• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

بحران بعد از زلزله

اگر جزء افرادی هستید که زیر آوار گیر افتاده‌اید و به سختی می‌توانید خودتان را خلاص کنید، خیلی تقلا نکنید و سعی کنید انرژی خود را برای مدت زمانی طولانی حفظ کنید.

بحران بعد از زلزله
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بعد از بروز زلزله به‌ویژه زلزله‌های شدید و مخرب تقریبا همه‌چیز به هم می‌ریزد. ممکن است اعضای خانواده همدیگر را گم کنند و از هم خبری نداشته باشند. خیلی‌ها از محلی که بوده‌اند، فرار کرده‌اند و حالا خبری از آنها نیست؛ مفقود شده‌ یا زیر آوار مانده‌اند. اگر بعد از وقوع زلزله هنوز در ساختمان هستید و سالم هستید و زیر آوار گیر نیفتاده‌اید، اطراف‌تان را سریع ارزیابی کنید و درصورتی که مسیری باز و امن برای خارج‌شدن از ساختمان پیدا کردید، سریع از محل خارج شوید و از ساختمان‌های آسیب‌دیده دور شوید؛ چراکه احتمال فروریختن آنها به دنبال پس‌لرزه‌های بعدی وجود دارد. در مسیر خود و در حد امکان، کنتورهای آب، برق و گاز را قطع کنید تا درصورت وقوع پس‌لرزه‌های بعدی خطر انفجار از بین برود. شاید یکی از اساسی‌ترین اقدامات بعد از زلزله این است که بتوانید با توجه به شرایط پراسترسی که حکم‌فرماست، آرامش خودتان را حفظ کنید تا بتوانید در شرایط بحرانی راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید. معمولا بعد از زلزله‌های اصلی، احتمال وقوع پس‌لرزه بسیار بالاست پس مراقب و آماده باشید تا موقع لزوم بتوانید در جای مناسب و به دور از خطر ریزش ساختمان پناه بگیرید. سعی کنید به ستون‌ها و چارچوب‌های کج‌شده نزدیک نشوید. در کمدها و قفسه‌ها و کابینت‌ها را با احتیاط باز کنید، چراکه احتمال سقوط وسایل وجود دارد. اگر کیف کمک‌های اولیه و زلزله‌ای که از قبل آماده کرده‌اید را همراه دارید، سعی کنید از طریق رادیویی که داخل آن گذاشته‌اید، خبرهای فوری و توصیه‌ها را دنبال کنید. اگر نیروهای امدادی در اطراف و نزدیکی شما وجود ندارد، سعی نکنید خودتان اقدام به آواربرداری کنید.
 
بعد از وقوع زلزله و واردشدن نیروهای امدادی به محل حادثه، از ورود به ساختمان‌های ویران‌شده‌ یا ساختمان‌هایی که احتمال ریزش دارند، خودداری کرده و به دستورات و توصیه‌هایی که فرماندهان نیروهای کمکی اعلام می‌کنند، توجه داشته باشید. اگر از خانواده‌تان اطلاعی ندارید و احتمال می‌دهید داخل خانه محبوس شده باشند، می‌توانید به نیروهای کمکی کمک کنید تا آنها را زودتر پیدا کنند. شما می‌توانید محل احتمالی حضور آنها را هنگام وقوع زلزله به نیروها اطلاع دهید تا آنها مکان دقیق‌تری را برای پیداکردن آنها بگردند.

اگر زیر آوار مانده‌اید

اگر جزء افرادی هستید که زیر آوار گیر افتاده‌اید و به سختی می‌توانید خودتان را خلاص کنید، خیلی تقلا نکنید و سعی کنید انرژی خود را برای مدت زمانی طولانی حفظ کنید. در چنین شرایط بحرانی، امدادرسانی به کندی پیش می‌رود و ممکن است عملیات آزادسازی و نجات شما تا چند ساعت یا چند روز زمان ببرد. از آنجایی که احتمال نشت گاز وجود دارد، هرگز کبریت یا فندکی روشن نکنید. اگر آسیب‌دیده‌اید تا حد امکان جابه‌جا نشوید و برای اینکه زیر آوار راحت‌تر نفس بکشید، دهان‌تان را با پارچه یا دستمالی که دارید، بپوشانید. اگر تلفنی همراه دارید و امکان برقراری تماس وجود دارد، سعی کنید نزدیک‌ترین افراد یا مراکز امدادی را از محل حضورتان مطلع کنید اما اگر چیزی برای اطلاع دادن در دست ندارید، فریاد نزنید؛ این کار تنها انرژی شما را از بین می‌برد و هم باعث ورود گرد و خاک به ریه‌هایتان می‌شود. برای مطلع کردن نیروهای امدادی سعی کنید با کمک یک میله یا هر وسیله دیگری به لوله یا دیوار ضربه بزنید تا از طریق صدای ایجاد شده بتوانند شما را پیدا کنند. تنها در شرایطی با صدای بلند کمک بخواهید که نیروهای امدادی به نزدیکی شما رسیده باشند تا از محل دقیق شما مطلع شوند. برای این کار حتی از سوت هم می‌توانید استفاده کنید.

 

* نویسنده : ندا اظهری روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها