• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ مهدی باقری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان

تمرکز بر توسعه دریامحور؛ اولویت اصلی واحد بندرعباس

چون ما هرساله در دانشگاه آزاد اسلامی با حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مواجه هستیم، ضروری است با کمک خروجی‌های کاربردی حاصل از پایان‌نامه‌ها، قدم‌های موثری برای حل مشکلات جامعه برداریم.

تمرکز بر توسعه دریامحور؛ اولویت اصلی واحد بندرعباس
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سوال اصلی این است که چرا طرح «پایش» اهمیت دارد؟ سالانه تعداد زیادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، موضوعاتی را برای پایان‌نامه‌های خود انتخاب می‌کردند که شاید تاثیری در حل مسائل منطقه و استان نداشت و منجر به رفع مشکلات و مسائل نمی‌شد، بلکه صرفا پژوهش‌هایی انجام می‌شد که به‌اصطلاح، علم برای علم بود نه علم برای توسعه کشور و حل مسائل مردم و جامعه. بنابراین پژوهش‌ها، استراتژی‌های مشخصی نداشتند و خروجی آنها هم راهگشای حل مسائل نبود. متاسفانه در گذشته حجم بالایی از پژوهش‌ها را داشتیم بدون اینکه کاربرد مشخصی داشته باشند در حالی که باید تحقیقات در یک چارچوب کلی، هم مسائل کشور را مورد شناسایی قرار می‌داد -به این معنی که در هر استان و منطقه‌ای چه مسائل مهمی وجود دارد- و هم باید دانشگاه‌ها برای حل این مسائل برنامه‌ریزی می‌کردند تا این مشکلات مدیریت شده و در نتیجه، توسعه منطقه و کشور حاصل شود. بنابراین «پایش» از این منظر می‌تواند مفید فایده باشد که چون ما هرساله در دانشگاه آزاد اسلامی با حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مواجه هستیم، ضروری است با کمک خروجی‌های کاربردی حاصل از پایان‌نامه‌ها، قدم‌های موثری برای حل مشکلات جامعه برداریم.

پژوهشگران و استادان ما هم حتما در این طرح در حوزه‌های تخصصی حضور خواهند داشت و از این بابت انسجامی بین بدنه استادان دانشگاه، دانشجویان و مسائلی که در کشور وجود دارد، شکل می‌گیرد؛ درحقیقت یک شبکه سه‌جانبه برای توسعه کشور شکل خواهد گرفت. در جلسه اخیر هیات‌امنای استان هرمزگان هم که در خدمت دکتر طهرانچی بودیم، مطالب مهمی دراین‌باره رد و بدل شد. با توجه به ظرفیت‌های استان هرمزگان ازجمله 1500 کیلومتر مرز دریایی، عمق توجهات ما به سمت توسعه دریامحور سوق داده خواهد شد. بنابراین نظام موضوعاتی که برای ما در نظر گرفته شده، در این راستاست که البته همه ابعاد آن ازجمله کارکردهای زیست‌محیطی، اقتصادی، بازرگانی، کشاورزی به‌خصوص در سایت پرورش ماهی و میگو و صنعتی مثل صنایع کشتی‌سازی به‌عنوان مساله اصلی در استان مدنظر خواهد بود. مقرر شده استان هرمزگان با توجه به مرز طولانی دریایی و دسترسی به دریای عمان و خلیج‌فارس، در حوزه توسعه دریامحور متمرکز شود و نظام موضوعات خود را هم در این مسیر شکل دهد. برای فعالیت بهتر در این زمینه قطعا امکاناتی که در این دانشگاه وجود دارد بسیار مهم و کارگشاست. در حال حاضر ما 67 آزمایشگاه و کارگاه تخصصی داریم که مشغول خدمت‌رسانی به استادان و دانشجویان‌ هستند.

همچنین چهار مرکز رشد فعال داریم که 80 درصد فعالیت‌های این مراکز در حوزه دریاست و محصولات خوبی هم در آنجا تولید شده است. نمونه این فعالیت‌ها، محصولات شرکت‌های دانش‌بنیانی است که در زمینه تولید محصولات بهداشتی از جلبک‌های دریایی اقدام کرده‌اند که اکنون در بازار به فروش می‌رسد. گروهی از محققان ما هم در قالب یک واحد فناور، از پوست میگو ماده‌ای بهداشتی و دارویی تولید کرده‌اند که تا امروز وارداتی بوده است. در بحث قایق‌های خورشیدی و هیبریدی هم اقداماتی انجام شده و ماکت اولیه آن تولید و به آب انداخته شده است. بنابراین ظرفیت استان هرمزگان در مراکز رشد براساس دریا پیش‌بینی شده است. در بحث هیات‌علمی هم در حال حاضر 115 نفر عضو هیات‌علمی تمام‌وقت با دانشگاه همکاری می‌کنند و یک مرکز تحقیقات هم داریم که در بحث علوم و فنون دریایی در بندرعباس مستقر است. این مرکز روی مسائل مرتبط با دریا فعالیت می‌کند، ضمن اینکه تلاش کرده‌ایم رشته‌های مرتبط با دریا مثل شیلات، مهندسی مواد و مهندسی صنایع را توسعه دهیم.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها