• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

پذیرش بدون کنکور در سال 98 و چند ابهام

بررسی مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش نشان می‌دهد پذیرش دانشجو در سال آینده براساس سوابق تحصیلی مستقل از کنکور سراسری است.

پذیرش بدون کنکور در سال 98 و چند ابهام
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سرانجام و پس از رفت‌وآمدهای زیاد، شورای سنجش و پذیرش دانشجو پذیرش بدون کنکور سال 98 را تعیین‌تکلیف کرد و از سال آینده حداقل 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در تمامی زیرنظام‌های آموزش عالی صرفا براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای مابقی رشته‌محل‌هایی که پذیرش آنها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است، برگزار می‌شود.

نحوه پذیرش بدون کنکور در دانشگاه‌ها طبق این مصوبه در دو نوبت صورت خواهد گرفت؛ الف: پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای بهمن‌ماه 97؛ ب: پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای مهرماه 98

الف) پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای بهمن‌ماه 97

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، جزئیات مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ 25 دی‌ماه 1397 منتشر می‌شود. همچنین داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن‌ماه از تاریخ 29 دی لغایت 6 بهمن‌ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه 25 دی‌ماه منتشر می‌شود، مراجعه ‌کنند. اطلاع‌رسانی به پذیرفته‌شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ 6 تا 10 بهمن صورت خواهد گرفت.

ب) پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای مهرماه 98

براساس اطلاعیه سازمان سنجش، به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای سال 1398 در اواسط بهمن‌ماه 1397 توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد. تمامی شرایط و ضوابط و نحوه مراجعه و مدارک و مستندات لازم برای اخذ پذیرش توسط موسسات در اطلاعیه مذکور درج خواهد شد. همچنین زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته‌محل‌های صرفا سوابق تحصیلی از 20 اسفند 97 تا اواخر مرداد 98 خواهد بود. این مصوبه شورای سنجش و پذیرش سه تبصره دیگر نیز دارد، به‌طوری که یک: داوطلبان متقاضی پذیرش رشته‌محل‌های صرفا سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال 1398 ندارند و مطابق اطلاعیه‌های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند. دو: پذیرش رشته‌محل‌های صرفا سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ضوابط سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و برای پذیرش در بهمن 97 و مهر 98 نیز همزمان با پذیرش سایر موسسات است که در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد. سه: درخصوص نحوه پذیرش صرفا سوابق تحصیلی در سایر آزمون‌ها (فنی‌وحرفه‌ای، کاردانی به کارشناسی و جامع علمی- کاربردی اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته) متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد. البته در این میان گرچه این اطلاعیه تاکید کرده است که شرایط پذیرش و نحوه گزینش داوطلب در دی‌ماه اعلام خواهد شد، اما در این میان ابهامات زیادی تا زمان اعلام جزئیات بیشتر در بین داوطلبان وجود خواهد داشت؛ چگونگی محاسبه سوابق تحصیلی، وضعیت پذیرش دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که بدون آزمون هستند و چگونگی پذیرش در دانشگاه‌هایی که بیش از تقاضا برای یک رشته داوطلبی دارند (با فرض برابر بودن معدل و سوابق تحصیلی) از ابهامات این تصمیم است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها