• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات درباره استعفای وزیر بهداشت در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

همچنان 6 عضو دولت از اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار هستند/ تقابلی بین دولت و اصلاح‌طلبان ایجاد نشده

می‌خواهم بگویم اینهایی که از دولت آقای روحانی بیرون آمدند، اصلاح‌طلب رسمی نیستند که بگوییم یک تقابل یا اتفاق ناگواری بین اصلاح‌‌طلبان و آقای روحانی رخ داده است. چنین نیست. اگر فرض کنید وزیر شاخص عضو دولت و اصلاح‌طلب باشد و از دولت بیرون بیاید، باز آن را ناشی از بی‌برنامگی و به‌هم‌ریختگی اداری می‌بینیم.

همچنان 6 عضو دولت از اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار هستند/ تقابلی بین دولت و اصلاح‌طلبان ایجاد نشده
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سه‌گانه چالش اعضای کابینه با حسن روحانی در دولت دوازدهم از ماجرای منشی معاون اول دولت شروع شد، با استعفای عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و انتقادات تند وی از روحانی ادامه یافت و حالا با استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی وارد سومین گام خود شده است. با همین موضوع به گفت‌وگو با عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی سیدمحمد خاتمی نشستیم و تحلیل او درخصوص استعفای وزیر بهداشت و همچنین نسبت کنونی جریان اصلاحات با دولت را جویا شدیم که در ادامه از نظر می‌گذرد.

سازه مدیریتی قوه مجریه به هم ریخته است

تحلیل‌های متفاوتی در مورد استعفای آقایان آخوندی و قاضی‌زاده وجود دارد. از نظر شما علت واقعی این وقایع چیست؟ مشکلات مالی یا مدیریتی یا حتی مسائل سیاسی؟

از طرفی من همه استعفاها را در مجموع ناشی از یک وضعیت به‌هم ریخته مدیریتی در کل کشور، نه اینکه الزاما بحث فقط دولت باشد، می‌بینم. از طرف دیگر آقای قاضی‌زاده طرح تحول سلامت را شروع کردند که این طرح با همه نقاط ضعف و قوتی که داشته، قرار بود به‌عنوان برند دولت آقای روحانی عنوان شود، اما این طرح هم متاثر از تحریم‌ها یا خروج آمریکا از برجام یا اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی قرار می‌گیرد و طبیعتا مانند خیلی از برنامه‌های دیگر وزرا به سامان نمی‌رسد. البته بخشی از این استعفاها، به نظر من استعفاهای بی‌معنای سیاسی به علت اقدامات مخالفان دولت یا براساس توافقاتی است که با دولت صورت می‌گیرد؛ به‌عنوان مثال بحث آقای شریعتمداری در وزارت صمت.

من آقای شریعتمداری را توانمند می‌دانم. تمام مسائلی که درباره خودرو و وزارت صمت مطرح شد، ربطی به دوره ایشان نداشت، اما به هر صورت به آقای روحانی فشار آوردند تا آقای شریعتمداری در وزارت صمت نباشد، ولی خب حضور ایشان در وزارتخانه دیگری که اهمیت کمی هم ندارد، مشکلی ایجاد نکرد. اینها مجموعه‌ای از دلایل است، اما آنچه جنبه کلی دارد و به‌عنوان جمع‌بندی می‌توان مطرح کرد این است که به نظر من حوزه مدیریتی یا سازه مدیریتی قوه مجریه به مقدار قابل‌توجهی به هم ریخته است. از سوی دیگر اختلاف آقای قاضی‌زاده هاشمی با آقای نوبخت را هم در این مورد آخر می‌توان مدنظر قرار داد. آقای قاضی‌زاده در آخرین سخنان خود که در فضای مجازی منتشر شده، رسما اعلام کرد سازمان برنامه و بودجه در طرح سلامت با من همکاری نکرد. البته این را هم باید مدنظر داشت که بخشی از جامعه پزشکی معتقدند طرح تحول سلامت، طرح پرهزینه‌ای بود. در اینجا من با بحث‌های تخصصی کاری ندارم، ولی در کل معتقدم در راس این حوزه اجرایی یعنی جایی که آقای روحانی قرار دارد، معلوم است برنامه چندانی برای انسجام‌بخشی به نظام مدیریتی اجرایی وجود ندارد.

 محسنی بندپی برخلاف خواسته خود به جای تامین اجتماعی به‌عنوان استاندار تهران معرفی شد

یا به‌عنوان مثال در مورد آقای محسنی بندپی که همه تصمیم‌گیری‌ها درمورد حضور ایشان در سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته بود و ایشان هم همه کارها و برنامه‌های خود را تنظیم کرده بودند، به یکباره ایشان را به‌عنوان استاندار تهران معرفی کردند که برخلاف انتظار و خواسته او بود؛ یعنی در سطوح بعد از وزرا هم گاهی به‌هم‌ریختگی و تصمیمات آنی و سریع و جابه‌جایی‌هایی صورت می‌گیرد که همه را ناشی از ضعف اجرایی در دولت می‌دانم.

در برخی اظهارنظرها وجه سیاسی این استعفاها مدنظر قرار می‌گیرد. برخی اصلاطلبان می‌گویند این وقایع یعنی اصلاحات همچنان در حال دور شدن از دولت هستند. سوال اینجاست که نسبت امروز جریان اصلاح‌طلب با دولت می‌تواند با این استعفاها تحت تاثیر قرار گیرد؟

خیر. اولا اصلاح‌طلب‌های شناسنامه‌دار و پیشانی‌نوشته همچنان در دولت است. خانم ابتکار، آقای حجتی، آقای زنگنه، آقای جهانگیری، آقای اردکانیان و آقای جمشید انصاری را ما در دولت داریم. به اینها باید آقای شریعتمداری را هم اضافه کنیم. ایشان از جنبش دوم خرداد هستند و در انتخابات 92 هم وفاداری خود را به جبهه اصلاحات نشان دادند. این نیست که فکر کنید آقای آخوندی در ستاد آقای موسوی بودند، ولی هیچ‌وقت اصلاح‌طلب نبودند. آقای قاضی‌زاده هاشمی رسما و بارها اعلام می‌کردند ما جریان میانی به نام اعتدال هستیم.

 خروجی‌های دولت اصلاح‌طلب رسمی نیستند

می‌خواهم بگویم اینهایی که از دولت آقای روحانی بیرون آمدند، اصلاح‌طلب رسمی نیستند که بگوییم یک تقابل یا اتفاق ناگواری بین اصلاح‌‌طلبان و آقای روحانی رخ داده است. چنین نیست. اگر فرض کنید وزیر شاخص عضو دولت و اصلاح‌طلب باشد و از دولت بیرون بیاید، باز آن را ناشی از بی‌برنامگی و به‌هم‌ریختگی اداری می‌بینیم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها