• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

قهرکنان در پاستور

نوبخت که گویا گوی سبقت در صراحت بیان را از برادرش هم ربوده، تاکید کرد که قرار نیست هرکس هر جور که کسالت دارد، مساله خود را حل کند و یادآور شد بسیاری از دلسوزان از همان ابتدا نگران بودند این‌گونه که ما پیش می‌رویم، در میانه راه کم می‌آوریم.

قهرکنان در پاستور
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، استعفای وزیر بهداشت در یکی‌دو روز گذشته سر و صدای زیادی به پا کرده و حسابی در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفته است؛ استعفایی که چند روز پیش الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس برای اولین بار از آن رونمایی کرد و گفت که قاضی‌زاده هاشمی در اعتراض به کاهش بودجه سلامت، استعفا داده و چند روزی است در جلسات هیات‌دولت شرکت نمی‌کند. حضرتی ریشه این موضوع را اختلاف وزارت بهداشت با سازمان برنامه و بودجه دانسته و حتی گفته بود دولت به دنبال یک سرپرست برای وزارت بهداشت و درمان است. این موضوع البته همان روز از سوی سبحانی‌فر، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه تکذیب شد و او سرماخوردگی را عامل غیبت وزیر بهداشت در جلسات اخیر هیات دولت عنوان کرده بود. اما ماه چیزی نیست که به این سادگی‌ها پشت ابر بماند و خبر استعفا آنقدر پیچید که تلاش برای انکار آن ثمر خاصی نداشت.

بر این اساس حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تایید خبر استعفا، رفتن قاضی‌زاده از دولت آن هم در شرایط کنونی را به صلاح ندانست و به «فرهیختگان» گفت: «هیچ فردی بعد از وزیر مستعفی نخواهد توانست در فرصت باقیمانده تا پایان کار دولت پروژه‌های سنگین این وزارتخانه را به پیش ببرد.»

او در مناقشه شکل‌گرفته جانب وزارتخانه را گرفت و گفت که اساسا لازم است سازمان برنامه و بودجه دیدگاه نامناسب خود را نسبت به حوزه سلامت اصلاح کنند.

در این میان علی نوبخت، برادر رئیس سازمان برنامه و بودجه تندترین موضع را گرفت و مدعی شد که اساسا استعفای وزیر بهداشت نوعی فرار به جلو است. او حتی از کلید خوردن استیضاح قاضی‌زاده هاشمی خبر داد و گفت ۳۵ نماینده برگه استیضاح وزیر بهداشت را امضا کردند، لذا قاضی‌زاده به همین خاطر ترجیح داده پیش‌دستی کرده و از دولت برود.

به گفته نوبخت، بودجه وزارت بهداشت از لحاظ کارشناسی مناسب تعیین شده و اگر این وزارتخانه د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت می‌کرد، کار به اینجا نمی‌کشید، کمااینکه به گفته او، بودجه وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته حداقل ۱۰درصد افزایش پیدا کر‌د‌ه و حتی می‌توان یک‌سوم این مبلغ ر‌ا صرفه‌جویی کر‌د.  اما در شرایطی که خبرها قهر و فرار به جلوی وزیر مستعفی را روایت می‌کرد، قاضی‌زاده خود از دلایل رفتنش سخن گفت و توضیح داد که علت اصلی رفتنش عدم تخصیص منابع لازم برای پرداخت پاداش بازنشستگان به‌رغم همه پیگیری‌ها بوده است. این صحبت‌ها البته بی‌پاسخ نماند و روز گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه در واکنش به موضوع عدم تخصیص بودجه مناسب به طرح تحول سلامت گفت: «می‌خواهید سازمان برنامه و بودجه را هم مثل بیمه سلامت که از وزارت  تعاون،کار  و رفاه اجتماعی گرفتید، ببرید به وزارت بهداشت و درمان! بنده هم می‌توانم در جمع بازنشستگان شرکت کنم و بگویم پول به شما داده نشده و با دستمالی گوشه چشم‌هایم را هم پاک بکنم!»

نوبخت که گویا گوی سبقت در صراحت بیان را از برادرش هم ربوده، تاکید کرد که قرار نیست هرکس هر جور که کسالت دارد، مساله خود را حل کند و یادآور شد بسیاری از دلسوزان از همان ابتدا نگران بودند این‌گونه که ما پیش می‌رویم، در میانه راه کم می‌آوریم.

اشاره نوبخت احتمالا به گشاده‌دستی‌ای است که دولت در مواجهه با طرح تحول سلامت به خرج داد؛ اتفاقی که انگار کاملا خلاف رویه دولت بوده و آن‌طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید، استثنائا و برای آنکه به آقای وزیر استرسی وارد نشود، در آغاز هر سال میزان اعتبار لازم را از خود او جویا شده و پرداخت اعتبار تعیین‌شده را نیز متعهد می‌شوند. نوبخت در پایان تصریح کرد این‌گونه نیست که گفته شود به من فلان مقدار پول دهید تا فلان کار را انجام دهم؛ اعتبارات موجود باید مدیریت شوند.

دست آخر واعظی نیز به میدان آمد و جوری که نه سیخ بسوزد و نه کباب، هم جانب نوبخت را گرفت و گفت به‌دلیل جنگ اقتصادی و تحریم سازمان برنامه و بودجه با محدودیت مواجه است و هم قاضی‌زاده را سرمایه دولت خواند و گفت رئیس‌جمهور او را وزیر لایقی می‌داند و مقاومت کرده که از دولت نرود و تا حد امکان مشکل حل شود. هر چه هست، حالا یک گزاره از همه جدی‌تر به نظر می‌رسد. شکست طرح تحول سلامت به دلیل هزینه‌های سرسام‌آور آن، حالا جناب وزیر را هم این جمع‌بندی رسانده که زورش به ادامه کار نمی‌رسد و این وزارتخانه دیگر جای ماندن نیست، اما اینکه در شرایط کنونی که به واسطه تحریم و وضعیت نامطلوب اقتصادی کشور و در حالی که هیچ‌یک از دستگاه‌ها به لحاظ اعتبارات حال و روز خوشی ندارند، اساسا جاخالی دادن و استعفا چه موضوعیتی دارد، سوالی است که وزیر بهداشت هنوز به آن پاسخی نداده است.

 

* نویسنده : محمد جعفری روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها