• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
روایت کارشناسان صهیونیست از افزایش توان نظامی حزب‌الله

حلقه محاصره صهیونیست‌ها تنگ‌تر شد

ایلای کارمن، تحلیلگر مسائل امنیتی و دفاعی در برنامه تلویزیونی فرانس 24 گفت: «در حال حاضر بزرگ‌ترین تهدید استراتژیکی برای اسرائیل، نیروی حزب‌الله است.»

حلقه محاصره صهیونیست‌ها تنگ‌تر شد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، در بحبوحه عملیات مداوم اسرائیل برای کشف و نابودی شبکه تونلی بین مرزی حزب‌الله لبنان، این گروه مقاومت بیش از هر زمان دیگری خطر جدی‌ برای رژیم صهیونیستی محسوب می‌شوند، زیرا تجربه جنگ سوریه و آشنایی با شیوه‌های نوین جنگ‌های نامتقارن باعث خواهد شد حزب‌الله در هر نبردی متفاوت از قبل عمل کند.

هفته گذشته نظامیان رژیم صهیونیستی مدعی کشف و انهدام پنجمین تونل زیرزمینی حزب‌الله لبنان شدند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که این روزها آماج حملات منتقدان و اعضای کابینه قرار دارد، این تونل‌ها را «یک اقدام جنگی» خوانده است. ارتش اسرائیل از ماه گذشته میلادی عملیات نظامی مداومی با نام «سپر شمالی» را به‌منظور تعیین مکان و نابودی تونل‌های حزب‌الله آغاز کرده است.

آیزنکوت، رئیس ارتش رژیم صهیونیستی می‌گوید: «این تونل‌ها بخشی از نقشه حزب‌الله برای تسخیر سرزمین جلیل (در شمال اسرائیل) بود تا از این طریق رشته‌ای پنج‌ کیلومتری در شمال اسرائیل ایجاد کنند و موفقیتی تاریخی را به دست آورند.» بر اساس گزارش نظامیان اسرائیلی، نقشه حزب‌الله به کارگیری این تونل‌ها به‌عنوان عاملی برای آغاز یک جنگ احتمالی با اسرائیل بود. حزب‌الله به‌منظور تسخیر بخش‌هایی از سرزمین جلیل، ده‌ها و صد‌ها نیروی خود را به داخل این تونل‌ها می‌فرستد که سربازانی نیز بیرون از این تونل‌ها به همراه آنان حرکت می‌کنند و صاحب موشک و خمپاره‌انداز‌هایی هستند که شمال اسرائیل را نشانه می‌گیرند تا ارتش این رژیم نتواند به این ناحیه برسد و آن را آزاد کند.

اما شبکه زیرزمینی بین مرزی تنها نمایانگر یکی از خطراتی است که رژیم صهیونیستی را تهدید می‌کند. پایگاه اینترنتی فرانس24 انگلیسی در گزارشی در این باره به قلم «تام ویلدون» نوشت: «ناظران می‌گویند حزب‌الله لبنان از زمان جنگ خود در سال 2006 با رژیم صهیونیستی به لطف تقویت چشمگیر نیروی انسانی، منابع و تجربه جنگی ایران و کمک‌های آن به‌طور فراوانی قدرت گرفته است.»

  تخریب با میزان کاملا متفاوت

ایلای کارمن، تحلیلگر مسائل امنیتی و دفاعی در برنامه تلویزیونی فرانس 24 گفت: «در حال حاضر بزرگ‌ترین تهدید استراتژیکی برای اسرائیل، نیروی حزب‌الله است.» یوسی مکلبرگ، کارشناس امور خاورمیانه از اندیشکده چتم هاوس و دانشگاه ریجنتز در لندن در مصاحبه با فرانس24 افزود: «علت اصلی چنین امری این حقیقت است که به لطف هم‌پیمانان منطقه‌ای، حزب‌الله اکنون بهتر تجهیز شده، بنابراین قابلیت این گروه در مقایسه با آنچه در سال 2006 دیدیم، کاملا تغییر کرده است.»

وزارت دفاع اسرائیل تخمین می‌زند حزب‌الله در طول 12 سال گذشته تعداد رزمندگان خود را از 20 هزار به 45 هزار نفر افزایش داده و به عبارت بهتر بیش از دو برابر کرده است. حزب‌الله همچنین زرادخانه‌ موشک‌ها و راکت‌های خود را به میزان 10 برابر افزایش داده و از حدود 13 هزار موشک در سال 2006 به بیش از 120 هزار فروند موشک در سال2018 افزوده است.

اهود ایلای، پیمانکار خصوصی و مسئول سابق تدارکات وزارت جنگ رژیم صهیونیستی و نویسنده کتاب «جنگ‌های آینده اسرائیل» در برنامه تلویزیونی فرانس 24 بیان کرد: «حزب‌الله در سال 2006، 3500 راکت به اسرائیل شلیک کرد، اما اکنون تخمین زده می‌شود این گروه می‌تواند روزانه 1200 راکت شلیک کند. این به این معنی است که حزب‌الله اکنون می‌تواند میزان کل راکت‌های پرتاب‌شده در جنگ 33 روزه را در سه روز به اسرائیل شلیک کند.»

ایلای کارمن در این‌باره می‌گوید: «ایرانیان در طول یک یا دو سال گذشته سعی داشته‌اند توان حزب‌الله را در جهت حمله به قسمت‌های شمالی اسرائیل افزایش داده و بهبود ببخشند.» حزب‌الله برای ایران قدرتمندترین متحد در خاورمیانه محسوب می‌شود و ایران خواهان قدرت حزب‌الله به‌عنوان قدرت اصلی علیه اسرائیل است. اسرائیل عمیقا باید به عواقب حمله به سایت‌های هسته‌ای ایران فکر کند، بنابراین مقاومت از راکت‌های حزب‌الله به‌عنوان عامل بازدارنده استفاده می‌کند.

به نوشته فرانس 24، حزب‌الله علاوه‌بر اینکه یک نیروی نیابتی علیه اسرائیل است به‌عنوان مهره‌ای اصلی برای حفظ قدرت سوریه در دوره درگیری‌ها به کار گرفته ‌شد. این گروه در پیروزی‌های حساسی علیه گروه‌های تروریستی از قبیل حمله به القصیر در سال 1392 و دو حمله به حلب در سال 1395 شرکت داشته است.

مکلبرگ بیان کرد: «رزمندگان حزب‌الله به لطف حضورشان در سوریه بیش از هرزمانی تجربیات جنگی کسب کرده‌اند.»

کارمن افزود: «حضور حزب‌الله در سوریه مزایای بسیاری را برای هرگونه درگیری با اسرائیل در اختیارشان قرار داده است، بالاخص آنها تجربه مهمی برای جنگ با مقیاس بزرگ‌تر در سطح گردان کسب کرده‌اند.»

 قدرت آتش سلاح‌های متعارف

جنبش حزب‌الله لبنان اکنون یک تشکیلات مستحکم نظامی است که با توسعه قابلیت‌های نظامی خود توانسته موشک‌های مورد نیازش را نه از کشورهای دیگر که در خود لبنان تولید کند. این گروه مقاومت با بیش از 120 هزار موشک زمین به زمین و موشک‌های ضدکشتی تبدیل به بزرگ‌ترین مانع در برابر تجاوزگری‌ها و توسعه‌طلبی صهیونیست‌ها در منطقه شده است. نشریه Jewish News Syndicate اخیرا گزارش موسسه اروپایی امنیت ملی را که درباره خطر استراتژیک حزب‌الله لبنان برای اسرائیل خبر می‌دهد، منتشر کرده است. کارشناسان موسسه اروپایی امنیت ملی معتقدند درگیری آتی با حزب‌الله شبیه هیچ‌کدام از درگیری‌های اسرائیل با دشمن که تا به حال انجام شده، نخواهد بود. کارشناسان هشدار می‌دهند تغییرات رخ‌داده در اوضاع استراتژیک طی 12 سال اخیر باعث خواهد شد تلفات و خرابی‌های بی‌سابقه‌ای به بار ‌آید. آنها به جهش کمی در امکانات حزب‌الله برای تخریب اسرائیل اشاره می‌کنند.

در گزارش موسسه اروپایی امنیت ملی تاکید می‌شود در حال حاضر حزب‌الله بیش از 95 درصد قدرت آتش سلاح‌های متعارف ارتش‌های جهان و بیشتر از کشورهای عضو ناتو در مجموع موشک را در اختیار دارد. پیشتر تحلیلگران اسرائیلی گزارشی منتشر کرده و در آن هشدار داده بودند که حزب‌الله توانسته در زمینه سلاح‌های متعارف به امکانات همتراز جنگ‌افزار هسته‌ای دست یابد. طبق ارزیابی‌های گوناگون تعداد موشک‌های حزب‌الله که در سال 2006 میلادی 10 هزار فروند بود، به 120 تا 140 هزار فروند رسیده است.

 شلیک موشکى قدرتمندتر از ارتش‌های جهان

علاوه‌بر این گزارش، اندیشکده اسرائیلی جینسا که در آن نظامیان ارشد سابق آمریکایی نیز مشغول به فعالیت هستند، قدرت شلیک موشکی حزب‌الله را بیشتر از اکثر ارتش‌های جهان دانست. این اندیشکده با ارائه گزارشی در این مورد می‌نویسد: «حزب‌الله اینک بیشتر از همه اعضای اروپایی ناتو موشک و راکت دارد.» مایکل اس تاکر، سرلشکر بازنشسته آمریکایی در این زمینه گفت: «اسرائیل به‌واقع با چالشی که در هیچ‌کجای جهان وجود ندارد، مواجه است. حزب‌الله غیر از موشک‌های برد کوتاه، چندین هزار راکت برد متوسط، چند صد فروند موشک برد بلند نقطه‌زن را نیز در اختیار دارد.»

100 هزار نظامی طرفدار ایران در مرزهای اسرائیل

در کنار حزب‌الله لبنان، بزرگ‌ترین نگرانی تل‌آویو در چهار سال گذشته، نفوذ ایران در سوریه بوده است. روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی مدعی تلاش‌ ایران برای ایجاد حضور نظامی پایدار در امتداد مرزهای جولان است. هدف از این طرح، ایجاد جبهه دوم برای مهار رژیم صهیونیستی است. جبهه اول در لبنان قرار دارد جایی که حزب‌الله ظرفیت بزرگی بالغ‌بر 100 هزار موشک و راکت جمع کرده است. ایزنکوت گفت: «چشم‌انداز مقاومت برای سوریه پس از جنگ، ایجاد یک نیروی زمینی 100 هزار نفره بود.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها