• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
رمز‌گشایی از اظهارات مهم وزیر راه دولت اصلاحات درباره نحوه ساخت علوم وتحقیقات

از رنجی که می‌بریم

آن‌طور که از خاطرات برمی‌آید، توسعه دانشگاه آزاد اسلامی با مخالفت‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مواجه می‌شود، اما ظاهرا با همان روحیه مورد اشاره احمد خرم کارها پیش می‌رود.

از رنجی که می‌بریم
0.00
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، خانواده دانشگاه آزاد اسلامی طی روزهای گذشته داغدار از دست دادن تعدادی از دانشجویان در حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات بود. دانشگاه نیز پیگیر اصلی این موضوع است و روز چهارشنبه نیز در اطلاعیه‌ای با اشاره به قصور و بی‌توجهی برخی معاونان و مدیران واحد علوم و تحقیقات، معاون و مدیرکل دانشجویی واحد علوم و تحقیقات به اتفاق سرپرست معاونت اداری و مالی وقت، مدیرکل اداری وقت و مسئول ترابری وقت واحد علوم و تحقیقات را که کارفرما و ناظر قرارداد برون‌سپاری ترابری اتوبوس‌های دانشجویی بودند، برکنار کرد. اما «ساخت دانشگاه در ارتفاع 1800 متری» موضوعی است که شاید ریشه اصلی حادثه ناگوار واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات باشد. دراین‌باره بررسی تاریخی چگونگی ساخت و توسعه دانشگاه می‌تواند پاسخگو باشد.

1- روز چهارشنبه احمد خرم، وزیر اسبق راه و ترابری، ساخت واحد علوم و تحقیقات را قلدرمآبانه خواند و گفت: «طرح احداث دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در شمال غرب تهران در دولت پنجم یا ششم و زمان شهرداری آقای کرباسچی مطرح شد. این دانشگاه در ارتفاع بالای ۱۸۰۰ متری ساخته شده که در اختیار منابع ملی بود و قانونا ساخت‌وساز در آنجا غیرمجاز محسوب می‌شد. همان زمان بنده وزیر راه و ترابری بودم و در آن دوره و قبل از آن مسئولیت کمیته راهبردی سبزکردن دامنه البرز را برعهده داشتم که با این پروژه مخالفت کردیم، اما به‌دلیل حمایت‌هایی که از دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گرفت، یک تکه زمین را تصرف کردند و سپس هر از گاهی ده‌ها هکتار دیگر را به تصرف خود درمی‌آوردند.»

رئیس اسبق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین به «ایسنا» گفته است: «طبق طرحی که ارائه دادیم قرار شد مسئولیت سبزکردن ارتفاع ۱۸۰۰ متری در مناطق یک، ۲ و ۴ و ارتفاع ۱۴۰۰ متری در منطقه پنج را انجام دهیم که دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات نیز در این محدوده قرار داشت. ما سه سال در آنجا کار کردیم و بعد از آن مانع اجرای فعالیت‌مان شدند. در آن سه سال دانشگاه آزاد اسلامی را کنترل می‌کردیم که تصرف بیش از این صورت نگیرد، اما کاملا غیرقانونی و قلدرمآبانه این کار را انجام دادند و به این قلدری هم افتخار می‌کردند. محل احداث دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در منطقه پنج تهران یکی از بدترین مکان‌های استقرار در جهان است. طبق اصول شهرسازی، محیط دانشگاه و اطراف آن حتما باید برای عبور عابرپیاده، دوچرخه‌سوار و خودرو شیب ملایم داشته باشد و به‌هیچ‌عنوان نباید در محیط ناهموار این‌چنینی اقدام به ساخت‌وساز کرد. اساسا ساخت‌وساز در شیب بالای پنج درجه خطرناک است و این دانشگاه با شیب‌های غیرمجاز در نقطه‌ارتفاعی در منطقه‌ای برف‌گیر و دارای یخ‌زدگی ساخته شده است. وقتی آنجا یخبندان می‌شود، عابرپیاده هم سر می‌خورد، چه برسد به ماشین.»

2- با کدهای تاریخی که احمد خرم داده است می‌توان به ریشه برخی وقایع دست یافت. دولت مورد اشاره احمد خرم، دولت‌های سازندگی به ریاست‌جمهوری هاشمی‌رفسنجانی است. خاطرات منتشرشده از آقای هاشمی نیز به‌نوعی موید آن روحیه مورد اشاره است. عمده اعتراضات هم از این جنس است که مثلا مجوز تاسیس رشته‌ای گرفته نشده یا برخی اقدامات با اساسنامه مغایرت داشته، اما مدیریت وقت بی‌توجه به این مسائل و با حمایت آقای هاشمی کار خود را انجام می‌داده. این اقدامات صرفا در حوزه توسعه دانشگاه نیز نبوده است. به‌عنوان مثال مدیریت وقت، قبل از تصویب اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی دوره دکتری راه‌اندازی می‌کند.

آقای هاشمی در خاطرات سال 1362 می‌نویسد: «وزیر بهداشت و درمان نزد من آمد و معترض بود که آقای جاسبی در رشته پزشکی دانشجو پذیرفته و برخلاف قانون در حال آموزش به دانشجوهایی است که ثبت‌نام کرده‌اند.» یا مثلا در خاطرات آقای هاشمی (آرامش و چالش، خاطرات سال 62) آمده است: «ظهر آقای نجفی وزیر فرهنگ و آموزش عالی آمد و انتقاداتی به سیستم اداره دانشگاه آزاد اسلامی داشت.» یا (در اوج دفاع، خاطرات سال 65) ذکر شده است: «آقایان [مسیح] مهاجری و [محمدرضا] بهشتی آمدند. از دو مقاله روزنامه جمهوری اسلامی درمورد مجلس و دانشگاه آزاد اسلامی انتقاد کردم.» یا (در کتاب پایان دفاع، آغاز بازسازی، خاطرات سال 1367) آمده است: «آخر شب دکتر [علیرضا] مرندی [وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی] و دکتر [عبدالله] جاسبی [رئیس دانشگاه آزاد اسلامی] برای حل اختلاف درباره دانشکده‌های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی آمدند. مرندی می‌خواهد 10 واحد از 13 واحد (دانشگاهی) را به بهانه کمبود بیمارستان تعطیل کند؛ گفتم حداکثر چند واحد در هم ادغام شوند و در سال‌های آینده کمتر دانشجو بپذیرند. دیروقت به خانه رسیدم.»

3- این روحیه تا سال‌ها بعد نیز ادامه داشت. خردادماه 94 پروژه دانشکده صنایع غذایی با متراژ نزدیک به 50 هزار مترمربع، پروژه مسجد و مرکز اسلامی پیامبر با متراژ پنج‌هزار و 500 مترمربع، پروژه ساختمان کتابخانه و مرکز با متراژ 45 هزار مترمربع و پارکینگ طبقاتی با متراژ حدود 75 هزار مترمربع با حضور دکتر روحانی رئیس‌جمهور، ‌حمید میرزاده رئیس وقت دانشگاه آزاد اسلامی و ‌علی عباسپور رئیس وقت واحد علوم و تحقیقات افتتاح می‌شود. همچنین کلنگ پروژه ساختمان دانشکده علوم انسانی 3 به مساحت چهارهزار مترمربع توسط هاشمی‌رفسنجانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات زده می‌شود.

رئیس‌جمهور در این جلسه می‌گوید:‌ «دانشگاه آزاد اسلامی به‌لحاظ کمی، کاری بزرگ و در حد معجزه انجام داده است و اگر تلاش‌های پیگیر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نبود، فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی قوام نمی‌یافت.» او همچنین واحد علوم و تحقیقات را یک الگوی نمونه دانشگاهی دانسته و می‌گوید: «علوم و تحقیقات یک واحد نمونه دانشگاهی است.»

هاشمی نیز می‌گوید: «دکتر روحانی که از اول در جریان روند کاری دانشگاه آزاد اسلامی بودند، لطف کردند و به دانشگاه آزاد اسلامی آمدند. من از ایشان ممنونم که دانشگاه آزاد اسلامی را فراموش نمی‌کنند و در تلاش هستند مشکلاتی که برای دانشگاه آزاد اسلامی در دو سال قبل پیش آمده بود، رفع شود و امیدوارم بتوانند دست کسانی را که از دور در کار‌های دانشگاه دخالت می‌کنند، قطع کنند و بگذارند دانشگاهیان کارشان را بکنند.»

او پیش‌تر نیز گفته بود: «این مجموعه توانست در برابر حسودان و کم‌خردان که می‌خواستند مانع پیشرفت دانشگاه شوند، ایستادگی کند؛ اما این دانشگاه شکل‌گرفته و دیگر کسی نمی‌تواند آن را نابود کند.» این رویه در خاطرات نیز موج می‌زند، به‌عنوان مثال در همان سال‌های ابتدایی تولد دانشگاه آزاد اسلامی، روند توسعه‌ای مورد اعتراض قرار می‌گیرد و آقای هاشمی بازهم تندروها را مخالف دانشگاه آزاد اسلامی قلمداد می‌کند.

در خاطرات آقای هاشمی (امید و دلواپسی، خاطرات سال 64) آمده است: «عصر در جلسه شورای انقلاب فرهنگی شرکت کردم. در شرایط گزینش دانشجویان دوره فوق‌لیسانس اصلاحاتی در جهت سختگیری انجام شد. درباره دانشگاه آزاد اسلامی بحث شد. تندروها با توسعه آن مخالفند. ادامه بحث به جلسه بعد موکول گردید.»

آن‌طور که از خاطرات برمی‌آید، توسعه دانشگاه آزاد اسلامی با مخالفت‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مواجه می‌شود، اما ظاهرا با همان روحیه مورد اشاره احمد خرم کارها پیش می‌رود. در خاطرات آقای هاشمی در همان سال‌های تاسیس واحد علوم و تحقیقات هست که «در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت کردم. بحث درباره دانشگاه آزاد اسلامی بود. جمعی با توسعه آن مخالفند.»

 

* نویسنده : محمد رضایتی دبیر دانشگاه و علمی

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها