28 آبان

مطابق معمول کارهای هر جشنواره از دو ماه مانده به برگزاری شروع می‌شود، در حالی که برای برگزاری بهتر و مناسب‌تر می‌توان از پایان جشنواره سال قبل، برنامه‌ریزی‌ها را آغاز کرد.

28 آبان امسال با حکم سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهمن ساکی به‌عنوان دبیر علمی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر انتخاب شد. ساکی متولد ۱۳۴۸، اهواز است. وی در حال ارائه پایان‌نامه دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید چمران این شهر است. این شاعر تحصیلات دوره کارشناسی را در رشته مدیریت صنعتی دانشگاه شیراز و دوره کارشناسی‌ارشد خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اهواز  به پایان رسانده است. از آثار این شاعر می‌توان به مجموعه‌هایی چون: «با پریان گریخته از شیشه‌های عطر»، «شهری در آسمان»، «تا انتهای خستگی ماه»، «آهوان پیر»، «از حنجره کارون» و «یک آفتاب این طرف‌ها» و نیز پژوهش‌های ادبی مانند: «جریان‌شناسی شعر معاصر ایران»، «همانندی‌های غزل دهه‌70 با مولفه‌های جریان شعر آزاد» و «نگاهی به «جریان شعر دهه‌ 70» در شعر معاصر فارسی» اشاره کرد.

همچنین صالحی، مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی را به‌عنوان دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر منصوب کرد.

 21 آذر

در 21 آذرماه امسال فراخوان جشنواره بین‌المللی شعر فجر منتشر شد، جشنواره‌ای که قرار است تا بهمن‌ماه برگزیدگانش را انتخاب کند، فراخوان خود را در آذرماه منتشر می‌کند که همین مساله خودش نکته مهمی است. در فراخوان جشنواره آمده است: «جشنواره بین‌المللی شعر فجر با آرمان بالندگی گونه‌های شعر امروز از سال ۱۳۸۵ هرساله میزبان کاروان شعر پارسی بوده است و به یاری‌ خدا سیزدهمین دوره این جشنواره نیز در سال ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد. در این دوره آثاری که در سال ۱۳۹۶ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌ باشد در گروه‌های زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد: «شعر بزرگسال، شعر کودک‌ونوجوان و درباره شعر». نکته در اینجاست که آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه، هفتم دی‌ماه است.»

درست در همین روز که یک ماه از دبیری بهمن ساکی برای این جشنواره گذشته است، باز وزیر ارشاد در حکم دیگری؛ جعفر ابراهیمی، عباس احمدی، بهزاد خواجات، حکیمه دبیران، محمد سلمانی، محمدکاظم کاظمی، جواد محقق و سیدعلی میرافضلی را به‌عنوان اعضای هیات‌علمی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر منصوب کرد.

 28 آذر

7 روز بعد از انتشار فراخوان جشنواره، نخستین جلسه هیات‌علمی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، در بنیاد شعر و ادبیات داستانی برگزار شد. در این جلسه که اعضای هیات‌علمی و همچنین بهمن ساکی و مهدی قزلی، دبیران علمی و اجرایی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر حضور داشتند، هر یک از اعضا به طرح نظرات خود درباره روند داوری آثار پرداخت و همچنین براساس آیین‌نامه مقرر شد، تعداد داوران در هر سه بخش این رویداد ادبی(شعر بزرگسال، شعر کودک‌ونوجوان و درباره شعر) به پنج نفر افزایش یابد. در ادامه این جلسه، اعضای این هیات از روند احصای آثار منتشر شده در سال ۱۳۹۶ توسط دبیرخانه این رویداد ادبی مطلع شدند.

 15 دی

روز گذشته بعد از گذشت هشت روز از اتمام فراخوان جشنواره، هیات داوران بخش «شعر کودک‌ونوجوان» سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اسامی پنج نامزد راه‌یافته به مرحله‌ نهایی این بخش را اعلام کردند. این آثار به ترتیب حروف الفبا به این شرح اعلام شده است: «آبان در ترافیک» سروده داود لطف‌الله از انتشارات سوره مهر، «احتیاط کنید! پرنده‌ها پای سفره‌ صبحانه‌اند» سروده حسین تولایی از انتشارات علمی و فرهنگی، «خداحافظی در خیابان پاییز» سروده مریم اسلامی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان‌ونوجوانان، «در سکوت ماسه‌ها» سروده کمال شفیعی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان‌ونوجوانان و «دلم تنگ‌تنگ است» سروده طیبه شامانی از انتشارات مهر زهرا(س). این پنج اثر به داوری «وحید نیک‌خواه‌آزاد»، « محمود پوروهاب»، «مریم زندی»، « غلامرضا بکتاش» و « مهدی مرادی» به مرحله‌ نهایی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر راه پیدا کردند.

 نداشتن رسانه و افت کیفیت

میلاد عرفان‌پور، شاعر درباره این جشنواره و اتفاقاتی که برای آن می‌افتد در گفت‌وگو با «فرهیختگان» گفته بود: «جشنواره شعر فجر بنیاد مبارکی است که با ظهورش خیلی‌ها را امیدوار کرد تا شعر بتواند دوباره جایگاه خودش را بیابد و حداقل در مقایسه با هنرهای دیگر که می‌توان گفت زاییده این هنر هستند، بتواند سربلند باشد. اما متاسفانه به سبب نبود اعتماد عمیق به جایگاه رفیع شعر، آنچنان که باید تخصیص اعتبار و اهمیت به جشنواره شعر فجر داده نشد و می‌بینیم سال به سال این جشنواره نسبت به سال اولی که آغاز به‌کار کرد، دچار افت کیفیت شده است. همچنین نگاه ساختاری برای بالندگی جشنواره شعر فجر وجود ندارد. برای همین است که برگزارکنندگان هم نمی‌توانند با همان قالبی که جشنواره به آنها سپرده شده، کار درخوری انجام دهند. این مساله، ریشه‌ای‌تر است. فکر می‌کنم چیزی که باعث پویایی جشنواره می‌شود، شناختن جایگاه یک شاعر به معنای واقعی و ارزش‌گذاری به جایگاه شعر است. این ارزش‌گذاری هم بعد رسانه‌ای و هم بعد هزینه‌ای دارد. مثلا شما ببینید برای جشنواره فیلم فجر چقدر کار رسانه‌ای انجام می‌شود و در فضای رسانه‌ای همچون صداوسیما، چقدر مورد توجه قرار می‌گیرد. همین را با جشنواره شعر فجر مقایسه کنید. اصلا قابل قیاس نیست. در مورد تخصیص بودجه هم چنین مشکلی وجود دارد. وقتی بودجه اختصاص داده شده به این جشنواره یک‌صدم بودجه جشنواره فیلم فجر است، بنابراین معلوم است که روز‌به‌روز از کیفیت و اهمیت جشنواره شعر کم شود.»

 برنامه‌ریزی یک‌ساله راهکاری مناسب

خیلی ساده است، با یک حساب سرانگشتی هم می‌توان گفت که اگر فراخوان جشنواره زودتر اعلام شود و هیات‌علمی و داوران و بقیه عوامل بعد از اتمام برگزاری جشنواره‌ برای جشنواره سال بعد انتخاب شوند تا کارهای جشنواره پیش رو را انجام دهند، همه چیز یک روند منطقی پیدا می‌کند، با تبلیغات رسانه‌ای که در طول یک سال انجام می‌گیرد، جشنواره با یک روال منظم‌تر برگزار می‌شود. همه اینها زمانی انجام می‌شود که یک برنامه‌ریزی درازمدت یک ساله داشته باشیم، نه اینکه طی دو ماه بخواهیم کارهای برگزاری یک جشنواره را انجام دهیم.

 

* نویسنده : عاطفه جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها