• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» استعفای وزیر بهداشت را بررسی کرد

رفت، شاید تا ۱۴۰۰

قاضی‌زاده که در برخی محافل از او در کنار نعمت‌زاده و ... به‌عنوان وزیران هزار میلیاردی نام می‌بردند، در این سال‌ها کم حاشیه نداشته و از وزرای همیشه درصحنه! کابینه روحانی بوده است. چند پرده از این سوابق و حواشی را در صفحه امروز «فرهیختگان» مرور می‌کنیم.

رفت، شاید تا ۱۴۰۰
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت در حالی هفته گذشته استعفا کرد که طرح تحول سلامت ایده اصلی و 6 ساله او برای وزارت بهداشت همانند برجام (به‌عنوان طرح پیش‌برنده دولت در افکار عمومی) با بن‌بست مواجه و شکست‌خورده تلقی شده است. در جریان استعفای وزیر بهداشت، عدم تزریق پول برای ادامه این طرح محور اصلی بود و حتی منجر به این شد که وی از عدم همراهی سازمان برنامه و بودجه نیز به صورت جدی گلایه کند. جایگزین وزیر بهداشت حاشیه دیگر استعفای قاضی‌زاده بود و صدور حکم سرپرستی برای معاون نوبخت یک علامت سوال بزرگ در اذهان عمومی ایجاد کرد و دوباره خاطره درگیری کارگزاران- اعتدال را زنده. تلاش برای تغییر فاز و ورود به فعالیت‌های سیاسی از جمله انتخابات آینده ریاست‌جمهوری موضوع دیگری بود که در حاشیه استعفای وزیر سابق بهداشت مطرح شد و برخی این استعفا را زمینه ورود قاضی‌زاده به 1400 ارزیابی کردند. کنار رفتن وزیر پرحاشیه بهداشت از کابینه روحانی از بعد دیگری موجبات خوشحالی برخی منتقدان وی را هم فراهم کرد؛ آنهایی که از قاضی‌زاده در مسائلی مانند سخن گفتن او با پیرمردی که از گران بودن هزینه‌های فیزیوتراپی گلایه کرده بود دلخور بودند و می‌گفتند وزیر دولت چرا باید با مردم این‌گونه سخن بگوید. اینها را گفتیم تا به این برسیم که قاضی‌زاده که در برخی محافل از او در کنار نعمت‌زاده و... به‌عنوان وزیران هزار میلیاردی نام می‌بردند، در این سال‌ها کم حاشیه نداشته و از وزرای همیشه درصحنه! کابینه روحانی بوده است. چند پرده از این سوابق و حواشی را در صفحه امروز «فرهیختگان» مرور می‌کنیم.

 

فراز و فرودهای آقای وزیر

شنیده‌ای که می‌گویند: تا پول داری رفیقتم؟ حالا شده مصداق بارز دولت و شاگرد اولش یعنی حسن قاضی‌زاده هاشمی؛  وزیری که همپای برجام ایده مرکزی دولت حسن روحانی از بعد داخلی در قالب طرح تحول سلامت به وزارتخانه‌اش محول شد. جراح چشم‌پزشک دولت، بعد از 260 رایی که 24 مرداد 92 از نمایندگان مجلس گرفت، به سرعت نشان داد امین روحانی و از حلقه نزدیکان وی به شمار می‌آمد و حالا با استعفایی پرحاشیه بر اشتباهی بودنش در دولت تاکید کرده و «برهه حساس کنونی» دولت را تاب نیاورده است.

در طول این پنج سال و چند ماهی که از دولت حسن روحانی گذشته، از توچال تا تمامی جلساتی که روحانی میهمان بهارستانی‌ها شده، حسن قاضی‌زاده نیز همراه با رئیس‌جمهور بود، تا آنجا که وی را سوگلی دولت می‌خواندند. از این رو چند ماهی بیشتر از وزارت آقای وزیر بهداشت در دولت اول روحانی نگذشته بود که در نگاه برخی - که کم هم نبودند- امور قاضی‌زاده خیلی هم بهداشتی جلوه نمی‌کرد. این شائبه رفتار سیاسی تا آنجا پیش رفت که برخی وی را کاندایدای بالقوه ریاست‌جمهوری می‌خواندند که نه‌تنها برای 1400 که برای سال 96 هم احتمال کاندیداتوری‌اش مطرح بود. اگرچه این احتمال را قاضی‌زاده بارها تکذیب و تصریح کرد که «برای من همین وزارت هم زیاد است و خودم را لایق این کاری که انجام می‌دهم، نمی‌دانم.»  قاضی‌زاده البته همزمان با تکذیب حضورش به‌عنوان کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری و حمایت تام از دولت، اعلام کرد که در دولت دوازدهم حضور نخواهد داشت. در زمان چینش کابینه حتی از علی‌اصغر پیوندی به‌عنوان گزینه جایگزین حسن قاضی‌زاده نام برده می‌شد، با این‌حال به گفته خودش به روحانی گفته بود دیگر پست وزارت را نخواهد پذیرفت و این عدم پذیرش با دلخوری روحانی همراه بود و درنهایت با وساطت علی لاریجانی او بار دیگر وزیر شد.

 حمایت تام از عملکرد دولت و رئیس‌جمهور

آقای وزیر بهداشت مستعفی، چنان یار غار حسن روحانی بود که به‌عنوان یکی از گزینه‌های پوششی روحانی در انتخابات هم مطرح بود؛ وزیر متمولی که خیلی‌ها معتقد بودند بار تبلیغات انتخاباتی را هم می‌تواند به دوش بکشد. البته درنهایت جهانگیری این مسئولیت خطیر را در انتخابات 96 برعهده گرفت و به‌عنوان کاندیدای پوششی برای رئیس‌جمهور سنگ‌تمام گذاشت.

خالی از لطف نیست که یادآوری کنیم در بهمن سال 95 این حسن قاضی‌زاده بود که در بیست‌وپنجمین اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی(!)، از حضور مجدد حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و از این تصمیم رئیس دولت ابراز خوشحالی کرد. وزیر بهداشت همان‌جا ابراز امیدواری هم کرد که روحانی با رای بالاتر از انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم مورد اعتماد مجدد مردم قرار گیرد. بعد از انتخابات نیز آقای وزیر بهداشت وظیفه خود دانست که طی یک پیام رسمی از استادان، پزشکان، پرستاران، ماماها، بهورزان و... برای حضور پرشور در انتخابات سپاسگزاری کند.

حمایت‌های آقای وزیر مستعفی از دولت بعد از انتخابات هم ادامه داشت. همزمان با افسارگسیختگی بازار و افزایش انتقادات به عملکرد دولت بود که قاضی‌زاده، انتقادات را فضاسازی خواند و تصریح کرد: «شاید دلیلش این است که دکتر روحانی دو تا کار مهم در کنار کارهایی که انجام دادند، داشتند؛ یکی برجام و یکی طرح تحول سلامت بود... طبیعی است که بالاخره روی افراد اثر می‌گذارد.»  این حمایت و حمله به منتقدان در مهرماه به اوج خود رسید و آقای وزیر بهداشت سابق در جمع دانشجویان اهواز منتقدان دولت را فرقانیسم خواند!  رابطه نزدیک آقای وزیر با آقای رئیس‌جمهور و خانواده در ماجرای بازداشت حسین فریدون (برادر رئیس‌جمهور) و وثیقه برای آزادی‌اش هم خودنمایی کرد.

قاضی‌زاده هاشمی خود در شرح این وثیقه‌گذاری گفت که با توجه به ارتباط خانوادگی قدیمی با او طبیعی بوده که نسبت به قرار وثیقه فریدون بی‌تفاوت نباشد؛ تا آنجا که آقای وزیر نقل کرد: «آن زمان در سفر قرقیزستان بودم و دادستانی با من تماس گرفت تا وثیقه‌ای به میزان ۳۵ میلیاردتومان آورده شود. خانم بنده با خانم ایشان به دادگاه می‌روند، کل وثیقه‌های ایشان حدود پنج میلیارد بوده، سند خانه ما و سند دیگری که به نام خانم بنده بوده، گذاشته می‌شود.»

 استیضاح ربیعی و نقش آقای دکتر

بیراه نیست که قاضی‌زاده هاشمی را یکی از یاران پرشرط و شروط دولت بخوانیم؛ شرط و شروطی که در پیاده کردن علی ربیعی، وزیر کار سابق از قطار دولت هم بی‌تاثیر نبود.

اختلاف ربیعی و قاضی‌زاده در فروردین 95 دیگر قابل‌کتمان نبود. وزیر بهداشت آن زمان، تامین اجتماعی را بنگاه خواند و تاکید کرد که بیمه‌ها باید با محوریت و تولیت وزارت بهداشت باشند. ماجرا از این قرار بود که وزارت بهداشت بر تجمیع بیمه‌ها و ولایتش بر تامین اجتماعی تاکید داشت و از آن طرف وزارت کار و تامین اجتماعی، همان‌گونه که از اسمش برمی‌آید، خود را متولی تامین اجتماعی می‌دانست و تجمیع بیمه را از خرج کردن از کیسه کارگران؛ اختلافی دیرینه که به مسابقه طناب‌کشی میان قاضی‌زاده و ربیعی تبدیل شده بود. تا آنجا که برخی عدم حضور ربیعی در دولت دوازدهم را از شروط ادامه همکاری قاضی‌زاده با دولت روحانی می‌خواندند. اگرچه ربیعی به حضور در دولت دوازدهم رسید، ولی به‌رغم تکذیب‌های قاضی‌زاده، چنان نقش وزیر بهداشت در استیضاحش پررنگ بود که همزمان با استیضاح ربیعی هشتگ #قاضی‌_زاده_گیت در توئیتر به راه افتاد و برخی ربیعی را قربانی طرح تحول خواندند. زرآبادی، عضو فراکسیون امید مجلس نیز در همین راستا تصریح کرد بخشی از دلایل استیضاح ربیعی به اختلاف وی با قاضی‌زاده هاشمی مرتبط است، چراکه این دو وزیر نتوانستند سیاست‌هایشان را باهم هماهنگ کنند و همیشه درگیری بین آنها وجود داشته است!

محمدباقر نوبخت که حالا قاضی‌زاده کاسه و کوزه استعفایش را بر سر او و سازمان برنامه و بودجه‌اش شکسته هم چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در واکنش به استعفای آقای وزیر به انداختن مشکلات به گردن دیگران اشاره داشت و گفت: «تا وقتی آقای دکتر ربیعیِ زحمتکش بود، مشکلات را به گردن ایشان می‌انداختند و سازمان بیمه سلامت را که کندند و زیر نظر وزارت بهداشت بردند، حالا می‌خواهید ما هم مستعفی بشویم و سازمان برنامه و بودجه را هم بکَنید؟!»

 جایگاه نوبخت متزلزل می‌شود؟

در استعفای وزیر بهداشت بیش از هرکسی نقش محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه پررنگ است. قاضی‌زاده هاشمی، با بگم‌بگم‌های تلویحی در متن استعفایش از ناهماهنگی و خلف‌وعده‌های مکرر نوبخت به‌عنوان مدیر سازمان برنامه و بودجه سخن گفته؛ ناهماهنگی و خلف‌وعده‌هایی که به گفته قاضی‌زاده در آن دستورهای مکرر رئیس‌جمهور را هم طی این سال‌ها نادیده گرفته است.

در مقابل نوبخت هم بعد از علنی شدن استعفای قاضی‌زاده، در حاشیه جلسه هیات دولت به صراحت به عملکرد وزیر مستعفی تاخت. در این میان برخی معتقدند نقش نوبخت در دولت دوازدهم، نقشی بسیار پررنگ‌تر از قبل شده و دبیر حزب اعتدال و توسعه را نور چشمی رئیس‌جمهور می‌خوانند. البته این اولین بار نیست که عملکرد نوبخت در سازمان برنامه و بودجه با انتقاد مواجه شده است. چندی پیش نیز این انتقادات اوج گرفت، ولی درنهایت روحانی ترجیح داد تریبون سخنگویی را تعطیل و جایگاه نوبخت را به‌عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه تثبیت کند. با این وصف بعید است با استعفای یار غار حسن روحانی در جایگاه و موقعیت محمدباقر نوبخت، تزلزلی ایجاد شود.

عاقبت پز عالی با جیب خالی

شاید روزی که طرح تحول سلامت در بهار 93 کلید خورد، حسن قاضی‌زاده هاشمی فکرش را هم نمی‌کرد که عاقبت، در خزان همکاری با روحانی و هنگام جدایی او از دولت خیلی‌ها رفتنش را به پای شکست این طرح بنویسند؛ طرحی که به‌عنوان یکی از پروژه‌های اصلی دولت آمده بود تا در حوزه درمان باری را از دوش جامعه بردارد.  هر چه بود، در شرایطی که دولت یازدهم، همه حیثیت خود را به دو پروژه برجام در سیاست خارجی و طرح تحول سلامت در حوزه داخلی گره زده بود، همه‌جوره پای این دو ایستاد و هزینه‌های فراوانی را بابت آنها داد تا پرچم‌شان همچنان بالا بماند. نتیجه اما آنی نبود که مردان پاستور انتظارش را داشتند؛ از برجام که با خروج آمریکا و طفره رفتن‌های پی‌درپی اروپا عملا چیزی بیش از یک توافق کاغذی باقی نمانده. طرح تحول سلامت هم حال و روز بهتری از توافق هسته‌ای ندارد و به عاقبتی مشابه آن دچار شده؛ عاقبتی که البته برخلاف برجام ریشه بیرونی ندارد و زمینه‌هایش را باید در داخل جست‌وجو کرد، موضوعی که خود قاضی‌زاده در توضیح آن می‌گوید: «در زمینه اجرای طرح تحول، محاسبات در عمل درست درنیامد و در اجرا هم خطاهایی اتفاق افتاد.»

در حقیقت منصفانه اگر بنگریم، باید گفت تاکید مستمر طرح تحول سلامت بر بخش‌های بستری به دلیل هزینه‌های بالا و درمان‌محور بودن آن، توفیقاتی موقتی بود و تا زمانی که کمبود منابع رخ نشان نداده بود، ادامه داشت. این رویه اما به دلیل هزینه‌های سرسام‌آوری که در فاز سوم اجرای طرح تحول و افزایش 2.5 برابری تعرفه‌های پزشکی به نظام سلامت تحمیل شد، قابل‌تداوم نبود، همان‌طور که انتظار می‌رفت زمینه کسری منابع شدید نظام سلامت را فراهم آورد. در همین رابطه بهمن‌ماه سال گذشته عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات ضمن نگران‌کننده خواندن کسری بودجه‌ در طرح تحول، تاکید کرده بود این کسری برای داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها چیزی حدود 10 هزارمیلیارد تومان است.  همین رویه انتقادات زیادی را نسبت به طرح تحول سلامت پدید آورد و باعث شکل‌گیری این نگاه شد که طرح مذکور، صرفا به نفع پزشکان بوده و سهم مردم در برابر آنچه پزشکان به دست آوردند، بسیار ناچیز بود.
 

98 یا 1400؛  استعفای قاضی‌زاده سیاسی است؟

با خروج قاضی‌زاده هاشمی از دولت، خیلی‌ها این‌گونه تحلیل کردند که وی خود را از هم‌اکنون برای انتخابات آینده آماده می‌کند. البته متن معترضانه نسبت به دولت در متن استعفا و بعد از آن اظهاراتی که از قاضی‌زاده منتشر شد نیز چنین تحلیل‌هایی را تقویت می‌کند و تایید‌کننده تکرار کنش سیاسی اصلاح‌طلبان در مواجهه با ناکارآمدی و ریزش حامیان اجتماعی روحانی است، چراکه آنها نیز تلاش می‌کنند مردم را این‌گونه قانع‌کنند که هیچ تقصیری در ناکامی‌های دولت ندارند و همه مشکلات به آمریکا، نوبخت و سازمان برنامه یا واعظی و تصمیماتش برمی‌گردد. از این‌رو اگر این تحلیل و تفسیر سیاسی درخصوص اقدام اخیر قاضی‌زاده مدنظر باشد، آینده سیاسی وی به احتمال زیاد منجر به حضور در یکی از دو انتخابات آتی خواهد شد؛ یا انتخابات سال آینده مجلس یا انتخابات ریاست‌جمهوری 1400. حضور او در انتخابات مجلس شاید از احتمال کمتری برخوردار باشد، چراکه قاضی‌زاده حالا هم تجربه وزارت دارد و هم همراهی جدی برخی سیاسیون از جمله علی لاریجانی را در کنار خود می‌بیند و بعید نیست بلندپروازی‌های دیگری چون ریاست‌جمهوری را در سر داشته باشد.

قاضی‌زاده که در سال 96 به صورت جدی گزینه حضورش در انتخابات در کنار یا به جای حسن روحانی مطرح شده بود، با فاصله گرفتن از حسن روحانی و به پشتوانه طرح تحول سلامت بعید نیست خود را برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آماده کند. احتمال ضعیف‌تر البته آن است که قاضی‌زاده به‌طور کامل از دولت جدا نشود و با سمت مشاور، معاون یا مدیریت دیگری در دولت بماند، چنانکه او در ابتدای دولت یازدهم گفته بود علاقه‌مند بوده در صورت عدم حضور در وزارت بهداشت، به کمیته امداد، سازمان بهزیستی یا هلال‌احمر برود. این احتمال البته به این علت ضعیف است که با نوع و مسیر انتخابی قاضی‌زاده در جریان جدا شدن از دولت نمی‌خواند و با تحلیل‌های سیاسی نیز جور درنمی‌آید.

 

حاشیه های‌ غیربهداشتی

«خودت بمال»؛ این جوابی بود که وزیر بهداشت به پیرمردی که از هزینه‌های بالای فیزیوتراپی همسرش می‌نالید، داد. عبارتی که از همان روز با نام وزیر پرحاشیه دولت روحانی گره خورد و به سوژه طنز‌پردازی کاربران شبکه‌های اجتماعی هم تبدیل شد. همان موقع خیلی‌ها پاسخ قاضی‌زاده به پیرمرد نانوا را که کلیپ آن ده‌ها هزار بار در فضای مجازی دست‌به‌دست شد، به پای نوع نگاه مردان دولت روحانی به مردم نوشتند و با بازخوانی نحوه مواجهه برخی دیگر از وزرا با مردم - نظیر برخوردهای عباس آخوندی وزیر وقت راه- این رویه را به باد انتقاد گرفتند. «خودت بمال» حالا به یکی از دیالوگ‌های ماندگار دولت روحانی تبدیل شده و شاید بتوان آن را در کنار دیالوگ‌هایی نظیر «امضای کری تضمین است» جای داد.

این البته اولین و آخرین حاشیه‌سازی شاگرد زرنگ دولت برای روحانی و یارانش نیست. او همین سه ماه پیش در پاسخ به دانشجویان منتقد خود در دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز، آنها را تکفیری و تلویحا ادامه‌دهنده‌ راه گروهک تروریستی فرقان دانست. قاضی‌زاده چند روز پیش از آن نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در توضیح تعلل وزارت متبوعش در زمینه واردات داروی یک بیماری خاص گفته بود: «مردم حاضرند برای دو سال طول عمر بیشتر یک نفر، یک میلیارد هزینه کنیم؟! و اگر موافق باشند این یعنی خواهند پذیرفت که برای تامین آن از جایی دیگر بزنیم.» او در حالی از دوراهی انتخاب میان تامین منابع برای شیرخشک و داروهای سرطانی از سویی و دارو برای بیماران خاص از دیگر سو سخن می‌گفت که ترجیح داد اشاره‌ای به افزایش نجومی تعرفه‌های پزشکان و امکان صرفه‌جویی در این حوزه از طرح تحول سلامت نداشته باشد. 

ماجرای درگیری لفظی قاضی‌زاده هاشمی با فرماندار بدره در جریان بازدید از اورژانس این شهرستان هم از آن اتفاقاتی بود که سروصدای زیادی به پا کرد. قاضی‌زاده که گویا از ابراز همراهی آقای فرماندار با انتقادات مردم از کمبودهای بهداشتی و درمانی منطقه حسابی عصبانی شده بود، با لحنی توهین‌آمیز خطاب به او گفت: «شما نماینده مردم هستی یا نماینده دولت؟ اگر گذاشتم یک روز دیگر بمانی اینجا، بی‌شعور!»

او البته اگرچه در واکنش به انتقادات گسترده‌ای که درخصوص این رفتارش شکل گرفته بود، در فاصله‌ای کوتاه از فرماندار بدره عذرخواهی کرد، اما با رفتارهای بعدی نشان داد مثل خیلی دیگر از همکارانش سر سازگاری چندانی با انتقاد و منتقد ندارد.

کمااینکه بعد‌ها و پس از تعطیلی آیتم «حاشیه‌های پزشکی» در بخش خبری 20:30 -که خیلی‌ها آن را ناشی از فشار دولت و شخص وزیر بهداشت می‌دانستند- از صداوسیما به خاطر توقف این برنامه تشکر کرد و مدعی شد که این برنامه انتقادی، باعث سلب اعتماد مردم و سیاه‌نمایی علیه وزارتخانه تحت امرش می‌شود.

رفتار قاضی‌زاده با خبرنگار روزنامه قدس هم از آن اکت‌هایی بود که در کارنامه او ماندگار شد و خاطره برخورد عباس آخوندی با یک خانم خبرنگار را در افکار عمومی زنده کرد. آقای وزیر در پاسخ به سوالی درباره افتتاح بیمارستان امام رضا2 و حساب ملی سلامت برآشفت و گفت: «شما مگر مزدورید؟ هر چرتی را که به شما می‌دهند نباید بپرسید! آدم از گرسنگی بمیرد بهتر از این است که برای این روزنامه ‌کار کند.»

قاضی‌زاده همچنین در مراسم افتتاح اورژانس هوایی و دانشکده پرستاری و مامایی در پردیس دانشکده پزشکی نیشابور با اشاره به کم و کاست‌های کشور در حوزه‌های مختلف یادآور شد که فعلا وضعیت، همین است که هست، چراکه خود مردم رأی داده‌اند و رئیس‌جمهور و مجلس را انتخاب کرده و آنها نیز وزیر و مدیر انتخاب کردند. پس بهتر است بیخود اعصاب و روح و روان مسئولان را آزار ندهند؛ اظهاراتی که تنها یک معنای روشن دارد و آن اینکه وضع موجود آش کشک خاله است و بهتر است مردم فعلا دندان به جگر گذاشته و آن را تحمل کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها