• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
یادداشت/ صمد محمدی پژوهشگر

کاهش آلودگی هوا با موافقتنامه پاریس؛ یک شوخی!

در حال حاضر که بررسی توافق پاریس بعد از ایرادات شورای نگهبان به ارائه سند تعهدات ایران، منوط شده است، از دولت و مجلس انتظار می‌رود که مبتنی‌بر داده‌های کارشناسان خبره این حوزه و همچنین معیار قرار دادن منافع ملی عواقب ناشی از پیوستن به توافق پاریس را بررسی کنند.

کاهش آلودگی هوا با موافقتنامه پاریس؛ یک شوخی!
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، برخلاف ادعای موافقان پیوستن به توافق پاریس که کاهش آلودگی هوا را به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای منوط می‌کنند بررسی استاندارد ملی هوای پاک نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی بین این دو مقوله وجود ندارد.

آلودگی هوای کلانشهرها در سال‌های اخیر به یکی از دغدغه‌های اصلی کشور تبدیل‌شده است. این پدیده بیشتر در فصول سرد سال و همگام با وارونگی دما، رخ می‌دهد. عناصر آلاینده هوا از دومنبع طبیعت و منابع انسان‌ساخت تولید می‌شود. آژانس محیط‌زیست آمریکا (EPA)، 6 آلاینده هوا را به‌عنوان شاخص انتخاب کرده است. بر این اساس آلاینده‌های هوا، گازهایی مانند دی‌اکسیدنیتروژن (NO2)، ترکیباتی آلی‌فرار (VOCs)، دی‌اکسیدگوگرد (SO2)، مونوکسیدکربن (CO) وذرات معلق مانند PM2. 5,PM10 و سرب (Pb) هستند. بررسی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که مهم‌ترین آلاینده‌های شهر تهران 2.5 PM  است که بیشتر از خودروهای دیزلی منتشر می‌شود. برای مقابله با این آلاینده باید اقداماتی نظیر نوسازی حمل‌ونقل عمومی و نصب فیلتر دوده در خودروهای دیزلی انجام گیرد. در این‌ بین اما عده‌ای معتقد به کاهش آلودگی هوا از طریق پذیرش توافق‌های بین‌المللی زیست ‌محیطی هستند.

  ادعای بی‌اساس برای کاهش آلودگی هوا

 برخی مسئولان دولت و نمایندگان مجلس معتقدند یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا پیوستن به توافق پاریس است. معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط‌زیست و نماینده ایران در COP21 زمان بررسی این طرح در مجلس شورای اسلامی، توافق پاریس را در راستای کاهش آلودگی هوا اعلام کرد. همچنین نمایندگان موافق پیوستن به توافق پاریس نیز بر این استدلال تکیه داشتند.

توافق پاریس در سال 2015 در اجلاس بیست و یکم کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) برای جلوگیری از افزایش 2 درجه‌ای دمای زمین تا پایان قرن حاضر به تایید کشورهای عضو رسید. مطابق این توافق عامل اصلی گرمایش کره زمین گازهای گلخانه‌ای هستند و کشورهای عضو باید تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه‌ای را به میزانی که خود تعیین کرده‌اند کاهش دهند. دولت ایران نیز در حال حاضر سند تعهدات اولیه (INDC) خود را به دبیرخانه این کنوانسیون ارائه داده است که طبق آن ایران باید تاسال 2030، میزان 12 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کم کند. گره زدن کاهش آلودگی هوا به اجرای توافق پاریس، در حالی است که مهم‌ترین گازهای گلخانه‌ای مدنظر این توافق، دی‌اکسیدکربن (CO2) ومتان (CH4) هستند.   بر اساس تحقیق بیش از 31 هزار اقلیم‌شناس درآمریکا میزان بسیار بالایی از گازهای گلخانه‌ای به‌ صورت طبیعی در جو زمین وجود دارد. سهم گازهای گلخانه‌ای انسان ‌ساخت از میزان کل گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین فقط 2/0 درصد است که بسیار ناچیز به نظر می‌رسد. بر این اساس، بسیاری از اقلیم‌شناسان گرمایش زمین را یک‌روند طبیعی می‌دانند و مبانی علمی توافق پاریس را که بر نقش گازهای گلخانه‌ای انسان‌ ساخت در گرمایش زمین استوار است، رد می‌کنند.

  تضاد ادعای موافقان توافق پاریس با استاندارد هوای پاک ایران

از طرف دیگر مطابق استاندارد هوای پاک ایران مصوب سال 1388 که در جدول (1) دیده می‌شود هیچ‌یک از گازهای گلخانه‌ای عامل آلودگی هوا معرفی نشده‌اند. گفتنی است این استاندارد در سال 95 نیز مورد بازبینی قرار گرفت ولی هیچ‌یک از آلاینده‌ها تغییر نکردند.  همان‌طور که در جدول روبه‌رو آمده مطابق استاندارد هوای پاک ایران هیچ‌‌یک از گازهای گلخانه‌ای در آلودگی هوا تاثیری ندارند. با توجه به بررسی‌هایی که انجام شد هیچ‌ارتباطی بین گازهای گلخانه‌ای مدنظر توافق پاریس وگازهای آلاینده هوا وجود ندارد و طبعا پیوستن به توافق پاریس و اجرای آن هیچ‌تاثیری بر کاهش آلودگی هوا نخواهد داشت. حال باید دید که چرا یک جریان خاص سیاسی و رسانه‌ای به دنبال گره زدن کاهش آلودگی هوا به‌عنوان یک معضل ملی به تعهدات بین‌المللی هستند که هیچ‌ارتباطی با این موضوع ندارند؟در حال حاضر که بررسی توافق پاریس بعد از ایرادات شورای نگهبان به ارائه سند تعهدات ایران، منوط شده است، از دولت و مجلس انتظار می‌رود که مبتنی‌بر داده‌های کارشناسان خبره این حوزه و همچنین معیار قرار دادن منافع ملی عواقب ناشی از پیوستن به توافق پاریس را بررسی کنند.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها